Joriy yilning 11 dekabrida Oliy Yevroosiyo Iqtisodiy Kengashining qarori bilan O‘zbekiston YeOIIda kuzatuvchilik maqomini oldi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi eksperti Muhsinjon Xolmuxamedov O‘zbekistonning YeOIIdagi yangi maqomini sharhlar ekan, transport-logistika faoliyatini rivojlantirish, YeOII mamlakatlari transport koridorlariga qo‘shilishdan manfaatdor deb fikr bildirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11 dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashidagi nutqidan iqtibos keltirib o‘tadigan bo‘lsak «...O‘zbekiston va YeOIIga a’zo davlatlarning transport kommunikatsiyalari va infratuzilmasi chuqur integratsiyalashgan va o‘zaro yaqindan bog‘langan. Transport va tranzit sohasida o‘zaro muvofiqlashgan yondashuvlarni ishlab chiqish, transport yo‘laklarini yanada faol ishga solish, ularning raqobatbardoshligi va quvvatini salmoqli darajada oshirishga yordam beradi».
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining (CERR) joriy yilning boshida o‘tkazgan tadqiqotiga ko‘ra, agar O‘zbekiston YeOIIga qo‘shilsa, O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun transport xarajatlari kamayadi, ammo milliy aviatashuvchilar kuchli raqobatga duch keladi.
O‘zbekiston uchun nimalar o‘zgaradi?
Birinchidan, O‘zbekiston YeOIIdagi kuzatuvchi maqomida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi va uning ishchi organlari bilan yaqinroq hamkorlik qilish va hamkorlik kun tartibini keng ko‘lamda amalga oshirish imkoniga ega bo‘ladi. Shuningdek, ittifoq mamlakatlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikning afzalliklaridan to‘liq foydalanish hamda mamlakatimizga kuzatuvchi maqomini beradigan hamkorlikni chuqurlashtirish uchun sharoit yaratiladi.
Ikkinchidan, YeOIIga a’zo davlatlar O‘zbekistonning asosiy savdo sheriklari va yaqin qo‘shnilaridir. Shundan kelib chiqib aytish mumkinki, kuzatuvchi maqomi har xil mavzulardagi munozaralarda o‘z vaqtida ishtirok etish, asosli qarorlar qabul qilish va iqtisodiy siyosatda zarur o‘zgarishlarni amalga oshirish imkoniyatini beradi.
Uchinchidan, barcha a’zo davlatlar bilan mavjud muammolarni muhokama qilish bo‘yicha muloqotni osonlashtiradigan doimiy kanal yaratiladi.
To‘rtinchidan, biz savdo, investitsiya va texnologik hamkorlikni kengaytirish maqsadida YeOIIga a’zo davlatlar bilan yanada konstruktiv muloqot o‘rnatish imkoniyatiga egamiz.
Umuman olganda, Kengashda kuzatuvchi maqomida ishtirok etish bizga Ittifoqning integratsiyalashuv jarayonlari, yutuqlari, muammolari va rivojlanish istiqbollari to‘g‘risida qimmatli ma’lumotlarni olish imkonini beradi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston tomonidan YeOIIdagi kuzatuvchi mamlakat maqomini olishi alohida ajratilgan hodisa sifatida qaralmasligi kerak. Bu haqiqat integratsion tashkilot bilan har tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish niyatidan dalolat beradi.
Kuzatuvchi maqomini olgandan so‘ng, biz YeOII tadbirlarining yanada faol ishtirokchisi bo‘lishimiz – davlat rahbarlari, ishbilarmon doiralar, ekspertlar darajasida, shu jumladan, makroiqtisodiy siyosat bo‘yicha maslahatlashuvlarda ishtirok etishimiz mumkin.
Kutilayotgan effektlar:
2020 yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonning YeOII davlatlari bilan o‘zaro tashqi savdosi 8,7 milliard dollarni tashkil etdi, bu O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasining qariyb 26,5 foizini qamrab oldi. Shundan Ittifoq mamlakatlariga umumiy eksport hajmi 2,868,9 mln dollar (Rossiya – 1,323,4 mln dollar, Qozog‘iston – 818,8 mln dollar, Qirg‘iziston – 685,7 mln dollar, Belarusiya – 37,7 mln dollar, Armaniston 3,3 mln dollar)ni, import hajmi esa 5 880,0 mln dollar (Rossiya 3 746,0 mln dollar, Qozog‘iston – 1 801,7 mln dollar, Qirg‘iziston – 130,6 mln dollar, Belarusiya – 199,7 mln dollar, Armaniston 2,0 mln dollar)ni tashkil qilgan.
