Odamlar savdo, qishloq xo‘jaligi, bandlik va iqtisodiyot kabi umumiy manfaatlarga bog‘liq sohalarda hamkorlik qilsa, bu tinchlik o‘rnatishda yanada mustahkam va barqaror natijalarga olib keladi. Shu munosabat bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) va Aholishunoslik jamg‘armasi (UNFPA) tomonidan BMTning Tinchlik qurish jamg‘armasi tomonidan moliyalashtirilgan «O‘zaro hamkorlik orqali O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegaraoldi hududlarini rivojlantirish» loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyiha ikki davlat o‘rtasidagi transchegaraviy ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan. 2022 yil 10-13 may kunlari Farg‘ona shahrida bo‘lib o‘tgan «Nizolarga sezgirlik tahlili» bo‘yicha seminar-trening loyihani ishlab chiqish va amalga oshirishda nizolarga sezgirlikni integratsiyalashning muhim bosqichlaridan biri bo‘ldi.
Seminarda loyiha hududlarning mahalliy hokimliklari (Andijon viloyatining Marhamat tumani, Namangan viloyatining Yangiqo‘rg‘on va Kosonsoy tumanlari), fuqarolik jamiyati institutlari va BMT agentliklari vakillari ishtirok etdi. Seminar-treningni xalqaro ekspertlar – FAO bosh qarorgohining Favqulodda vaziyatlar va chidamlilik boshqarmasi Nizolarga sezgir dasturlash bo‘yicha maslahatchisi Mariya Norton va Favqulodda vaziyatlar va reabilitatsiya bo‘yicha mutaxassis Filipp Pristli olib borishdi. Tadbir loyihani amalga oshirishda nizolarga sezgir strategiyalarni aniqlash, tahlil qilish va integratsiya qilish, shu orqali barqaror tinchlik va hamkorlik uchun asos yaratish maqsadida barcha ishtirokchilar o‘rtasida muloqotni rivojlantirish uchun yaxshi platformaga aylandi.
«Qishloq aholisining, asosan ayollar va yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish, umumiy resurslarni saqlashda iqlimga mos qishloq xo‘jaligi amaliyotlarini joriy etish, shuningdek, umumiy platformalar va tarmoqlarni o‘rnatish chegaraning har ikki tomonidagi jamoalar o‘rtasida ijobiy muloqotni kuchaytiradi, natijada O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida ishonch yanada mustahkamlanadi», - deydi FAOning O‘zbekistondagi vakili o‘rinbosari Sherzod Umarov.
UNFPAning O‘zbekistondagi vakili o‘rinbosari Kamolxon Inomxo‘jayev ta’kidlaganidek, «Xotin-qizlar va yoshlar tinchlik o‘rnatish jarayonlaridan manfaatdor va asosiy harakatlantiruvchi kuchdir. Ularni jalb etish, vakolatlarini kengaytirish yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va samarali ijtimoiy-iqtisodiy transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish loyihasining muhim tarkibiy qismi bo‘ladi».
Seminar davomida ishtirokchilar boshqaruv, iqtisod va ijtimoiy hayot, atrof-muhit, tabiiy resurslarni boshqarish va inson xavfsizligi sohalarida tinchlikni ta’minlovchi asosiy omillarni ko‘rib chiqdilar va mahalliy hamjamiyatlarning fikrini hisobga olgan holda loyihaning mumkin bo‘lgan ta’sirini muhokama qildilar. Natijada ular loyihani amalga oshirishga integratsiya qilish uchun nizolarga sezgir bo‘lgan aniq tavsiyalarni ishlab chiqdilar.
«Nizolarga sezgirlik tahlili» bo‘yicha seminar-trening mahalliy hokimiyat organlari, fuqarolik jamiyatlari institutlari va BMT xodimlarini loyihamizning chegaradosh hududlaridagi maqsadli qishloqlarda tinchlik bo‘lishiga erishishini ta’minlash uchun birlashtirdi. Bu tinchlik o‘rnatish loyihasi bo‘lgani uchun biz mas’uliyatni oshirish va mamlakatlar o‘rtasida umumiy farovonlik va o‘zaro tushunishni ta’minlash uchun jamoalarni jalb qilmoqchimiz», - deydi Favqulodda vaziyatlar va reabilitatsiya bo‘yicha mutaxassis Filipp Pristli.
Loyihaning rasmiy ochilish seminarini 2022 yil iyun oyining boshida o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu tadbir ijtimoiy, madaniy va iqtisodiy transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirishga va farovon istiqbolga qaratilgan qo‘shma sa’y-harakatlarning boshlang‘ich nuqtasi bo‘ladi.

В этой связи Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО) и Фонд ООН в области народонаселения (UNFPA) реализуют проект «Совместное процветание через сотрудничество в приграничных регионах Кыргызстана и Узбекистана», финансируемый Фондом миростроительства ООН и направленный на расширение трансграничного экологического и социально-экономического сотрудничества между двумя странами. Важным шагом в интеграции чувствительности к конфликтам в разработку и реализацию проекта стал семинар-тренинг, прошедший в Фергане 10-13 мая 2022 года.
В семинаре-тренинге приняли участие представители хокимиятов приграничных территорий (Мархаматского района Андижанской области, Янгикурганского и Касансайского районов Наманганской области), институтов гражданского общества и агентств ООН. Семинар-тренинг вели международные эксперты – Филипп Пристли, специалист по чрезвычайным ситуациям и реабилитации, и Мария Нортон, консультант по конфликто-чувствительному программированию Управления по чрезвычайным ситуациям и обеспечению устойчивости из штаб-квартиры ФАО. Мероприятие стало хорошей площадкой для развития диалога между всеми вовлеченными сторонами для выявления, анализа и интеграции конфликто-чувствительных стратегий в реализацию проекта, тем самым заложив основы для устойчивого мира и сотрудничества.
«Расширение прав и возможностей сельских жителей, особенно женщин и молодёжи, внедрение климатически-оптимизированных методов ведения сельского хозяйства для поддержания общих ресурсов, а также выработка общих платформ для взаимодействия будут способствовать развитию позитивного диалога между сообществами по обе стороны границы, что приведёт к укреплению доверия между Узбекистаном и Кыргызстаном», - сказал Заместитель Представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров.
Камолхон Иномходжаев, Заместитель Представителя UNFPA в Узбекистане, отметил, что «женщины и молодежь являются ключевой движущей силой, заинтересованной в процессах миростроительства. Их вовлечение, расширение их прав и возможностей станет важной частью проекта по развитию добрососедских отношений и эффективного социально-экономического трансграничного сотрудничества».
В ходе семинара участники рассмотрели основные факторы поддержания мира в структурах управления, экономической и социальной жизни, окружающей среды, использования природных ресурсов и обеспечения безопасности, а также обсудили потенциальное воздействие проекта с учетом мнения местных сообществ. В результате были выработаны конкретные рекомендации, учитывающие чувствительность к конфликтам, которые должны быть интегрированы в реализацию проекта.
«Семинар-тренинг собрал представителей местной администрации, гражданского общества и агентств ООН, чтобы гарантировать максимально мирный исход проекта в целевых поселениях и приграничных территориях. Поскольку этот проект направлен на миростроительство, мы хотим привлечь в него сообщества, чтобы повысить ответственность и обеспечить общее процветание и взаимопонимание между странами», - сказал, специалист по чрезвычайным ситуациям и реабилитации Филипп Пристли.
В начале июня 2022 года планируется организовать вводный семинар, который даст официальный старт проекту и совместным усилиям по развитию социального, культурного и экономического трансграничного сотрудничества во имя лучшего будущего.