Mamlakatimizda makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlaydigan qulay siyosiy va huquqiy muhit biznes va investitsiya muhitining muhim omili hisoblanadi. Shu munosabat bilan iqtisodiyotning turli tarmoqlarida izchil va bosqichma-bosqich islohotlarning amalga oshirilishi va qonunda nazarda tutilgan investitsiya kafolatlari bugungi kunda O‘zbekistonda ko‘rilayotgan iqtisodiy yutuqlarning asosi sifatida e’tirof etildi. Hozirgi vaqtda hukumat tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun ko‘plab imkoniyatlar yaratmoqda, chunki qulay ishbilarmonlik muhiti ijobiy biznes faoliyatini ta’minlashda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Mamlakatdagi iqtisodiy ahvolni baholash uchun Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) ekspertlari viloyat va tuman darajalarida tadbirkorlik faoliyati holatining oylik monitoringini o‘tkazmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi hududlarida ishbilarmonlik faoliyati tahlili har oyda Markazning tezkor ma’lumotlar asosida (respublikaning barcha sohalari bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring, Davlat bojxona qo‘mitasi, DSQ, MB va O‘zRXTB) hisoblab chiqiladi.
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 31 oktyabrigacha bo‘lgan davrda respublika soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 26,9% ga oshdi. Shu bilan birga, Navoiy (39,3% ga), Xorazm (38,6% ga), Qashqadaryo (37,1% ga), Samarqand (34,1% ga), Toshkent (34,0% ga) viloyatlarida va Toshkent (32,9% ga) soliq tushumlarida sezilarli o‘sish qayd etildi.
Soliq tushumlarining oshishi tadbirkorlik muhitining yaxshilanishi bilan bog‘liq. Hukumat adolatli soliq tizimini ishlab chiqish, tadbirkorlik sub’yektlarining soliq yukini yengillashtirish, soliq tartibini soddalashtirish, jamg‘arma va investitsiyalarni rag‘batlantirish va mamlakatda iqtisodiy rivojlanishga ko‘maklashish maqsadida bir qator dasturlarni ishlab chiqmoqda. O‘tgan besh yil davomida 114 ta litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi, 33 ta faoliyat turi bo‘yicha xabarnoma tartibi joriy etildi. Ruxsatnomalar olish tartib-taomillari soddalashtirilib, ularni berish muddatlari o‘rtacha 2 barobar qisqartirildi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 42,6% ga oshdi. Daromadning eng yuqori o‘sishi Jizzax (4,2 barobar), Sirdaryo (2,4 barobar), Xorazm (2,0 barobar), Farg‘ona (70,0%), Samarqand (68,8%) viloyatlarida, Toshkent shahri (37,6%) va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (34,3%) kuzatildi.
Bojxona to‘lovlarining samarali tizimi jahon mamlakatlarining munosib iqtisodiy rivojlanishining asosiy omillaridan biri bo‘lib, bozor munosabatlari rivojlanishining hozirgi bosqichida bojxona to‘lovlaridan olinadigan daromad miqdori davlatning tashqi savdo integratsiyasidagi ishtiroki darajasini ko‘rsatadi. Birinchidan, import hajmining ortib borishi ichki talabning o‘sib borayotganligini ko‘rsatadi. Joriy investitsiya muhitini hisobga olgan holda, import qilinadigan asosiy tovarlar mashina va transport uskunalari, yangi va mavjud kompaniyalar faoliyatini kengaytirish uchun sanoat tovarlari hisoblanadi. Bundan tashqari, 2020 yil 1 oktyabrdan boshlab erkin iqtisodiy zona ishtirokchilari uchun bojxona to‘lovlaridan ozod qilishning 10/2016 yildagi PF-4853-son farmoniga muvofiq bekor qilinishi bojxona to‘lovlaridan tushumlarning ko‘payishiga olib keldi.
Davlat bojxona qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, tovarlar eksporti hajmi yil boshidan buyon o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 37,2% ga oshdi. Tovarlar eksporti hajmining o‘sishi Andijon (55,8%), Samarqand (61,0%), Sirdaryo (46,5%), Jizzax (50,1%), Toshkent (32,1%) viloyatlarida, Toshkent shahri (52,9%) va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (17,6%) ta’minlandi.
