Jahon bankining Groundswell («To‘qqizinchi to‘lqin») nomli hisobotida aytiladiki, iqlim o‘zgarishi, migratsiyaning tobora kuchayib borayotgan omili sifatida, 2050 yiligacha oltita mintaqadagi 216 million insonni o‘z mamlakatlarining boshqa hududlariga ko‘chishga majbur qilishi mumkin.
Ichki iqlim migratsiyasining o‘choqlari tez orada, ya’ni 2030 yildayoq shakllanishi mumkin va 2050 yilga yaqinlashgan sari bu jarayonning ko‘lami va intensivligi o‘sishda davom etadi. Ammo, shu bilan birga, hisobot ko‘rsatadiki, global chiqindilarni kamaytirish va yashil, inklyuziv hamda barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash yo‘lida kelishilgan holda zudlik bilan chora-tadbirlar ko‘rish iqlim migratsiyasini butun 80 foizga kamaytirishi mumkin.
Iqlim o‘zgarishi ichki migratsiyaning kuchli qo‘zg‘atuvchisi hisoblanadi, chunki u aholi daromad manbalariga ta’sir qiladi va undan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlarda hayot sifatini keskin yomonlashtiradi. 2050 yilga kelib ichki "iqlim" migrantlari soni Afrikaning Sahroi Kabir janubidagi mamlakatlarda 86 millionga, Sharqiy Osiyo va Tinch okeani mintaqasida 49 millionga, Janubiy Osiyoda - 40 millionga, Shimoliy Afrikada - 19 millionga, Lotin Amerikasida - 17 millionga, Sharqiy Evropa va Markaziy Osiyoda esa 5 millionga yetishi mumkin.
«To‘qqizinchi to‘lqin» hisoboti - iqlim o‘zgarishi tufayli, ayniqsa bu hodisani kelib chiqishida roli minimal bo‘lgan dunyoning eng qashshoq aholi qatlamlarida azob-uqubatlar va qurbonlar bo‘lishi haqida ogohlantiruvchi eslatmadir. Shu bilan birga, hisobotda mamlakatlar iqlim migratsiyasining ba’zi asosiy omillarini zararsizlantirish uchun qanday yo‘l tutishi kerakligi aniq ko‘rsatilgan,» - dedi Jahon bankining barqaror rivojlanish masalalari bo‘yicha vitse -prezidenti Jürgen Vogel.
Yangilangan hisobot uchta mintaqa uchun prognozlar va tahlillarni o‘z ichiga oladi. Bular: Sharqiy Osiyo va Tinch okeani hududi, Shimoliy Afrika, hamda Sharqiy Evropa va Markaziy Osiyo. U Jahon bankining Afrikadagi Sahroi Kabirdan janubdagi hudud, Janubiy Osiyo va Lotin Amerikasini qamrab olgan oldingi 2018 yilda nashr etilgan «To‘qqizinchi to‘lqin» hisobotida birinchi bor foydalanilgan innovatsion modellashtirish metodologiyasiga asoslanadi.
Hisobotda davlat organlariga uzoq muddatli rejalarni ishlab chiqishda yordam beradigan kelajakda voqealar rivoji tufayli kelib chiqishi mumkin bo‘lgan natijalarini o‘rganish imkonini beradugan ssenariyga asoslangan yondashuv qo‘llanilgan. Bu yondashuv mamlakat ichidagi «iqlim» migrantlari oqimining kelish va ketish «o‘choqlari» ni aniqlaydi. Bular: suv tanqisligi, ekinlar hosildorligining pasayishi va dengiz sathining ko‘tarilishi tufayli insonlar chiqib ketishi kutilayotgan joylar, shuningdek, yangi hayot boshlash uchun qulayroq sharoitlari bo‘lgan shahar va qishloqlar.
