Тадбиркорлигимни илм ва амалиётни уйғунлаштириш асосига қурдим
Таниқли тадбиркор Анвар Норбоев 1975 йилнинг 23 апрелида Самарқанд вилояти Каттақўрғон тумани Энамяхши қишлоғида дунёга келган. Ўқувчилик пайтларида “математика” фани бўйича 3 марта Республика олимпиадаси финал босқичида қатнашган ва 2 марта фахрли 3-ўрин соҳиби бўлган. 1992 йил ўрта мактабни “олтин медаль” билан битирган. 1997 йилда Тошкент давлат университетини, 2004 йилда эса Тошкент молия институтини муваффақиятли тамомлаган. Математика ва банк иши бўйича эгаллаган билими унинг тадбиркорлик фаолияти учун мустаҳкам асос яратди.
У 2005 йилда Тошкент шаҳрида “STANDART ELEKTRO TEXNIKA” хусусий корхонасини ташкил этди. Корхона ўз фаолиятини электротехника ускуналари ишлаб чиқаришдан бошлади. Бугунги кунда бу ерда комплекс трансформатор подстанциялари, тақсимлаш шкафлари ва энергия тежамкор трансформаторлар ишлаб чиқарилади. Мазкур маҳсулотлар аввал хориждан импорт қилинар эди, энди уларни хориждан сотиб олишга чек қўйилди. Бу эса, ўз навбатида, мамлакатимизга муайян миқдорда хорижий валютани тежаш имкониятини яратди.
Тадбиркор 2020 йилда фаолиятини янада кенгайтириб, ўзи туғилиб ўсган Каттақўрғон туманида “Kattaqo‘rg‘on elektrotexnika zavodi”ни ташкил этди. Заводда илғор технологиялар асосида 3 фазали мойли герметик русумли трансформаторлар ва электротехника ускуналари ишлаб чиқарилмоқда.
Анвар Норбоевнинг турмуш ўртоғи Матлуба Норбоева “STANDART ELEKTRO TEXNIKA” корхонасида офис-менежер сифатида ишлаб, тадбиркорлик ишларига кўмак бермоқда. Уларнинг ўғли Нурмуҳаммад Мирзо Улуғбек номидаги ихтисослашган таянч мактабининг 9-синфида таълим олмоқда.
Анвар Норбоевнинг меҳнати 2023 йилда ҳукуматимиз томонидан “Шуҳрат” медали билан тақдирланган. Унинг ҳаёти ва тадбиркорлик фаолияти фидокорона меҳнат, қатъият ва инновацион ёндашув орқали ютуқларга эришишнинг ёрқин намунасидир.
Тадбиркорликни қандай бошлагансиз? Нега айнан электротехника соҳасини танлагансиз? Ундан олдин нима иш билан машғул бўлгансиз?
– Тадбиркорликни илм ва амалиётни уйғунлаштирган ҳолда бошладим. Аспирантурада таҳсил олиш билан бирга, қўшимча иш сифатида ҳозирги кундаги ҳамкорларимдан бири бўлган ихтисослашган монтаж корхонасида монтажчи бўлиб ишладим. Бу иш жараёнида мен соҳага оид қимматли билим ва тажрибага эга бўлишга муваффақ бўлдим.
Тадбиркорликнинг электротехника соҳасини танлашимда отамнинг таъсирлари катта бўлган. Чунки отам электротехника соҳасида мутахассис эдилар. У кишининг маслаҳатлари ва қўллаб-қувватлашлари мен учун муҳим туртки бўлиб, отам билан биргаликда электротехника корхонасини очишга қарор қилдим. У соҳадаги билимларнинг кўпини айнан отамдан ўргандим ва отамнинг насиҳатларини доимо қадрлаб келаман.
Мен илк яхши натижалар билан чегараланиб қолмай, электротехника соҳасидаги илғор тажрибаларни ўрганиш мақсадида дунёнинг нуфузли корхоналарида ўз малакамни оширишга киришдим. Интернет орқали Россия, Украина ва Беларуснинг илғор технологиялари билан танишдим. Кейинчалик эса ушбу давлатлардаги трансформатор ишлаб чиқариш заводларига шахсан бориб, фаолиятларини яқиндан кузатдим. Заводлардаги ишлаб чиқариш жараёнларини чуқур ўрганиб, юқори технологияли ечимларни ўз корхонамда жорий қилиш устида ишладим.