O‘zbekiston eksportining o‘sish sur’atlarini eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishning ko‘payishi va an’anaviy o‘zbek buyumlariga bo‘lgan tashqi talabning oshishi bilan izohlash mumkin.
So‘nggi paytda mamlakatimizda sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, kimyoviy moddalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilishga qaratilgan tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirishning yangi usullarini joriy etdi.
Tahlil etilayotgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 28,2% ga oshdi. Berilgan kreditlar hajmining eng yuqori o‘sishi Toshkent (46,2%), Buxoro (35,0%), Navoiy (29,2%), Namangan (27,5%), Surxondaryo (68,5%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (10,9%) kuzatilmoqda.
Tijorat banklari tomonidan beriladigan kreditlar hajmining oshishi investitsiya muhiti va tadbirkorlik tuzilmalari faoliyatining bosqichma-bosqich takomillashib borayotganidan dalolat beradi.
Shu davrda 84 812 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Qashqadaryo (8 386 ta), Samarqand (9 290 ta), Farg‘ona (7 715 ta), Toshkent (6 868 ta) viloyatlarida va Toshkent shahrida (14 137 ta) ro‘yxatga olingan.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 61,8% ga oshdi. Birja faolligining sezilarli darajada o‘sishi Buxoro (96,9%), Toshkent (79,1%), Namangan (64,1%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (2,3 barobar) kuzatilmoqda.
Bu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi mineral o‘g‘itlar, paxta tolasi, dizel yoqilg‘isi, sement, benzin, katodli mis, qora metallar, texnik paxta chigiti va shakar kabi tovarlar savdosini ko‘paytirish orqali ta’minlanmoqda. Birjadagi bitimlar hajmining oshishi yuridik shaxslar faolligi va jismoniy shaxslarning daromadlari ortib borayotganidan dalolat beradi, bu esa talab omillari hisobiga tadbirkorlik faolligining oshishiga yordam beradi.
Hozirgi vaqtda mahalliy hukumatni qo‘llab -quvvatlash vositalaridan foydalanish hamda biznes va hukumat o‘rtasidagi oson muloqot O‘zbekistondagi biznesning rivojlanishiga ta’sir qiluvchi muhim omillardan bo‘ldi. So‘nggi yillarda mamlakatimizda iqtisodiy faoliyatning asosiy omili sifatida qo‘llanilgan ayrim vositalarni joriy etish sezilarli darajada kengaydi va bu borada tegishli strategiya va ishlar davom ettirilmoqda. Asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar global pandemiya tufayli yuzaga kelgan muhim iqtisodiy inqirozdan keyin sezilarli ijobiy tiklanishni ko‘rsatadi. Bir so‘z bilan aytganda, xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarni rivojlantirish, jismoniy shaxslarni qo‘llab-quvvatlash va biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida ijobiy tendensiyalar aniqlandi. Shunday qilib, iqtisodiy faoliyat ko‘rsatkichlari, noqulay jahon konvektorlariga qaramasdan, joriy yilda iqtisodiyotni tiklashning barqaror xususiyatini ko‘rsatadi.
2021 yilda iqtisodiyotning bosqichma-bosqich tiklanishini Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan har oy o‘tkaziladigan O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhitining holatini baholash bo‘yicha korxonalar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari orqali ham ko‘rish mumkin. Tadqiqot butun mamlakat bo‘ylab ishbilarmonlik kayfiyatini aks ettiradi.

Благоприятная политическая и правовая среда считается важным фактором делового и инвестиционного климата, который поддерживает макроэкономическую стабильность и экономический рост в нашей стране. В этом отношении осуществление последовательных и постепенных реформ в различных секторах экономики и инвестиционные гарантии, предусмотренные законом, были признаны основой экономических достижений, которые в настоящее время наблюдаются в Узбекистане. В настоящее время правительство предоставляет множество возможностей для поддержки предпринимателей, поскольку благоприятная деловая среда играет решающую роль в обеспечении положительной деловой активности.
Для оценки экономической ситуации в стране, специалисты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проводят ежемесячный мониторинг состояния деловой активности на региональном и районном уровнях.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 31 октября т.г. вырос на 26,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечено в Навоийской (на 39,3%), Хорезмской (на 38,6%), Кашкадарьинской (на 37,1%), Самаркандской (на 34,1%), Ташкентской (на 34,0%) областях и в г. Ташкент (на 32,9%).
