Тошкент шаҳрида “ИННОПРОМ. Ўзбекистонда катта саноат ҳафталиги” Халқаро саноат кўргазмаси доирасида Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) саноат сиёсати бўйича Кенгашининг 3-йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Евроосиё иқтисодий комиссияси Кенгашининг саноат ва агросаноат комплекси бўйича Ҳайати аъзоси (вазир) А.Камалян, Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Д.Мантуров, Беларусь Республикаси саноат вазири П.Пархомчик, Арманистон Республикаси иқтисодиёт вазири В.Керобян, Қирғизистон Республикаси энергетика ва саноат вазири К.Турдубаев, Евроосиё тараққиёт банки (ЕОТБ) Кенгаши раиси Н.Подгузов, шунингдек, йирик инвестиция ва саноат компаниялари ҳамда бирлашмалари раҳбарлари қатнашди. ЕОИИ ҳузуридаги кузатувчи давлат – Ўзбекистон номидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков иштирок этди.
Йиғилиш давомида ЕОИИ доирасида саноат ҳамкорлигини қисқа ва ўрта муддатли истиқболда кенгайтиришнинг асосий йўналишлари ҳамда Иттифоқ аъзо мамлакатларда саноат кооперациясини ривожлантириш ва айрим тармоқларда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг имкониятлари очиб берилди. Шу нуқтаи назардан Евроосиё тараққиёт банки иштирокида саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва молиялаштиришнинг самарали механизмлари ҳам муҳокама қилинди.
Самолётсозлик соҳасида саноат кооперациясини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
“Мамлакатларимиз корхоналарининг бу борадаги салоҳияти жуда катта ва уни тўла рўёбга чиқариш керак. Россия томони ташкилот доирасида хорижий ва юқори технологияли маҳсулотлар импорти ўрнини босиш бўйича қўшма комиссия тузиш ташаббусини илгари сурди. Бу мамлакатларимиз ишлаб чиқариш ҳамда ҳаво транспорти соҳаларини ривожлантириш учун зарур”, дея таъкидлади Кенгашнинг саноат ва агросаноат комплекси бўйича Ҳайати аъзоси (вазир) А.Камалян.
Йиғилиш иштирокчилари, шунингдек, ЕОИИ мамлакатларини стратегик муҳим дори-дармонлар билан таъминлаш даражасини ошириш мақсадида ўрта муддатли дастурий ҳужжатни ишлаб чиқишга келишиб олдилар ва Комиссияга ушбу масалани Иттифоққа аъзо давлатлар раҳбарлари даражасида кўриб чиқишни топширдилар. Томонлар COVID-19 пандемияси вақтида мазкур вазифани амалга ошириш алоҳида аҳамиятга эга, дея якдил фикрга келдилар.
Йиғилишда, шунингдек, “2025 йилгача саноат кооперациясининг асосий йўналишлари” янги стратегик ҳужжат лойиҳаси тасдиқланди. Ҳужжат Иттифоққа аъзо давлатларга рақобатнинг кучайиши ва технологик жиҳатдан ортда қолиш каби жиддий муаммоларни бартараф этишга имкон беради.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари қутлов нутқида савдо-иқтисодий, инвестициявий ва транспорт соҳаларида шерикликни кенгайтириш учун қўшимча имкониятлар топиш мақсадида Ўзбекистон ва ЕОИИ ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг устуворлигини, шунингдек, ўзаро манфаатли ҳамкорлик, тенглик ва иштирокчи мамлакатларнинг миллий манфаатларини ҳисобга олиш каби ЕОИИ концепциясида белгилаб қўйилган тамойилларнинг муҳимлигини таъкидлади.
Кузатувчи мамлакат мақомида ЕОИИ билан ҳамкорликнинг тасаввур этилаётган асосий истиқболи йўналишлари, жумладан, қўшилган қиймат занжирларини яратиш билан бирга кооперация алоқаларини ривожлантириш, истиқболли бозорларга маҳсулотларни ҳамкорликда олиб чиқиш, ўзаро савдо ҳажмини ҳамда мавжуд транспорт йўлакларининг самарадорлигини ошириш ва янгиларини ташкил этишга қаратилган кенг кўламли инфратузилма лойиҳаларини ҳаётга татбиқ этиш, шунингдек, инновацияларни ишлаб чиқиш ва рағбатлантиришда кўп томонлама муносабатларни чуқурлаштириш ҳам белгиланди.