O‘zbekistonning YeOII bilan o‘zaro aloqalari tahlili
2020 yilning yanvar-noyabr oylarida, O‘zbekistonning jami tashqi savdo yuk tashuvlar hajmida YeOII mamlakatlarining ulushi 55 foiz (18,2 mln tonna)ni tashkil etdi, shundan 14,8 foizi (2,6 mln tonna) eksport yuklarini tashish, 85,2 foizi (15,6 mln tonna) import yuklarini tashishga to‘g‘ri keldi.
2019 yilning shu davriga nisbatan YeOII davlatlari bilan jami yuk tashuvlar 18,3 %ga, shundan eksport yuklari hajmi 14,4 %ga (Shundan, Rossiya +11%, Qozog‘iston +20%, Armeniya +9%, Qirg‘iziston +0,1%, Belarusiya -9%), import yuklari hajmi 19 %ga (Shundan, Rossiya +24,4%, Qozog‘iston +20,3%, Armeniya +57,1%, Qirg‘iziston -4,4%, Belarusiya +40,0%) oshgan.
2020 yilning yanvar-noyabr oylarida, YeOII davlatlari bilan jami 33,2 mln tonna yuk tashilgan. Shundan Temiryo‘l transportiga – 20,8 mln tonna (2019 y.ga nisbatan +22,5%), Avtomobil transportiga – 3,5 mln tonna (2019 y.ga nisbatan -0,9%), Havo transportiga – 1,1 ming tonna (2019 y.na nisbatan -20,2%) to‘g‘ri kelgan.
O‘tkazilgan tahlillarga asosan, O‘zbekistonning YeOIIga to‘la a’zoligiga erishishi bilan quyidagilar amalga oshiriladi:
- o‘zaro savdoda protseduralari soddalashadi;
- eksport bojxona to‘lovlari olib tashlanadi;
- mamlakatning tashqi savdo aylanmasi oshib boradi;
- yuklarni tashish narxlari pasayadi;
- yangi tranzit oqimlari jalb qilinadi;
- meva-sabzavot eksporti ko‘paymoqda;
- eksport-import xarajatlaridagi transport xarajatlari ulushi kamayadi;
- transport vositalaridan foydalanish samaradorligi oshadi;
- tovarlarni yetkazib berish muddati tezlashadi, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifati yaxshilanadi;
- Yevroosiyo ittifoqining transport koridorlariga qo‘shilishi Qirg‘iziston va Afg‘onistonda temir yo‘llar qurilishini tezlashtiradi, YeOII davlatlarining Xitoy, Hindiston, Pokiston va Afg‘onistonga yuk tashish imkoniyatlarini oshiradi;
- O‘zbekiston logistika markazlarining YeOII mamlakatlarining yirik logistika va taqsimlash markazlariga integratsiyasi eksport qilinayotgan tovarlarni, birinchi navbatda meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga olib chiqish bo‘yicha imkoniyatlarimizni oshiradi.

11 декабря текущего года решением Высшего Евразийского экономического совета Узбекистан получил статус государства-наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
В свете дальнейшего развития отношений с ЕАЭС, Узбекистан заинтересован в развитии транспортно-логистической деятельности, интеграцию в транспортные коридоры стран ЕАЭС, комментирует эксперт ЦЭИР Мухсинжон Холмухамедов.
«Транспортные коммуникации и инфраструктура Узбекистана и стран ЕАЭС глубоко интегрированы и тесно взаимосвязаны. Согласованные подходы в сфере транспорта и транзита, позволит еще активнее задействовать транспортные коридоры, повысить их конкурентоспособность и существенно увеличить загрузку», - Шавкат Мирзиеев.
Согласно исследованию Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), обнародованному еще в начале этого года, было установлено, что в случае вступления Узбекистана в ЕАЭС транспортные издержки для узбекской экономики снизятся, но при этом национальные перевозчики столкнутся с сильной конкуренцией.
Изменения для Узбекистана
Во-первых, Узбекистан получит возможность тесно сотрудничать с Евразийской экономической комиссией и ее рабочими органами в статусе наблюдателя в ВЗ и осуществлять повестку сотрудничества в широком масштабе. Это также создаст условия для полного использования преимуществ торгово-экономического сотрудничества со странами Союза, а также углубления сотрудничества, которое дает нашей стране статус наблюдателя.
Во-вторых, государства-члены ВЗ являются основными торговыми партнерами и близкими союзниками Узбекистана. Исходя из этого, можно сказать, что статус наблюдателя дает возможность своевременно участвовать в дискуссиях по различным темам, принимать обоснованные решения и вносить необходимые изменения в экономическую политику.
