Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan 2023 yil I chorak uchun “Banklar faollik indeksi” hisoblandi va ushbu indeksga asosan banklarning reytingi yangilandi. Mazkur indeks mamlakatimizdagi 29 ta tijorat banklari uchun, banklarning hajmiga qarab katta (17 ta) va kichik (12 ta) banklarga guruhlangan holda hisoblandi.
Indeksni hisoblashda 21 ta ko‘rsatkich bo‘yicha 7 ta yo‘nalish baholandi: moliyaviy vositachilik, moliyaviy ommaboplik, kapitalning yetarliligi, aktivlar sifati, boshqaruv samaradorligi, rentabellik va likvidlilik.
Tadqiqot har chorakda xususiy sektorning bank aktivlaridagi ulushi o‘zgarishini monitoring qilish, shuningdek, mamlakat bank sektoridagi islohotlar va transformatsiya jarayonlarining samaradorligini baholash maqsadida olib borilmoqda.
Banklarning asosiy ko‘rsatkichlari
2023 yil 1 mart holatiga ko‘ra respublika bank tizimi aktivlari 561,8 trln. so‘m, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 28,6 foizga o‘sgan, majburiyatlari 480 trln. so‘m (o‘sish 31,6%), kreditlar qoldig‘i — 398 trln. so‘m (21,5%) hamda depozitlar — 211 trln. so‘m (42%).
Bank tizimi aktivlarining 78%, kredit portfelining 82,5%, hamda depozitlarning 62,1% 11 ta davlat ulushi mavjud banklar hissasiga, qolgan qismi xususiy banklar hissasiga to‘g‘ri kelgan. Shuningdek, kredit qo‘yilmalarining depozitlarga nisbati davlat banklarida 251 foizni, boshqa banklarda ushbu ko‘rsatkich 87 foizni tashkil qilgan.
Banklar rentabellik darajasida ham o‘sish kuzatildi. Foizli daromadlar 26,3 foizga, foizsiz daromadlar 59,6 foizga, sof foyda 53,4 foizga oshgan.
Jismoniy shaxslarning bank tizimidan foydalanishda faolligi oshgan. Kredit portfelining 26,5 foiz jismoniy (2022 yilning mos davrida – 21,7 foiz), 73,5 foiz yuridik shaxslar (78,3 foiz) hissasiga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, depozitlar qoldig‘i salmog‘i, mos ravishda, 30 foiz (25,3 foiz) va 70 foiz (74,7 foiz)ni tashkil qilgan.
Muammoli kreditlarning salmog‘i kamaygan. Hisobot davrida muammoli kreditlarning (90 kundan ortiq muddatga kechiktirilgan kreditlar, Non-performing loan – NPL) jami kreditlardagi ulushi o‘rtacha 3,8 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,5 foiz bandga pasaygan.
Banklar faoliyatiga oid murojaatlarni tahlil qilish
Tadqiqot davomida 2023 yil I choragi davomida Xalq qabulxonasiga kelib tushgan fuqarolarning murojaatlari o‘rganildi. Xususan, banklar faoliyati bo‘yicha qariyb 8 mingta murojaat kelib tushgan.
Murojaatlarning eng katta qismi, ya’ni 29%dan ortig‘i «Xalq banki», 15,1% «Agrobank», 6,3% «Mikrokreditbank» va 2,9% «Ipoteka bank» faoliyati bilan bog‘liq.
2023 yilning 1-choragidagi yirik banklar faoliyati reytingi
Yirik banklar reytingida «Kapital bank» yetakchilikni saqlab qolgan bo‘lsa, «Aziya Alyans» bank 1 pog‘onaga ko‘tarilib, reytingning 3 pog‘onasiga tushgan «Hamkor bank» bilan o‘rin almashdi.
