So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar sezilarli darajada faollashdi. 2023 yil aprel oyida Serbiya Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari va tashqi ishlar vaziri Ivitsa Dachich rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ldi.
2025 yil 28–31 oktyabr kunlari Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchichning O‘zbekistonga ilk rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlarda muhim bosqich bo‘ldi.
Toshkentda bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunlari bo‘yicha, jumladan, Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi bitim hamda Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Mazkur hujjatlar ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish uchun qo‘shimcha shartnomaviy-huquqiy asos yaratdi.
2026 yil may oyida Serbiya tashqi ishlar vaziri Marko Jurich ham O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida savdo hajmini oshirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi
2016–2025 yillarda O‘zbekistonning Serbiya bilan tovar ayirboshlash hajmi qariyb 9 barobarga — 1,4 mln dollardan 12 mln dollargacha oshdi. Eksport 3 barobarga o‘sib, 0,9 mln dollarga, import esa qariyb 10 barobarga o‘sib, 11,1 mln dollarga yetdi.
2025 yilda O‘zbekistonning Serbiyaga eksporti tarkibida asosiy ulushni oziq-ovqat mahsulotlari — 47,1%, sanoat tovarlari — 23,8%, kimyo mahsulotlari — 4,8%, nooziq-ovqat xomashyosi — 2,4%, mineral yoqilg‘i va moylash materiallari — 1%, shuningdek, xizmatlar — 20,8% tashkil etdi.
Serbiyadan import tarkibida mashina va transport uskunalari — 50%, kimyo mahsulotlari — 20,1%, sanoat tovarlari — 16,8%, oziq-ovqat mahsulotlari — 4,8%, turli tayyor mahsulotlar — 4,2%, nooziq-ovqat xomashyosi — 1,5%, shuningdek, xizmatlar — 2,6% asosiy o‘rinni egalladi.
2026 yil holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda Serbiya kapitali ishtirokidagi 9 ta korxona faoliyat yuritgan. 2016–2025 yillarda Serbiyadan jalb qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlarning jami hajmi 2,2 mln dollarni tashkil etgan. 2024 yilda esa jalb qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar hajmi atigi 0,2 mln dollar bo‘lgan.
Shunday qilib, O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi savdoning mutlaq hajmi hozircha nisbatan kichik bo‘lishiga qaramay, so‘nggi to‘qqiz yilda tovar ayirboshlash hajmi sezilarli darajada kengaygan.
Iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalarni himoya qilish sohasida yangi shartnomaviy-huquqiy bazaning yaratilishi savdo, investitsiyaviy hamkorlik va elektrotexnika, mashinasozlik, oziq-ovqat sanoati hamda to‘qimachilik ishlab chiqarishi kabi sohalarda sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.

В последние годы экономические контакты между Узбекистаном и Сербией заметно активизировались. В апреле 2023 года Узбекистан с официальным визитом посетил первый заместитель Премьер-министра и министр иностранных дел Сербии Ивица Дачич.
Важным этапом стал первый официальный визит Президента Сербии Александра Вучича в Узбекистан 28–31 октября 2025 года.
По итогам переговоров в Ташкенте были подписаны, в частности, Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций и Соглашение об экономическом сотрудничестве, создавшие дополнительную договорную основу для расширения деловых связей.
В мае 2026 года Узбекистан также посетил министр иностранных дел Сербии Марко Джурич. В ходе визита особое внимание уделялось расширению торговли и развитию кооперации в машиностроении, фармацевтике, химической промышленности, сельском хозяйстве и других отраслях.
За 2016–2025 годы товарооборот Узбекистана с Сербией увеличился почти в 9 раз с $1,4 млн до $12 млн. Экспорт вырос в 3 раза, до $0,9 млн, а импорт примерно в 10 раз, до $11,1 млн.
В структуре узбекского экспорта в Сербию в 2025 году основную долю занимали пищевые продукты – 47,1%, промышленные товары – 23,8%, химическая продукция – 4,8%, сырье непродовольственное – 2,4%, минеральное топливо и смазочные масла – 1%, а также услуги – 20,8%.
В импорте из Сербии преобладали машины и транспортное оборудование – 50%, химическая продукция – 20,1%, промышленные товары – 16,8%, пищевые продукты – 4,8%, различные готовые изделия – 4,2%, сырье непродовольственное – 1,5%, а также услуги – 2,6%.
По состоянию на 2026 год, в Узбекистане действовало 9 предприятий с участием сербского капитала. Совокупный объем привлеченных из Сербии прямых иностранных инвестиций и кредитов за 2016–2025 годы составил $2,2 млн., тогда как в 2024 году объем привлеченных ПИИ и кредитов составил всего $0,2 млн.
Таким образом, при пока относительно небольших абсолютных объемах узбекско-сербской торговли за последние девять лет наблюдается существенное расширение товарооборота.
Формирование новой договорной базы в сфере экономического сотрудничества и защиты инвестиций создает дополнительные условия для дальнейшего развития торговли, инвестиционного взаимодействия и промышленной кооперации в таких сферах как электротехника, машиностроение, пищевая промышленность и текстильное производство.