Muhtaram Rejep Tayyip Erdog‘an Janobi Oliylari!
Jahon sivilizatsiyalari chorrahasida joylashgan go‘zal Turkiya zaminida, qadimiy tarixga ega Demokratiya va ozodlik orolida sizlar bilan diydor ko‘rishib turganimdan benihoya mamnunman.
Avvalambor, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti, hurmatli Ilhom Geydarovich Aliyevga Tashkilotimizga samarali raislik qilgani uchun minnatdorchilik izhor etaman.
Ozarbayjon xalqini mamlakat hududiy yaxlitligi tiklanib, tarixiy adolat qaror topgan qutlug‘ sana – G‘alaba kuni munosabati bilan chin dildan tabriklayman.
Shu bilan birga, hurmatli Ilhom Geydarovich, Sizni “Turkiy dunyoning Oliy ordeni”ga sazovor bo‘lganingiz bilan ham samimiy tabriklayman.
Uchrashuvimiz mezboni, qardoshim, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Janobi Oliylariga anjumanimizni yuqori darajada tashkil etgani uchun alohida tashakkur aytaman hamda Tashkilotimizga raislikni qabul qilib olgani bilan chin dildan qutlayman.
Anjumanimizda qadrli do‘stimiz,Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovni ko‘rib turganimdan behad mamnunman.
Turkmanistonga Tashkilotimizning kuzatuvchi maqomi berilishi to‘g‘risidagi tarixiy qarorni to‘liq qo‘llab-quvvatlayman.
Bugun sammitimizda Tashkilotimiz asoschilaridan biri, faxriy raisimiz, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi muhtaram Nursulton Abishevich Nazarboyev videomurojaat bilan ishtirok etganini olqishlaymiz.
Umumiy til va mushtarak qadriyatlar birligi asosida shakllangan Kengashimiz doirasida bugungi kunda siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-logistika va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik jadal rivojlanmoqda.
Og‘ir pandemiya davrida ham biz sherikligimizni kengaytirishga, bir-birimizga yordam berib, aloqalarimizni muntazam rivojlantirishga intilib kelmoqdamiz.
Aminmanki, bugun qabul qilinayotgan qaror bilan Turkiy Kengash nomi “Turkiy davlatlar tashkiloti” deb o‘zgartirilishi hamkorligimizni yanada rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratadi. Ushbu muhim qadam Tashkilotimiz faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqib, uning xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzini keskin oshirishiga ishonaman. Uchrashuvimizda imzolanadigan “Turkiy dunyo nigohi – 2040” istiqbolli dasturiy hujjati ham ushbu ezgu maqsadga xizmat qiladi.
Hozirgi vaqtda dunyoda yuz berayotgan shiddatli jarayonlar, turli tahdid va xatarlar, pandemiya sinovlari, oziq-ovqat xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi va ekologiya bilan bog‘liq muammolar barchamizning oldimizga yangi, dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda. Bu esa davlatlarimizning hamkorlik borasida hali ishga solinmagan ulkan imkoniyatlaridan to‘laqonli foydalanishni taqozo etmoqda.
Shu munosabat bilan quyidagi takliflarni bildirmoqchiman:
Birinchidan, Tashkilotimiz doirasida savdo aloqalarini kengaytirish uchun qulay va jozibador sharoitlarni yaratishimiz lozim.
Oxirgi yillarda O‘zbekistonning qardosh mamlakatlar bilan umumiy tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar oshganini alohida ta’kidlamoqchiman. Shu bilan birga, bu ko‘rsatkichlar mavjud salohiyatlarimizga mos emas, desam, adashmagan bo‘laman.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, faqat 2020 yilda davlatlarimizning umumiy importi 420 milliard dollarga teng bo‘lgan bo‘lsa, a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro import hajmi esa 21 milliard dollarni tashkil etdi. Shu bois, uchinchi davlatlardan kirib kelayotgan mahsulotlarni Tashkilotimizga a’zo mamlakatlarda ishlab chiqarish mumkin bo‘lgan tovarlar hisobidan qoplash eng dolzarb vazifamizga aylanishi lozim.
Bu boradagi mavjud imkoniyatlarni atroflicha o‘rganish maqsadida Turkiy davlatlar savdo hamkorligi bo‘yicha tadqiqot markazini tashkil etishni taklif qilamiz. Ushbu Markaz savdo to‘siqlarini bartaraf etish, elektron tijoratni keng joriy qilish, eksport-import hajmini ko‘paytirishga qaratilgan aniq takliflar hamda qo‘shma harakatlar rejasini ishlab chiqish va amalga oshirish bilan shug‘ullanishi darkor.
Ikkinchidan, savdo-iqtisodiy hamkorligimizni yanada rivojlantirish uchun transport va tranzit masalalariga alohida e’tibor qaratishimiz zarur.
Tarixdan ma’lumki, turkiy xalqlar yashab kelgan mintaqalar ming yillar davomida Sharq va G‘arb, Shimol va Janub o‘rtasida transport va savdo ko‘prigi vazifasini bajargan.
Bugungi vaziyat bizdan Xitoydan Yevropagacha bo‘lgan va mamlakatlarimiz hududidan o‘tadigan yangi transkontinental transport yo‘llarini yanada rivojlantirishni talab etmoqda. Bu boradagi hamkorlikni tizimli yo‘lga qo‘yish uchun “Turkiy davlatlar tashkilotining transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqlik dasturi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Ushbu dastur mintaqalararo multimodal koridorlarini rivojlantirish, chegaralardan o‘tish tartiblarini soddalashtirish, bojxona, sanitariya va boshqa turdagi nazorat jarayonlarini raqamlashtirish, transport va tranzit tariflarini optimallashtirish masalalariga samarali yechimlar topishga qaratilishi lozim.
Uchinchidan, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish bugungi kun talabiga aylanmoqda.
Davlatlarimizda mavjud bo‘lgan ixtisoslashgan tashkilotlar negizida “Injiniring va texnologiyalar markazlari”ni tashkil etish maqsadga muvofiqdir.Ularning faoliyati qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish va raqobatbardoshlik tamoyillariga asoslangan qo‘shma loyihalarni birgalikda ishlab chiqishga yo‘naltiriladi.
Bunday loyihalarni kelgusida tuziladigan qo‘shma Investitsiya jamg‘armasi hisobidan moliyalashtirish mumkin bo‘ladi. Ushbu tashabbusni ro‘yobga chiqarish hamda bu borada yangi imkoniyatlar ochish uchun kelgusi yili O‘zbekistonda “Turkiy davlatlar sanoat haftaligi”ni o‘tkazish niyatidamiz.
To‘rtinchidan, sammitimiz “Raqamli asrda yashil texnologiyalar va “aqlli shaharlar” mavzusida o‘tayotgani muhim ahamiyatga egadir.
Davlatlarimizning har biri turli sohalarda raqamlashtirish jarayonlarini joriy etish tajribasiga ega. A’zo mamlakatlarda, birinchi navbatda Turkiyada bu sohada to‘plangan tajribani inobatga olib, “aqlli shahar”larni barpo etish bo‘yicha tajriba almashish va innovatsiyalarni transfer qilish maqsadida ekspertlar va IT mutaxassislar uchun doimiy platforma yaratish muhimdir.
Bu boradagi ilk qadam sifatida 2022 yilda ekspertlar konferensiyasini o‘tkazishni taklif qilamiz.
Beshinchidan, hozirgi paytda dunyoda iqlim o‘zgarishi va ekologiya muammolarini yechish hamda uglerod neytralligiga erishish va “yashil” iqtisodiyotga o‘tish tobora o‘tkir zaruratga aylanmoqda.
Orol dengizining qurishi nafaqat mintaqamiz, balki uning tashqarisidagi ko‘plab mamlakatlarga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bu kabi ekologik fojialarning salbiy oqibatlarini yumshatish, ularning tarqalishining oldini olish uchun Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikda Turkiy mamlakatlarning atrof-muhit muhofazasi bo‘yicha tuzilmasini tuzish tashabbusini ilgari suramiz.
Mazkur tuzilma qarorgohini ushbu ekologik ofatdan eng ko‘p zarar ko‘rgan Orolbo‘yi hududlaridan birida joylashtirish maqsadga muvofiq bo‘lar edi.
Oltinchidan, qadimiy Xiva va Qo‘qon shaharlarida bo‘lib o‘tgan madaniyat va turizm vazirlarimizning samarali uchrashuvlari xalqlarimiz naqadar boy tarixiy va madaniy merosga ega ekani, sayyohlik sohasida katta imkoniyatlarimiz borligini yaqqol ko‘rsatdi.
Biz “Turkiy dunyo turizmi” va “Tabarruk ziyorat” sayyohlik loyihalarini amalga oshirish, hunarmandchilik ko‘rgazmalari va etnosport musobaqalarini o‘tkazish, madaniy meros ob’yektlarini saqlash va restavratsiya qilish hamda boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan “yo‘l xaritasi”ni birgalikda ishlab chiqishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Yettinchidan, bugungi sammitimizda Turkiy dunyo birligiga salmoqli hissa qo‘shgan ulug‘ mutafakkir va davlat arbobi Mir Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotni ta’sis etish haqidagi qaror qabul qilinishi munosabati bilan barchangizga yana bir bor minnatdorchilik bildiraman.
Turkiy dunyoning buyuk vakillari umumbashariy madaniyat va sivilizatsiya taraqqiyotiga qanday ulkan hissa qo‘shgani hammamizga ma’lum.
Mana, yaqinda Istanbul shahrida qayta ta’mirlangan muhtasham Otaturk madaniyat markazida Turkiy dunyoning ulug‘ allomalari siymolari yod etilgani ayniqsa e’tiborlidir.Tashkilotimizga a’zo barcha mamlakatlar fondlarida ana shu bebaho meros asrab-avaylab saqlanmoqda. Jumladan, O‘zbekistonda ham mushtarak tariximiz va madaniyatimizga oid 200 mingga yaqin noyob qo‘lyozmalar mavjud.
Ana shu nodir asarlarni birgalikda o‘rganish, ularni tarjima qilish, yagona elektron bazasini yaratish, bu sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish maqsadida “Turkiy tilli davlatlarning tarixiy, ilmiy va madaniy merosini o‘rganish tadqiqot markazi”ni tashkil etishni taklif qilamiz.
O‘ylaymanki, ushbu markaz qardosh xalqlarimizning bebaho merosini kelgusi avlodlar va dunyo ahliga yetkazishga muhim hissa qo‘shadi.
Sakkizinchidan, kelajagimiz davomchilari bo‘lgan yoshlar mamlakatlarimiz aholisining katta qismini tashkil etmoqda.
Bugun yosh avlodning xalqlarimiz hayoti va taqdiridagi, o‘zaro munosabatlarimiz rivojidagi o‘rni tobora ortib bormoqda. Ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, kreativ g‘oya va loyihalarini rag‘batlantirish, milliy qadriyatlarimizga yot bo‘lgan ta’sirlardan asrab-avaylash barchamizning asosiy vazifalarimizdan biridir.
Bu boradagi sa’y-harakatlarimizni birlashtirish maqsadida 2022 yilni Turkiy dunyoda “Yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash yili”, deb e’lon qilishni taklif etaman. Uning doirasida birgalikda aniq chora-tadbirlardan iborat qo‘shma dasturni ishlab chiqish va amalga oshirish, mazkur masalani navbatdagi sammitimiz kun tartibining asosiy mavzusi etib belgilash o‘rinli bo‘lar edi.
Hurmatli yig‘ilish qatnashchilari!
Afg‘onistondagi hozirgi murakkab vaziyat barchamizning e’tiborimiz markazida turibdi.Ushbu mamlakatning gumanitar inqirozga tushib, xalqaro maydonda yakkalanib qolishiga, uning terrorchilar makoniga aylanishiga yo‘l qo‘ymaslik nihoyatda dolzarbdir.
Afg‘onistonning yangi Hukumati bilan muloqotlarda yondashuvlarimiz umumiy va yakdil bo‘lishi lozim.
O‘zbekiston Respublikasi bugungi anjuman kun tartibiga kiritilgan Qo‘shma deklaratsiya, Tashkilotimiz tarkibida Kuzatuvchi hamda Sheriklik maqomlarini ta’sis etish to‘g‘risidagi qarorlar va boshqa muhim hujjatlarning imzolanishini qo‘llab-quvvatlaydi.
Bosh kotib Bag‘dod Amreyevning vakolat muddatini uzaytirishni ham to‘la ma’qullaymiz.
Ishonchim komilki, bugungi uchrashuvimiz va erishilgan kelishuvlarimizning amalga oshirilishi qardosh xalqlarimizning umumiy farovonligi va ravnaqiga xizmat qiladi.
Katta mamnuniyat bilan yangi nom olgan Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammitini o‘tkazish uchun siz, aziz hamkasblarimni kelgusi yil O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etaman.

Ваше Превосходительство, уважаемый господин Реджеп Тайип Эрдоган!
Рад встрече с вами на прекрасной турецкой земле, расположенной на перекрестке мировых цивилизаций, острове Демократии и свободы, имеющем древнюю историю.
Прежде всего хотел бы выразить благодарность Президенту Азербайджанской Республики, уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву за плодотворное председательство в нашей организации.
Поздравляю азербайджанский народ в связи со знаменательной датой – Днем победы, когда была восстановлена территориальная целостность страны и историческая справедливость.
Также сердечно поздравляю Вас, уважаемый Ильхам Гейдарович, с награждением «Высшим орденом тюркского мира».
Выражаю особую благодарность моему брату, Президенту Турецкой Республики, Его Превосходительству Реджепу Тайипу Эрдогану за организацию нашей встречи на высоком уровне и искренне поздравляю с принятием председательства.
Мне доставляет большое удовольствие видеть на сегодняшнем мероприятии нашего дорогого друга, Президента Туркменистана, уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова.
Полностью поддерживаю историческое решение о предоставлении Туркменистану статуса государства-наблюдателя в нашей организации.
Приветствуем принимающего участие в саммите со своим видеообращением одного из основателей нашей организации, почетного председателя, Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, уважаемого Нурсултана Абишевича Назарбаева.
В рамках Совета, созданного на основе общности языков и ценностей наших народов, динамично развивается сотрудничество в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
Несмотря на трудности периода пандемии мы продолжаем расширять наше партнерство, оказывая друг другу помощь, и стремимся постоянно развивать наши связи.
Убежден, что принимаемое сегодня решение о переименовании Тюркского совета в Организацию тюркских государств обеспечит прочную основу для дальнейшего развития нашего сотрудничества. Этот важный шаг, я уверен, поднимет на качественно новый уровень деятельность организации, существенно повысит её роль и авторитет на международной арене.
Подписываемый сегодня концептуальный документ «Видение Тюркского мира – 2040» также будет служить этой благородной цели.
Стремительные процессы, происходящие сегодня в мире, различные вызовы и угрозы, испытания, связанные с пандемией, проблемы продовольственной безопасности, экологии и изменения климата ставят перед нами все новые неотложные задачи. Это требует более полного задействования огромного потенциала сотрудничества наших стран.
В связи с этим хотел бы выдвинуть следующие предложения.
Во-первых, нам необходимо создать благоприятные и привлекательные условия для расширения торговых отношений в рамках организации.
Хочу особо отметить двукратное увеличение общего товарооборота Узбекистана с братскими странами за последние годы. Вместе с тем не ошибусь, если скажу, что эти показатели не соответствуют имеющемуся потенциалу.
Анализ показывает, что только в 2020 году общий объем импорта наших стран составил 420 миллиардов долларов, в то время как объемы взаимного импорта между государствами-членами – 21 миллиард долларов. Поэтому самой актуальной задачей является замещение на наших рынках продукции из третьих стран на товары, которые можно производить в государствах – членах организации.
Для всестороннего изучения имеющихся возможностей в данной области предлагаем создать Центр по исследованиям торгового сотрудничества тюркских государств. Деятельность этого Центра должна быть направлена на подготовку конкретных предложений и Плана совместных действий по вопросам устранения торговых барьеров, широкого внедрения электронной торговли, увеличения объемов экспорта и импорта.
Во-вторых, в целях дальнейшего развития нашего торгово-экономического сотрудничества мы должны уделять особое внимание вопросам транспорта и транзита.
Из истории известно, что регионы, населенные тюркскими народами, на протяжении тысячелетий служили транспортным и торговым мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
Сегодняшняя ситуация требует от нас дальнейшего развития существующих и создания новых трансконтинентальных транспортных коридоров из Китая в Европу, проходящих через территорию наших стран.
В целях налаживания системного сотрудничества в этой области предлагаем разработать Программу Организации тюркских государств по взаимосвязанности в транспортной сфере.
Эта Программа позволит найти эффективные решения по вопросам развития межрегиональных мультимодальных коридоров, упрощения процедур пересечения границ, цифровизации таможенных, санитарных и других видов контроля, поиска эффективных решений для оптимизации транспортных и транзитных тарифов.
В-третьих, требованием времени является усиление производственной кооперации.
Представляется целесообразным создать Центры инжиниринга и технологий на базе существующих специализированных организаций наших стран. Их деятельность будет направлена на формирование цепочек добавленной стоимости и разработку совместных проектов на основе принципов конкурентоспособности. Такие проекты могут финансироваться за счет средств совместного Инвестиционного фонда, который было предложено создать.
В целях практической реализации данной инициативы и открытия новых возможностей в этой сфере мы намерены провести в Узбекистане в следующем году Неделю промышленности тюркских государств.
В-четвертых, важное значение имеет тема нашего саммита – «Зеленые» технологии и «умные» города в век цифровизации».
В каждой из наших стран есть опыт внедрения процессов цифровизации в разных областях. Учитывая накопленный опыт, в первую очередь в Турции, важно создать постоянную платформу для экспертов и IT-специалистов для обмена опытом и трансфера инноваций по созданию «умных» городов.
В качестве первого шага в данном направлении предлагаем провести в 2022 году конференцию экспертов.
В-пятых, сегодня в мире все более острыми становятся проблемы экологии и изменения климата, необходимость достижения углеродной нейтральности и перехода на «зелёную» экономику.
Высыхание Аральского моря оказывает серьезное влияние не только на наш регион, но и на многие страны за его пределами.
В целях смягчения негативных последствий таких экологических катастроф и предотвращения их распространения мы выступаем с инициативой создать в сотрудничестве с Организацией Объединенных Наций структуру по охране окружающей среды тюркских стран.
Ее штаб-квартиру было бы целесообразно разместить в одном из регионов Приаралья, наиболее пострадавших от этой экологической катастрофы.
В-шестых, плодотворные встречи министров культуры и туризма государств – членов организации, прошедшие в древних городах Хиве и Коканде, наглядно продемонстрировали, насколько богато историческое и культурное наследие наших народов, а также то, что мы обладаем большим потенциалом в области туризма.
Считаем нужным совместно разработать «дорожную карту», которая включит в себя реализацию туристических проектов «Туризм тюркского мира» и «Паломничество по священным местам», проведение выставок изделий ремесленников и этно-спортивных конкурсов, сохранение и восстановление объектов культурного наследия и другие направления.
В-седьмых, хочу еще раз поблагодарить всех вас за принятие в ходе сегодняшнего саммита решения об учреждении Международной премии имени Мира Алишера Навои – великого мыслителя и государственного деятеля, внесшего значительный вклад в укрепление единства тюркского мира.
Все мы знаем, что вклад великих представителей тюркского мира в развитие общечеловеческой цивилизации и культуры огромен. Особо примечательным в этой связи является создание галереи выдающихся учёных тюркского мира в недавно реконструированном великолепном Культурном центре Ататюрка в Стамбуле.
Это бесценное наследие бережно хранится в фондах государств – членов нашей организации. В частности, в Узбекистане имеется фонд, который включает в себя около 200 тысяч уникальных рукописей, относящихся к нашей общей истории и культуре.
В целях совместного изучения этих редких произведений, их перевода и формирования единой электронной базы, а также внедрения в данную сферу цифровых технологий предлагаем создать Исследовательский центр по изучению исторического, научного и культурного наследия тюркоязычных стран.
Думаю, что данный Центр будет способствовать выполнению важной миссии – донести это бесценное наследие до следующих поколений и народов всего мира.
В-восьмых, молодёжь, которая является нашим будущим, составляет значительную часть населения стран, входящих в организацию.
Сегодня возрастает роль молодого поколения в жизни и судьбах наших народов, развитии отношений наших стран. Одна из главных задач, стоящих перед нами, – всесторонне поддерживать молодежь, поощрять ее творческие инициативы и проекты, защищать от идей, чуждых нашим национальным ценностям.
В целях объединения наших усилий в этом направлении предлагаю объявить 2022 год в тюркском мире Годом поддержки молодежных инициатив.
В его рамках предлагается разработать и реализовать совместную программу конкретных мероприятий и включить данный вопрос в повестку нашего следующего саммита в качестве основной темы.
Нынешняя сложная ситуация в Афганистане находится в центре нашего общего внимания. Крайне важно не допустить возникновения гуманитарного кризиса в этой стране, её международной изоляции и превращения в пристанище террористов.
Наши подходы в диалоге с новым правительством Афганистана должны быть общими и едиными.
Республика Узбекистан поддерживает принятие Совместной декларации, решения об учреждении статуса наблюдателей и партнеров нашей организации, других важных документов, включенных в повестку дня саммита.
Мы также полностью поддерживаем продление срока полномочий Генерального секретаря организации Багдада Амреева.
Уверен, что сегодняшняя встреча и реализация достигнутых договоренностей послужат благополучию и процветанию наших братских народов.
С удовольствием приглашаю вас, дорогие коллеги, посетить Узбекистан в следующем году для участия в первом саммите Организации тюркских государств, получившей сегодня новое название.