Toshkent viloyatida islohotlar natijadorligi va ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati poytaxtga yaqin joylashgani uchun bu yerda yashovchi aholi ish o‘rinlari, daromad va turmush sharoiti ham Toshkent shahri darajasiga munosib bo‘lishini kutishini ta’kidladi. Shu bois, viloyat tadbirkorlik va biznes muhitini yaxshilash, sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligini rivojlantirish borasida namuna bo‘lishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
So‘nggi yillarda hududda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, 2024-2025 yillarda viloyat uchun 23 ta qaror qabul qilinib, ular doirasida byudjet, bank kreditlari va xorijiy investitsiyalar hisobidan yirik resurslar yo‘naltirildi. Shu davrda 14 ta yangi sanoat zonasi tashkil etildi, 115 ta investitsiya loyihasi amalga oshirildi, 237 ta yangi eksportchi paydo bo‘ldi va 300 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.
O‘tgan bir yil ichida Parkent, Ohangaron va Olmaliqda elektrotexnika, metallurgiya, farmatsevtika, to‘qimachilik, mashinasozlik va tog‘-kon sohalaridagi yirik loyihalar ishga tushirildi. Poytaxt ekologiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan 87 ta korxona va yangi sanoat loyihalarini Toshkent viloyatiga ko‘chirish ishlari boshlandi, hozirgacha 15 dan ortiq to‘qimachilik korxonasi ko‘chib keldi va 4700 nafar fuqaro o‘z yashash joyida ishli bo‘ldi.
Umuman, 2025 yilda viloyatning yalpi hududiy mahsuloti hajmi 7,1 foizga, sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish 6,6 foizga, qishloq xo‘jaligi 4,2 foizga, xizmat ko‘rsatish sohasi 15,2 foizga, qurilish-pudrat ishlari hajmi 9,8 foizga o‘sdi.
2026 yilda viloyat iqtisodiyotini 9,1 foizga, sanoatni 8,8 foizga, xizmatlarni 17,2 foizga, qurilish ishlarini 15 foizga va qishloq xo‘jaligini 6,6 foizga oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun 6,2 milliard dollar investitsiya jalb etish va 2,8 milliard dollar eksportni ta’minlash mo‘ljallangan.
Bundan buyon tumanlar salohiyatini sun’iy intellekt yordamida tahlildan o‘tkazib, sanoat, investitsiya va eksport bo‘yicha yangi imkoniyatlarni aniqlash zarurligi qayd etildi. Bu ishlar samarasini yanada oshirish uchun viloyatda “Raqamli taraqqiyot – sun’iy intellekt markazi”ni ochish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Viloyatda sanoatni boshqarish bo‘yicha yangi tizim joriy etilayotgani, hokimning sanoat masalalari bo‘yicha o‘rinbosariga investitsiya va eksportni ko‘paytirish, tayyor va yarim tayyor mahsulotlar ulushini oshirish bo‘yicha aniq samaradorlik ko‘rsatkichlari belgilanishi aytildi.
Joriy yilda 883 ta mahallani kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish, 84,7 ming aholini doimiy ishga joylashtirish, 37 ming norasmiy ish o‘rnini legallashtirish va 13,3 ming ishsiz fuqaroni kasbga o‘qitish vazifasi qo‘yildi.
Sanoatdagi qo‘shimcha o‘sish manbalari sifatida qator yangi loyihalar ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, Angren shahrida keramik va keramogranit plitka ishlab chiqarish, Yangiyo‘l tumanida “Tinchlik” kichik sanoat zonasi, Parkent tumanida “Parkent Pharm” erkin iqtisodiy zonasi, O‘rta Chirchiq tumanida mebelchilikka ixtisoslashgan klaster, qo‘ziqorin yetishtirish va shirin makkajo‘xori ishlab chiqarish, Yangiyo‘lda turkiyalik sarmoyador ishtirokida baliqchilik majmuasi, Nurafshon shahrida to‘qimachilik va trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish loyihalari amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi masalalariga ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
Qayd etilganidek, chorva va parranda go‘shti yetishtirish hajmi hanuz poytaxt va viloyat ehtiyojlari uchun yetarli emas. Shu bois, Ohangaron tumanida chorvachilikni rivojlantirish va ozuqa bazasini kengaytirish bo‘yicha alohida dastur amalga oshiriladi. Bu yerda Qo‘ychilik va echkichilik ilmiy-ishlab chiqarish markazini tashkil etib, 50 ming bosh naslli qo‘y va echki olib kelish rejalashtirilgan. Ohangaron o‘rmon xo‘jaligi balansidagi o‘rmon bilan qoplanmagan 60 ming gektar yaylovni auksion orqali ajratish mexanizmi joriy etiladi.