В-третьих, будет создан постоянный канал, который облегчит общение со всеми государствами-членами по обсуждению существующих проблем.
В-четвертых, у нас есть возможность наладить более конструктивный диалог с государствами-членами ВЗ в целях расширения торгового, инвестиционного и технологического сотрудничества.
В целом участие в совете в статусе наблюдателя позволяет получить ценную информацию об интеграционных процессах, достижениях, проблемах и перспективах развития Союза.
В то же время приобретение Узбекистаном статуса страны-наблюдателя в ЕАЭС не следует рассматривать как отдельное явление. Об этом свидетельствует намерение углублять взаимовыгодное сотрудничество во всех сферах с объединенной организацией.
Получив статус наблюдателя, мы сможем стать более активным участником мероприятий ЕАЭС – на уровне глав государств, деловых кругов, экспертов, в том числе в консультациях по макроэкономической политике.
Торговля со странами ЕАЭС
В январе-ноябре 2020 года внешнеторговый оборот Узбекистана со странами ЕАЭС составил 8,7 миллиарда долларов, что составляет почти 26,5 процента внешнеторгового оборота Узбекистана. Общий объем экспорта в страны Союза составил 2,868,9 млн долларов (Россия-1,323,4 млн долларов, Казахстан-818,8 млн долларов, Кыргызстан-685,7 млн долларов, Беларусь-37,7 млн долларов, Армения-3,3 млн долларов), а объем импорта - 5 880,0 млн долларов (Россия – 3 746,0 млн долларов, Казахстан – 1 801,7 млн долларов, Кыргызстан-13,6 млн долларов).
Анализ взаимодействия Узбекистана с ЕАЭС
В январе-ноябре 2020 года доля стран ЕАЭС в общем объеме внешнеторговых грузоперевозок Узбекистана составила 55 процентов (18,2 млн тонн), из которых 14,8 процента (2,6 млн тонн) были вынуждены перевозить экспортные грузы, 85,2 процента (15,6 млн тонн) - импортные.
По сравнению с аналогичным периодом 2019 года общий объем перевозок со странами ЕАЭС увеличился на 18,3%, из них объем экспортных грузов увеличился на 14,4% (из них Россия +11%, Казахстан +20%, Армения +9%, Кыргызстан +0,1%, Беларусь -9%), объем импортных грузов-на 19% (из них Россия +24,4%, Казахстан +20,3%, Армения +57,1%, Кыргызстан -4,4%, Беларусь +40,0%).
В январе-ноябре 2020 года со странами ЕАЭС было перевезено в общей сложности 33,2 млн тонн грузов. Железная руда из этого-20,8 млн тонн (относительно 2019 г. +22,5%), автотранспорта-3,5 млн тонн (относительно 2019 г. -0,9%), по воздуху – 1,1 тыс. тонн (относительно 2019 г. -20,2%).
Исходя из анализа, проведенного ЦЭИР, со вступлением Узбекистана в ЕАЭС:
- упрощаются процедуры во взаимной торговле,
- снимаются экспортные таможенные пошлины,
- увеличивается внешнеторговый оборот страны,
- снижается стоимость транспортировки грузов,
- привлекаются новые транзитные потоки,
- увеличивается экспорт плодоовощной продукции,
- снижается транспортная составляющая в экспортных-импортных расходах,
- повышается эффективность использования транспортных средств,
- ускоряются сроки доставки грузов, повышается качество обслуживания пассажиров,
- интеграция с транспортными коридорами ЕАЭС, возможно, ускорит строительство железных дорог в Кыргызстане и Афганистане, увеличит объемы перевозок государств-участников ЕАЭС в Китай, Индию, Пакистан и Афганистан,
- интеграция логистических центров Узбекистана с крупными распределительными центрами стран ЕАЭС даст возможность дистрибьюции экспортных товаров, в первую очередь плодоовощной продукции.
Кроме того, единое таможенное пространство создает конкурентные преимущества для всех маршрутов на территории ЕАЭС и способствует развитию логистики.
Получение Узбекистаном статуса наблюдателя открывает широкие возможности по более глубокому изучению механизмов регулирования транспортной системы ЕАЭС, получения доступа к транспортным коридорам, увеличение транзитных возможностей, унификации транспортных процедур, совместно развивать систему логистики, новых технологических стандартов цифровизации транспортных услуг на пространстве ЕАЭС, возможность равного доступа к трубопроводам и портам.