1 апрелдан "Ижтимоий ҳимоя ягона реестри" ахборот тизими орқали кам таъминланган оилаларни аниқлаш бўйича янги қоидалар кучга киради
1 апрелдан
«Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида» Ўзбекистон ҳукумати қарори қабул қилинди.
Aпрель ойидан бошлаб "Ижтимоий ҳимоя ягона реестри" ахборот тизими орқали кам таъминланган оилаларни аниқлаш, шунингдек, уларга ижтимоий нафақалар ва моддий ёрдам тайинлаш ва тўлаш тартиби бўйича янги қоидалар кучга киради.
Жаҳон банки билан биргаликда ишлаб чиқилган "Ўзбекистонда ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтириш" лойиҳаси 2019 йилда Сирдарё вилоятида синовдан ўтказилди.
Тизимни тўлиқ ишга тушириш учун аҳолига ЖШШИР билан ID-карталарни беришни бошлаш керак эди.
Aриза топширилгандан ва тизим орқали керакли маълумотлар киритилгандан сўнг, тўққизта вазирлик ва идоралар - Давлат хизматлари агентлиги (рўйхатга олиш идоралари), Молия вазирлиги ва Пенсия жамғармаси билан реал вақт режимида электрон маълумот алмашиш амалга оширилади. Жамғарма, Ер геодезкадастри давлат қўмитаси, Давлат солиқ қўмитаси, Бандлик вазирлиги, Давлат персоналлаштириш маркази, Ички ишлар вазирлиги Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ва Халқ банки маълумотлар базалари билан реал вақт электрон алмашинувини таъминлайди.
Aриза берувчининг маълумотларини текшириш учун электрон алоқа зарур.
Бунинг учун 1 апрелга қадар ижтимоий соҳанинг бир нечта электрон ахборот тизимлари (ЭАТ) бирлаштирилиб ишга туширилади, улар қуйидагиларни ўз ичига олади:
• идентификация рақамлари (ИД) ва барча маҳаллаларнинг ҳудудий чегаралари;
• ота-она ҳуқуқларидан маҳрум бўлган ота-оналар ва уларнинг ҳомийлик ва ҳомийликка олинган, шунингдек оилаларга (патронажга) топширилганлиги тўғрисида маълумотлар;
• давлат ва нодавлат мактабгача таълим муассасаларида тарбияланувчилар тўғрисидаги маълумотлар;
• фуқароларнинг транспорт воситаларининг яроқлилиги ёки носозлиги тўғрисидаги маълумотлар.
Олинган маълумотлар асосида тизим талабгорга ижтимоий нафақалар топширишни мустақил топширади ёки рад етади.
Кам таъминланган оила аъзоларидан бири ўртача ойлик даромадининг энг кам иш ҳақи 0,527 (393 минг сўм) миқдорида белгиланган.

С 1 апреля вступят в силу новые правила выявления малообеспеченных семей через "Единый реестр социальной защиты"
С 1 апреля вступят в силу новые правила выявления малообеспеченных семей через
Правительство Узбекистана приняло постановление "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы социальной защиты населения и широкому внедрению в данную сферу современных информационно-коммуникационных технологий".
С апреля вступают в силу новые правила выявления малообеспеченных семей через информационную систему "Единый реестр социальной защиты", а также назначения и выплаты им социальных пособий и материальной помощи.
Проект "Укрепление системы социальной защиты в Узбекистане", разработанный совместно со Всемирным банком, был апробирован в 2019 году в Сырдарьинской области.
Для полного запуска системы требовалось начать выдачу населению ID – карт с ПИНФЛ.
После подачи заявления и введения необходимых данных через систему в режиме реального времени осуществляется электронный обмен информацией с базами данных девяти министерств и ведомств — Агентства государственных услуг (отделения ЗАГС), Минфина и Пенсионного фонда, Госкомземгеодезкадастра, Государственного налогового комитета, Минзанятости, Государственного центра персонализации, Государственной службы безопасности дорожного движения МВД и Народного банка.
Электронное взаимодействие необходимо для того, чтобы проверить информацию о заявителе.
Для этого до 1 апреля интегрируют и запустят несколько единых электронных информационных систем (ЕЭИС) социальной сферы, которые содержат:
• идентификационные номера (ID) и территориальные границы всех махаллей;
• сведения о родителях, лишенных родительских прав, и детях, взятых под опеку и попечительство, а также переданных на воспитание в семьи (патронат);
• информацию о воспитанниках в государственных и негосударственных дошкольных образовательных организациях;
• информацию об исправности или неисправности автотранспортных средств граждан.
На основании полученных данных, система самостоятельно назначает или отклоняет назначение социального пособия заявителю.
Верхний предел среднемесячного дохода одного члена малообеспеченной семьи установлен в размере 0,527 минимальной заработной платы (393 тысячи сумов).
Заявление может быть отклонено в следующих случаях:
• если доход на каждого члена семьи превышает 393 тысячи сумов;
• если есть член семьи, который является трудоспособным и не зарегистрирован в качестве безработного в органах по труду;
• при наличии автомобиля, произведенного в течение 7 лет;
• при наличии двух или более объектов недвижимости;
• при наличии на банковском счете или ценных бумаг на сумму более 5 МРЗП.
Как сообщает Спутник, теперь вся документация по образовательному процессу, начиная с приема в образовательное учреждение и заканчивая его окончанием, формируется только в е ЕЭИС (приказы и иные документы государственных и негосударственных общеобразовательных учреждений, вузов, профессиональных школ, колледжей, техникумов, академических лицеев).