Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) жорий йилнинг июнь ойида ўз бизнесининг ривожлантириш истиқболларини қандай баҳолашларини билиш учун республика бўйлаб 1700 га яқин корхоналар билан суҳбат ўтказди.
Корхоналарни ўрганиш икки йўналишда олиб борилди: бизнеснинг ҳозирги ҳолатини сифатли баҳолаш ва тадбиркорларнинг кейинги 3 ой ичида ўз бизнесларини ривожлантириш истиқболларига бўлган умидлари.
Жорий йилнинг июнь ойида ишбилармонлик муҳитининг умумий кўрсаткичи 5 пункитга ўсди ва 58 баллни (-100 дан +100 гача бўлган шкала бўйича) ташкил этиб, мамлакатдаги ишбилармонлик муҳити ҳолатини ижобий деб баҳолади.
Ишбилармонлик муҳити кўрсаткичининг динамикаси
Тармоқлар бўйича ишбилармонлик муҳити кўрсаткичи қишлоқ хўжалигида 62 пунктни, хизмат кўрсатишда 59 пунктни, қурилишда 63 пунктни ва саноатда 51 пунктни ташкил этди.
Ҳудудлар кесимида Наманган (81 п.), Бухоро (74 п.), Сурхондарё (71 п.), Самарқанд (70 п.) ва Қашқадарё (70 п.) вилоятларида ишбилармонлик муҳитининг нисбатан юқори кўрсаткичлари қайд этилди.
Ишбилармонлик муҳити республика бўйича ўртача кўрсаткичдан Тошкент вилоятида (32 п.), Тошкент ш. (37 п.), Андижон (40 п.) вилоятида, Қорақалпоғистон Республикасида (48 п.) нисбатан паст.
Ишбилармонлик муҳити кўрсаткичидаги ижобий ўзгаришлар индикаторнинг қуйидаги таркибий қисмларидаги ўзгаришлар билан боғлиқ:
Бизнеснинг ҳозирги ҳолати кўрсаткичи 7 пунктга ўсди ва 45 пунктни ташкил этди, бу тадбиркорлар бизнесининг ҳозирги ҳолатига нисбатан ижобий кайфиятини тавсифлайди.
Бизнеснинг ҳозирги ҳолатини яхши деб қайд этган респондентларнинг улуши жорий йилнинг ўтган ойига нисбатан 3% га ошди ва 43% ни ташкил этди.
Сўнгги 3 ой ичида тадбиркорларнинг 40% ўз бизнесларининг ҳолати яхшиланганлигига ишонч билдирмоқда (май ойига нисбатан 4% га ўсишган).
Республика бўйича 46% корхоналарда товар/хизматларга бўлган талабнинг яхшиланиши (7% ўсиш) қайд этилди, ходимлар сони эса 31% корхоналарда (5% ўсиш) кўпайди.
Ўз навбатида, жорий ҳолат кўрсаткичининг ўсиши қишлоқ хўжалиги соҳасида тадбиркорлар ўртасида кайфиятнинг яхшиланиши билан боғлиқ бўлиб, жорий йилнинг май ойига нисбатан 15 пунктга ошган ва 51 пунткни ташкил этди; саноат соҳасида – 40 пункт (3 п. ўсиш); хизматлар – 43 пункт (6 п. ўсиш).
Ҳозирги ҳолат кўрсаткичининг нисбатан юқори кўрсаткичлари Наманган (72 п.), Самарқанд (61 п.) ва Бухоро (58 п.) вилоятларида қайд этилди. Бошқа ҳудудлар орасида нисбатан паст кўрсаткичлар Тошкент вилоятида (21 п.) ва Тошкент шаҳрида (25 п.) қайд этилди.
Бизнеснинг ривожланиш истиқболлари кўрсаткичи 2 пунктга ошди ва 72 пунктни ташкил этди, бу эса тадбиркорларнинг кейинги 3 ой давомида ўз бизнесининг ривожланиш истиқболлари ҳақидаги умидларини акс эттиради.
Тадбиркорларнинг 76% бизнес истиқболлари яхшиланишини тахмин қилди. 66% корхоналарда (май ойида 70%) товар ва хизматларга бўлган талаб яхшиланиши ва ходимлар сони 69% (май ойида 62%) ошиши кутилмоқда.
Ҳудудлар орасида кутиш кўрсаткичининг энг юқори кўрсаткичлари Сурхондарё (91 п.), Наманган (90 п.) ва Бухоро (90 п.) вилоятларида қайд этилди. Бошқа вилоятлар орасида нисбатан паст кўрсаткич Тошкент вилоятида (44 п.), Тошкент шаҳрида (49 п.) ва Андижон вилоятида (51 п.) қайд этилди.
