Toshkentda “O‘zbekiston: besh yil davomida amalga oshirilgan jadal islohotlar” mavzusida xalqaro konferensiya doirasida Reforms.uz yagona elektron platformasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi va Adliya vazirligi tomonidan tashkil etilgan tadbirda hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari amalga oshirilgan islohotlar va ularning natijalari haqida taqdimot qildilar.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyev ishtirok etdi va nutq so‘zladi. Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari Sh. Adrian, Yevropa Kengashi Venetsiya komissiyasi vitse-prezidenti F.Dmitrov, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki vakolatxonasi rahbari va boshqalar ham so‘zga chiqdi.
Islohotlar natijalari haqidagi raqamlar va faktlar bo‘yicha batafsil ma’lumotni endi Reforms.uz yagona elektron platformasidan topish va ular bilan tanishib chiqish mumkin. Konferensiya davomida “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ijrochi direktori E.Tulyakov ushbu meda-mahsulot taqdimotini o‘tkazdi.
Platforma orqali 2017-2020 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilgan o‘zgarishlar bilan tanishishingiz mumkin.
Shuningdek, o‘tgan besh yil mobaynida erishilgan natijalar qiyosiy tarzda — bundan oldingi yillar, ya’ni Strategiya ijrosi boshlanishidan avvalgi holat bilan taqqoslangan.
Byurokratiyaga qarshi kurashish natijasida davlat xizmatlarini olish uchun zarur bo‘lgan hujjatlar soni 2 baravar (167 tadan 79 tagacha) qisqartirildi. 4 yil ichida “Yagona darcha” tamoyili bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar soni 10 baravar (16 tadan 157 tagacha) oshirildi.
Sud hokimiyati mustaqilligi kuchaytirilgani o‘tgan besh yildagi yana bir muhim voqea bo‘ldi. Bu yalpi majlisda “Qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish” yo‘nalishi muhokama etildi.
Biznes-ombudsmanlar institutining paydo bo‘lishi esa tadbirkorlar himoyasini mustahkamladi.
Qayd etilganidek, “Iqtisodiyotni rivojlantirish va erkinlashtirish” yo‘nalishida amalga oshirilgan islohotlar ko‘pchilik soliqlar stavkalarini kamaytirish imkonini berdi. Shuningdek davlat fondlariga ajratmalar va sug‘urta badallari ham bekor qilindi, soliq tekshiruvlari turlari esa 13 tadan 4 tagacha qisqartirildi.
2017-2020 yillar mobaynida respublikaning tashqi savdo aylanmasi 1,4 barobar oshdi, inflyasiya darajasi 18,8 foizdan 11,1 foizga pasaytirilgani ta’kidlandi.
Bu davrda ijtimoiy soha rivojlandi. Aholi turmush darajasi oshdi, sog‘liqni saqlash tizimi mustahkamlanmoqda.
Maktabgacha ta’lim tizimida katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. 2016 yilda 5,2 mingta bolalar bog‘chasi faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa, 2020 yilda ularning soni 18,3 mingtaga yetdi. 2020 yilda maktabgacha ta’lim bilan bolalarni qamrab olish darajasi 2016 yildagi 27,7 foizdan 61 foizga oshdi.
Oliy ta’lim tizimida ham katta natijalar qo‘lga kiritildi. 80 dan ortiq yangi oliy o‘quv yurti tashkil etildi, xorijiy oliy o‘quv yurtlarining 20 ga yaqin filiali ochildi, 10 ta xususiy oliy o‘quv yurti o‘z faoliyatini boshladi.
Pedagogik va tibbiyot xodimlarini majburiy mehnatga jalb etish amaliyotiga barham berildi.
Mamlakatda qashshoqlikni kamaytirish bo‘yicha ham faol ish olib borilmoqda: uning darajasi 2000 yildagi 28 foizdan 2020 yilda 11 foizgacha pasaydi. “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan fuqarolar kasb-hunarga o‘qitish, ishga joylashish va moliyaviy yordam shaklida davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda 86 ta mamlakat fuqarolari uchun vizasiz rejim amal qilmoqda (2016 yilda bu ko‘rsatkich 9 tani tashkil etgan), respublika xalqaro reytinglarda bir necha pog‘onaga ko‘tarildi.

В мероприятии, организованном центром «Стратегия развития», Сенатом Олий Мажлиса и Министерством юстиции с отчетными докладами о результатах проведенных реформ выступили члены правительства, руководители министерств и ведомств, заслушаны оценки и мнения представителей гражданского общества, отечественных и международных экспертов.
В ходе конференции исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков представил медиапродукт нового поколения – единую электронную платформу Reforms.uz.
«На этой платформе отображены ключевые результаты реформ, реализованных в рамках Стратегии действий 2017-2020 гг. При этом достигнутые за последние пять лет результаты даны в сравнении с предыдущими годами, до начала реализации стратегии. Платформа также содержит мнения и оценки простых граждан, международных экспертов, их восприятие хода реформ.
При подготовке единой электронной базы мы запросили статистические данные из более чем 70 министерств и ведомств, изучили материалы международных организаций, вели тесный диалог с институтами гражданского общества. Из тысячи предоставленных документов мы отобрали 400 ключевых показателей и отразили их в удобном и понятном сравнительном формате» – прокомментировал Элдор Туляков.
В ходе мероприятия были организованы пленарные заседания по каждому направлению Стратегии действий.
Так, в направлении «Совершенствование государственного и общественного строительства» участники подчеркнули, что усиливается роль парламента в управлении делами государства и общества. Внедрен институт правительственного часа, палаты Олий Мажлиса периодически заслушивают отчеты министров здравоохранения, иностранных дел, внутренних дел, юстиции и других членов правительства. В 2019 году введена практика ежеквартального заслушивания отчетов правительства о реализации Государственной программы.
В результате борьбы с бюрократией в 2 раза (со 167 до 79) сократилось количество документов, необходимых для получения государственных услуг. За 4 года в 10 раз увеличилось количество услуг, предоставляемых по принципу «Единое окно» (с 16 до 157).
Еще одним значимым событием за истекшие пять лет стало усиление независимости судебной власти. Об этом говорилось в пленарном заседании по направлению «Обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы».
Проведенные реформы в направлении «Развитие и либерализация экономики» позволили снизить ставки большинства налогов, также были отменены отчисления в государственные фонды и страховые взносы, а виды налоговых проверок сократились с 13 до 4.
За 2017—2020 гг. внешнеторговый оборот республики вырос в 1,4 раза, уровень инфляции снизился с 18,8% до 11,1%.
За данный период получило развитие социальная сфера. Повышен уровень жизни населения, укрепляется система здравоохранения.
Отмечено, что большие изменения произошли в дошкольном образовании. Если в 2016 году функционировали 5.2 тысяч садов, то в 2020 их стало 18.3 тысяч. Уровень охвата детей дошкольным образованием в 2020 г. достиг 61% против 27.7% в 2016 году.
Прорывные результаты достигнуты в системе высшего образования. Вновь было создано более 80 новых вузов, открыто порядка 20 филиалов иностранных вузов, начали впервые деятельность 10 частных вузов.
Также в стране ведется активная работа по сокращению бедности: ее уровень снизился с 28% в 2000 году до 11% в 2020 году. Граждане, попавшие в списки «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» и «Ёшлар дафтари» получают господдержку в форме профобучения, трудоустройства и финансовой помощи.
Сейчас в Узбекистане действует безвизовый режим для граждан 86 государств (в 2016 году он действовал для 9 стран), республика поднялась на несколько позиций в международных рейтингах, сообщает информационная служба Сената Олий Мажлиса РУз.