Umuman, 2026 yilda 2,1 trillion so‘mlik 78 ta chorvachilik loyihasi amalga oshirilib, 496 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Shuningdek, 35 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalar joriy etish, yangi yerlarni o‘zlashtirish, bog‘ va uzumzorlar barpo qilish rejalashtirilgan.
Parrandachilikni rivojlantirish bo‘yicha Oqqo‘rg‘on va Ohangaron tumanlarida yiliga 30 ming tonna parranda go‘shti yetishtirish quvvatiga ega, qiymati 45 million dollarlik loyihalar amalga oshiriladi. Qayd etilganidek, piyoz va sarimsoqdan gektariga olinayotgan daromad g‘alladan bir necha o‘n barobar yuqori. Shuning uchun Ohangaronda g‘alla maydonlarini yuqori daromadli ekinlarga bosqichma-bosqich o‘tkazish taklifi ma’qullandi.
Qisqa vaqt ichida Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” qishki kurort majmuasi va “Beldersoy resort” maskani xalqaro darajadagi turizm markazlariga aylangani qayd etildi. Endilikda shunday loyihalarni Parkent, G‘azalkent, Ohangaron va Angrenning tog‘li hududlarida ham amalga oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, Parkentda “Oltin bel” cho‘qqisi va unga tutash hududda mehmonxona, “shale” uslubidagi uylar, dam olish va ko‘ngilochar majmualarni o‘z ichiga olgan tog‘-chang‘i kurort zonasi, Ohangaron tumanida esa “Moviy tog‘lar” dam olish oromgohi negizida zamonaviy turizm majmuasi tashkil etiladi.
Shuningdek, Angren shahrining Lashkarak va Yangiobod hududlarida “turizm qishloqlari”, Bekobod tumanida ekologik va ov turizmi, Parkent tumanida “Kumushkon” turizm majmuasi hamda Parkentsoyda oilaviy dam olish maskanlari va mehmon uylarini tashkil etish rejalashtirilgan. Joylashtirish vositalari quvvatini 35,5 ming o‘ringa yetkazish ko‘zda tutilgan.
Mazkur ishlar hisobidan viloyatda turizm eksportini 600 million dollarga, xorijiy va mahalliy sayyohlar sonini 16,5 millionga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda viloyatning “og‘ir” toifadagi va “Yangi O‘zbekiston qiyofasidagi” tuman, shahar va mahallalaridagi 231 ta loyihaga 956 milliard so‘m ajratilgani qayd etildi. Aholi mahallalarida uy-joy, elektr, suv, kanalizatsiya va yo‘llar yaxshilash ishlarini jadallashtirish vazifasi qo‘yildi.
Xususan, ichimlik suvi bormagan 39 ta mahalla markazlashgan ichimlik suvi bilan to‘liq ta’minlanadi, yana 81 ta mahalladagi 166,7 kilometr yaroqsiz suv tarmog‘i rekonstruksiya qilinadi. Shuningdek, 145 ta mahalladagi 121 ta eskirgan transformator yangilanib, 443,6 kilometr elektr tarmoqlari almashtiriladi.
