O‘zbekiston qonunchiligida 1 iyundan nimalar o‘zgaradi?
Norma.uz portali 2021 yil 1 iyundan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy o‘zgarishlar haqida ma’lumot tayyorladi.
Qurilish ustidan nazorat joriy qilinadi
• Ob’yektlardagi qurilish-montaj ishlari bo‘yicha shartnoma majburiyatlarining buzilganligi uchun buyurtmachi foydasiga sud va sudgacha hal qilish tartibida undirilgan jarima (sanksiya) va penyalar, shuningdek, xaridlar jarayoni talablari buzilganda, garov, kafolat, zakalat tarzida ta’minlash uchun kiritilgan davlat xaridlari ishtirokchilari mablag‘larining 50%i - davlat byudjetiga hamda qolgan 50%i - buyurtmachi xizmati hisobraqamiga yo‘naltiriladi;
• buyurtmachi xizmatining shtatlar jadvali va ta’minot harajatlari smetasini ro‘yxatdan o‘tkazishda texnik nazorat mutaxassislari uchun xizmat safari xarajatlarining ob’yektlar joylashgan masofadan kelib chiqib, joriy narxlarda belgilanadi.
Pensiya - soddalashtirilgan tartibda
• 2005 yildan avvalgi yillar uchun ish staji shaxsning mehnat daftarchasidagi mavjud yozuvlar asosida tasdiqlovchi hujjatlar talab etilmasdan hisoblanadi;
• uch yil va undan avval tayinlangan, qayta hisoblangan pensiya va nafaqalarni tekshirish hamda ular bo‘yicha aniqlangan ortiqcha to‘lovni undirish bekor qilinadi;
• ishlovchi fuqarolar tomonidan ishlamaydigan turmush o‘rtoqlari kelgusida pensiya ta’minotiga ega bo‘lishlari uchun o‘z daromadlaridan ixtiyoriy ravishda har oyda ijtimoiy soliq to‘lash huquqi beriladi;
• pensiya va nafaqalar fuqaroning xohishiga ko‘ra ro‘yxatga olingan doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyi bo‘yicha tayinlanadi va to‘lanadi;
• pensiya va nafaqalarni naqd pulsiz shaklda olish uchun arizalar fuqarolar tomonidan Pensiya jamg‘armasining tegishli bo‘limiga murojaat qilmagan holda, tijorat banklari filiallarida bank plastik kartalarini ochish jarayonida yoki bank mobil ilovalari orqali elektron shaklda rasmiylashtiriladi;
• pensiyalarni naqd pulsiz shaklda oluvchi shaxslar tomonidan har 6 oyda Pensiya jamg‘armasining bo‘limiga kelish hamda mas’ul xodimlar tomonidan joylarga chiqqan holda monitoring o‘tkazish majburiyati bekor qilinadi.
Byurokratiya kamayadi
Quyidagi tartib o‘rnatiladi:
• fuqarolarning doimiy (vaqtincha) ro‘yxatdan o‘tgan joyidan qat’i nazar fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish, nikohlanuvchi shaxslarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va xorijga chiqish biometrik pasportini rasmiylashtirish eksterritorial tamoyil asosida amalga oshiriladi;
• notarial harakatlarni amalga oshirishda FHDYo bilan bog‘liq barcha ma’lumotlar notarial idoralar tomonidan mustaqil ravishda, fuqarolardan ortiqcha ma’lumot talab qilmasdan, «FHDYoning yagona elektron arxivi» AT orqali olinadi;
• tadbirkorlik sub’yekti bo‘lgan yuridik shaxslarga davlat xizmatlaridan foydalanish uchun belgilangan yig‘im va davlat boji to‘lovlarini to‘lashda ularning vakili tomonidan naqd pul shaklida to‘lovni amalga oshirishga ruxsat beriladi;
• o davlat xizmatlari markazlari orqali xizmatlardan foydalanishda jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan ortiqcha to‘langan to‘lovlar va davlat xizmatini tezlashtirilgan tartibda ko‘rsatish uchun qo‘shimcha to‘langan yig‘imlar summasi (tezlashtirilgan tartibda ko‘rsatilmagan taqdirda) soddalashtirilgan tartibda Davlat xizmatlari agentligining (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) byudjetdan tashqari jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan bir ish kuni ichida qaytariladi.