Hisobotda iqlim migratsiyasi sabablarini kamaytirishga va kutilayotgan migratsiya oqimlariga tayyorgarlik ko‘rishga yordam berishi mumkin bo‘lgan bir qator strategik tavsiyalar o‘z ifodasini topgan, jumladan:
- dunyo miqyosida chiqindilarni kamaytirish va Iqlim o‘zgarishibo‘yicha Parij bitimining maqsadlariga erishish uchun imkoni boricha hamma ishni qilish;
- ekologik, barqaror va inklyuziv rivojlanishni uzoq muddatli rejalashtirishda ichki iqlim migratsiyasi omili hisobga olinishini to‘liq ta’minlash;
- ichki iqlim migratsiyasi moslashish strategiyalaridan biriga aylana olishi va rivojlanish sohasida ijobiy natijalarini berishi uchun migratsiyaning har bir bosqichiga tayyorgarlik ko‘rish;
- maqsadli siyosat choralarini oqilona shakllantirish uchun ichki iqlim migratsiyasi harakatlantiruvchi kuchlarining mohiyatini chuqur o‘rganishga sarmoya kiritish.
Mintaqalar kontekstida xulosalar
Evropa va Markaziy Osiyo mintaqasi kontekstidagi asosiy ma’lumotlar
- 2050 yilga kelib, Sharqiy Evropa va Markaziy Osiyoda pessimistik boshlang‘ich ssenariyning yuqori qismiga ko‘ra 5,1 milliongacha «iqlim» migrantlari yoki prognoz qilinadigan aholi sonining 2,3 foizi paydo bo‘lishi mumkin. Ulardan 2,4 milliongacha «iqlim» migrantlari Markaziy Osiyoda yashadi (pessimistik boshlang‘ich ssenariy bo‘yicha o‘rtacha).
- Farg‘ona vodiysi (Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston hududida), Toshkent shahri atroflari va Tojikiston janubining pasttekisliklari (shu jumladan Dushanbe), shuningdek, Qozog‘iston shimolidagi aholi zich joylashgan shaharlar (Qarag‘anda, Nur-Sulton va Kostanay) «iqlim» migrantlari oqimi keladigan zonaga aylanadi. Bu O‘rta Osiyoning shu qismlarida suv ta’minoti va ekinlar hosildorligining kutilayotgan o‘sishi bilan bog‘liq.
- «Iqlim» migrantlari chiqib ketadigan joylar - Qozog‘istonning janubiy chegarasidagi hududlar, O‘zbekiston va Tojikistonning Farg‘ona vodiysiga tutash hududlari, shuningdek, Bishkek shahri atrofidagi erlar bo‘lishi kutilmoqda. Bu O‘rta Osiyoning shu qismlarida suv ta’minoti va ekinlar hosildorligining pasayishi prognozi bilan bog‘liq. Xuddi shu sabablarga ko‘ra, Sharqiy Turkmaniston va O‘zbekiston janubining Amudaryo bo‘yida joylashgan kichikroq hududlari ham «iqlim» migrantlari uchun potentsial chiqib ketish zonalari hisoblanadi.

В опубликованном докладе Всемирного банка Groundswell («Девятый вал») говорится, что к 2050 году изменение климата, становящееся все более мощной движущей силой миграции, может вынудить 216 млн человек в шести регионах мира переселиться в другие районы своих стран.
Очаги внутренней климатической миграции могут сформироваться очень скоро – уже к 2030 году, – а по мере приближения к 2050 году рост масштабов и интенсивности этого процесса продолжится. Однако, как следует из доклада, незамедлительное принятие согласованных мер по сокращению глобальных выбросов и поддержке экологичного, инклюзивного и устойчивого развития могло бы сократить масштабы климатической миграции на целых 80 процентов.
