Ўзбекистонда гендер зўравонлигига қарши кампаниядан кейин ҳам давом эттиришимиз керак бўлган ишлар
Шу йилнинг ноябр ойида мен Ўзбекистонда “Зўравонликка қарши 16 кунлик фаол ҳаракатлар” кампаниясининг онлайн очилишида иштирок этиш имкониятига эга бўлдим. У дунё бўйлаб аёллар ва қизларга нисбатан зўравонликни тўхтатишга чақиради. Ушбу тадбирда турли давлат, нодавлат ва халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этишди. Биз коронавирус (CОВИД-19) пандемиясининг мамлакатдаги аёллар ва қизларнинг аҳволига таъсирини муҳокама қилдик. Тан олиш керакки, бу ҳалол, очиқ ва эҳтимол Ўзбекистондаги фаолиятимнинг дастлабки олти ойи давомида мен иштирок этган энг илҳомлантирувчи учрашувлардан бири бўлди.
Маҳаллий нодавлат ташкилотлари (ННТ) етакчи аёлларининг тақдимотлари менда катта таассурот қолдирди. Улар ўзларининг жамоалари пандемия бошланишидан олдин ва энг муҳими, пандемиянинг энг оғир пайтларида гендерга асосланган зўравонлик қурбонларига қандай ёрдам кўрсатганликлари ҳақида завқ билан гапириб беришди. Карантин чекловлари билан боғлиқ барча қийинчиликларга қарамай, улар оилавий зўравонлик қурбонларига турли хил хизматларни кўрсатишда давом этишди ва шелтерларининг (бошпаналар) эшиклари мамлакатнинг турли минтақаларида юзлаб аёллар ва уларнинг фарзандлари учун очиқ эди.
Пандемия бошланганидан буён Ўзбекистонда оилавий зўравонлик ҳолатларининг кўпайиши кузатилди. Иқтисодий қийинчиликлар кўплаб оилаларниг даромадлар ва иш жойларидан маҳрум қилди, бу эса ўз навбатида аёллар ва қизларга нисбатан жисмоний, психологик, иқтисодий ва жинсий зўравонликларнинг кўпайишига олиб келди.
Мамлакатда аёллар ва қизларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари бўйича расмий статистика маълумотлари ҳали ҳам мавжуд эмас. Aммо, Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигининг маълумотларига кўра, 2020 йил январь-октябрь ойлари оралиғида ички ишлар органлари томонидан гендер зўравонлиги қурбонларининг хавфсизлигини таъминлаш учун 8430 дан ортиқ ҳимоя ордерлари берилган. Шулардан 4330 нафари жисмоний, 3200 га яқини психологик зўравонликка учраган.
7600 дан ортиқ ҳолатларда аёллар ва қизлар оилавий зўравонликни бошдан кечиришган. Ва деярли 5920 ҳолатда, уларга нисбатан зўравонлик ишлатга шах уларининг эрлари бўлган. Ушбу статистик маълумотларнинг ортида қурбонлар бошидан кечирган оғриқ, хўрлик ва қўрқув ҳақидаги шахсий ҳикоялар яшириниб ётибди, уларни кенг жамоатчилик ҳеч қачон билмайди.
Ўзбекистон шунга ўхшаш муаммога дуч келган ягона давлат эмас. Гендер асосида зўравонлик географик, ижтимоий ва иқтисодий чегараларни билмайди. Ҳам ривожланаётган, ҳам ривожланган мамлакатларда унинг олдини олиш учун шошилинч чоралар кўриш зарур. Бу пандемия миқёсидаги глобал муаммо. Масалан, дунёдаги ҳар учинчи аёл ҳаёти давомида қандайдир жисмоний ёки жинсий зўравонликни бошдан кечиради. Жабрланганларнинг атиги 40 фоизи ёрдам учун мурожаат қилади. Шу билан бирга, дунёдаги 30 дан ортиқ мамлакатларда ҳали ҳам оилавий зўравонликни тақиқловчи қонуний чекловлар мавжуд эмас. Бу шуни англатадики, хотинига нисбатан зўравонлик ишлатадиган эркаклар бундай қилмишлари учун жавобгарликка тортилиш эҳтимоли жуда кам.
