“Марказий Осиё инвестициявий шериклиги” ташаббусини йўлга қўйиш тўғрисида Америка Қўшма Штатлари, Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг қўшма баёноти
Матн бошланиши:
Америка Қўшма Штатлари, Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ҳукуматлари “Марказий Осиё инвестициявий шериклиги” ташаббуси йўлга қўйилганлигини эълон қилишмоқда. Иштирокчилар бошқа мамлакатларни минтақавий иқтисодий шериклик ва фаровонликни қўллаб-қувватлашга қаратилган ушбу ташаббусга қўшилишларини олқишлайдилар.
Мазкур ташаббус орқали АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (DFC), Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Қозоғистон Республикаси Ҳукумати манфаатларини кўзлаб ҳаракат қилувчи “Остона” Халқаро молия маркази, Марказий Осиё ва минтақадаги хусусий сектори ўсишига ҳамда иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга хизмат қиладиган лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун беш йил ичида камида 1 миллиард доллар маблағларини жалб этиш мақсадида барча имкониятларни ишга соладилар.
“Марказий Осиё инвестициявий шериклиги”нинг мақсади халқаро инфратузилма сифат стандартларига жавоб берадиган ҳамда инклюзив, шаффоф ва барқарор инвестициялар ҳажмининг ўсишига кўмаклашувчи хусусий сектор соҳасидаги лойиҳаларни илгари суришдан иборат бўлади. Шундай қилиб, шериклар лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишга ҳисса қўшади ва минтақага қўшимча хусусий инвестициялар кириб келишини фаоллаштиради.
“Марказий Осиё инвестициявий шериклиги” АҚШнинг Марказий Осиёда иқтисодий ўсиш ва фаровонликни қўллаб-қувватлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини ҳаётга татбиқ этишдаги муҳим қадамдир. “C5+1” платформаси орқали амалга оширилаётган ушбу ташаббус Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодиётини мустаҳкамлаш ва ўсишини таъминлаш мақсадида савдо-сотиқни ошириш, комплекс ривожланишни рағбатлантириш ва кўп томонлама алоқаларни чуқурлаштириш учун барча мавжуд имкониятлардан фойдаланишга интилади.
Минтақа COVID-19 пандемиясининг иқтисодий оқибатларини енгиб ўтишга интилар экан, бундай ҳамкорлик ва барқарорлик ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқ.
“Марказий Осиё инвестициявий шериклиги” ҳар бир Марказий Осиё мамлакатининг ривожланиш ва гуллаб-яшнашга интилишига асосланади.
Минтақавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлашдан ташқари, DFC Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Қозоғистон Республикаси Ҳукумати манфаатларини кўзлаб ҳаракат қилувчи “Остона” халқаро молия маркази билан ўзаро англашув меморандумларини имзолаш ҳамда инвестиция жамғармалари фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини ўрганиш орқали Марказий Осиёда шерикликни чуқурлаштиришда давом этади.

Совместное заявление Соединенных Штатов Америки, Узбекистана и Казахстана о запуске инициативы «Центрально-Азиатское инвестиционное партнёрство».
Текст нижеследующего заявления был опубликован правительствами Соединенных Штатов Америки, Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Начало текста опубликовано МИВТ Узбекистана:
Правительства Соединенных Штатов Америки, Республики Узбекистан и Республики Казахстан объявляют о запуске инициативы «Центрально-Азиатское инвестиционное партнёрство». Участники приветствуют присоединение других стран к данной платформе в целях содействия региональному экономическому партнерству и процветанию.
Посредством данной инициативы Финансовая корпорация международного развития США (DFC), Министерство инвестиций
и внешней торговли Республики Узбекистан и Международный финансовый центр «Астана», действующий в интересах Правительства Республики Казахстан, приложат все усилия для привлечения не менее
1 миллиарда долларов США в течение пяти лет для поддержки проектов, способствующих росту частного сектора и расширению экономических связей в Центральной Азии и в регионе в целом.
Целью «Центрально-Азиатского инвестиционного партнерства» будет являться продвижение проектов в сфере частного сектора, соответствующих международным стандартам качества инфраструктуры и способствующих росту инклюзивных, прозрачных и устойчивых инвестиций. Таким образом, партнеры будут способствовать успешной реализации проектов и мобилизуют привлечение дополнительных частных инвестиций в регион.
«Центрально-Азиатское инвестиционное партнерство» является важным шагом в продвижении усилий США по поддержке экономического роста и процветания Центральной Азии. Данная инициатива, функционируя посредством платформы «С5+1», будет стремиться использовать все имеющиеся возможности для наращивания торговли, стимулирования комплексного развития и углубления многосторонних связей, имея целью укрепление и рост экономик стран Центральной Азии.
Поскольку регион стремится преодолеть экономические последствия пандемии COVID-19, подобное сотрудничество и устойчивость важны как никогда.
«Центрально-Азиатское инвестиционное партнерство» основано на стремлении к развитию и процветанию каждой из центральноазиатских стран.
В дополнение к поддержке региональных проектов, DFC продолжит углублять партнерство в Центральной Азии путем подписания двусторонних Меморандумов о взаимопонимании с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Международным финансовым центром «Астана», действующим в интересах Правительства Республики Казахстан, а также изучая новые возможности для поддержки развития деятельности инвестиционных фондов и реализации совместных проектов.