Prezident Shavkat Mirziyoyev 15 fevral kuni Jizzax viloyatining investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi. Davlat rahbariga mazkur viloyatda joriy yilda amalga oshiriladigan 515 ta loyiha haqida ma’lumot berildi. Loyihalarning umumiy qiymati 35 trillion 500 milliard so‘m. Ularning natijasida yiliga 25 trillion so‘mlik mahsulot tayyorlash quvvatiga ega yangi korxonalar, qariyb 23 ming ish o‘rni tashkil etiladi. 264 million dollarlik import o‘rnini bosish hamda 311 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi.
Jizzax viloyatida qurilish materiallari, avtomobilsozlik va to‘qimachilik sanoati hamda qishloq xo‘jaligi tarmoqlari katta salohiyatga ega. Loyihalarni shakllantirishda ushbu sohalar “drayver” sifatida belgilab olingan.
Masalan, qurilish materiallari sanoatida 8 ta loyiha rejalashtirilgan. Ulardan biri – bazalt tolasi va undan turli materiallar ishlab chiqarishga qaratilgan. 723 milliard so‘mlik mazkur loyiha uchun bugungi kunda yer ajratilgan. Korxona shu yil uchinchi chorakda ishga tushirilib, 205 ta ish o‘rni ochilishi mo‘ljallangan.
Shuningdek, yuqori markali sement, beton plitalar, armaturalar, geosetkalar ishlab chiqarish bo‘yicha ham istiqbolli loyihalar bor.
Avtomobil sanoatida ham loyihalar ko‘zda tutilgan. Masalan, mikroavtobus, tijorat va yuk avtomobillari ishlab chiqarish bo‘yicha loyiha ichki bozor uchun g‘oyat zarur. Bu korxona joriy yil yakunida foydalanishga topshirilib, 500 kishi ish bilan ta’minlanishi rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 февраля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, сформированных для Джизакской области. Главе государства была представлена информация о 515 проектах, которые будут реализованы в области в текущем году. Общая стоимость этих проектов - 35,5 триллиона сумов. В результате их реализации ожидается создание новых предприятий совокупным объемом производства в 25 триллионов сумов в год, а также почти 23 тысяч рабочих мест. Появятся возможности для замещения импорта на сумму 264 миллиона долларов и экспорта товаров на сумму 311 миллион долларов.
В Джизакской области большой потенциал имеют индустрия строительных материалов, автомобильная и текстильная промышленность, а также сельское хозяйство. При формировании проектов эти направления определены как «драйверы».
Так, в отрасли строительных материалов планируется реализовать 8 проектов. В их числе производство базальтового волокна и различных материалов из него. Сегодня под этот проект стоимостью 723 миллиарда сумов выделен земельный участок. Ожидается, что предприятие начнет работу в третьем квартале текущего года и создаст 205 рабочих мест.
Представлены также перспективные проекты по производству цемента высокой марки, бетонных плит, арматуры, геосетки.
Ряд проектов намечен и в автомобилестроении. Так, для внутреннего рынка важное значение имеет проект по производству микроавтобусов, коммерческих и грузовых автомобилей. Планируется, что завод будет введен в строй до конца текущего года, на нем будут работать 500 человек.
Проект по созданию в городе Джизаке текстильного комплекса станет важным вкладом в глубокую переработку местного сырья и увеличение занятости женщин. Строительство предприятия стоимостью 39 миллионов долларов начнется этим летом, старт производства намечен на следующий год.