«Trast bank» ketma-ket uchinchi chorak uchun reytingda o‘z mavqeini yo‘qotmoqda. Ushbu bank yana 1 pog‘onaga pastladi va 5-o‘rinni egallab, «Ipak yo‘li bank»ka o‘z o‘rnini bo‘shatib berdi. Shu bilan birga, «Ipoteka bank» va «Milliy bank» 2 pog‘onaga, «Xalq bank», «Oriyent Finans bank» va «Asaka Bank» 1 pog‘onaga ko‘tarilgan bo‘lsa, «Invest Finans bank» va «Agrobank» bir yo‘la 3 pog‘onaga, «Turon Bank» 1 pog‘onaga pastlagan, qolgan banklar o‘z o‘rinlarini saqlab qolishgan.
Davlat ulushi mavjud yirik banklardan faqat «Agrobank» va «Turon bank» pastladi va mutanosib ravishda 14-o‘rinni hamda 17-o‘rinni egalladi.
Shu bilan birga «Agrobank» mazkur chorakda faqat kapital yetarlilik va likvidlilik ko‘rsatkichi bo‘yicha pastlagan bo‘lsa, «Turon bank» daromad olish salohiyati ko‘rsatkichi sezilarli pasaygan.
Davlat ulushi mavjud yirik banklardan «Ipoteka bank» 2 pog‘onaga ko‘tarilib, 7-o‘rinni egalladi. Bank mazkur chorakda aktivlari sifati ko‘rsatkichi bo‘yicha pastlagan bo‘lsa, kapital yetarliligi, likvidlilik hamda boshqaruv samaradorligi ko‘rsatkichlari o‘sgan. Biroq, Moliya vazirligidan olingan depozitlar va kreditlar miqdorini o‘z majburiyatlariga nisbati yuqoriligicha qolmoqda.
2023 yilning 1-choragi uchun kichik banklar faoliyati reytingi
Kichik banklar reytingida «Davr bank», «Universal bank» va «Ziraat bank» yetakchi o‘rinlarni saqlab qolgan bo‘lsa, «Tibisi bank» 2 pog‘onaga ko‘tarilib 4-o‘rinni egallagan
«Tibisi bank» kapital yetarliligi bo‘yicha ko‘rsatkichi sezilarli pasaygan bo‘lsada, daromad olish salohiyati hamda boshqaruv samaradorligi ko‘rsatkichlarining yaxshilanishi reytingdagi o‘rni ko‘tarilishiga sabab bo‘ldi.
«Tenge bank», «Anor bank», «Poytaxt bank» va «O‘zagroeksport bank» 1 pog‘onaga pasaydi. Shu bilan bir vaqtda, «Madad invest bank» va «Garant bank» 1 pog‘onadan ko‘tarildi.
«Ravnaq bank» va «O‘zKDB» bank o‘tgan davrga nisbatan o‘z mavqelarini saqlab qoldilar.
To‘liq hisobot, metodologiya va tadqiqot haqidagi batafsil ma’lumotni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga murojaat qilish orqali olishingiz mumkin.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) рассчитан «Индекс активности банков» за I квартал 2023 года, на основе которого обновлен рейтинг банков. Индекс был рассчитан для 29 коммерческих банков страны, с учетом их разделения на две группы: крупные (17) и малые (12) банки.
При расчете Индекса оценивался 21 показатель по 7 направлениям: финансовое посредничество, финансовая доступность, достаточность капитала, качество активов, эффективность управления, доходность и ликвидность.
Исследование проводится ежеквартально с целью мониторинга изменений доли частного сектора в банковских активах, а также оценки эффективности реформ и процессов трансформации в банковском секторе страны.
Основные показатели деятельности банков
По состоянию на 1 марта 2023 года активы банковской системы республики составили 561,8 трлн. сумов, увеличившись на 28,6% по сравнению с анологичным периодом прошлого года, обязательства — 480 трлн. сумов (рост 31,6%), остаток по кредитам — 398 трлн. сумов (21,5%), депозиты — 211 трлн. сумов (42%).
