Joriy yilning 23 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazida London (Buyuk Britaniya)dagi PRISM tahlil markazi katta tahlilchisi T.Folmer boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar, mamlakatning jahon sahnasida yangilangan tashqi siyosati, hamkorlikni yanada rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollari borasida batafsil to‘xtalib o‘tildi.
O‘z navbatida, Britaniya tomoni O‘zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan so‘nggi o‘zgarishlar va islohotlar juda muhim va o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori O. Xakimov mehmonlarga Markaz xodimlari tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar haqida ma’lumot berdi. Yevrosiyo Iqtisodiy Ittifoqi (YeOII) va jahon savdo tashkiloti (JST) doirasidagi integratsiya jarayonlarining ta’sirini va batafsil tahlilini baholash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilayotgani ta’kidlandi.
T. Vollmer ushbu tadqiqotlarga alohida qiziqish bildirdi. Jumladan, britaniyalik tahlilchi YeOIIga a’zo bo‘lish O‘zbekiston iqtisodiyotiga qanday ijobiy va salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini so‘radi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbarining qayd etishicha, bugungi kunda markaz mutaxassislari O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishi mumkin bo‘lgan oqibatlarini baholash, shuningdek, savdo siyosatidagi o‘zgarishlarning O‘zbekiston va alohida tarmoqlarning makroiqtisodiy ko‘rsatkichlariga ta’sirini o‘rganmoqda.
"O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishi o‘zbek mahsulotlarining Ittifoq mamlakatlari bozorlariga chiqishidagi to‘siqlarni va eksport bilan bog‘liq xarajatlarni sezilarli darajada kamaytirishi mumkin. YeOIIni kengaytirish, ushbu tashkilotning boshqa davlatlar bilan erkin savdo zonalarini yaratish O‘zbekiston eksportini ushbu mamlakatlar bozoriga chiqishiga ko‘maklashishi mumkin", - deydi O. Xakimov.
Shu bilan birga, u YeOIIga a’zo bo‘lish ichki bozorning yanada ochiqligini talab qiladi, bu yerda mahalliy ishlab chiqaruvchilar Ittifoq doirasidagi mamlakatlarning ishlab chiqaruvchilari bilan raqobatlashadi. Shu bois, asosiy masala ichki biznesning raqobatbardoshligini mustahkamlashdir.
Shuni ta’kidlash kerakki, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari o‘z tadqiqotlarida raqobatbardoshlikni oshirishga qaratilgan omillar, jumladan, iqtisodiyot tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturlarni ham hisobga olishadi. Xususan, tegishli vazirlik va idoralari bilan ko‘plab sohalarda tahlillar olib borilmoqda.
Muzokaralar yakunida 2020 yilda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tadqiqot dasturi asosida tomonlar o‘rtasida yanada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

23 декабря т.г. в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией аналитического центра PRISM г. Лондон (Великобритания) во главе с со старшим аналитиком Т.Фолмером.
Целью встречи стало обсуждение состояния и перспектив двустороннего сотрудничества.
В ходе переговоров, стороны подробно обсудили проводимые сегодня в Узбекистане масштабные преобразования, обновлённую внешнюю политику государства на мировой арене и в Центральной Азии, рассмотрели текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества.
В свою очередь, британская сторона отметила, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.
В ходе встречи, директор ЦЭИР О.Хакимов проинформировал гостей о текущих исследованиях Центра. Отмечалось, что ведётся масштабная работа по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Всемирной торговой организации (ВТО).
Вместе с тем, г-н Т.Фолмер выразил особый интерес к данным исследованиям. В частности, британский аналитик спросил о том, какой эффект может принести экономике Узбекистана вступление в ЕАЭС – положительный или отрицательный.
Руководством ЦЭИР отмечено, что сегодня эксперты Центра изучают оценки возможных последствий вступления Узбекистана в ЕАЭС, а также влияние изменений торговой политики как на макроэкономические показатели Узбекистана, так и отдельные отрасли.
«Вступление Узбекистана в ЕАЭС может значительно снизить барьеры для выхода узбекской продукции на рынки стран союза и связанные с этим издержки для экспортеров. Расширение ЕАЭС, создание зон свободной торговли этой организации с другими странами может облегчить выход узбекского экспорта на рынки этих стран», - сказал О.Хакимов.
При этом он отметил о необходимости учитывать, что вступление в ЕАЭС влечет за собой и большую открытость внутреннего рынка, где отечественные производители будут конкурировать с продукцией из других стран. Поэтому главным в повестке дня остаётся вопрос укрепления конкурентоспособности отечественного бизнеса.
Следует отметить, что в своих исследованиях эксперты ЦЭИР также учитывают факторы, которые направлены на повышение конкурентоспособности, в том числе речь идёт о масштабных программах модернизации отраслей экономики. В частности, проводится секторальный отраслевой анализ с соответствующими министерствами и ведомствами страны.
По итогам переговоров достигнута договорённость об установлении дальнейшего тесного сотрудничества между сторонами на основе программы исследований ЦЭИР в 2020 г.