Тадбиркорликда катта ютуқларга эришгансиз. Бунга юртимизда яратилган шароитлар, имтиёзлар, давлат томонидан қўллаб-қувватлашлар ёрдам берганми?
Мамлакатимизда Президентимиз томонидан амалга оширилаётган тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришга қаратилган ислоҳотлар менинг ҳаётимда энг катта бурилиш ясади, десам муболаға бўлмайди. Жумладан, имтиёзли кредитлар, солиқ юкини камайтириш ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган дастурлар менинг муваффақиятимда ҳал қилувчи аҳамият касб этган.
Юртимизда тадбиркорлар учун яратилган бундай имкониятлар бизга янги лойиҳаларни амалга ошириш, иш ўринларини яратиш ва экспорт салоҳиятини оширишда катта ёрдам бермоқда. 2005 йилда “Каттақўрғон электротехника заводи”ни ташкил этишим тадбиркорлик фаолиятимни бошлашда биринчи қадамим бўлди.
Бугунги кунда заводда йилига 1200 дона трансформатор ишлаб чиқарилади ва 120 нафар иш ўрни яратилган. Шу жумладан, 80 нафар хотин-қиз иш билан таъминланган.
Корхонада импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш орқали мамлакатимиз иқтисодиётига ўзимизнинг ҳиссамизни қўшмоқдамиз. Бугунги кунда “Каттақўрғон электротехника заводи” орқали нафақат ички бозор учун, балки экспорт салоҳиятига эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга муваффақ бўлдик.
Биз тадбиркорлик фаолиятимизни фақат ишлаб чиқариш билан чекламай, ижтимоий ривожланишга ҳам катта эътибор қаратяпмиз. Ўз қишлоғимда 300 ўринли хусусий мактабгача таълим муассасасини ишга туширдим. У хусусий мактабда 40 та ўқитувчи ишлаяпти. Шунингдек, 34 гектар ерда узумзор ташкил этиб, ҳосилга кирган 10 гектар майдонда 12 нафар доимий иш ўрни очилди. Ушбу завод ва лойиҳалар нафақат иқтисодий ривожланишга ҳисса қўшмоқда, балки маҳаллий аҳолининг ижтимоий фаровонлигини оширишга ҳам хизмат қилмоқда. Биз келажакда янада катта ютуқларга эришишни мақсад қилганмиз.
Тадбиркорлигингизнинг ривожланиш тарихи қандай бўлган? Қандай маҳсулотлар ишлаб чиқарасиз?
– 2005 йилнинг 17 ноябрида ташкил этилган “STANDART ELEKTRO TEXNIKA” хусусий корхонамиз ўз фаолиятини кичик лойиҳаларни амалга оширишдан бошлаган бўлиб, вақт ўтиши билан йирик ишлаб чиқариш масканига айланди. Ҳар бир қадамда инновацион ёндашув ва сифатли маҳсулот яратишга эътибор қаратилди.
Корхона фаолиятини кенгайтириш жараёнида энерготежамкор маҳсулотлар ишлаб чиқаришга ихтисослашиб, электротехника соҳасида жаҳон стандартларига мос ечимлар таклиф этила бошланди. Комплект трансформатор подстанциялари (25 kVA дан 2500 kVA гача), КСО-298 ва КСО-386 русумли хизмат кўрсатиш камералари, К-59, К-63, КМ1, КРН каби тақсимлаш ускуналари, ШО85 сериясидаги тақсимлаш шитлари, ВРУ-0,4, ПР 8503 каби бошқарув шкафлари, ОРУ-35 кВ ва ОРУ-220 кВ учун ускуналар, УКРМ-0,4 русумли конденсатор қувват ускуналари (20 kVAr дан 1600 kVAr гача), ТМГ куч трансформаторлари (16-2500 kVA) каби маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
2020 йилда янги босқичда “Каттақўрғон электротехника заводи” ташкил этилди. Заводимизнинг асосий мақсади – энерготежамкор ва импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўлиб, бугунги кунда ТМГ русумли трансформаторлар ва замонавий электротехника ускуналарини ишлаб чиқаряпмиз.