78% активов банковской системы, 82,5% кредитного портфеля, а также 62,1% депозитов приходится на 11 банков с государственной долей, остальные — на долю частных банков. При этом соотношение кредитов к депозитам в государственных банках составило 251%, в остальных банках этот показатель составил 87%.
Уровень рентабельности банков также показал рост. Процентный доход увеличился на 26,3%, беспроцентный доход вырос почти на 60%, чистая прибыль — на 53,4%.
Возросла активность физических лиц в использовании банковской системы. Если 26,5% кредитного портфеля (на соответствующий период 2022 года – 21,7%) пришлось на долю физических лиц, а 73,5% (78,3%) на долю юридических лиц, то остаток депозитов соответственно 30% (25,3%) на долю физических лиц и 70% (74,7%) на долю юридических лиц.
Остаток проблемных кредитов сократился. За анализируемый период доля проблемных кредитов (кредиты с отсрочкой более 90 дней, безнадежные кредиты - NPL) в общем объеме выданных кредитов составила в среднем 3,8% и снизилась на 1,5 процентных пункта по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
Анализ обращений о деятельности банков
В ходе исследования были изучены обращения граждан, поступившие в Народные приемные в течении I квартала 2023 года. В частности, почти 8 тыс. обращений поступало по вопросам деятельности банковского сектора.
Наибольшее количество обращений, свыше 29% касались вопросов деятельности «Народного банка», 15,1% «Агробанка», еще 6,3% «Микрокредитбанка» и 2,9% « Ипотекабанка».
Рейтинг активности крупных банков за I квартал 2023
В рейтинге крупных банков, «Капитал банк» сохранил лидерство, «Азия Альянс банк» поднялся на 1 пункт и обменявшись местами с «Хамкор банком», который опустился на 3-ю строчку рейтинга.
«Траст банк» третий квартал подряд теряет свои позиции в рейтинге. Этот банк вновь потерял один пункт и занял 5 позицию и освободив свое место «Ипак йули банку». При этом, если «Ипотека банк» и «Национальный банк» поднялись на две позиции, а «Халк банк», «Ориент Финанс банк» и «Асака банк» на одну, то «Инвест Финанс банк» и «Агробанк» потеряли сразу по три позиции, «Турон банк» опустился на одну позицию, а остальные банки сохранили свои места.
Из крупных банков с государственной долей только «Агробанк» и «Турон банк» были понижены в рейтинге и соответственно заняли 14-е и 17-е места.
При этом, если «Агробанк» понизил свои показатели только по достаточности капитала и ликвидности, то у «Турон банка» значительно снизились показатели по доходности.
Из крупных банков с государственной долей «Ипотека банк» поднялся на 2 позиции и занял 7-е место. Несмотря на то, что в этом квартале показатели качества активов банка снизились, а показатели достаточности капитала, ликвидности и эффективности управления выросли. Однако, отношение суммы депозитов и кредитов, полученных от Министерства финансов, к обязательствам все еще остается на высоком уровне.
Рейтинг активности малых банков за I квартал 2023
В рейтинге малых банков, «Давр банк», «Универсал банк» и «Зираат банк» сохранили лидирующие позиции, а «Тибиси банк» поднялся на 2 позиции и занял 4-е место.
Хотя показатели достаточности капитала в «Тибиси банк» значительно снизились, улучшение показателей по доходности капитала, а также эффективности управления повлияли на повышение места банка в рейтинге.
«Тенге банк», «Анор банк», «Пойтахт банк» и «Узагроэкспорт банк» опустились на 1 позицию. При этом, «Мадад инвест банк» и «Гарант банк» поднялись на 1 позицию.
Еще два малых банка сохранили свои позиции по сравнению с прошедшим периодом — это «Равнак банк» и «УзКДБ банк».
Получить полный отчет, методологию и детальную информацию об исследовании можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ.