Ўзбекистон ва Италия таҳлил марказларининг ҳамкорлиги сифат жиҳатдан янги босқичга чиқмоқда
Жорий йилнинг 13-14 апрель кунлари Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов ва “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори Элдор Туляковлардан иборат бўлган Ўзбекистон делегацияси Рим шаҳрига (Италия) ташриф буюрди. Делегация бу ерда эксперт-таҳлилий доиралар вакиллари билан илмий ҳамкорликни чуқурлаштириш мақсадида бирқатор учрашувлар ўтказди.
Экспертлар Италия Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Circolo degli Esteri клубида Осиё ва Африка Ўрта ер денгизи институти (ISMAA) билан ҳамкорликда ташкил этилган давра суҳбатида иштирок этдилар. Тадбир Янги Ўзбекистондаги ўзгаришлар ва бўлиб ўтаётган конституцион ислоҳотларга бағишланди.
Тадбирда дипломатик миссиялар раҳбарлари, икки мамлакат тадқиқот ва таҳлилий тузилмалари, ривожланиш институтлари ва савдо уюшмаларининг етакчи экспертлари, шунингдек, расмий доиралар вакиллари иштирок этдилар. Давра суҳбатида Италия Сенати ташқи сиёсат ва мудофаа қўмитаси раиси Стефания Кракси ҳам қатнашди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов ўз чиқишида 2016 йилдан бошлаб Ўзбекистонда амалга оширилган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг натижалари ва Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясининг асосий йўналишлари, шунингдек, конституциявий ислоҳотларнинг ижтимоий-иқтисодий жиҳатлари ҳақида сўзлаб берди.
Сўнгги икки йил ичида Ўзбекистонда Конституцияни янгилаш муҳокама қилинмоқда. Асосий қонунда “давлат – жамият – инсон” принципини “инсон – жамият – давлат” принципига ўзгартириш, “инсон манфаатларини ҳамма нарсадан устун қўйиш” режалаштирилмоқда.
Тақдимот давомида эксперт Ўзбекистон ижтимоий давлат деб эълон қилинаётнини таъкидлади. Хусусан, давлатнинг ижтимоий мажбуриятлари қарийб 3 бараварга оширилмоқда. Фуқароларнинг ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифалари уй-жой билан таъминланади, энг кам иш ҳақи инсоннинг муносиб турмуш тарзини таъминлашни ҳисобга олган ҳолда белгиланади, кафолатланган тиббий ёрдам ҳажмини олиш ҳуқуқлари мустаҳкамланади.
Обид Хакимов ислоҳотларнинг иқтисодий жиҳатларига тўхталар экан, халқ фаровонлигини ошириш мақсадида ҳам мамлакат ичида, ҳам ундан ташқарида иқтисодий алоқаларни ривожлантириш зарурлигини қайд этиб ўтди.
“Иқтисодиёт тамал бўлиб, сиёсатдан устун туради, Конституциянинг референдумга чиқарилаётган янги вариантида бозор муносабатлари ривожи, хусусий мулк, тадбиркорликнинг ҳимояси, бозор иқтисодиётининг ижтимоий йўналганлигини таъминловчи конституциявий механизмлари сезиларли даражада мустаҳкамланган”, - деди Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори.
Янгиланаётган Конституция соғлом иқтисодий ривожланиш учун қулай сармоявий ва ишбилармонлик муҳити муҳимлигини мустаҳкамлаши, бу жараёнда давлатнинг масъулияти таъкидлангани алоҳида қайд этилди.
Ўз навбатида, италиялик экспертлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларга катта қизиқиш билдирдилар. Шу жумладан, янгиланган Конституцияда инсон ҳуқуқ ва эркинликларига алоҳида эътибор қаратилгани, барча соҳалар, айниқса, тадбиркорлик фаолияти тўлиқ кафолатлангани эътироф этилди, мамлакат равнақи ва барқарорлигининг муҳимлиги таъкидланди.
Иқтисодий ҳамкорлик ҳақида сўз борар экан, давра суҳбатида италян компаниялари фойдаланиши мумкин бўлган асосий сармоявий имкониятлар санаб ўтилди. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик саноати, металлургия каби соҳаларда ҳали фойдаланилмаган “улкан салоҳият” мавжудлигини қайд этди. Банк тизими ҳам ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари сирасига киради.
ISMAA Бош котиби Винсент Валенти икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича қатор таклифларни илгари сурди, бунда энг аввало, Италия катта тажрибага эга бўлган кичик ва ўрта корхоналар соҳасига урғу берди.
Экспертлар Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги алоқаларнинг янги босқичидаги дастлабки натижалари савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг янги шакл ва йўналишларини қидиришга ўзаро интилиш мавжудлигини тасдиқлашини қайд этдилар.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директорининг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг товар айланмасини янада ошириш ва диверсификация қилишга бўлган қизиқиш, мамлакатимиз иқтисодиётига хорижий капитал ва технологияларни, шу жумладан, Италиядан жалб этишдан манфаатдорлик икки томонлама иқтисодий ҳамкорликнинг янги марралариг чиқишга имкон беради.