Ҳозирча, юқори кучланишли (110кв) электроускуналар Ўзбекистонга асосан четдан импорт қилиб олиб келинмоқда. Заводимизда импорт ўрнини тўлиқ босувчи “Юқори кучланишли электротехника ускуналари” ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга оширишни бошладик.
Бизнесингизнинг ҳозирги куни ҳақида ахборот беринг, жумладан, маҳсулотларингизни сотиш бозорлари қандай? Қандай лойиҳалар амалга оширилди, улар вилоятга ва истеъмолчиларга нима беради?
– Бизнинг корхонамизда ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва янги технологияларни жорий этиш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бу, ўз навбатида, маҳсулотларимизнинг сифати ва рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Ҳозирги кунда қуйидаги натижаларга эришилди: “Юқори кучланишли вакумли ўчириш” ускуналари 2023 йилда ишлаб чиқаришга туширилди. Бу лойиҳа нафақат ички бозор талабларини қондиришга ёрдам берди, балки қўшимча иш ўринлари яратилишига ҳам сабаб бўлди. Жами 15 та янги иш ўрни ташкил этилди. “Кучланиш ва ўлчов трансформаторлари” ишлаб чиқариш лойиҳаси 2024 йилнинг II чорагида ишга туширилди. Ушбу лойиҳа ҳам яна 15 та янги иш ўрни яратишга имкон берди.
Янги лойиҳаларимиз қуйидагилар: биринчиси, кучланиши 110 кВА бўлган оддий ва элегазли ажраткичлар ишлаб чиқариш. Бу ускуналар юқори кучланишли тармоқларда ишлатилиб, электр энергиясини узатиш жараёнини хавфсиз ва самарали амалга оширишга хизмат қилади. Натижада, 20-30 та янги иш ўрни яратилади.
Иккинчиси, кучланиши 500 кВАгача бўлган электр тармоқлари ва подстанцияларни лойиҳалаш ва қуриш. Ушбу лойиҳа республикамизнинг энергетика инфратузилмасини яхшилашга қаратилган. Ундан кўзланган мақсад – энергия узатиш тизимларини модернизация қилиш. Ишга тушиш вақти – 2024-2025 йиллар. Янги иш ўринлари 30-40 тани ташкил этади.
Учинчиси, қуввати 100 мВА, кучланиши 500 кВАгача бўлган трансформаторлар ишлаб чиқариш. Ушбу трансформаторлар энергетика тизимининг юқори кучланишли тармоқларида ишлатилиши режалаштирилган. Улар орқали импортга бўлган эҳтиёжни камайтириш мақсад қилинган. Ишга тушиш вақти – 2025-2026 йиллар. Янги иш ўринлари: 100-150 та.
Ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилиши, нафақат ишлаб чиқариш қувватларимизни оширишга, балки ички бозорда импорт ўрнини босувчи маҳсулотларнинг улушини кўпайтиришга хизмат қилади. Шу билан бирга, иш ўринлари яратилиши орқали ҳудудимизда ишсизлик даражасини пасайтиришга ҳам ҳисса қўшамиз.
Заводда бугун ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар аввал қайси давлатлардан импорт қилинарди?
– Корхонамиз асосий йўналишларидан бири импорт ўрнини босувчи электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш, уларни маҳаллийлаштириш ҳисобланади. Кейинги йилларда ишга тушган лойиҳаларимиз доирасида қуйидаги маҳсулотлар маҳаллийлаштирилди:
1. “ТМГ” русумли энерготежамкор трансформаторлар. Аввалги даврда бу турдаги трансформаторлар, асосан, Туркия, Украина, Беларус, Россия, Хитой ва Қозоғистондан импорт қилинган.
2. Юқори кучланишли электр тармоқлари ва ускуналарини бошқариш, уларни турли хил авария ҳолатларидан асраш учун қўлланиладиган “VS1-12” русумли вакуумли узгичлар. Бу турдаги маҳсулотлар Россия, Германия ва Хитойдан олиб келинарди.
3. Юқори кучланишли электр тарқатиш ускуналарида ҳимоя ва ток ўлчовлари учун ишлатиладиган қуйма ток трансформаторлари. Улар олдин асосан Россия ва Хитойдан сотиб олинган.
Мана шу маҳсулотларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш орқали корхонамизда 2022-2024 йилларда 60 млрд сўмлик импорт ўрнини тўлиқ босувчи электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқарилди.
Заводингиз қайси давлатнинг қандай фирмалари билан ҳамкорлик қилади?