Quyidagilar bekor qilinadi:
• xorijiy tijorat tashkilotlarining O‘zbekiston hududidagi vakolatxona xodimini akkreditatsiya qilishda unda OIV kasalligi yo‘qligi to‘g‘risidagi sertifikatni talab qilish amaliyoti;
• davlat xizmatini ko‘rsatish natijasida beriladigan hujjatlar QR-kod (matrik shtrixli kod) qo‘yish orqali berilganda ularning dublikatlarini berish tartibi bekor qilinadi. Ushbu hujjatlar elektron shaklda YaIDXP orqali cheklanmagan miqdorda bepul olinadi;
• FHDYo organlari tomonidan davlat statistika organlariga dalolatnoma yozuvlarining nusxalarini yuborish va hisobotlarni topshirish amaliyoti;
• huquqni muhofaza qiluvchi organlar, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan tadbirkorlik sub’yektlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni Agentlik va davlat xizmatlari markazlaridan so‘rash amaliyoti;
• davlat organlari, xo‘jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, davlat tashkilotlari va muassasalari tomonidan aholidan hamda tadbirkorlik sub’yektlaridan quyidagi faktlarni tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilish:
• o ruhiy kasalliklar bo‘yicha dispanser va narkologiya bo‘yicha dispanser hisobida turishi yoki turmasligi;
• o sudlanganlik, fuqaroning nomida shaxsiy uy-joy, soliq qarzi mavjud yoki mavjud emasligi;
• o manzil-ma’lumot axboroti va boshqalar.
Uy-joy masalasi
Quyidagilar joriy etiladi:
• ipoteka krediti bo‘yicha dastlabki badal va foiz to‘lovlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyalar to‘lashning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi, unga muvofiq:
a) fuqarolar tomonidan subsidiya olish uchun arizalar yil davomida topshirilishi mumkin;
b) subsidiya olish uchun murojaat qilgan ariza beruvchining daromadlariga u bilan birga yashamayotgan yaqin qarindoshlarining daromadlari ham kiritilishi mumkin;
v) subsidiya olish uchun murojaat qilgan ariza beruvchidan «Ijtimoiy himoya yagona reyestri» AT (keyingi o‘rinlarda - Tizim) orqali olish mumkin bo‘lgan hujjatlarni (ma’lumotlarni) talab qilish man etiladi;
g) uy-joy sotib olish uchun subsidiya taqdim etish to‘g‘risidagi xabarnoma ular berilgan vaqtdan boshlab 12 oy davomida amal qiladi;
• Toshkent shahrida tajriba tariqasida boshpanasiz, og‘ir turmush sharoitiga tushib qolgan fuqarolarga oylik pul kompensatsiyani to‘lash tartibi joriy qilinadi. U Tizimda ro‘yxatga olingan fuqarolarga ijara xarajatlarining bir qismini qoplash uchun mahalliy byudjet mablag‘laridan 6 oy davomida oylik ijara to‘lovining 50%i miqdorida, biroq 2,5 BHMdan (612 500 so‘m) oshmagan holda to‘lanadi.
Bolalarga vitaminlar - bepul
Aholining quyidagi toifalari quyidagilar bilan bepul ta’minlanadi:
• 6-23 oylik bolalar uchun uy sharoitida tayyorlangan ovqatlarni boyitish maqsadida mikronutriyent kukuni bilan;
• 6 oylikdan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar “A” vitamini bilan;
• 2-10 yoshdagi bolalar gelmintoz profilaktikasi bo‘yicha maxsus preparatlar bilan.
Davlat organlarining funksiyalarini bajarish xususiy sektorga o‘tkaziladi
• Davlat organlari va tashkilotlarining ichki ma’muriy-xo‘jalik faoliyatini ta’minlash va saqlash bo‘yicha funksiyalarini bajarish xususiy sektorga o‘tkaziladi.
• Moliya vazirligi olib borilgan tahlillar, samaradorlikni o‘rganish natijalari va aniq hisob-kitoblari asosida salbiy xulosa berishi mumkin – bunda ularni o‘tkazish amalga oshirilmaydi;
• davlat organlari va tashkilotlari ko‘rsatilgan funksiyalarni o‘zi muassis bo‘lgan davlat korxonalariga yuklay olmaydi;
• Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining (DYHXX) nazariy va amaliy imtihonlarni o‘tkazish bo‘yicha faoliyatini to‘xtatiladi. Bunda IIVga quyidagilar topshirildi:
- haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy va amaliy imtihonlarni o‘tkazish huquqiga ega bo‘lgan tadbirkorlik sub’yektlari hamda davlat xizmatlari markazlari bilan o‘zaro axborot almashinuvi yo‘lga qo‘yilishini tashkil etish choralarini ko‘rish;
- tadbirkorlik sub’yektlarida haydovchilik guvohnomasini olish uchun o‘tkaziladigan nazariy va amaliy imtihonlar jarayoni ustidan DYHXX vakilining bevosita yoki onlayn nazoratini ta’minlash.
«Yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlar qo‘llab-quvvatlanadi
• «Yoshlar daftari»ga kiritilgan tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun bino va inshootlarni ijaraga olgan yosh tadbirkorlarga bir yillik ijara xarajatlarining 30%i, biroq BHMning 25 baravarigacha bo‘lgan (6 125 000 so‘m) miqdori «yoshlar daftari» jamg‘armalari hisobidan kompensatsiya qilinadi;
• professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan «yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlarga ular ishlab-chiqarish yoki xizmat ko‘rsatish korxonalarida amaliyot o‘tagan vaqtida, biroq 6 oydan ko‘p bo‘lmagan muddatda professional ta’lim tashkilotlari tomonidan Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan BHMning ikki baravari miqdorida (490 000 so‘m) har oylik subsidiya ajratiladi;
• «Yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlarning xorijiy tillar va umumta’lim fanlari bo‘yicha nodavlat ta’lim tashkilotlarida o‘qish xarajatlarining 50%i, biroq umumiy hisobda BHMning 5 baravarigacha bo‘lgan miqdori (1 225 000 so‘m) hamda ular bo‘yicha milliy sertifikatlar olish uchun o‘tkaziladigan imtihonlarni topshirish xarajatlari Yoshlar ishlari agentligiga Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar hisobidan kompensatsiya qilinadi;
• «Mehribonlik» uylari tarbiyalanuvchilarihamda «Yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlarning haydovchilik kurslarida o‘qish xarajatlari BHMning 4 baravari miqdorigacha (980 000 so‘m) va safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmati badali Davlat byudjetidan Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan qoplanadi;
• XK va tashkilotlarga ishga qabul qilingan hamda faoliyat boshlaganiga 6 oydan oshmagan «yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlarni qayta tayyorlov kurslarida o‘qitish bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlarning BHMning 4 baravarigacha bo‘lgan qismi ko‘rsatilgan yuridik shaxslarga davlat byudjetidan Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan kompensatsiya qilinadi;
• yoshlarga xalqaro IT-sertifikatlarini olish xarajatlarining 50%gacha bo‘lgan qismi qoplab beriladi.
Tadbirkorlarga - yer, soliqlarni va bojxona to‘lovlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash
• Infratuzilmaga yaqin joylarda, shu jumladan respublika ahamiyatidagi yo‘llarga tutash bo‘lgan, belgilangan tartibda tasdiqlangan ro‘yxat bo‘yicha unumdorligi past, foydalanishda bo‘lmagan qishloq xo‘jaligi yerlarini sanoat va xizmat ko‘rsatish ob’yektlarini barpo etish uchun loyiha asosida investorlarga «E-IJRO AUKSION» savdo maydonchasida elektron onlayn-auksion orqali ajratishga ruxsat beriladi;
• 3 yildan ortiq vaqtdan buyon faoliyat ko‘rsatayotgan hamda hisoblangan soliqlarni muddatida to‘lab kelgan, lekin moliyaviy ahvoliga ko‘ra soliq qarzini to‘lash imkoniyatiga ega bo‘lmayotgan tadbirkorlik sub’yektlariga soliqlarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi beriladi;
• 3 yildan ortiq vaqtdan buyon tovarlarni import qilish bilan shug‘ullanayotgan, bojxona to‘lovlari bo‘yicha majburiyatlarini bajarib kelgan, lekin moliyaviy ahvoliga ko‘ra to‘lovlarni belgilangan muddatda to‘lash imkoniyatiga ega bo‘lmayotgan TIFlariga bojxona to‘lovlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi beriladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 июня?
Норма подготовила обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 июня 2021 года.
