UZEX: Davlat xaridlarini elektron shaklda amalga oshirish hisobiga 1,7 trln so‘m davlat mablag‘lari tejaldi
2021 yil yakunlariga ko‘ra davlat xaridlari bo‘yicha elektron savdo tizimi xarid.uzex.uz da jami 11,0 trln so‘mlik (1,018 mlrd. dollar) 1 mlndan ziyod bitimlar tuzildi, deb xabar bermoqda
Ta’kidlanishicha, 2020 yil bilan solishtirganda tuzilgan bitimlar son jihatdan 33,6% ga, hajmi bo‘yicha 2,6 marotabaga o‘sgan.
Davlat xaridlari bo‘yicha o‘tkazilgan elektron savdolar natijasida byudjet va korporativ buyurtmachilarining mablag‘larini tejalishi 2020 yilga nisbatan 86,8% ga o‘sib, 1,7 trln so‘mni tashkil qildi.
O‘tkazilgan elektron davlat xaridlarining 40% byudjet buyurtmachilari, 60% korporativ buyurtmachilarining ulushlariga to‘g‘ri keladi. Elektron davlat xaridlarida ishtirok etgan tadbirkorlar (yetkazib beruvchilar)ning soni 8200 taga kupayib, 21,3 mingtani tashkil qildi.
Eng ko‘p davlat xaridlari sog‘liqni saqlash sohasi (1 102,5 mlrd so‘m), oliy va o‘rta maxsus ta’limi (504,1 mlrd so‘m) va xalq ta’limi tizimlari (356,3 mlrd so‘m)da amalga oshirilgan.
Hududlar kesimida eng yirik bitimlar Toshkent shahri va Toshkent viloyati (41,9%), Navoiy (13,2%), Farg‘ona (5,7%) va Samarqand (5,4%) viloyatlarida tuzilgan.
2021 yilda buyurtmachi va yetkazib beruvchilarning davlat xaridlarida ishtirokini soddalashtirish maqsadida O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi davlat xaridlari elektron tizimining operatori sifatida xarid.uzex.uz yangi yagona portalini joriy etdi.
Mazkur portalda davlat xaridlarning barcha turlari birlashtirildi va mahsulotlarning barcha parametrlarini aks ettiruvchi tovarlar va xizmatlarning yagona klassifikatori joriy qilingan. Bu, o‘z navbatida, portalga lotlarni joylashtirishni osonlashtiradi va buyurtmachilarga sifatsiz tovarlarni yetkazib berish bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etishga ko‘mak beradi.
Foydalanuvchilar davlat xaridlari bo‘yicha yagona portalda bir marotaba ro‘yxatdan o‘tib, birjaning hisob-kitob kliring palatasida yagona hisobvarag‘idan foydalanishlari mumkin.

В системе электронных торгов по государственным закупкам xarid.uzex.uz по итогам 2021 года в общей сложности было заключено более 1 млн сделок на сумму 11,0 трлн сумов. По сравнению с 2020 годом заключенные сделки в количественном выражении увеличились на 33,6%, а в суммарном – в 2,6 раза. Сообщает пресс служба УЗРТСБ.
По результатам электронных торгов по государственным закупкам экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков увеличилась относительно 2020 года на 86,8% и составила 1,7 трлн сумов.
При этом, 40% проведенных электронных государственных закупок приходится на долю бюджетных заказчиков, 60% – на корпоративных заказчиков. Количество предпринимателей (поставщиков), принявших участие в электронных государственных закупках, увеличилось на 8 200 и составило 21,3 тысяч участников.
Наибольшее количество государственных закупок совершено в сфере здравоохранения (1 102,5 млрд сумов), а также в системах высшего и среднего специального образования (504,1 млрд сумов) и народного образования (356,3 млрд сумов).
Крупные сделки по государственным закупкам в разрезе регионов заключены в городе Ташкенте и Ташкентской области (41,9%), Навоийской (13,2%), Ферганской (5,7%) и Самаркандской областях (5,4%).
В целях упрощения участия заказчиков и поставщиков в государственных закупках в 2021 году Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа в качестве оператора электронной системы государственных закупок внедрила новый единый портал xarid.uzex.uz.
На данном портале объединены все виды государственных закупок и внедрен единый классификатор товаров и услуг, отражающий все параметры товаров. Это в свою очередь облегчит размещение лотов на портал и будет способствовать сокращению проблем, связанных с поставкой заказчикам некачественных товаров.
Пользователи могут пройти однократную онлайн регистрацию на едином портале государственных закупок и воспользоваться единым лицевым счётом в расчетно-клиринговой палате биржи.