– Хитойнинг CHINT ELECTRIC Co., Ltd., Xiaogan Hanguang Senyuan Electric Co., Ltd, People’s Electric Appliance Group Co., Ltd., Jubang group co. Ltd., Tianhong Power Technology Co., Ltd. компаниялари билан яқин иқтисодий алоқалар ўрнатганмиз. Бир-биримизга бориб-келиб, ўзаро тажриба алмашамиз.
Баъзи бир маҳсулотлар ишлаб чиқаришда Россиянинг “ООО ВП “НТБЭ”, “НПП “Динамика”, “Корпорация ВЭД-Центр”, “КОМПЛЕКТЭНЕРГО”, “Свердловэнергощит”; Украинанинг “РЕЛСИС”, “ВОЛЬТЕН”, “Интеграл”, “Аплайд Проджектс”, “Промсервис” компаниялари; Туркиянинг “İNCİ TRANSFORMATÖRAKSESUARLARI SAN. VETİC. A.Ş.”, “KAEL MUHENDİSLİK ELEKTRONİK TİC.” ва “SAN. LTD. ŞTİ.”; Беларуснинг “Минский электротехнический завод им. В.И.Козлова” (МЭТЗ) номли корхоналари билан доимий алоқада ишлаймиз.
Сизнинг бизнесингизнинг ижтимоий аҳамияти қандай? Масалан, қанча иш ўрни яратилди? Корхонангизнинг эҳтиёжманд гуруҳларга нисбатан ижтимоий сиёсати қандай? Ходимларингизнинг ижтимоий пакетлари ва даромад даражаси етарлими?
– Бизнинг фаолиятимиз нафақат иқтисодий ривожланиш, балки ижтимоий масъулиятни кучайтиришга ҳам йўналтирилган бўлиб, биз учун ишчи-ходимларимизнинг фаровонлиги ва ижтимоий ҳимояси устувор аҳамиятга эга.
Корхонамизда 100 дан ортиқ иш ўрни ташкил этилган. Янги лойиҳаларни амалга ошириш орқали 2025 йил ичида иш ўринлари сонини 200 дан ошириш режалаштирилган.
Ходимларимиз соғлиғини сақлашга ҳам эътибор қаратяпмиз. Юрак билан боғлиқ муаммолари бўлган ходимимиз Ф.Нурмонова учун зарур бўлган операция ўтказишда катта ёрдам кўрсатдик. Бу жараёнда Швейцария ва Америкадан юқори малакали шифокорлар жалб қилинди. Бу саъй-ҳаракатларимиз ходимларимизнинг саломатлигига бўлган муносабатимизнинг ёрқин намунасидир.
Эҳтиёжманд ходимларни қўллаб-қувватлаш учун ҳар бир байрамда уларнинг оилаларига озиқ-овқат маҳсулотлари тарқатамиз. Бу уларнинг турмуш даражасини яхшилашга қаратилган доимий қадамларимиздан биридир.
Таълим сифатини ошириш ва иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида 260 ўринли замонавий мактаб қуриш режалаштирилган. Лойиҳа Мелихўжа МФЙ “Тонг” қўрғонида амалга оширилади. Лойиҳанинг ишга тушиш муддати 2025-2026 йилларга мўлжалланган бўлиб, 60-70 та янги иш ўрни яратилади. Бу мактаб замонавий жиҳозлар ва инновацион таълим методлари билан жиҳозланади. Иқтидорли ёшлар учун бу катта имкониятлар яратади.
Биз ишлаб чиқараётган маҳсулотлар нафақат ички бозорни таъминлайди, балки вилоятимизда энергетика соҳаси ривожланишига муҳим ҳисса қўшади. Шу билан бирга, ижтимоий лойиҳалар орқали жамоатчилик манфаатларини ҳимоя қилишга ҳам алоҳида эътибор қаратамиз. Бизнинг мақсадимиз – иқтисодий ва ижтимоий ривожланиш ўртасида мувозанатни таъминлаш.
Мамлакатимизда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича тайёрланган қайси Фармонлар, қарорлар ва чора-тадбирлар сизнинг бизнесингизга энг фойдали таъсир кўрсатди ва бу қандай намоён бўлди?
– Янги ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга оширишимизда солиқ тизимида қилинаётган ислоҳотларнинг аҳамияти катта бўлмоқда. Масалан, 2021 йил апрель ойидан электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари учун даромад солиғининг 50 фоизи корхоналар ихтиёрида қолдирилиши бизга молиявий барқарорлик ва янги технологияларга инвестиция киритиш имконини яратди.
2023 йил январь ойидан ҚҚС ставкаси 15 фоиздан 12 фоизга туширилиши маҳсулотларимизнинг таннархини пасайтириб, ички ва ташқи бозорда рақобатбардошлигини оширди.
Бизнес учун қулай имкониятлардан фойдаланган ҳолда биз юқори кучланишли (110 кВ) электротехника ускуналарини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш лойиҳасини бошладик. Бугунги кунда ушбу ускуналар, асосан, четдан импорт қилинади. Заводимизда импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш орқали миллий иқтисодиётимизга ҳисса қўшишни мақсад қилганмиз.
Агар ушбу лойиҳалар доирасида ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кафолатли бозор билан таъминланса, биз 2025-2026 йилларда юртимизнинг энергетика тизими учун зарур бўлган юқори кучланишли ускуналарни тўлиқ ишлаб чиқаришга ўтамиз ва 200 га яқин янги иш ўрни яратамиз. Бу нафақат иқтисодий ривожланишга, балки ишсизликни камайтиришга ҳам хизмат қилади.
Бу каби Фармон ва қарорлар тадбиркорлик ривожи учун муҳим асос бўлиб хизмат қилмоқда, шунинг учун бундай ислоҳотларнинг давомлилиги катта аҳамиятга эга.
Сиз қандай лойиҳаларни ишлаб чиқмоқдасиз ёки режалаштирмоқдасиз? 2024 ва 2030 йилларга мўлжалланган ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган вазифалар режаларингизга қандай таъсир қилади?
– Каттақўрғон туманида 2025-2030 йилларга мўлжалланган кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда саноат, таълим ва тадбиркорлик соҳаларида янги лойиҳалар муҳим аҳамият касб этмоқда. Давлат сиёсатига мувофиқ, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ижтимоий соҳаларни ривожлантириш бўйича аниқ вазифалар белгиланган. Бу вазифалар доирасида биз ҳам қатор истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишни режалаштирганмиз.
Каттақўрғонда саноат салоҳиятини ошириш учун “Каттақўрғон электротехника заводи” МЧЖ лойиҳаси амалга оширилмоқда. Қуввати 100 МВА, кучланиши 110 кВ бўлган трансформаторларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни мақсад қилган бу завод туманнинг саноат ривожланишида янги босқични бошлайди. У 2028 йилгача ишга туширилади ва янги заводда 500 та янги иш ўрни яратилади. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 75 млрд сўмлик саноат трансформаторлари ишлаб чиқаришга тенг бўлади.
Бу лойиҳа туманнинг экспорт салоҳиятини ошириш, энерготежамкор маҳсулотлар ишлаб чиқариш орқали вилоят миллий иқтисодиётига катта ҳисса қўшишга йўналтирилган. Заводнинг ишга тушиши нафақат иқтисодий юксалиш, балки аҳолини иш билан таъминлашда ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Хуллас, мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш учун яратилган қулай шароитлар туфайли мен илм ва амалиётни уйғунлаштириш асосида муваффақиятли бизнес лойиҳаларни амалга ошира олдим, деб айта оламан.

Известный предприниматель Анвар Норбоев родился 23 апреля 1975 года в селе Энамяхши Каттакурганского района Самаркандской области. В школьные годы он трижды принимал участие в финальном этапе Республиканской олимпиады по математике и дважды занимал почётное 3-е место. В 1992 году он окончил среднюю школу с золотой медалью. В 1997 году окончил Ташкентский государственный университет, а в 2004 году — Ташкентский финансовый институт. Его знания в области математики и банковского дела послужили прочной основой для его предпринимательской деятельности.
В 2005 году Анвар Норбоев основал в Ташкенте частное предприятие «Standart elektro texnika», которое начинало свою деятельность с производства электротехнического оборудования. Сегодня здесь производятся комплекс трансформаторных подстанций, распределительные шкафы, энергосберегающие трансформаторы. Ранее эти товары импортировались из-за рубежа, что позволило нашей стране сэкономить определённую сумму иностранной валюты.