За строительством вводится контроль
Налагаемые в порядке судебного и досудебного регулирования в пользу заказчика штрафы (санкции) и пеня при нарушении договорных обязательств по строительно-монтажным работам, а также 50% средств участников госзакупок, внесенных в виде залога, поручительства, задатка при нарушении процедуры закупок, направляютсяв госбюджет, а оставшиеся 50% – на расчетный счет службы заказчика;
• при регистрации штатного расписания и сметы расходов на обеспечение службы заказчика, затраты на служебные командировки специалистов технического надзора устанавливаются в текущих ценах, исходя из расстояния, на котором расположены объекты.
Пенсии – по упрощенному порядку
Трудовой стаж лиц за период до 2005 года рассчитываетсяна основе имеющихся в трудовой книжке записей, без истребования каких-либо подтверждающих документов;
• отменяется проверка и взыскание излишних выплат по назначенным, пересчитанным пенсиям и пособиям за период трех и более лет;
• работающим гражданам предоставляется право осуществлять на добровольной основе ежемесячную уплату из собственных доходов социального налога для получения в будущем пенсионного обеспечения их неработающими супругами;
• пенсии и пособия назначаются и выплачиваются по желанию гражданина по месту постоянной регистрации или месту временного пребывания;
• заявления на получение пенсий и пособий в безналичной форме оформляются гражданами в процессе открытия банковских пластиковых карт в филиалах коммерческих банков или в электронной форме посредством мобильных приложений без обращения в соответствующее отделение Пенсионного фонда;
• отменяется обязательство лиц, получающих пенсии в безналичной форме, посещать каждые 6 месяцев Пенсионный фонд, а также ответственных работников – проводить с выездом на места мониторинг с определением утраты гражданами права на пенсию.
Бюрократии станет меньше
Устанавливается следующий порядок:
• регистрация актов гражданского состояния, медицинское обследование лиц, вступающих в брак, и оформление заграничного паспорта осуществляются по экстерриториальному принципу независимо от места постоянной (временной) регистрации граждан;
• при осуществлении нотариальных действий все сведения, связанные с ЗАГС, получаются нотариальными конторами самостоятельно, без истребования у граждан излишних справок, через ИС «Единый электронный архив ЗАГС»;
• юрлицам – субъектам предпринимательства при оплате сборов и госпошлин за госуслуги разрешается осуществлять оплату в наличной форме через своих представителей;
• суммы платежей, излишне уплаченные физическими и юридическими лицами при пользовании услугами через центры госуслуг и суммы сборов, дополнительно уплаченные за оказание госуслуг в ускоренном порядке (в случае неоказания услуг в ускоренном порядке), возвращаются в упрощенном порядке за счет средств внебюджетного фонда Агентства государственных услуг (далее – Агентство) в течение одного рабочего дня.
Отменяются:
• практика истребования сертификата об отсутствии ВИЧ-инфекции при аккредитации сотрудников представительств зарубежных коммерческих организаций на территории Узбекистана;
• порядок предоставления дубликатов документов, выдаваемых путем проставления QR-кода (матричного штрихкода) при оказании госуслуг. Данные документы получаются в электронной форме бесплатно и в неограниченном количестве через ЕПИГУ;
• практика направления органами ЗАГС копий записей актов и сдачи отчетов госорганам статистики;
• практика запрашивания правоохранительными органами, Антимонопольным комитетом и Агентством по управлению госактивами данных о субъектах предпринимательства у Агентства и центров госуслуг;
• истребование госорганами, хозяйственными объединениями, органами исполнительной власти на местах, госорганизациями и учреждениями от населения и субъектов предпринимательства документов, подтверждающих следующие факты:
• o нахождение или отсутствие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансере;
• o наличие или отсутствие судимости, личного жилья на имени гражданина, налоговой задолженности;
• o адресно-справочную информацию и др.
Внедряется система выдачи идентификационных ID-карт лицам, достигшим 16 лет, одновременно с постановкой их на учет в органах налоговой службы в качестве налогоплательщиков, а также в накопительной пенсионной системе.
Жилищный вопрос
Внедряется:
• упрощенный порядок выплаты субсидий на компенсацию части первоначального взноса и процентных платежей по ипотечным кредитам, согласно которому:
а) заявления на получение субсидий могут подаваться гражданами в течение года;
б) к доходам заявителя, обратившегося за получением субсидии, также могут быть включены доходы не проживающих вместе с ним близких родственников;
в) запрещается истребование от заявителя, обратившегося за получением субсидии, документов (сведений), которые можно получить посредством ИС «Единый реестр социальной защиты» (далее – Система);
г) уведомление о предоставлении субсидии на приобретение жилья действительно в течение 12 месяцев с момента его выдачи;
• в г. Ташкенте в порядке эксперимента порядок выплаты гражданам, не имеющим жилья, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации ежемесячной денежной компенсации. Она выплачивается гражданам, зарегистрированным в Системе в течение 6 месяцев на покрытие части расходов по аренде в размере 50% месячной арендной платы, но не превышающей 2,5 БРВ (612 500 сумов).
