Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari 2017-2022 yillarda amalga oshirilgan faol islohotlar jarayonida Farg‘ona viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidagi asosiy o‘zgarishlarni tahlil qildi.
2017-2022 yillar davomida viloyatning yalpi hududiy mahsuloti (YaHM) 20,7 trln so‘mdan 55,9 trln so‘mga yetdi va uning real hajmi 31,6 foizga oshdi. Bu, o‘z navbatida, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YaHM hajmini 5,8 mln so‘mdan 14,2 mln so‘mga ko‘payishini ta’minladi. Ushbu davr mobaynida viloyat aholisi soni 9,8 foizga ko‘payib, 4,0 mln nafarga yetdi.
Viloyatning sanoat salohiyatidan samarali foydalanish natijasida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 9,7 trln so‘mdan 30,4 trln so‘mga yoki 29,2 foizga oshdi. Bu, o‘z navbatida, viloyat iqtisodiyotini barqaror rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi. Viloyat YaHMning tarkibida sanoat va qurilish tarmog‘ining ulishi 23,3 foizdan 26,3 foizga oshdi.
Shuningdek, zamonaviy va maishiy xizmatlarga bo‘lgan talabni to‘liq qondirishga qaratilgan chora-tadbirlar natijasida bozor xizmatlari hajmi sezilarli darajada ortib, 7,6 trln so‘mdan 21,9 trln so‘mga yetdi va 81,3 foizga ko‘paydi.
Viloyatda qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmi 24 foizga o‘sgan holda, 30,4 trln. so‘mga yetdi.
Tashqi savdoni erkinlashtirish, tadbirkorlik sub’yektlarining eksport faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishga qaratilgan choralar natijasida so‘nggi 6 yil davomida viloyatning eksporti hajmi 830 mln AQSh dollariga yetdi va 1,6 baravarga ko‘paydi.
Ushbu davr mobaynida viloyatda ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlik sub’yektlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlar 3,6 mlrd dollar investitsiyalar o‘zlashtirish imkonini berdi. Natijada, 264 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Aholi turmush sharoitini yaxshilash maqsadida oxirgi 6 yil davomida 5,5 km avtomobil yo‘llari, 117 km gaz va 1 715 km ichimlik suv quvurlari tarmog‘i ishga tushirildi.
Yangi ijtimoiy infratuzilma ob’yektlarini barpo kilishga alohida e’tibor qaratilib, viloyatda 6 488 ming kvadrat metr uy-joy, shuningdek, 18,3 ming maktabgacha ta’lim muassasalari o‘rinlari, 53,7 ming maktab o‘quv o‘rinlari, 3,1 ming shifoxona o‘rinlari foydalanishga topshirildi.
Viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 2017-2022 yillar mobaynida investitsiya loyihalari amalga oshirish maqsadida jami 3,6 mlrd investitsiya mablag‘lari yo‘naltirildi.

За 2017-2022 годы валовой региональный продукт (ВРП) области увеличился с 20,7 трлн сумов до 55,9 трлн сумов, а его реальный объем увеличился на 31,6%. Это, в свою очередь, обеспечило рост ВРП на душу населения с 5,8 млн сумов до 14,2 млн сумов. За этот период население области увеличилось на 9,8% и достигло 4,0 млн человек.
В результате эффективного использования промышленного потенциала области, объем производства промышленной продукции увеличился с 9,7 трлн сумов до 30,4 трлн сумов или на 29,2%. Это внесло большой вклад в стабильное развитие экономики региона. Доля промышленности и строительства за шесть лет в ВРП области увеличилась с 23,3% до 26,3%. Также значительно увеличился объем рыночных услуг, с 7,6 трлн сумов до 21,9 трлн сумов или на 80%. Объем производства продукции сельского, лесного и рыбного хозяйства в области увеличился на 24% и составил 33,4 трлн. сум.
В результате мер, направленных на либерализацию внешней торговли, поддержку и стимулирование экспортной деятельности субъектов предпринимательства, объем экспорта региона за последние 6 лет увеличился в 1,5 раза и достиг $830 млн.
За этот период меры, направленные на дальнейшее улучшение бизнес-среды в регионе и поддержку субъектов предпринимательства, позволили освоить $3,6 млрд инвестиций. В результате, количество действующих в области предприятий увеличилось в 1,6 раза до 61,6 тыс. и создано около 264 тыс. новых рабочих мест.
В сфере развития инфраструктуры за последние 6 лет введено в эксплуатацию 5,5 км автомобильных дорог, 117 км газопровода и 1715 км водопроводов питьевой воды. Особое внимание уделено социальной инфраструктуре, введено в эксплуатацию 6 488 000 м2 жилья, 18 300 мест в дошкольных образовательных учреждениях, 53 700 мест в школах и 3 100 больничных мест.
В рамках программы социально-экономического развития области, на реализацию инвестиционных проектов в 2017-2022 годах было направлено в общей сложности $3,6 млрд инвестиций.