В 2020 году предприниматель ещё больше расширил свою деятельность и основал «Kattaqo‘rg‘on elektrotexnika zavodi» в Каттакурганском районе, где он родился и вырос. Завод производит трёхфазные масляные трансформаторы герметической марки и электротехническое оборудование с использованием передовых технологий.
Жена Анвара Норбоева — Матлюба Норбоева работает офис-менеджером на предприятии «Standart elektro texnika», поддерживая его предпринимательскую деятельность. Их сын Нурмухаммад учится в 9 классе Специализированной школы имени Мирзо Улугбека.
В 2023 году наше правительство наградило Анвара Норбоева медалью «Шухрат». Его жизнь и предпринимательская деятельность являются ярким примером достижения успеха благодаря самоотверженному труду, целеустремлённости и новаторскому подходу.
– Как Вы начали свою предпринимательскую деятельность? Почему выбрали именно сферу электротехники? Чем занимались до этого?
– Я начал заниматься предпринимательством, объединив науку и практику. Во время обучения в аспирантуре я подрабатывал монтажником в специализированном монтажном предприятии, которое является одним из моих нынешних партнёров. За время этой работы мне удалось получить ценные знания и опыт в этой области.
Мой отец оказал большое влияние на мой выбор сферы деятельности — электротехники, потому что он был специалистом в этой сфере. Его советы и поддержка стали для меня важной мотивацией, и я решил открыть электротехническое предприятие вместе с отцом. Большую часть своих знаний в этой области я почерпнул у своего отца и всегда ценил его советы.
Не довольствуясь первыми положительными результатами, я стал повышать свои навыки, изучать передовой опыт ведущих зарубежных предприятий в области электротехники. С передовыми технологиями России, Украины и Беларуси я познакомился через Интернет. Позднее я лично посетил заводы по производству трансформаторов в этих странах и ближе ознакомился их деятельностью. Я глубоко изучал производственные процессы на заводах и работал над внедрением высокотехнологичных решений на собственном предприятии.
– Какова история развития вашего бизнеса? Какую продукцию вы производите?
– Наше частное предприятие «Standart elektro texnika», созданное 17 ноября 2005 года, начинало свою деятельность с реализации небольших проектов и со временем выросло в крупное производство. На каждом этапе внимание уделялось инновационному подходу и производству качественной продукции.
В процессе расширения деятельности предприятия специализировались на производстве энергосберегающей продукции и стали предлагать решения в области электротехники, соответствующие мировым стандартам. Налажено производство такой продукции, как комплект трансформаторных подстанций (от 25 kVA до 2500 kVA), камеры обслуживания марки КСО-298 и КСО-386, распределительное оборудование К-59, К-63, КМ1, КРН, распределительные щиты серии ШО85, шкафы управления ВРУ-0,4, ПР 8503, оборудование для ОРУ-35 кВ и ОРУ-220 кВ, конденсаторное силовое оборудование марки УКРМ-0,4 (от 20 kVAr до 1600 kVAr), силовые трансформаторы ТМГ (16-2500 kVA).
На новом этапе в 2020 году был создан завод «Kattaqo'rg'on Elektrotexnika Zavodi», основной целью создания которого является выпуск энергосберегающей и импортозамещающей продукции, и сегодня мы производим трансформаторы марки ТМГ и современное электротехническое оборудование. Пока электротехническое оборудование высокого напряжения (110 кВ) в основном импортируется из-за рубежа, но на нашем заводе начата реализация проектов по производству «Электротехнического оборудования высокого напряжения», которые позволят полностью заместить импорт.
– Вы добились больших успехов в предпринимательстве. Как помогли в этом созданные в нашей стране условия, льготы и государственная поддержка?
– Не будет преувеличением сказать, что реформы, направленные на поддержку и развитие предпринимательства в нашей стране, которые реализует наш Президент, стали самыми большими переменами в моей жизни. В частности, решающее значение для моего успеха имели льготные кредиты, снижение налогового бремени и программы, направленные на поддержку местных производителей. Такие возможности, созданные для предпринимателей в нашей стране, во многом помогают нам реализовывать новые проекты, создавать рабочие места и наращивать экспортный потенциал.