Увеличение налоговых поступлений связано с улучшением бизнес-среды. Правительство разрабатывает ряд программ в попытке разработать более справедливую налоговую систему, облегчить налоговое бремя для предприятий, упростить налоговые процедуры, стимулировать сбережения и инвестиции и способствовать экономическому развитию в стране. За последние пять лет были отменены 114 лицензий и разрешений, по 33 видам деятельности внедрен уведомительный порядок. Упрощены процедуры получения разрешений и в среднем в 2 раза сокращены сроки их выдачи.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 42,6%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 4,2 раз), Сырдарьинской (в 2,4 раз), Хорезмской (в 2,0 раз), Ферганской (на 70,0%), Самаркандской (на 27,2%) областях, в г. Ташкент (на 37,6%) и в Республике Каракалпакстан (на 34,3%).
Эффективная система уплаты таможенных платежей выступает одним из главных фактор достойного экономического развития стран мира, и на современном этапе развития рыночных отношений объем поступлений от таможенных платежей указывает на степень участия государства во внешнеторговой интеграции. В первую очередь, увеличенный объем импорта свидетельствует о растущем внутреннем спросе. Учитывая текущую инвестиционную среду, основными импортируемыми товарами являются машины и транспортное оборудование, промышленные товары для расширения деятельность новых и существующих компаний. Кроме того, отмена освобождения от таможенных пошлин для участников свободной экономической зоны с 1 октября 2020 года в соответствии с Постановлением № ПФ-4853 от 10/2016 привела к увеличению поступлений от таможенных сборов.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 37,2% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Рост объемов экспорта товаров обеспечен в Андижанской (на 55,8%), Самаркандской (на 61,0%), Сырдарьинской (на 46,5%), Джизакской (на 50,1%), Ташкентской (32,1%) областях, в г. Ташкент (на 52,9%) и в Республике Каракалпакстан (на 17,6%).
Увеличение темпов экспорта Узбекистана можно объяснить увеличением производства продукции, ориентированной на экспорт, и увеличением внешнего спроса на традиционные узбекские статьи.
В последнее время страна инициировала новые способы стимулирования бизнес активностей направленных на экспорт промышленных товаров, пищевых продуктов, химических веществ и агропродовольственных товаров.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за анализируемый период вырос на 28,2%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ташкентской (на 46,2%), Бухарской (на 35,0%), Навоийской (на 29,2%), Наманганской (на 27,5%), Сурхандарьинской (на 68,5%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 10,9%).
Увеличение объема кредитов, выданных коммерческими банками, свидетельствует о постепенном улучшении инвестиционной среды и деятельности бизнес-структур.
В течение данного периода создано 84 812 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Кашкадарьинской (8 386), Самаркандской (9 290), Ферганской (7 715), Ташкентской (6 868) областях и в г. Ташкент (14 137).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 61,8%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Бухарской (на 96,9%), Ташкентской (на 79,1%), Наманганской (на 64,1%) областях и в г. Ташкент (в 2,3 раз).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как минеральные удобрения, хлопковое волокно, дизель, цемент, бензин, медь катодная, черные металлы, техническая семена хлопчатника и сахар. Увеличение объема сделок на бирже свидетельствует о росте активности юридических лиц и увеличении доходов физических лиц, что способствует повышению деловой активности через спросовые факторы.
В настоящее время, доступ к инструментам местной государственной поддержки и легкий диалог между бизнесом и государством были значительными факторами, влияющими на развитие бизнеса в Узбекистане. В последние годы значительно расширилось внедрение некоторых инструментов, которые использовались в качестве основных факторов экономической деятельности в нашей стране, и в этом направлении продолжаются соответствующие стратегии и работы. Основные макроэкономические показатели свидетельствуют о значительном положительном восстановлении после значительного экономического спада, произошедшего из-за глобальной пандемии. Одним словом, положительные тенденции были выявлены в результате принятых мер по развитию хозяйствующих субъектов, поддержке физических лиц и созданию благоприятных условий для ведения бизнеса. Таким образом, показатели экономической активности, несмотря на неблагоприятные мировые конвекторы, свидетельствуют о стабильном характере восстановления экономики в текущем году.