Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning fevral oyida respublikaning soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 10,8%ga oshgan.
Shu bilan birga, soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi Surxondaryo (20,8%), Sirdaryo (13,8%), Farg‘ona (10,0%), Xorazm (9,1%), Navoiy (2,8%), Namangan (1,8%) viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (16,8% ga) kuzatildi.
Soliq tushumlari manbalari bo‘yicha daromad solig‘i 23%ga, mol-mulk solig‘i 35%ga va yer solig‘i 44%ga oshdi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 2023 yilning shu davriga nisbatan 17,5%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng yuqori o‘sishi Jizzax (206,5%), Qashqadaryo (127,0%), Sirdaryo (59,7%), Navoiy (53,0%), Xorazm (38,8%), Surxondaryo (27,3%), Buxoro (20,3%), Andijon (19,9%), Namangan (17,2%), Toshkent (15,3%), Farg‘ona (11,6%) viloyatlari va Toshkent shahrida (10,7%) qayd etildi.
Bojxona tushumlarining o‘sishi asosan mahsulot turlari bo‘yicha import hajmining o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 18,3ga oshgani, jumladan, transport uskunalari va uning butlovchi qismlari, metall va metall buyumlar, texnik jihozlar va elektrotexnika va uning tarkibiy qismlari bo‘yicha ta’minlandi.
Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yil boshidan 29 fevralgacha tovarlarni eksport qilish hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11,0%ga o‘sdi. Eksportning o‘sishi Navoiy (75,0%), Xorazm (36,3%), Qashqadaryo (29,5%), Samarqand (23,9%), Surxondaryo (17,0%), Namangan (11,5%), Buxoro (10,5%) viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi (26,6% ga) va Toshkent shahrida (12,7% ga) kuzatildi.
Joriy yilning 1 yanvaridan 29 fevraligacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 3,9%ga o‘sdi.
Kredit berish hajmining o‘sishi Navoiy (38,2%), Samarqand (17,2%), Qashqadaryo (5,6%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi (6,0%) va Toshkent shahrida (6,8%) qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 77,0%ga o‘sdi. Birja faoliyatida Jizzax (265,9%), Sirdaryo (238,4%) Xorazm (167,7%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (219,7%) sezilarli o‘sish kuzatilmoqda.
Ushbu hududlarda tranzaksiyalar hajmining o‘sishi paxta tolasi, suyultirilgan gaz, avtomobil benzini, mineral o‘g‘itlar, qurilish va maishiy materiallar, bug‘doy uni, texnik urug‘lar, bug‘doy, rangli metallar, dizel yoqilg‘isi, shakar, qora metallar va polietilen kabi tovarlarni sotishni ko‘paytirish hisobiga ta’minlanmoqda.
Tahlil qilingan davrda 12 837 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti tashkil etilib, ularning eng ko‘p soni Samarqand (1 235), Farg‘ona (1 118), Toshkent (1 046), Xorazm (886), Qashqadaryo (814) viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi (598) va Toshkent shahrida (2 890) ro‘yxatga olingan.

Анализ бизнес-активности в разрезе регионов Республики Узбекистан ежемесячно рассчитывается ЦЭИР на основе оперативных данных (мониторинг по всем регионам республики, согласно данным ТК, НК, ЦБ и УзРТСБ).
По результатам мониторинга, налоговые поступления за месяц выросли на 10,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Сурхандарьинской (на 20,8%), Сырдарьинской (на 13,8%), Ферганской (на 10,0%) и в Республике Каракалпакстан (на 16,8%).
В разрезе источников, увеличились поступления от земельного налога на 44%, налога на имущество на 35% и подоходного на 23%.
Поступления по таможенным платежам увеличились на 17,5%. Значительный рост показали Джизакская (на 206,5%), Кашкадарьинская (на 127,0%), Сырдарьинская (на 59,7%) и Навоийская (на 53,0%) области.
Рост таможенных поступлений в основном обусловлен увеличением объемов импорта по таким видам продукции, как транспортное оборудование и его компоненты, металл и металлические изделия, техническое оборудование и электротехника и его компоненты.
По данным таможенного комитета экспорт товаров вырос на 11,0%. Регионами с наибольшим ростом экспорта стали Навоийская (на 75,0%), Хорезмская (на 36,3%), Кашкадарьинская (на 29,5%) и Самаркандская (на 23,9%) области.
Объем выданных кредитов коммерческими банками вырос на 3,9%. Наибольший рост выдачи кредитов отмечен в Навоийской (на 38,2%) и Самаркандской (на 17,2%) областях.
За месяц сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже стало больше на 77,0%. Регионами, сохранившими рост биржевой активности, стали Джизакская (на 265,9%), Сырдарьинская (на 238,4%), Хорезмская (на 167,7%) области и Республика Каракалпакстан (на 219,7%).
Увеличение объемов сделок в этих регионах обеспечено за счет продаж таких товаров как хлопковое волокно, сжиженный газ, бензин автомобильный, минеральные удобрения, строительные и хозяйственные материаллы, пшеничная мука, технические семена, пшеница, цветных металлов, дизельное топливо, сахар, прокат черных металлов и полиэтилен и т.п.
В феврале т.г. создано 12 837 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (1 235), Ферганской (1 118), Ташкентской (1 046), Хорезмской (886), Кашкадарьинской (814) областях, в Республике Каракалпакстан (598) и г. Ташкент (2 890).