Витамины детям – бесплатно
Cледующие категории населения будут бесплатно обеспечиваться:
• микронутриентными порошками – дети в возрасте 6–23 месяцев (для обогащения пищи, приготовленной для них в домашних условиях);
• витамином А – дети от 6 месяцев до 5 лет;
• специальными препаратами для профилактики гельминтоза – дети 2–10 лет.
Функции госорганов передают частникам
• Частному сектору передаютсяфункции госорганов и организаций по обеспечению и поддержанию внутренней административно-хозяйственной деятельности.
• Минфин может выдать отрицательное заключение по итогам анализа, изучения эффективности, конкретных расчетов – в этом случае передача не происходит;
• госорганы и организации не могут возложить указанные функции на учрежденные ими госпредприятия;
• приостанавливаетсядеятельность Государственной службы безопасности дорожного движения (ГСБДД) по проведению теоретических и практических экзаменов. При этом МВД поручено:
- принять меры по организации обмена информацией между субъектами предпринимательства, которые имеют право проводить теоретические и практические экзамены на получение водительских прав, и центрами госуслуг;
- обеспечить прямой или онлайн-контроль представителя ГСБДД над процессом теоретических и практических экзаменов для получения водительских прав в субъектах предпринимательства.
Молодежь, включенную в «молодежную тетрадь», поддержат
30% годовых расходов по аренде,выплачиваемой молодыми предпринимателями, включенными в «молодежную тетрадь» и арендовавшими здания и сооружения для начала своей предпринимательской деятельности, но не превышающих 25-кратного размера БРВ (6 125 000 сумов), компенсируются за счет фондов по поддержке лиц, включенных в «молодежную тетрадь»;
• профессиональными образовательными организациями за счет средств госбюджета выделяются ежемесячные субсидии молодежи, обучающейся в профессиональных образовательных организациях и включенной в «молодежную тетрадь», в период прохождения ею практики на производственных или обслуживающих предприятиях в двукратном размере БРВ (490 000 сумов) на срок не более 6 месяцев;
• расходы молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», по обучению иностранным языкам и общеобразовательным предметам в негосударственных образовательных организациях в размере 50%, но не более 5 БРВ (1 225 000 сумов). Расходы по сдаче по ним экзаменов для получения национальных сертификатов компенсируются за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из государственного бюджета;
• расходы до 4-кратного размера БРВ (98 0000 сумов) воспитанников домов «Мехрибонлик» и молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», по обучению на курсах вождения, а также денежный взнос для прохождения службы в мобилизационном призывном резерве возмещаются за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из госбюджета;
• часть до 4-кратного размера БРВ расходов молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», принятой на работу в ЧП и в организации, с начала трудовой деятельности которой не прошло 6 месяцев, связанных с обучением на курсах переподготовки, компенсируется указанным юрлицам за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из госбюджета;
• молодежи компенсируетсядо 50% стоимости получения международных IT-сертификатов.
Предпринимателям – земли, рассрочка уплаты налогов и таможенных платежей
Для строительства объектов промышленности и обслуживания на основе проекта разрешаетсявыделять инвесторам через электронный онлайн-аукцион на торговой площадке «E-IJRO AUKSION» низкоплодородные, неиспользуемые сельскохозяйственные земли в близлежащих к инфраструктуре местах, в том числе примыкающих к дорогам республиканского значения, по утвержденному перечню;
• предоставляется право на уплату налогов в рассрочку налогоплательщикам, осуществляющим деятельность более 3 лет, своевременно уплачивающим начисленные налоги, но вследствие финансового положения не имеющим возможности уплаты налоговой задолженности;
• предоставляется право на уплату таможенных платежей в рассрочку участникам ВЭД, занимающимся импортом товаров более 3 лет, выполнявшим обязательства по таможенным платежам, но вследствие финансового положения не имеющим возможности их уплаты в установленные сроки.