Зўравонлик нафақат қурбонлар ва уларнинг оилалари ҳаёти ва соғлиғи учун салбий оқибатларга олиб келади, балки жамият учун катта ижтимоий-иқтисодий йўқотишларга ҳам сабабчи бўлади. Гендерга асосланган зўравонлик туфайли баъзи мамлакатлар ЯИМнинг 3,7 фоизигача йўқотади. Бу аксарият ҳукуматларнинг таълим тизимига сарфлаган харажатларидан икки баравар кўпдир.
COVID-19 пандемияси бошланиши билан киритилган карантин чекловлари пайтида аксарият давлатларда гендерга асосланган зўравонлик миқёси кенгайган. Шу билан бирга, бутун дунё аёллари ҳаётий зарур жинсий ва репродуктив саломатлик хизматлари, инқироз марказлари, бошпана жойлари, юридик ёрдам каби хизматларини олишда ҳамда жисмоний ва психологик дахлсизлигини таъминлаш учун етарли ҳимоя ололмаслиги каби қийинчиликларга дуч келдилар. Биз бундай вазиятни бепарво қолдиролмаймиз ва унинг кўлами ҳақида сукут сақламаслигимиз керак!
Гендер тенглиги, шу жумладан, аёлларнинг ўз мамлакатларининг ижтимоий ва иқтисодий ҳаётида кенг иштирок этиши учун шарт-шароитлар яратиш, жамиятда уларга нисбатан зўравонликни сезиларли даражада камайтириши мумкин. Пандемия пайтида ва ундан кейин, гендер тафовутни чуқурлаштириш шунингдек, аёллар ва қизларнинг сўнгги ўн йилликларда инсон капитали, иқтисодий имкониятлар, овоз бериш ҳуқуқи ва ҳаракат эркинлиги каби соҳаларда эришган ютуқларини бекор қилиш хавфи мавжуд бўлган бир пайтда бу масала янада долзарбдир.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистонда аёлларнинг жамиятдаги ролини оширишга кўпроқ эътибор берила бошланди. Мамлакат парламенти ва ҳукумати бир неча йиллар давом этган турғунлик ва ташқи дунёдан изоляцияда бўлиш сиёсатидан сўнг бошланган ислоҳотлар дастури доирасида аёлларнинг ижтимоий ва иқтисодий интеграциясини оширишга интилмоқда. Ушбу ҳаракатларнинг юқори нуқтаси 2019 йил сентябрь ойида аёллар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятларни кафолатлайдиган ва аёлларни зўравонликдан ҳимоя қилувчи иккита муҳим қонунни қабул қилиш бўлди.
Шундай қилиб, "Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида" ги қонун жабрланганларни ички ишлар органлари томонидан ҳимоя қилиниши учун ҳуқуқий асос яратади, шунингдек, уларга давлат томонидан ҳар хил ёрдам кўрсатиш жараёнларини тизимлаштиришга имкон беради. Aмалдаги жиноят қонунчилигида аёлларга нисбатан зўравонлик тақиқланган ҳаракат бўлса-да, гендерга асосланган зўравонлик ҳолатларини рўйхатдан ўтказиш бўйича қоидалар ёки жабрланганларни ҳимоя қилиш ва уларга ёрдам бериш бўйича тавсиялар йўқ эди.
Янги қонуннинг қабул қилиниши гендерга асосланган зўравонликни алоҳида жиноят тури сифатида тан олади ва жабрланувчиларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича аниқ чораларни белгилайди. Хусусан, ҳукумат зўравонликдан азият чеккан аёллар ва қизларга бепул ҳуқуқий, иқтисодий, ижтимоий, психологик, тиббий ва бошқа ёрдамларни кўрсатишни кафолатлайди.