Изменение климата является мощной движущей силой внутренней миграции, так как оно сказывается на источниках доходов населения и резко ухудшает качество жизни в районах, наиболее подверженных его воздействию. К 2050 году численность внутренних «климатических» мигрантов в странах Африки к югу от Сахары может достичь 86 млн, в Восточной Азии и Тихоокеанском регионе – 49 млн, в Южной Азии – 40 млн, в Северной Африке – 19 млн, в Латинской Америке – 17 млн, а в Восточной Европе и Центральной Азии – 5 млн.
«Доклад «Девятый вал» – это отрезвляющее напоминание о страданиях и жертвах, которые несет изменение климата, особенно беднейшим слоям населения планеты – тем, чья роль в возникновении причин этого явления минимальна. При этом в докладе четко описан путь, по которому следует идти странам, чтобы нейтрализовать некоторые ключевые факторы, способствующие климатической миграции», – отметил вице-президент Всемирного банка по вопросам устойчивого развития Юрген Фёгеле.
Обновленный доклад содержит прогнозы и анализ для трех регионов: Восточной Азии и Тихоокеанского региона, Северной Африки, а также Восточной Европы и Центральной Азии. Он опирается на новаторскую, первую в своем роде методику моделирования, использованную в предыдущем докладе Всемирного банка «Девятый вал», который вышел в свет в 2018 году и касался Африки к югу от Сахары, Южной Азии и Латинской Америки.
В докладе применен подход на основе сценариев, позволяющий исследовать возможные итоги развития событий в будущем, что может помочь соответствующим государственным органам в разработке перспективных планов. Этот подход позволяет выявить внутри страны «очаги» оттока и притока «климатических» мигрантов, а именно районы, из которых люди, как ожидается, будут уезжать из-за растущего дефицита воды, снижения урожайности сельскохозяйственных культур и повышения уровня моря, а также городские и сельские районы, условия в которых более благоприятны для того, чтобы начать новую жизнь.
В докладе сформулирован ряд рекомендаций стратегического характера, которые могут помочь смягчить воздействие факторов, стимулирующих климатическую миграцию, и подготовиться к ожидаемым миграционным потокам, в том числе:
- сокращать выбросы в мировом масштабе и делать всё возможное для достижения целей Парижского соглашения в отношении температуры;
- в полной мере обеспечить учет фактора внутренней климатической миграции при перспективном планировании экологичного, устойчивого и инклюзивного развития;
- готовиться к каждому этапу миграции, чтобы внутренняя климатическая миграция могла стать одной из стратегий адаптации и принести положительные результаты в области развития;
- вкладывать средства в углубленное изучение сущности движущих сил внутренней климатической миграции для продуманной разработки адресных мер политики.
Выводы в разрезе регионов
Ключевые данные в контексте региона Европы и Центральной Азии
- К 2050 году в Восточной Европе и Центральной Азии может появиться до 5,1 миллиона «климатических» мигрантов или 2,3 процента от общей прогнозируемой численности населения в верхней части пессимистического базового сценария. Из них до 2,4 миллиона «климатических» мигрантов будут жить в Центральной Азии (в среднем по пессимистическому базовому сценарию).
- Прогнозируется, что Ферганская долина (на территории Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана), земли вокруг г. Ташкента и низменные районы южного Таджикистана (включая г. Душанбе), а также более густонаселенные города северного Казахстана (Караганда, Нур-Султан и Костанай) станут зонами притока "климатических" мигрантов. Это связано с ожидаемым увеличением доступности воды и урожайности сельскохозяйственных культур в этих частях Центральной Азии.
- Ожидается, что зонами оттока "климатических" мигрантов станут территории вдоль южной границы Казахстана, районы, прилегающие к Ферганской долине в Узбекистане и Таджикистане, а также земли вокруг г. Бишкек. Это связано с прогнозируемым снижением доступности воды и урожайности сельскохозяйственных культур в этих частях Центральной Азии. По тем же причинам менее крупные районы восточного Туркменистана и юга Узбекистана, расположенные вдоль реки Амударья, также рассматривают в качестве потенциальных зон оттока "климатических" мигрантов.