Ўзбекистон электр энергетика тармоғининг ишлаш тартиби тўлиқ тикланди
Жорий йилнинг 5 январь куни Марказий Осиё ягона энергия тизимининг электр узатиш тармоқларидаги носозликларга сабаб бўлган электр энергиясини ишлаб чиқариш жараёнини ўрганиш учун тузилган комиссия ҳодиса сабабини аниқлади.
Маълум бўлишича, Талимаржон ИЭСдаги буғ-газ қурилмалари ортиқча юклама билан ишлаши оқибатида носозлик юзага келган ва аварияга қарши автоматика ишлаб режадан ташқари ўчирилган. Бунинг натижасида Марказий Осиёнинг ягона энергия тизимини (ЯЭТ) Россия ва Қозоғистоннинг ягона энергия тизими билан боғлайдиган транзит тармоқларида юклама кескин кўтарилган. Бу эса энергия тизимларининг параллел ишлаши барқарорлигининг бузилишига олиб келди.
Натижада Қозоғистон шимолий қисмининг энергия тизимлари Марказий Осиёнинг ЯЭТидан ажралиб чиқди. ЯЭТ МО частотаси 48,15 Гц. гача камайди. Шу билан бирга, бир қатор истеъмолчилар автоматик равишда тармоқдан узиб қўйилди, иссиқлик электр станцияларининг (ИЭС) энергия блоклари юкламалари туширилди.
Таъкидлаш жоизки, аварияга қарши автоматик бошқариш тизими энергия блоклари учун катта миқдордаги муаммолар ва зарарли оқибатларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Тадбирлар таҳлили асосида ва шу каби ҳодисаларнинг олдини олиш мақсадида режали чоралар ишлаб чиқилмоқда.

Режим работы энергетической системы Узбекистана восстановлен
В настоящее время полностью восстановлен рабочий режим тепловых электростанций, сообщили в Минэнерго Узбекистана.
Созданной комиссией, по изучению аварийной ситуации 5 января на линиях электропередач единой энергосистемы Центральной Азии, была определена причина возникновения произошедшего.
По первичным данным, из-за сработанной технологической защиты, произошло внеплановое отключение парогазовых установок Талимарджанской ТЭС. В результате случился наброс мощности на транзитные линии соединяющие Единую энергосистему (ЕЭС) Центральной Азии с Единой энергосистемой России и Казахстана, что привело к нарушению устойчивости параллельной работы энергосистем.
На линиях электропередач сработала противоаварийная автоматика, в результате от ЕЭС Центральной Азии отделилась энергосистемы Северной части Казахстана. Произошло снижение частоты ЕЭС ЦА до 48,15 Гц. При этом, автоматикой отключились ряд потребителей и разгрузились энергоблоки тепловых электростанций (ТЭС).
Отметим, что сработавшая противоаварийная система предотвратила возможность более масштабных проблем и разрушительных последствий для энергоблоков.
На основе анализа произошедшего разрабатываются плановые мероприятия с целью предупреждения подобных инцидентов.