O‘zbekiston va Qirg‘iziston savdo va kooperatsiya aloqalarini kengaytirmoqda
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida yetakchi tahlil markazlari, tegishli vazirlik va idoralar, tarmoq tashkilotlari hamda ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazidan sektor mudiri Ruslan Abaturov ma’ruza bilan chiqish qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekiston va Qirg‘izistonni nafaqat umumiy chegara, tarixiy va madaniy yaqinlik birlashtirib turadi. Mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro savdo, sanoat kooperatsiyasi, qo‘shma investitsiyalar hamda tadbirkorlar va hududlarning bevosita aloqalariga asoslangan umumiy iqtisodiy makon bosqichma-bosqich shakllanmoqda.
Savdo-iqtisodiy munosabatlarning rivojlanishi haqida gapirganda, ekspert o‘zaro savdoning barqaror o‘sishiga e’tibor qaratdi. 2016 yilga nisbatan uning hajmi 7 baravardan ziyodga oshdi. Bunda O‘zbekiston eksporti 6 baravardan ortiq, Qirg‘izistondan import esa 9 baravardan ziyodga o‘sdi. Shu tariqa, tovar oqimlari har ikki yo‘nalishda ham kengaymoqda.
2025 yilda O‘zbekistonning Qirg‘iziston bilan tashqi savdo aylanmasi qariyb 1,2 mlrd dollarga yetdi va bir yilda 37 foizga oshdi. O‘zbekistonning Qirg‘izistonga eksporti 46,5 foizga o‘sib, 771 mln dollarni, import esa qariyb 23 foizlik o‘sishni namoyish etib, 428 mln dollarni tashkil etdi.
Ijobiy dinamika 2026 yilda ham davom etdi. Yanvar–may oylarida tovar aylanmasi 45,5 foizga o‘sib, 469 mln dollarga yaqinlashdi. Bunda O‘zbekiston eksporti 63 foizga o‘sib, 771 mln dollarni, Qirg‘izistondan import esa salkam 13 foizga o‘sib, 428 mln dollarni tashkil etdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi eksperti ta’kidlaganidek, oxirgi o‘n yilda mamlakatlar to‘planib qolgan masalalarni hal qilishdan aniq loyihalarni amalga oshirishga o‘tdi. Chegara g‘ov emas, balki bog‘lovchi bo‘g‘inga, iqtisodiyotlarning bir-birini to‘ldirishi esa yangi imkoniyatlar manbaiga aylanmoqda.
Ma’ruzada ikki mamlakat iqtisodiy hamkorligining ikkinchi muhim dreyveri bo‘lgan investitsiyaviy va sanoat kooperatsiyasiga alohida e’tibor qaratildi. Agar 2016 yilda O‘zbekistonda qirg‘iz kapitali ishtirokida atigi 49 ta korxona faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2025 yil yakuniga kelib ularning soni 7 baravarga ko‘payib, 344 taga yetdi. 2026 yilning 1 iyul holatiga ko‘ra mamlakatda shu kabi korxonalar soni 374 tani tashkil etdi.
Xulosa o‘rnida ekspert O‘zbekiston va Qirg‘iziston iqtisodiy sheriklikning mustahkam poydevorini yaratib bo‘lganini ta’kidladi. Nabatdagi vazifa — miqdoriy o‘sishni sifatli ishlab chiqarish integratsiyasiga aylantirishdan iborat.

ЦЭИР: Узбекистан и Кыргызстан расширяют торговые и кооперационные связи
В мероприятии приняла участие делегация Республики Узбекистан в составе представителей ведущих аналитических центров, профильных министерств и ведомств, отраслевых организаций и деловых кругов.
От Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) с докладом выступил заведующий сектором Руслан Абатуров. По его словам, сегодня Узбекистан и Кыргызстан объединяют не только общая граница, историческая и культурная близость. Между странами постепенно формируется общее экономическое пространство, основанное на взаимной торговле, промышленной кооперации, совместных инвестициях и прямых связях предпринимателей и регионов.
Говоря о развитии торгово-экономических отношений, эксперт обратил внимание на устойчивый рост взаимной торговли. По сравнению с 2016 годом ее объем увеличился более чем в 7 раз. При этом экспорт Узбекистана вырос более чем в 6 раз, а импорт из Кыргызстана – более чем в 9 раз. Таким образом, товарные потоки расширяются в обоих направлениях.
В 2025 году внешнеторговый оборот Узбекистана с Кыргызстаном достиг почти $1,2 млрд, увеличившись за год на 37%. Экспорт Узбекистана в Кыргызстан вырос на 46,5% до $771 млн, а импорт достиг $428 млн, продемонстрировав рост почти на 23%.
Положительная динамика продолжилась и в 2026 году. За январь–май товарооборот приблизился к $469 млн, увеличившись на 45,5%. При этом экспорт Узбекистана вырос на 63% до $771 млн, а импорт из Кыргызстана – почти на 13%, до $428 млн.
Как подчеркнул эксперт ЦЭИР, за последнее десятилетие страны перешли от решения накопившихся вопросов к реализации конкретных проектов. Граница становится не барьером, а связующим звеном, а взаимодополняемость экономик – источником новых возможностей.
Особое внимание в докладе было уделено инвестиционной и промышленной кооперации, которая выступает вторым важнейшим драйвером экономического сотрудничества двух стран. Если в 2016 году в Узбекистане действовало только 49 предприятий с участием кыргызского капитала, то к концу 2025 года их количество достигло 344, увеличившись в 7 раз. На 1 июля 2026 года в стране насчитывалось уже 374 таких предприятия.
В заключение эксперт отметил, что Узбекистан и Кыргызстан уже создали прочную основу экономического партнерства. Следующая задача – превратить количественный рост в качественную производственную интеграцию.