2022 yil I yarim yillikda Qoraqolpog‘iston Respublikasida 8 864,8 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilib, o‘sish sur’atilari 100,5 foizga oshgan, respublikadagi ulishi 3,5% ni (9-o‘rin) tashkil etadi.
Aholi jon boshiga ishlab chiqarilgan sanoat mahsulotlari hajmi 4,5 mln.so‘mni (7-o‘rin), o‘sish sur’atlari 99,1%ni tashkil etdi.
Nukus.sh (14,9 mln.so‘m) va Taxiatosh (15,3 mln.so‘m), Taxtako‘pir (4,4 mln.so‘m) tumanlarida aholi jon boshiga ishlab chiqarilgan sanoat mahsulotlari eng yuqori, Bo‘zatov (0,5 mln.so‘m), Xo‘jayli (0,99 mln.so‘m) va Kegeyli (1,2 mln.so‘m) tumanlarida eng past ko‘rsatkichlarni qayd etdi.
YaHM tarkibidagi sanoat ulushi 29,7%ni tashkil etdi va 2021 yil I yarim yillikga nisbatan 1,7 punktga kamaydi.
Sanoat mahsulotlarining 18,4%i (2021 yilda 18,8%) kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan yaratilgan.
Shuningdek, sanoat mahsulotlari tarkibida ishlab chiqaridigan sanoatining ulushi – 86,0%, elektr, gaz, bug‘ bilan ta’minlash va havoni konditsiyalash sanoatining ulushi -12,6%, suv bilan ta’minlash, kanalizatsiya tizimi, chiqindilarni yig‘ish va utilizatsiya qilish sanoatining ulushi - 0,7%, tog‘-kon sanoat va ochiq konlarni ishlash ulushi – 0,7%, ni tashkil qilgan.
Ishlab chiqarish sanoatining tarkibida kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish ulushi - 61,7% , to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish ulushi - 16,3%, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish ulushi - 13,3% va boshqa ishlab chiqarish mahsulotlar ulushi – 8,7% ni tashkil etgan.
Jami sanoat yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan korxonalar soni 3 583 taga yetib, jami faoliyat yuritayotgan korxonalarning 13,6% ni tashkil etdi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida kiritilgan 43 ta loyiha bo‘yicha 280,5 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan bo‘lsa, dastur doirasida ishlab chiqarilgan mahsulotlardan 3,7 mln AQSh dollari miqdorida eksport qilingan.

В I полугодии 2022 года в Республике Каракалпакстан произведена промышленная продукция на сумму 8 864,8 млрд. сум, что на 0,5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Удельный вес Республики Каракалпакстан в промышленном производстве страны составил 3,5% и регион занял 9-е место среди регионов страны.
18,4% промышленной продукции произведено субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства (в 2020 г. 18,8%).
Вместе с тем, доля промышленного производства во всей промышленности Республики Каракалпакстан составила 86,0%, доля электроэнергии, газа, парообеспечения и кондиционирования воздуха - 12,6%, доля добычи полезных ископаемых - 0,7%, доля отрасли водоснабжения, канализации и сбора, утилизации отходов – 0,7%.
В I полугодие 2022 году доля текстильной продукции в промышленном производстве составила 16,3%, доля продукции химической промышленности – 61,7%, доля прочих неметаллических минеральных продуктов – 8,7%, а доля продуктов питания – 13,3%.
Объем промышленной продукции на душу населения в регионе составил 4,5 млн. сум (7 место среди регионов), уменьшается на 99,1% по сравнению с I полугодием 2022 года.
г.Нукус (14,9 млн сумов) и Тахиатош (15,3 млн сумов), Тахтакупыр (4,4 млн.сум) районы произвели самую высокую промышленную продукцию на душу населения, самые низкие в Бозатауском (0,5 млн.сум), Ходжейлийском (0,99 млн.сум) и Кегейлийском (1,2 млн.сум) районах.
Общее количество предприятий, действующих в промышленном направлении, достигло 3 583, что составляет 13,6% от общего числа действующих предприятий.
По 43 проектам, включенным в программу локализации, произведена продукция на 280,5 млрд сумов. Часть данной продукции экспортирована на сумму 3,7 млн долларов США.