Yig‘ilishda yirik ijtimoiy va innovatsion loyihalar ham ko‘rib chiqildi. Jumladan, Yuqori Chirchiq tumanida 400 gektar maydonda qiymati 5 milliard dollar bo‘lgan “Tashkent Medical Smart City” xalqaro innovatsion tibbiyot shaharchasini barpo etish rejasi muhokama qilindi. Shu bilan birga, Nurafshon shahrida 35,4 million dollarlik Kelajak texnologiyalari markazini tashkil etish, 100 dan ortiq xorijiy AT kompaniyani jalb qilish va xizmatlar eksportini yiliga 20 million dollarga yetkazish, 670 o‘rinli ko‘p tarmoqli tibbiyot klasteri, ijtimoiy muassasalar markazi, viloyat davlat arxivi binosi kabi loyihalar ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, aholi murojaatlari bilan ishlash, jamoat xavfsizligini ta’minlash, “yashil iqtisodiyot” va yoshlarga oid siyosat borasida olib borilayotgan ishlar hamda kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida Prezidentimiz mutasaddilarga viloyat islohotlar shtabi bilan birgalikda mavjud salohiyatdan to‘liq foydalanib, yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi daromadlarini oshirish va yashash sharoitini yaxshilashga qaratilgan har bir dastur va loyihaning aniq natija berishini ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berdi. Toshkent viloyatini kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirib, boshqa hududlar uchun namuna ko‘rsatish mas’ullar faoliyatining eng ustuvor vazifasi bo‘lishi belgilandi.

Глава нашего государства отметил, что близость Ташкентской области к столице формирует у жителей региона соответствующие ожидания – уровень занятости, доходов и качества жизни здесь должен быть сопоставим с городом Ташкентом. В связи с этим подчеркнуто, что область должна стать примером в улучшении предпринимательской и деловой среды, развитии промышленности, сферы услуг и сельского хозяйства.
В последние годы в регионе проведена широкомасштабная работа. В частности, в 2024–2025 годах по вопросам развития области было принято 23 постановления, в рамках которых направлены значительные ресурсы в виде бюджетных средств, банковских кредитов и иностранных инвестиций. За этот период организовано 14 новых промышленных зон, реализовано 115 инвестиционных проектов, появилось 237 новых экспортеров и создано более 300 тысяч новых рабочих мест.
За прошедший год в Паркенте, Ахангаране и Алмалыке запущены крупные проекты в электротехнической, металлургической, фармацевтической, текстильной, машиностроительной и горнодобывающей отраслях. Начались работы по передислокации в Ташкентскую область 87 предприятий, оказывающих негативное воздействие на экологию столицы, к настоящему времени переехало более 15 текстильных предприятий и в новых локациях получили работу 4,7 тысячи жителей.
В целом в 2025 году валовой региональный продукт области вырос на 7,1 процента, объем промышленного производства – на 6,6 процента, сельского хозяйства – на 4,2 процента, сферы услуг – на 15,2 процента, строительных работ – на 9,8 процента.
В 2026 году планируется увеличить экономику региона на 9,1 процента, промышленность – на 8,8 процента, сферу услуг – на 17,2 процента, объем строительных работ – на 15 процентов, сельское хозяйство – на 6,6 процента. Для этого намечено привлечь 6,2 миллиарда долларов инвестиций и обеспечить экспорт в объеме 2,8 миллиарда долларов.
Отмечено, что отныне потенциал районов будет анализироваться с использованием искусственного интеллекта для выявления новых возможностей в промышленности, инвестициях и экспорте. В целях дальнейшего повышения эффективности этой работы поддержано предложение об открытии в области Центра искусственного интеллекта и цифрового развития.
В регионе внедряется новая система управления промышленностью. В критерии оценки деятельности заместителя хокима по вопросам промышленности будут включены конкретные показатели эффективности по наращиванию инвестиций и экспорта, а также увеличению доли готовой продукции и полуфабрикатов.
Поставлена задача уже в этом году превратить 883 махалли в территории, свободные от бедности и безработицы, обеспечить постоянную занятость 84,7 тысячи жителей, легализовать 37 тысяч неформальных рабочих мест и обучить 13,3 тысячи безработных граждан.
В качестве источников дополнительного промышленного роста назван ряд новых проектов. В частности, отмечено, что в Ангрене реализуется проект по производству керамической и фарфоровой плитки, в Нурафшане — текстильных и трикотажных изделий. В Янгиюльском районе осуществляется проект по созданию малой промышленной зоны «Тинчлик», в Паркентском районе — свободной экономической зоны «Паркент Фарма», в Уртачирчикском районе — мебельного кластера, хозяйства по выращиванию грибов и производству сахарной кукурузы, в Янгиюле — рыбоводческого комплекса.
Отдельно затронуты вопросы сельского хозяйства и продовольственной безопасности.