2020 йил январь ойида ҳукумат гендер асосидаги зўравонлик қурбонларини ҳимоя қилиш буйруқларини бериш бўйича чора-тадбирларни тасдиқлади.
Бу ички ишлар органларига уларнинг жисмоний дахлсизлигини ҳимоя қилишни, бошқа манфаатдор органларни эса ёрдамга муҳтож аёллар ва қизларга юқорида айтиб ўтилган ёрдамнинг бошқа турларини кўрсатишга имкон беради. Ушбу муҳим тадбирларни амалга ошириш Жаҳон банки томонидан шу ҳафта Ўзбекистонга тақдим этилган молиялаштириш ҳисобига қўллаб-қувватланадиган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар таркибига киритилган. Бу ҳукуматга мамлакат бўйлаб зўравонлик ва тазйиқдан жабрланган аёллар ва қизлар манфаати учун янги қонун тартибларини амалга оширишда ёрдам беради.
Хотин-қизлар нодавлат ташкилотларининг етакчиларидан бири Тошкентда глобал кампанияни бошлаш пайтида нутқининг охирида айтган сўзларни эслайман. “Яқин 16 кун ичида биз гендер асосидаги зўравонлик масаласида жамоатчиликни хабардорлигини фаол равишда оширамиз. Aммо мен барчани йилнинг қолган 349 кунида ҳам Ўзбекистонда оилавий зўравонлик қурбонларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича ишларни давом эттиришга чақираман. Ушбу эзгу ишда ҳар биримиз ўз шахсий ҳиссамизни қўшишимиз мумкин!”

Работа, которую мы должны продолжить в Узбекистане и после завершения кампании против гендерного насилия
В ноябре этого года мне представился шанс принять участие в онлайн-запуске кампании «16 дней активных действий против гендерного насилия» в Узбекистане. Она призывает положить конец насилию в отношении женщин и девочек во всем мире. В этом мероприятии приняли участие представители различных государственных, неправительственных и международных организаций. Мы обсуждали вопросы влияния пандемии коронавируса (COVID-19) на положение женщин и девочек в стране. Нужно признать, что это была честная, открытая и, возможно, одна из самых вдохновляющих встреч, в которых я участвовал в первые полгода моей работы в Узбекистане.
Меня особенно впечатлили выступления женщин-лидеров местных неправительственных организаций (НПО). Они увлеченно рассказывали о том, как их команды оказывали помощь жертвам гендерного насилия до начала пандемии и, главное, в ее наиболее сложные периоды. Несмотря на все трудности, связанные с карантинными ограничениями, они продолжали предоставление различных услуг пострадавшим от домашнего насилия, и двери их приютов оставались открытыми для сотен женщин и их детей в различных регионах страны.
С началом пандемии в Узбекистане наблюдался рост случаев домашнего насилия. Экономические трудности привели к потере доходов и рабочих мест во многих семьях, что, в свою очередь, спровоцировало увеличение физического, психологического, экономического и сексуального насилия в отношении женщин и девочек.
Официальная статистика касательно случаев насилия в отношении женщин и девочек в стране пока остается недоступной. Однако, по данным Министерства внутренних дел Узбекистана, в период с января по октябрь 2020 г. органы внутренних дел выдали более 8430 охранных ордеров для обеспечения безопасности жертв гендерного насилия. Из них 4330 человек подверглись физическому, а около 3200 человек – психологическому насилию.
Более чем в 7600 случаях женщины и девочки подвергались насилию в своих семьях. И почти в 5920 случаях, лицами, применившими насилие, выступали их собственные мужья. За этой статистикой скрываются личные истории боли, унижения и страха пережитые жертвами, о которых никогда не узнает широкая общественность.
Узбекистан – не единственная страна, сталкивающаяся с подобной проблемой. Гендерное насилие не знает ни географических, ни социальных, ни экономических границ. Оно требует срочных мер по ее предотвращению как в развивающихся, так и в развитых странах. Это глобальная проблема масштабов пандемии.
