“Хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ва уларнинг оила аъзоларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 июндан Россия Федерацияси, Туркия ҳамда Қозоғистоннинг тегишли ҳудудларида (12 та) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг вакиллик институти жорий қилинади.
Мазкур ҳудудларнинг ҳар бирига камида 2 нафар вакил бириктирилади.
2022 йил 1 майдан ҳар йили ҳоким ёрдамчилари ёзма тавсияномасига асосан:
- боқувчиси хорижга меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган оилаларга БҲМнинг 2 баравари (540 минг сўм) миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
- меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” (дафтарлар)дан бирига киритилган, ногиронлиги бўлган оила аъзоларига дори-дармон, ногиронлик аравачалари, эшитиш аппаратлари ва ортопедик маҳсулотлар харид қилиш учун БҲМнинг 5 баравари (1 млн 350 минг сўм) миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
- меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг Ўзбекистонда улар билан бирга яшовчи пенсия ёшига етган ёки I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган оила аъзоларига касаба уюшмалари тизимидаги санаторий ва профилактик даволаниш муассасаларига бир марталик бепул йўлланма берилади.
Шунингдек, маҳаллалардаги ёшлар етакчиларининг ёзма тавсияномасига асосан “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки “дафтарлар”дан бирига киритилган ҳамда меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг болаларига мавсумий фаолият юритадиган оромгоҳларга бепул йўлланмалар берилади.
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясинингмаблағлари ҳисобидан меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг оила аъзоларига ёрдам пуллари ва йўлланмалар беришда:
- ёрдам пуллари ва йўлланмалар башарти меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқаролар “Labor migration” дастурий мажмуасида рўйхатдан ўтган бўлса берилади;
- талабгорлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Labor migration” дастурий мажмуаси орқали электрон мурожаат қилади.
Қарорга кўра, хорижда вақтинчалик ишлаётган ва таълим олаётган ўзбекистонлик ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Хориждаги ёшлар баланси” шакллантирилиб, улар тўғрисидаги маълумотлар “Ёшлар портали” электрон платформасига киритиб борилади.
2022 йил 1 мартдан “дафтарлар”дан бирига киритилган ва ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан вақтинчалик ишлаш учун хорижга чиқиб кетаётган фуқароларга ҳам 10 миллион сўмгача миқдорда бир йил муддатга миқроқарзлар берилади.
Шунингдек, 2023 йил 1 январгача қуйидагилар бўйича компенсациялар тўланади:
- хорижий тиллар ёки касб бўйича малака имтиҳонларини топшириш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун, башарти улар муваффақиятли топширилганда – БҲМнинг 3 баравари (810 минг сўм) миқдорида;

Гражданам и членам их семей, работающим за рубежом, будет оказана материальная помощь.
Президент Узбекистан подписал постановление «О дополнительных мерах по поддержке граждан Республики Узбекистан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и членов их семей», сообщает пресс-служба Минюста.
Постановлением с 1 июня 2022 года в соответствующих регионах (12) Российской Федерации, Турции и Казахстана будет введен институт представительства Агентства по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений. К каждому из этих регионов будет прикреплено не менее 2-х представителей.
Ежегодно с 1 мая 2022 года по письменной рекомендации помощников хокима:
- будет оказана единовременная материальная помощь в размере 2 БРВ (540 тысяч сумов) семьям, кормильцы которых выехали на трудовую миграцию за рубеж и числятся в информационной системе «Единый реестр социальной защиты»;
- будет предоставляться единовременная материальная помощь для приобретения медикаментов, инвалидных колясок, слуховых аппаратов и ортопедических изделий в пятикратном размере БРВ (1 млн 350 тысяч сумов) зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или включенным в одну из тетрадей – «железную тетрадь», «женскую тетрадь», «молодежную тетрадь» лицам с инвалидностью – членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию;
- будут предоставляться разовые бесплатные путевки в санатории и лечебно-профилактические учреждения системы профсоюзов достигшим пенсионного возраста или имеющим инвалидность I и II группы лицам –членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию и проживающих совместно с ними в Республике Узбекистан.
Также, на основании письменной рекомендации лидеров молодежи в махаллях будут предоставляться бесплатные путевки в сезонные лагеря детям граждан, выехавших в трудовую миграцию и зарегистрированных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или включенных в одну из тетрадей.
При выделении материальной помощи и путевок членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию, за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана:
- материальная помощь и путевки выдаются при условии, что граждане, выехавшие в трудовую миграцию, зарегистрированы в программном комплексе «Labor-migration»;
- претенденты на получение материальной помощи и путевок обращаются в электронной форме в Министерство занятости и трудовых отношений посредством программного комплекса «Labor-migration».
Согласно Постановлению, будет сформирован «Баланс молодежи за рубежом» в целях адресной поддержки молодежи из Узбекистана, осуществляющей временную трудовую деятельность и получающей образование за рубежом, необходимая информация о них будет вноситься в электронную платформу «Ёшлар портали».
С 1 марта 2022 года гражданам, включенным в одну из «тетрадей» и выезжающим за рубеж на временную работу путем организованной трудовой миграции, также выдаются микрозаймы на сумму до 10 миллионов сумов сроком до одного года.
До 1 января 2023 года будут выплачиваться компенсации:
- на покрытие расходов, связанных со сдачей квалификационных экзаменов по иностранным языкам или профессиям, в том числе при их успешной сдаче – в размере 3 БРВ (810 тыс. сумов);