Таҳлил марказлари ўртасидаги илмий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш мақсадларида Ўзбекистон делегациясининг “Vision & Global trends” халқаро институти раҳбарияти, Италян халқаро ташкилотлар жамияти (SIOI) президенти, Ижтимоий-сиёсий ва иқтисодий тадқиқотлар институти (EURISPES) раҳбарлари билан қатор учрашувлари ташкил этилди.
Учрашув якунида иштирокчилар томонидан долзарб масалалар юзасидан мунтазам фикр алмашиш имконини берувчи ҳамкорликни янада чуқурлаштиришдан манфаатдор эканликлари билдирилди.

13-16 апреля т.г. делегация Узбекистана в составе руководителя Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) О.Хакимова и исполнительного директора Центра «Стратегия развития» Э.Тулякова посетила г. Рим (Италия), где провела ряд встреч с экспертно-аналитическими кругами с целью углубления научного сотрудничества.
Эксперты приняли участие в круглом столе, организованном в клубе «Circolo degli Esteri» при Министерстве иностранных дел Италиив сотрудничестве со Средиземноморским институтом Азии и Африки (ISMAA), посвященному сути проводимых преобразований в Новом Узбекистане и происходящим конституционным реформам.
В мероприятии приняли участие главы дипломатических миссий, ведущие эксперты научно-исследовательских и аналитических структур двух стран, институтов развития и торговых ассоциаций, а также представители официальных кругов. В круглом столе также приняла участие председатель сенатской комиссии по иностранным делам и обороне Италии Стефания Кракси.
В своем выступлении, директор ЦЭИР О.Хакимов представил результаты оценки социально-экономических реформ в Узбекистане, начиная с 2016 года и основные направления Стратегии развития Нового Узбекистана до 2026 года, а также социальные и экономические аспекты конституционной реформы.
В последние два года в Узбекистане обсуждается обновление Конституции. В основном Законе планируется изменить принцип «государство — общество — человек» на «человек — общество — государство», и «поставить интересы человека превыше всего».
Выступая с презентацией, эксперт отметил, что Узбекистан провозглашается социальным государством. Так, нормы социальных обязательств государства увеличиваются почти в 3 раза. Социально уязвимые категории граждан будут обеспечиваться жильём, минимальный размер заработной платы будет определяться с учётом обеспечения достойного проживания человека, закрепляются права на получение гарантированного объёма медицинской помощи.
Отмечая экономические аспекты, Обид Хакимов обозначил необходимость развивать экономические связи как внутри страны, так и за ее пределами для повышения благосостояния народа.
«Экономика является базисом и превалирует над политикой и в новом варианте Конституции, выносимом на референдум, значительно укреплены конституционные механизмы, обеспечивающие развитие рыночных отношений, защиту частной собственности, предпринимательства, социальную направленность рыночной экономики», — отметил директор ЦЭИР.
Подчеркнуто, что обновленная Конституция усиливает важность благоприятного инвестиционного и делового климата для здорового экономического развития и подчеркивает ответственность государства в этом процессе.
«Значительно будут расширены права и свободы предпринимателей ("предприниматели, в соответствии с законом, имеют право осуществлять любую деятельность и самостоятельно выбирать ее направления") – черты, отсутствовавшие в предыдущей Конституции. Кроме того, Конституция гарантирует устранение любых барьеров, которые могут препятствовать предпринимательской деятельности в Узбекистане», — заявил в ходе своего выступления О.Хакимов.
В свою очередь, итальянские эксперты выразили большой интерес к проводимым в Узбекистане социально-экономическим реформам. В числе прочего было признано, что в обновленной Конституции уделено особое внимание правам и свободам человека, а деятельность всех секторов, особенно предпринимательства, полностью гарантирована, подчеркнута важность процветания и стабильности страны.
Говоря об экономическом сотрудничестве, в ходе круглого стола были проиллюстрированы основные инвестиционные возможности, доступные итальянским компаниям. Обид Хакимов, директор Центра экономических исследований и реформ, отметил, в частности, еще не использованный «огромный потенциал» в сельском хозяйстве, текстильной промышленности, металлургии. Среди перспективных направлений сотрудничества также банковская система.
Генеральный секретарь ISMAA Винсент Валенти выдвинул ряд предложений по укреплению экономического сотрудничества между двумя странами, сделав акцент прежде всего на сфере малых и средних предприятий (МСП), в которой Италия имеет большой опыт.
Эксперты отметили, что первые итоги нового этапа сотрудничества между Узбекистаном и Италией подтверждают взаимный настрой на поиск новых форм и направлений дальнейшего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
По словам директора ЦЭИР интерес к дальнейшему увеличению и диверсификации товарооборота Узбекистана и привлечению иностранного капитала и технологий, в том числе из Италии, в экономику нашей страны позволит выйти на новые рубежи экономического двустороннего партнерства.
В целях дальнейшего углубления научного сотрудничества между мозговыми центрами организован ряд встреч узбекской делегации с руководством Международного института «Vision & Global trends», президентом Итальянского общества международных организаций (SIOI), Института социально-политических и экономических исследований (EURISPES).
По итогам встреч участниками выражена заинтересованность в дальнейшем углубленном сотрудничестве, которое позволит регулярно обменяться мнениями по актуальным вопросам.