Mamlakatmiizda bu borada katta salohiyat bor. So‘nggi yetti yilda sohaga 1 milliard dollar investitsiya kiritilgan. Natijada 762 ta korxona ishga tushirilib, 45 turdagi yangi mahsulot tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan. Buning natijasida sohadagi korxonalar tomonidan byudjetga tushum 8 barobar oshgan. Ishlab chiqarish hajmi 1,8 barobar o‘sgan.
Eksport geografiyasi so‘nggi uch yilda 2 karra oshib, 62 ta davlatga yetdi. Ishlab chiqarilayotgan 200 turdagi mahsulotning 195 turi eksport bo‘layapti. Umuman, elektr texnikalari eksporti 1 milliard dollarga yetib, to‘qimachilikdan keyingi ikkinchi mahalliy sanoat tarmog‘iga aylandi.
Shu bilan birga, ishlab chiqarish va logistikadagi uzilishlar, aylanma mablag‘ va tannarx bilan bog‘liq masalalar bor. Hamma davlatlar ichki bozorining himoyasiga kirishgan. Yangi bozorlarga kirish, borlarini saqlab qolish ham qiyin bo‘layapti.
– Bunday sharoitda yagona yo‘limiz – sifatni ta’minlash va tannarxni tushirish orqali mahsulotimiz raqobatdoshligini oshirish, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bunga tarmoqdagi korxonalar boshini qovushtirib, qo‘shilgan qiymat zanjirini kengaytirish orqali erishish mumkin.
Yig‘ilishda sanoat tarmoqlari mutasaddilari va tadbirkorlar ishtirokida shu boradagi imkoniyatlar tahlil qilindi.
Korxonalarda qayta ishlash darajasi va tarmoqlararo kooperatsiya kamligi ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, avtomobil sanoati uchun talab yuqori bo‘lgan kabellar ishlab chiqaruvchi korxona 4 tagina, xolos. Yoki mis quvurlarni kompozit izolyasiya qilish yo‘lga qo‘yilsa, qiymati oshadi.
Shu bois, bundan buyon, elektrotexnika sohasidagi texnoparklar yondosh yo‘nalishlardagi korxonalar bilan sanoat kooperatsiyasi asosida rivojlantirilishi belgilandi. Buning uchun Ohangaron, Farg‘ona, Qarshi va Urganch shaharlaridagi texnoparklarda kompozit materiallar, metall va plastmassaga ishlov berish, qoliplar ishlab chiqarish, qadoqlash kabi yondosh soha korxonalariga 10 gektargacha joy ajratiladi. Bu yo‘nalishdagi aniq loyihalar uchun tayyor bino qurilib, sanoat ipotekasi shartlarida kredit hisobiga tadbirkorlarga beriladi. Ushbu korxonalarga elektrotexnika korxonalari kabi, mol-mulk va foyda solig‘idan 50 foizgacha imtiyoz beriladi.
So‘nggi yillarda maishiy texnika yo‘nalishi keng rivojlandi. Lekin birgina shu bilan chegaralanib qolmaslik kerak. Bugungi kunda energetika, qurilish, suv xo‘jaligi, avtomobilsozlikda elektrotexnika mahsulotlariga talab kun sayin oshib bormoqda.
Masalan, energetika sohasida 36 milliard dollarlik 27 gigavatt elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihalari amalga oshirilayapti. Suv xo‘jaligida nasoslarni zamonaviysiga almashtirish, ichimlik suvi tarmoqlarida hisoblagichlar o‘rnatish bo‘yicha ko‘p rejalar bor.
Yurtimizda yiliga 100 mingta xonadonli ko‘p qavatli uylar hamda 13 million kvadrat noturar binolar qurilayapti. Ularga ham kabel, transformator, isitish va sovitish tizimlari, nasos, lift, kuzatuv vositalari kerak.
Shunga asoslanib, davlat investitsiya dasturlari va yirik loyihalar bo‘yicha “mahalliy kontent”ni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriq berildi. Buning uchun tegishli vazirlik va tarmoqlar mahalliy korxonalarga o‘z talabini yetkazishi, mahsulot sifatini yaxshilash va standartlarga moslashtirishga ko‘maklashishi zarurligi aytildi.
Umuman, bu yil elektrotexnika sohasida ishlab chiqarishni 40 trillion so‘mga yetkazish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Tarmoqdagi yana bir masala qo‘shilgan qiymat solig‘i bilan bog‘liq. Hozirda tashqi qarz hisobidan bo‘layotgan loyihalar uchun chetdan olib kelinayotgan tovarlar bundan ozod qilingan. Lekin shu loyihalarda qatnashayotgan o‘zimizning korxonalar qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘layapti. Oqibatda ular import tovarlar bilan narx bo‘yicha raqobat qila olmayapti.
