“Ichki iste’mol bozorini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan kafolatli ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (135-son, 15.03.2021 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2021 yilda asosiy turdagi oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini ichki resurslar hisobidan ta’minlash darajasi oshiriladi.
Qaror bilan hududlar kesimida asosiy turdagi oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishning prognoz hajmlari tasdiqlandi.
Shunga ko‘ra, respublika bo‘yicha jami 2 449 108 tonna kartoshka, 227 222 tonna guruch, 1 584 863 tonna go‘sht, 8 124 595 ming dona tuxum ishlab chiqarish belgilangan.
Shuningdek, 78 000 tonna o‘simlik yog‘i, 64 000 tonna shakar, 300 000 tonna kartoshka, 40 000 tonna go‘sht import asosida keltirilishi nazarda tutilgan.
Qaror bilan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish, ularni ichki bozorga tizimli yetkazib berish hamda narxlarni doimiy monitoring qilish va tezkor chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha Respublika ishchi guruhi tarkibi tasdiqlandi.
Respublika ishchi guruhi rahbari Bosh vazirning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi hisoblanadi.
Har yili ekib kelinayotgan kartoshka maydonlaridan kamida 10 foizga ko‘p maydonga, jami 87 ming gektardan kam bo‘lmagan maydonlarga kartoshka ekilishi uchun urug‘lik zaxirasi yaratiladi.
2021 yildan tuproq va iqlim sharoiti, suv ta’minoti yaxshi bo‘lgan qulay hududlarda 1 gektargacha bo‘lgan maydonlarda kartoshka yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi.
Chetdan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari keltirish maqsadlari uchun tijorat banklari xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarga aylanma mablag‘lar uchun belgilangan tartibda kreditlar ajratadi.

Будут созданы семенные запасы для посева картофеля на площади не менее 10 процентов от ежегодной площади посевов.
Принято постановление Правительства «О дополнительных мерах по гарантированному обеспечению внутреннего потребительского рынка основными видами продовольственных товаров», сообщил Минюст республики.
В 2021 году уровень обеспечения объемов производства основных видов продовольствия и сельскохозяйственной продукции будет обеспечен за счет внутренних ресурсов.
Утверждены прогнозные объемы производства основных видов продовольствия и сельскохозяйственной продукции в разрезе регионов.
Определено, что всего по республике будет произведено 2 449 108 тонн картофеля, 227 222 тонны риса, 1 584 863 тонны мяса, 8 124 595 тысяч яиц.
Предусматривается импорт подразумевается завезти на основе импорта 78 000 тонн растительного масла, 64 000 тонн сахара, 300 000 тонн картофеля, 40 000 тонн мяса.
Утвержден состав Республиканской рабочей группы по вопросам производства продовольственных и сельскохозяйственных товаров, их систематической доставки на внутренний рынок, постоянного мониторинга цен и осуществления оперативных мероприятий.
Будут созданы семенные запасы картофеля для посева на площади не менее 10 процентов от ежегодной площади посевов картофеля, всего не менее 87 тысяч гектаров.
С 2021 года в благоприятных районах с хорошими почвенно-климатическими условиями, водоснабжением допускается выращивание картофеля на площадях до 1 гектара.
В целях ввоза продовольствия и сельскохозяйственной продукции из-за рубежа коммерческие банки будут выдавать хозяйствующим субъектам кредиты в установленном порядке для оборотных средств.