2021 йилда Ўзбекистонга 8,6 млрд долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этилди
Ўтган йили Ўзбекистон ўз иқтисодиётига 8,6 млрд долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этди.
Бу 2021 йилда инвестиция ва ташқи савдо фаолияти якунлари ҳамда 2022 йилда инвестицияларни янада рағбатлантириш ва экспортни ошириш чора-тадбирларини муҳокама қилишга бағишланган учрашувда маълум бўлди.
2021 йилда инвестициялар соҳасида эришилган натижалар бўйича тезкор маълумотлар маълум қилинди. Жумладан, ўзлаштирилган инвестицияларнинг умумий ҳажми 254 трлн. сўмни ташкил этиб, 2020 йилга нисбатан 109 фоизга ўсди, шундан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 8,6 млрд долларни ташкил қилди.
Ҳисобот даврида давлат Инвестиция дастури доирасида умумий қиймати 5,9 миллиард долларлик 318та йирик инвестициявий лойиҳа, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида эса 7,4 миллиард долларлик 15 710 инвестициявий лойиҳа амалга оширилди.
Ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилиши туфайли жами 275 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. Инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш ва инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларини амалий қўллаб-қувватлаш бўйича механизмларни такомиллаштириш, шунингдек, масъул раҳбар ва ходимларни бириктириш орқали лойиҳаларни амалга оширишнинг доимий мониторингини олиб бориш тизимини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бўш турган ва тўлиқ қувват билан ишламаётган корхоналарни “соғломлаштириш” бўйича амалга оширилган ишлар натижалари кўриб чиқилди. Ўтган йил якунлари бўйича 2040 та шу каби корхона фаолияти ўрганилиб, тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлаш ва мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича аниқ чоралар кўрилди. Натижада 1908 корхона (94 фоиз) тўлиқ қувват билан ишлаб чиқаришни йўлга қўйди, бу эса мамлакатимиз саноатига қўшимча равишда 4,1 трлн. сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш, 184 млн долларлик қўшимча экспортга етказиб бериш ва 25 мингга яқин иш ўрни ташкил этиш имконини берди. 152 дона фойдаланилмаётган технологик ускуна ҳам ишга туширилди, бу эса, ўз навбатида, 1 257 янги иш ўрни яратиш имконини берди.
Инвестициявий фаолиятни рағбатлантириш ва лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар бўйича ҳисоботлар эшитилди. Ҳудудий лойиҳа гуруҳларини шакллантиришни жадаллаштириш ҳамда уларнинг туман ва шаҳар ҳокимларининг тадбиркорликни ривожлантириш, бандлик ва камбағалликни қисқартириш бўйича ҳар бир маҳаллада фаолият юритаётган ёрдамчилари билан яқин ҳамкорлигини йўлга қўйиш топширилди.
2022 йилда экспорт салоҳиятини юксалтириш ва экспорт қилинадиган маҳсулотлар ҳажмини ошириш вазифалари кўриб чиқилди. Маҳаллий экспортчилар олдида турган масалаларни зудлик билан ҳал қилиш мақсадида экспорт қилувчи корхоналар, мижозлар ва маҳсулот ҳажми кўрсатилган экспортга ортиш бўйича манзилли жадвалини шакллантириш топширилди.

В прошлом году Узбекистан привлек в свою экономику $8,6 млрд прямых иностранных инвестиций.
Об этом стало известно в ходе совещания, посвященного обсуждению итогов инвестиционной и внешнеторговой деятельности в 2021 году и мер по дальнейшему стимулированию привлечения инвестиций и наращиванию экспорта в 2022 году.
На совещании были озвучены оперативные данные о результатах инвестиционной деятельности, достигнутых в 2021 году. Так, общий объем освоенных инвестиций составил 254 тлрн сумов с темпом роста в 109 процентов по отношению к 2020 году, из которых прямые иностранные инвестиции составили $8,6 млрд.
В отчетном периоде в рамках государственной Инвестиционной программы было реализовано 318 крупных инвестиционных проектов на сумму $5,9 млрд долларов, а в рамках региональных инвестиционных программ – 15 710 проектов на сумму $7,4 млрд долларов.
Всего за счет реализации данных проектов было создано более 275 тысяч новых рабочих мест. Были даны поручения усовершенствовать механизмы работы по стимулированию привлечения инвестиций и оказанию практической поддержки инициаторам инвестиционных проектов, а также наладить систему постоянного попроектного мониторинга их реализации с закреплением ответственных руководителей и сотрудников.
Были рассмотрены результаты проведенной работы по «оздоровлению» простаивающих и не загруженных в полной мере производственных мощностей. По итогам прошедшего года была изучена деятельность 2040 подобных предприятий и предприняты конкретные меры по оказанию финансовой поддержки предпринимателям и решению имеющихся проблем. В результате этого на 1 908 предприятиях (94 процента) было налажено производство с полной загрузкой производственных мощностей, что позволило отечественной промышленности дополнительно произвести продукции на 4,1 трлн сумов, осуществить дополнительные экспортные поставки на сумму 184 млн долларов и восстановить около 25 тысяч рабочих мест. Также было введено в эксплуатацию 152 единицы неиспользуемого технологического оборудования, что в свою очередь позволило создать 1 257 новых рабочих мест.
Было поручено наладить механизм отслеживания деятельности введенных в эксплуатацию производств с целью оперативного реагирования на возникающие вопросы и оказания практической поддержки в их решении.
Заслушаны отчеты о предпринимаемых мерах по внедрению новой системы стимулирования инвестиционной деятельности и сопровождения реализации проектов. Поручено ускорить формирование региональных проектных групп и наладить их тесное взаимодействие с помощниками хокимов районов и городов по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности, действующих в каждой махалле.
Рассмотрены задачи по повышению экспортного потенциала и увеличению объёмов экспортируемой продукции в 2022 году. Поручено сформировать адресный график отгрузок с указанием конкретных предприятий-экспортёров, заказчиков и объёмов продукции с целью оперативного решения вопросов, с которыми сталкиваются отечественные экспортеры.