Так, каждая третья женщина в мире на протяжении своей жизни подвергается той или иной форме физического или сексуального насилия. И только 40% жертв обращаются за какой-либо помощью. В тоже время, более чем в 30 странах мира до сих пор не существует законодательных ограничений, запрещающих домашнее насилие. Это значит, что мужчины, применяющие его в отношении своих жен, с очень незначительной долей вероятности будут привлечены к уголовной ответственности за подобные деяния.
Насилие имеет негативные последствия не только для жизни и здоровья жертв и их семей, но и приводит к значительным социально-экономическим издержкам для общества. Из-за гендерного насилия некоторые страны теряют до 3,7% своего ВВП. Это более чем в 2 раза превышает расходы большинства правительств на систему образования.
Во время карантинных ограничений, введенных с началом пандемии COVID-19, в большинстве государств масштабы гендерного насилия возросли. В то же время женщины во всем мире столкнулись с трудностями доступа к услугам, включая жизненно важные в области сексуального и репродуктивного здоровья, кризисным центрам, приютам, юридической помощи и невозможностью получения адекватной защиты своей физической и психологической неприкосновенности. Мы не можем и не должны оставлять подобную ситуацию незамеченной и замалчивать её масштабы!
Создание условий для гендерного равенства, включая широкое участие женщин в общественной и экономической жизни их стран, может значительно снизить насилие в отношении них в обществе. Эта задача становится еще более актуальной сегодня, когда во время и после пандемии существует риск увеличения гендерного разрыва, а также аннулирования результатов, достигнутых для женщин и девочек в течение десятилетий в таких областях, как человеческий капитал, экономические возможности, а также право на голос и свободу действий.
Узбекистан стал уделять большее внимание повышению роли женщины в обществе начиная с 2017 г. Парламент и правительство страны в рамках программы реформ, начатых после многих лет застоя и изоляции страны от внешнего мира, прилагают усилия для повышения социальной и экономической интеграции женщин. Их кульминацией стало принятие в сентябре 2019 г. двух важных законов, гарантирующих женщинам и мужчинам равные права и возможности, а также защищающих женщин от насилия.
Так, закон «О защите женщин от притеснений и насилия» создает правовую основу для предоставления жертвам защиты со стороны органов внутренних дел, а также позволяет систематизировать процесс предоставления им различного рода помощи со стороны государства. Хотя насилие в отношении женщин является противозаконным деянием в соответствии с действующим уголовным законодательством, нормы о регистрации случаев гендерного насилия или меры, рекомендуемые для оказания защиты и помощи жертвам, ранее отсутствовали.
Принятие нового закона признает гендерное насилие отдельным видом уголовного преступления и предписывает конкретные меры по защите прав и интересов жертв. В частности, правительство гарантирует оказание бесплатной правовой, экономической, социальной, психологической, медицинской и иной помощи пострадавшим от насилия женщинам и девочкам.
В январе 2020 г. правительство одобрило меры по выдаче охранных ордеров жертвам гендерного насилия. Это позволяет органам внутренних дел предоставлять защиту их физической неприкосновенности, а другим заинтересованным органам оказывать иные виды вышеупомянутой помощи нуждающимся женщинам и девочкам. Реализация этих важных мер входит в перечень социально-экономических реформ, которые будут поддержаны в рамках финансирования, предоставленного Всемирным банком Узбекистану на прошлой неделе. Оно поможет правительству имплементировать положения нового закона в интересах женщин и девочек, пострадавших от насилия и притеснения по всей стране.
Я вспоминаю слова, которые одна из женщин-руководителей НПО произнесла в заключение своей речи во время запуска глобальной кампании в Ташкенте: «В следующие 16 дней мы будем активно привлекать внимание общественности к проблеме гендерного насилия. Но я призываю всех продолжить работу по защите прав жертв домашнего насилия в Узбекистане и в оставшиеся 349 дней в году. Каждый из нас может внести свой личный вклад в это благородное дело!».