ЕОИИга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарлари иштирокида бўлиб ўтган йиғилишда, унинг кун тартибидаги асосий бандлар юзасидан фикр алмашилди ва бир қатор конструктив таклифлар билдирилди.
А.Камалян “Ишончим комилки, бугунги йиғилиш ҳамда ушбу форматдаги келгусидаги ишларимиз ҳам интеграцияни ривожлантиришни жадаллаштириш ва иқтисодиёт реал сектори барқарор ўсишининг амалий натижаларига эришишга хизмат қилади. ЕОИИ Кенгашининг навбатдаги йиғилиши 2021 йилнинг кузида Қозоғистонда, машинасозлар форуми доирасида бўлиб ўтади. Ва умид қиламизки, кун тартибимиз, биринчи навбатда, тармоқлар ҳамкорлиги масалаларига қаратилади”, дея ўз сўзини якунлади.

На полях Международной промышленной выставки «Иннопром. Большая промышленная неделя в Узбекистане» в г.Ташкенте состоялось 3-е заседание Совета по промышленной политике Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В мероприятии приняли участие член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) А.Камалян, министр промышленности и торговли Российской Федерации Д.Мантуров, министр промышленности Республики Беларусь П.Пархомчик, министр экономики Республики Армения В.Керобян, министр энергетики и промышленности Кыргызской Республики К.Турдубаев, председатель Правления Евразийского банка развития Н.Подгузов, а также руководители крупных инвестиционных и промышленных компаний и объединений. Узбекистан в качестве государства-наблюдателя при ЕАЭС представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В ходе заседания были раскрыты основные направления промышленного сотрудничества в рамках ЕАЭС на кратко- и среднесрочную перспективы и имеющиеся возможности для развития промышленной кооперации в странах Союза и реализации совместных инвестиционных проектов в отдельных отраслях. Также в данном контексте были обсуждены эффективные механизмы поддержки и финансирования проектов промышленной кооперации с участием Евразийского банка развития (ЕАБР).
Отдельное внимание было уделено развитию промышленного сотрудничества в области авиастроения.
«Потенциал у предприятий наших стран в этой сфере очень большой, и его необходимо реализовывать в полной мере. От российской стороны была выдвинута инициатива учредить в рамках организации совместную комиссию по импортозамещению зарубежной и высокотехнологичной продукции. Это нужно для того, чтобы наши страны могли развивать как производственную сферу, так и сферу авиаперевозок», - отметил член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу А.Камалян.
Также участники встречи договорились разработать среднесрочный программный документ по повышению уровня обеспеченности стран ЕАЭС стратегически важными лекарственными препаратами и поручили Комиссии обеспечить рассмотрение этого вопроса на уровне глав государств – членов Союза. Стороны сошлись во мнении, что в период пандемии COVID-19 выполнение поставленной задачи имеет особенное значение.
В рамках заседания также одобрен проект нового стратегического документа – «Основные направления промышленного сотрудничества до 2025 года», который позволит странам – участницам Союза преодолеть серьезные актуальные вызовы, такие как рост конкуренции и технологическое отставание.
Главой узбекской делегации в ходе приветственного выступления были подчеркнуты приоритетность углубления сотрудничества Узбекистана с ЕАЭС в целях поиска дополнительных возможностей для расширения партнерства в торгово-экономической, инвестиционной и транспортной сферах, а также значимость заложенных в концепции ЕАЭС принципов взаимовыгодного сотрудничества, равноправия и учета национальных интересов стран-участниц.
Также было обозначено видение ключевых перспектив взаимодействия с ЕАЭС в статусе страны-наблюдателя – развитие кооперационных связей с созданием производственных цепочек добавленной стоимости, совместное продвижение продукции на перспективные рынки, реализация масштабных инфраструктурных проектов, нацеленных на увеличение объемов взаимной торговли и повышение эффективности действующих и формирование новых транспортных коридоров, а также углубление многосторонних связей в сфере разработки и продвижения инноваций.
В ходе заседания с участием глав делегаций стран-участниц ЕАЭС состоялся обмен мнениями по ключевым пунктам повестки дня и озвучен ряд конструктивных предложений.
Резюмируя, А.Камалян подчеркнул: «Я убежден, что сегодняшнее заседание, как и наша последующая совместная работа в таком формате, послужат форсированному развитию интеграции и достижению практических результатов устойчивого развития реального сектора экономики. Следующее заседание Совета по промышленной политике ЕАЭС пройдет осенью 2021 года в Казахстане, в рамках форума машиностроителей. И мы надеемся, что наша повестка будет посвящена, прежде всего, вопросам отраслевого сотрудничества».