Qayd etilganidek, endi xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarga yetkazib berilgan tovarlar uchun, mahalliy ishlab chiqaruvchilarga qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytarib beriladi. Bu orqali elektrotexnika ishlab chiqaruvchi korxonalarimizga qo‘shimcha 250 million dollarlik bozor bo‘ladi.
Shu o‘rinda davlatimiz rahbari soha vakillariga murojaat qilib, endi sifat va raqobat ustida ishlash, xalqaro sertifikatlarni olish zarurligini ta’kidladi.
Eksport masalalari muhokama qilinar ekan, boshqa davlatlarda yirik uzelli yig‘ishni tashkil etib, ularga butlovchi qism va yarim tayyor mahsulotni ortiqcha yig‘imlarsiz yetkazib berish mumkinligi aytildi.
Jumladan, qo‘shni bozorlarga texnologiya, malakali mutaxassis va butlovchi qismlar yetkazib, O‘zbekistonni mintaqaviy “elektrotexnika xabi”ga aylantirish salohiyati bor. Shu maqsadda milliy brendlar ostida yangi mahsulotlar ishlab chiqarish hamda ularni tanitish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
“O‘zeltexsanoat” uyushmasi faqat yirik korxonalar bilan chegaralanmasdan, sohadagi barcha tadbirkor bilan yaqindan ishlashi muhim. Shu bois uning faoliyati tubdan o‘zgartirilishi belgilandi.
Xususan, endi uyushma ichki va tashqi bozorlarda talab yuqori bo‘lgan tovarlarni aniqlaydi, ular bo‘yicha loyiha qilib, tadbirkorlarga beradi. Sohadagi standartlarni xalqaro talablarga moslab, korxonalarda joriy qilish va sertifikat olishda ko‘maklashadi. Boshqa tarmoqlardagi ehtiyojni aniqlab, ularning buyurtmalarini elektrotexnika korxonalariga yetkazadi. Injener-texnolog va o‘rta bo‘g‘in kadrlarini tayyorlash bo‘yicha oliygoh va texnikumlarga buyurtma beradi hamda o‘quv dasturlarini birga ishlab chiqadi. Mahalliy korxonalardagi istiqbolli mutaxassislarni xorijiy ilg‘or kompaniyalarga ish o‘rganishga jo‘natadi.
Uyushmaga yangi a’zo bo‘lganlardan 2 yil, aylanmasi 10 milliard so‘mdan kam korxonalardan esa umuman badal olinmaydi. Ularning mahsulotlari “Eltex Lab” laboratoriyasida bepul sinovdan o‘tkaziladi.
Yig‘ilishda tarmoq rahbarlari va hokimlar bu yil 500 million dollarlik 85 ta loyihani ishga tushirish rejalari bo‘yicha axborot berdi.
Davlatimiz rahbari sohadagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqot qildi. Ularning muammo va takliflari asosida mutasaddilarga eksport uchun aylanma mablag‘ miqdorini oshirish, sanoat elektrotexnikasi uchun lizing tizimini kengaytirish, ilmiy tadqiqot va konstruktorlik tajribalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, davlat xaridlarida mahalliy mahsulotlarga ustuvorlik berish, sifatsiz va qalbaki mahsulotlar savdosini cheklash va boshqa masalalar bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

За последние 7 лет в отрасль инвестирован $1 миллиард. В результате было введено в эксплуатацию 762 предприятия, налажено производство 45 видов новой продукции. За этот период поступления в бюджет от предприятий отрасли увеличились в 8 раз. Объем производства вырос в 1,8 раза.
География экспорта за последние три года расширилась вдвое и охватила 62 страны. Из 200 видов производимой продукции экспортируются 195. В целом экспорт электротехники достиг $1 миллиарда и по этому показателю отрасль стала второй после текстильной.
Вместе с тем имеются проблемы, связанные с перебоями в цепочках производства и логистики, оборотными средствами и себестоимостью. Все страны усилили защиту своего внутреннего рынка. Становится все труднее выходить на новые рынки и сохранять существующие.
- В таких условиях наш единственный путь - повышение конкурентоспособности нашей продукции путем обеспечения качества и снижения себестоимости, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Этого можно добиться, объединив предприятия отрасли и расширив цепочку добавленной стоимости.
