Infografika: O‘zbekiston va boshqa mamlakatlarning minimal iste’mol xarajatlari
O‘tgan yili Prezident Shavkat Mirziyoyev hukumat mamlakatdagi kambag‘allik darajasini uzluksiz o‘lchab, uni kamaytirish uchun yuqori standartlar o‘rnatishini ma’lum qilgan edi.
Shunday qilib, islohotlar dasturi jamiyatning eng zaif qatlamlari ehtiyojlariga qaratildi.
31 may kuni AOKAda "O‘zbekistonda minimal iste’mol xarajatlari qiymatining dastlabki hisob-kitoblari to‘g‘risida" matbuot anjumani o‘tkazildi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR) O‘zbekiston va boshqa mamlakatlardagi minimal iste’mol xarajatlarini taqqoslovchi infografika tayyorladi.
O‘zbekistonda MIX darajasi (440 ming so‘m) aholi jon boshiga YaIM darajasining 27% ni tashkil etadi. Taqqoslash uchun, Qozog‘istonda bu ko‘rsatkich 11%, Turkiyada 17%, Rossiyada 19% ni tashkil etadi.

В прошлом году президент Шавкат Мирзиёев объявил, что правительство на постоянной основе будет осуществлять измерение уровня бедности в стране и устанавливать высокие стандарты для ее сокращения.
Тем самым программа реформ была сосредоточена на нуждах наиболее уязвимых слоев общества.
31 мая 2021 года в Узбекистане объявлена предварительная оценка стоимости минимальных потребительских расходов населения.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовил инфографику, в которой представлено сравнение минимальных потребительских расходов в Узбекистане и других странах.
Уровень МПР в Узбекистане (440 тыс. сумов) составляет 27% от уровня ВВП на душу населения. Для сравнения, в Казахстане этот показатель равен 11%, в Турции 17%, в России 19%.