Мы вносим свой вклад в экономику нашей страны, выпуская на предприятии импортозамещающую продукцию. Сегодня благодаря «Kattaqo‘rg‘on elektrotexnika zavodi» нам удалось производить продукцию не только для внутреннего рынка, но и имеющую экспортный потенциал. Сегодня завод выпускает 1200 трансформаторов в год, здесь создано 120 рабочих мест, обеспечена занятость 80 женщин.
Мы не ограничиваем свою предпринимательскую деятельность только производством, но и уделяем большое внимание социальному развитию. Я открыл в своём селе частное учреждение дошкольного образования на 300 мест, в котором работают 40 учителей. Также посадили виноградники на 34 гектарах земли, и другие культуры на 10 гектарах, чем создали 12 постоянных рабочих мест. Эти проекты не только способствуют экономическому развитию, но и служат повышению социального благополучия местного населения. Мы стремимся достичь ещё больших успехов в будущем.
– Каково текущее состояние Вашего бизнеса, на каких рынках реализуется продукция, какие проекты реализованы и какую пользу они приносят области и потребителям?
– Наше предприятие осуществляет последовательные меры по расширению производства и внедрению новых технологий. Это, в свою очередь, способствует повышению качества и конкурентоспособности нашей продукции.
В 2023 году был запущен проект производства оборудования «Высоковольтный вакуумный прерыватель», который не только помог удовлетворить потребности внутреннего рынка, но и привёл к созданию 15 рабочих мест. Проект по производству «Трансформаторов напряжения и измерительных трансформаторов» был запущен во втором квартале 2024 года. В рамках этого проекта также создано 15 новых рабочих мест.
У нас имеются новые проекты. Первый из них — это производство обычных и элегазовых разъединителей мощностью 110 кВА. Данное оборудование используется в высоковольтных сетях и служит для обеспечения безопасной и эффективной передачи электроэнергии. В результате будет создано 20-30 новых рабочих мест.
Второй проект — проектирование и строительство электрических сетей и подстанций мощностью до 500 кВА. Его цель — модернизация систем передачи энергии. Дата запуска — 2024-2025 годы. Новые рабочие места: 30-40.
И третий проект — производство трансформаторов мощностью 100 мВА и напряжением до 500 кВА. Данные трансформаторы планируется использовать в высоковольтных сетях энергосистемы. Они направлены на сокращение потребности в импорте. Срок ввода в эксплуатацию — 2025-2026 годы. 100-150 новых рабочих мест.
Реализация данных проектов позволит не только увеличить наши производственные мощности, но и долю импортозамещающей продукции на внутреннем рынке. В то же время мы также будем способствовать снижению уровня безработицы в нашем регионе путём создания рабочих мест.
– Из каких стран раннее импортировалась продукция, выпускаемая на заводе?
– Одним из основных направлений деятельности нашего предприятия является производство и локализация импортозамещающей электротехнической продукции. В рамках наших проектов, запущенных в последние годы, были локализованы следующие продукты.
- Энергосберегающие трансформаторы марки «ТМГ». Раньше трансформаторы этого типа импортировались в основном из Турции, Украины, Белоруссии, России, Китая и Казахстана.
- Вакуумные выключатели марки «VS1-12», применяемые для управления высоковольтными электрическими сетями и оборудованием и защиты их от различных аварийных ситуаций. Эти виды продукции раньше импортировались из России, Германии и Китая.
- Трансформаторы тока с литой изоляцией, используемые для защиты и измерения тока в высоковольтном электрораспределительном оборудовании. Ранее они закупались в основном в России и Китае.
За счёт локализации производства данной продукции наше предприятие в 2022-2024 годах выпустило электротехнической продукции на сумму 60 млрд. сумов, полностью заместив импорт.
– С какими фирмами и из каких стран сотрудничает Ваш завод?
– Мы наладили тесные экономические связи с китайскими компаниями CHINT ELECTRIC Co., Ltd., Xiaogan Hanguang Senyuan Electric Co., Ltd, People’s Electric Appliance Group Co., Ltd., Jubang group co. Ltd., Tianhong Power Technology Co., Ltd. Мы ездим друг к другу и обмениваемся опытом.
Некоторые товары производятся в сотрудничестве с российскими компаниями ООО ВП «НТБЭ», НПП «Динамика», ООО ВП «НТБЭ», НПП «Динамика», Корпорация ВЭД-Центр», «Комплектэнерго», «Свердловэнергощит»; украинскими предприятиями «Релсис», «ВОЛЬТЕН», «Интеграл», «Аплайд Проджектс», «Промсервис»; турецкими предприятиями «Inci transformatöraksesuarlarisan. vetic. a.ş.», Kael muhendislik elektronik tic. ve san. ltd. şti. и белорусским предприятием «Минский электротехнический завод имени В.И. Козлова» (МЭТЗ).
– Какова социальная политика Вашего предприятия в отношении уязвимых групп? Достаточен ли социальный пакет и уровень доходов сотрудников?
– Наша деятельность направлена не только на экономическое развитие, но и на укрепление социальной ответственности, а благополучие и социальная защищенность наших сотрудников имеют для нас первостепенное значение. На нашем предприятии создано более 100 рабочих мест. К 2025 году планируется увеличить количество рабочих мест на 200 за счёт реализации новых проектов.
Мы также уделяем внимание сохранению здоровья наших сотрудников. К примеру, мы оказали большую помощь в проведении необходимой операции нашему сотруднику Ф. Нурмоновой, у которой были проблемы с сердцем. В этом процессе были задействованы высококвалифицированные врачи из Швейцарии и США. Чтобы поддержать семьи нуждающихся сотрудников, мы предоставляем продукты питания каждый праздник.
В целях повышения качества образования и поддержки талантливой молодежи планируется построить современную школу на 260 мест. Проект будет реализован в кургане «Тонг» МСГ Мелиходжа. Запуск проекта запланирован на 2025-2026 годы, будет создано 60-70 новых рабочих мест. Эта школа будет оснащена современным оборудованием и инновационными методами обучения. Это создаёт большие возможности для талантливой молодежи.
При этом мы уделяем особое внимание защите общественных интересов через реализацию социальных проектов. Наша цель — обеспечить баланс между экономическим и социальным развитием.
– Какие указы, постановления и меры для поддержки предпринимательства, оказали наиболее благотворное влияние на Ваш бизнес и в чём это проявилось?
– Реформы налоговой системы имеют большое значение для реализации нами новых производственных проектов. Например, с апреля 2021 года 50 процентов подоходного налога для производителей электротехнической продукции было оставлено на усмотрение предприятий, что создало финансовую стабильность и возможность инвестировать в новые технологии. Снижение ставки НДС с 15% до 12% с января 2023 года позволило снизить себестоимость нашей продукции и повысить её конкурентоспособность на внутреннем и внешнем рынках.
Воспользовавшись благоприятными возможностями для бизнеса, мы запустили проект по налаживанию производства электротехнического оборудования высокого напряжения (110 кВ).Сегодня это оборудование в основном импортируется из-за рубежа.
Если производимая в рамках этих проектов продукция будет обеспечена рынком сбыта, то в 2025-2026 годах мы перейдём на полномасштабное производство высоковольтного оборудования, необходимого для энергосистемы нашей страны, и создадим около 200 новых рабочих мест.
Подобные указы и постановления служат важной основой для развития предпринимательства, поэтому продолжение подобных реформ имеет большое значение.
– Как повлияют на Ваши планы задачи по углублению реформ и поддержке предпринимательства до 2030 года?
– Новые проекты в сфере промышленности, образования и предпринимательства приобретают все большее значение в реализации масштабных реформ в Каттакурганском районе на 2025-2030 годы. В соответствии с государственной политикой поставлены конкретные задачи по поддержке предпринимательства и развитию социальной сферы. В рамках этих задач мы также планируем разработать и реализовать ряд перспективных проектов.
Проект ООО «Kattaqo'rg'on elektro texnika zavodи» реализуется с целью увеличения промышленного потенциала Каттакургана. Этот завод, на котором планируется локализовать производство трансформаторов мощностью 100 МВА и напряжением 110 кВ, положит начало новому этапу промышленного развития района. Он будет введён в эксплуатацию к 2028 году, и на новом заводе будет создано 500 новых рабочих мест. Годовая производственная мощность будет эквивалентна производству промышленных трансформаторов на сумму 75 млрд. сумов.
Целью данного проекта является повышение экспортного потенциала района и внесение существенного вклада в экономику области за счёт производства энергосберегающей продукции.
Словом, я могу сказать, что благодаря благоприятным условиям, созданным для развития предпринимательства в нашей стране, мне удалось реализовать успешные бизнес-проекты, основанные на сочетании науки и практики.