Как отмечалось, объемы производства в животноводстве и птицеводстве по-прежнему недостаточны для удовлетворения потребностей столицы и области. В связи с этим в Ахангаранском районе будет реализована отдельная программа по развитию животноводства и расширению кормовой базы. Здесь планируется создать научно-производственный центр по разведению овец и коз, а также завезти 50 тысяч голов племенного мелкого рогатого скота. Кроме того, в Ахангаране будет внедрен механизм выделения через аукцион 60 тысяч гектаров пастбищ, не занятых лесами и находящихся на балансе лесного хозяйства.
В целом в 2026 году в сфере животноводства намечено реализовать 78 проектов на 2,1 триллиона сумов и создать 496 новых рабочих мест. Также планируется внедрить водосберегающие технологии на 35 тысячах гектаров, освоить новые земли с закладкой садов и виноградников.
В Аккурганском и Ахангаранском районах будут реализованы проекты по развитию птицеводства стоимостью 45 миллионов долларов, что позволит производить 30 тысяч тонн мяса птицы в год. Отмечено, что доходность с гектара лука и чеснока в несколько десятков раз выше, чем у зерновых. В связи с этим одобрено предложение о поэтапной замене зерновых высокодоходными культурами в Ахангаране.
Подчеркивалось, что зимний курортный комплекс «Амирсой» и зона отдыха «Бельдерсай ресорт» в Бостанлыке за короткое время стали туристическими центрами международного уровня. Указано, что подобные проекты теперь могут быть реализованы и в горных районах Паркента, Газалкента, Ахангарана и Ангрена. В частности, в Паркенте на вершине «Олтин бел» и на прилегающей территории будет создана горнолыжная зона, включающая гостиницу, дома в стиле шале, объекты отдыха и развлечений, а в Ахангаранском районе на базе зоны отдыха «Синие горы» появится современный туристический комплекс.
Кроме того, планируется организовать туристические села в населенных пунктах Лашкарак и Янгиабад города Ангрена, объекты экологического и охотничьего туризма в Бекабадском районе, туристический комплекс «Кумушкан» в Паркентском районе, а также зоны семейного отдыха и гостевые дома в Паркентсае. Вместимость объектов размещения намечено увеличить до 35,5 тысячи мест.
Поставлена задача довести экспорт туристических услуг в области до 600 миллионов долларов, а число иностранных и внутренних туристов – до 16,5 миллиона.
На совещании отмечено, что на реализацию 231 проекта в «тяжелых» районах области, а также в районах, городах и махаллях «в облике Нового Узбекистана» выделено 956 миллиардов сумов. Поручено ускорить улучшение жилищных условий, электроснабжения, водоснабжения, канализации и дорог в махаллях.
В частности, 39 махаллей, не имеющих доступа к питьевой воде, будут полностью обеспечены централизованным водоснабжением, а в 81 махалле будет реконструировано 166,7 километра водопроводных сетей. Кроме того, в 145 махаллях будут обновлены 121 устаревший трансформатор и заменены 443,6 километра электросетей.
На совещании также рассмотрены крупные социальные и инновационные проекты.
В частности, обсужден план строительства международного инновационного медицинского городка Tashkent Medical Smart City стоимостью 5 миллиардов долларов на территории 400 гектаров в Юкоричирчикском районе. Наряду с этим рассмотрены такие проекты, как создание в Нурафшане Центра технологий будущего стоимостью 35,4 миллиона долларов с привлечением более 100 иностранных IT-компаний и увеличением экспорта услуг до 20 миллионов долларов в год, а также многопрофильного медицинского кластера на 670 коек, центра социальных учреждений и здания государственного архива области.
Кроме того, рассмотрены состояние дел и дальнейшие планы по работе с обращениями населения, обеспечению общественной безопасности, развитию «зеленой» экономики и молодежной политике.
В завершение совещания Президент нашей страны поручил ответственным лицам совместно со штабом реформ области в полной мере задействовать имеющийся потенциал и на этой основе добиться конкретных результатов в создании новых рабочих мест, росте доходов и улучшении условий жизни населения. Определено, что важнейшей задачей должно стать превращение Ташкентской области в территорию, свободную от бедности и безработицы, с тем чтобы она стала примером для других регионов.