На совещании с участием ответственных лиц промышленности и предпринимателей были проанализированы возможности в этом направлении.
Потенциал и перспективы
Отмечен низкий уровень переработки медного сырья и межотраслевой кооперации на предприятиях. Например, только 4 предприятия производят кабели, востребованные в автомобильной промышленности. Если наладить композитную изоляцию медных труб, их стоимость увеличится.
В связи с этим определено, что отныне технопарки в электротехнической отрасли будут развиваться на основе промышленной кооперации с предприятиями смежных направлений. Для этого в технопарках Ахангарана, Ферганы, Карши и Ургенча будет выделено до 10 гектаров площадей для предприятий смежных отраслей, таких как переработка композитных материалов, обработка металлов и пластмасс, производство форм, упаковка. Для конкретных проектов в этом направлении будет построены готовые здания, которые будут предоставляться предпринимателям на условиях промышленной ипотеки. Данным предприятиям будут предоставлены такие же, как у электротехнических предприятий, льготы по налогу на имущество и налогу на прибыль до 50%.
В последние годы хорошо развивается направление бытовой техники. Однако не следует ограничиваться только этим направлением, отмечалось на совещании. Сегодня спрос на электротехническую продукцию в энергетике, строительстве, водном хозяйстве, автомобилестроении растет с каждым днем.
К примеру, в энергетике реализуются проекты на $36 миллиардов по производству 27 ГВт электроэнергии. Имеются большие планы по замене насосов на современные, установке счетчиков в сетях питьевого водоснабжения.
В нашей стране ежегодно возводятся многоквартирные дома на 100 тысяч квартир и нежилые здания площадью 13 миллионов квадратных метров. Им также нужны кабели, трансформаторы, системы отопления и охлаждения, насосы, лифты, средства наблюдения.
Исходя из этого, поручено увеличить долю отечественной продукции в государственных инвестиционных программах и крупных проектах. Для этого соответствующие министерства и отрасли должны довести до местных предприятий свои требования, помочь улучшить качество продукции и привести ее в соответствие со стандартами.
Отмечалось, что в этом году в электротехнической отрасли есть возможность довести объем производства до 40 триллионов сумов.
Затронут вопрос, касающийся налога на добавленную стоимость. От него освобождены товары, ввозимые из-за рубежа для проектов, реализуемых за счет внешних заимствований. Однако отечественные предприятия, участвующие в таких проектах, платят налог на добавленную стоимость. В результате они не могут конкурировать по цене с импортными товарами.
Определено, что отныне отечественным производителям будет возвращаться налог на добавленную стоимость за товары, поставляемые в проекты с участием международных финансовых организаций. Благодаря этому для наших предприятий по производству электротехники появится дополнительный рынок на $250 миллионов.
Обращаясь к представителям отрасли, глава государства подчеркнул необходимость работы над качеством и конкурентоспособностью, а также получения международных сертификатов.
При обсуждении вопросов экспорта было отмечено, что можно организовать крупноузловую сборку в других странах и поставлять им комплектующие и полуфабрикаты без дополнительных сборов.
В частности, существует потенциал для превращения Узбекистана в региональный электротехнический хаб, поставляя на соседние рынки технологии, квалифицированных специалистов и комплектующие. С этой целью были даны указания по производству и продвижению новой продукции под национальными брендами.
"Узэлтехсаноат" меняется
Важно, чтобы ассоциация "Узэлтехсаноат" не ограничивалась только крупными предприятиями, а тесно сотрудничала со всеми предпринимателями отрасли. В связи с этим было принято решение кардинально изменить ее деятельность.
В частности, теперь ассоциация будет выявлять товары, востребованные на внутреннем и внешнем рынках, разрабатывать по ним проекты и передавать их предпринимателям. Будет содействовать внедрению на предприятиях стандартов в соответствии с международными требованиями и получению сертификатов. Ассоциация будет определять потребности в других отраслях и передавать их заказы электротехническим предприятиям. Размещать заказы в вузах и техникумах на подготовку инженеров-технологов и кадров среднего звена, а также совместно разрабатывать учебные программы. Перспективных специалистов местных предприятий ассоциация будет направлять на стажировку в передовые зарубежные компании.
С новых членов ассоциации взносы не будут взиматься в течение 2 лет, а с предприятий с оборотом менее 10 миллиардов сумов взносы не будут взиматься вообще. Испытание их продукции в лаборатории "Eltex Lab" будет бесплатным.
На совещании руководители отраслей и хокимы представили информацию о планах запустить в этом году 85 проектов на сумму $500 миллионов.