Умуман олганда, мавжуд вазият ва истиқболдаги кутилмалар ўртасидаги боғлиқлик шуни англатадики, бизнес субъектларининг тахминларига кўра, иқтисодиётни ижобий ривожлантириш тенденцияси кейинги 3 ой ичида давом этади.
Ўтказилган сўров натижалари шуни кўрсатадики, салбий табиий ҳодисаларга қарамай, жорий йилда иқтисодий тикланишнинг барқарор хусусиятидан дарак беради, бу эса сўнгги тўрт йил давомида амалга оширилган ислоҳотлар самарадорлигига боғлиқ бўлиб, бизнес учун қулай ишбилармонлик муҳити ва иқтисодиётнинг барқарорлигини таъминлайди.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в июне т.г. опросил 1700 предприятий по всей республике с целью выяснить, как они оценивают перспективы развития своего бизнеса.
В июне сводный индикатор бизнес-климата вырос на 5 пунктов и составил 58 пунктов (по шкале от -100 до +100), что оценивает состояние бизнес-климата в стране как положительное.
В отраслевом разрезе, индикатор бизнес-климата в сфере сельского хозяйства составил 62 пункта, услуг – 59 пунктов, в строительстве – 63 пунктов и промышленности – 51 пункт.
В региональном разрезе, относительно высокие показатели сводного индикатора бизнес-климата были отмечены в Наманганской (81 п.), Бухарской (74 п.), Сурхандарьинской (71 п.), Самаркандской (70 п.) и Кашкадарьинской (70 п.) областях.
Относительно ниже среднего по республике показатели сводного индикатора бизнес-климата зафиксированы в Ташкентской области (32 п.), г. Ташкенте (37 п.), Андижанской (40 п.) области, Республике Каракалпакстан (48 п.).
Положительные изменения в сводном индикаторе бизнес-климата связаны с изменениями следующих компонентов индикатора:
Индикатор текущего состояния бизнеса вырос на 7 пунктов и составил 45 пунктов, что характеризует положительные настроения предпринимателей касательно текущего состояния бизнеса.
Доля респондентов, отметивших свое текущее состояние бизнеса как хорошее выросла на 3% по сравнению с прошлым месяцем т.г. и составила 43%.
40% предпринимателей уверены в улучшении состояния своего бизнеса за последние 3 месяца, рост по сравнению с маем месяцем составил 4%.
Улучшение спроса на товары/услуги зафиксировано у 46% предприятий по всей стране (рост 7%), в то время как количество работников увеличилось у 31% предприятий (рост 5%).
В свою очередь, рост индикатора текущего состояния связан с улучшением настроений среди предпринимателей в сфере сельского хозяйства, который вырос на 15 пунктов по сравнению с маем месяцем т.г. и составил 51 пункт; в сфере промышленности – 40 пунктов (рост 3 п.); услуг – 43 пункта (рост 6 п.).
Сравнительно высокие показатели индикатора текущего состояния были отмечены в Наманганской (72 п.), Самаркандской (61 п.) и в Бухарской (58 п.) областях. Относительно низкие показатели среди других регионов отметились в Ташкентской области (21 п.) и в г. Ташкенте (25 п.)
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса вырос на 2 пункта и составил 72 пункта, что отражает ожидания предпринимателей о перспективах развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца как оптимистичные.
76% предпринимателей оценили, что перспективы их бизнеса улучшатся. Ожидается, что спрос на товары и услуги улучшится у 66% предприятий (в мае 70%), а количество работников увеличится у 69% (в мае 62%).
Среди регионов самые высокие показатели индикатора ожидания зафиксированы в Сурхандарьинской (91 п.), Наманганской (90 п.) и Бухарской (90 п.) областях. Относительно низкий показатель среди других регионов отметился в Ташкентской области (44 п.), в г. Ташкенте (49 п.) и в Андижанской области (51 п.).
В целом, взаимоотношение значений текущей ситуации и ожидания означает, что по оценкам субъектов предпринимательства положительная тенденция в развитии экономики сохранится ближайшие 3 месяца.
Данные проведенного опроса свидетельствуют об устойчивом характере восстановления экономики в текущем году, несмотря на неблагоприятные природные явления, что обусловлено результативностью проводимых в течение последних четырех лет реформ, обеспечивших благоприятный для бизнеса деловой климат и устойчивость экономики.