— Mamlakatimizda ilk bor “mahallabay” tizimi, uning ortidan barcha mahallalarda “hokim yordamchisi” lavozimi joriy etildi. Siz uchun bu lavozimning mazmun-mohiyati nimada, uni qanday tushunasiz?
— “Hokim yordamchisi” lavozimi, “mahallabay” ish tizimi – Muhtaram Prezidentimiz tomonidan yaratib berilgan sharoitlar orqali mahallalarda istiqomat qilayotgan har bir fuqaro va davlat o‘rtasida muloqot o‘rnatish, fuqarolarning fikri, muammolari va kamchiliklari bilan yaqindan tanishish hamda ular bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlash imkoniyatini yaratgan tizim bo‘ldi. Ushbu tizimni Yurtboshimiz tomonidan “Inson qadri uchun” tamoyili asosida olib borilayotgan islohotlar natijasi deb bilaman.
— O‘zingiz va ushbu lavozimga qanday kelganingiz haqida batafsilroq so‘zlab bering. Hokim yordamchisi bo‘lgan mahallangizdagi ishlar bilan avval qanchalar tanish edingiz? Ilgarigi qanday ish tajribangiz hokim yordamchilariga yuklatilgan vazifalarni hal qilishga imkon bermoqda?
— Men 1989 yilda Buxoro viloyati, Buxoro shahrida ishchilar oilasida tug‘ilganman, mutaxassisligim muhandis – iqtisodchi. Hokim yordamchisi lavozimi joriy qilinguniga qadar Buxoro viloyat Davlat aktivlarini boshqarish boshqarmasining davlat aktivlarini boshqarish bo‘lim boshlig‘i o‘rinbosari, ichki nazorat va komplayens xizmati sho‘’ba mudiri lavozimlarida faoliyat yuritganman. Muhtaram Prezidentimiz tomonidan tashkil etilgan ushbu yangi lavozim orqali yurtimizda olib borilayotgan islohotlar ko‘makchisi bo‘lish maqsadida hokim yordamchisi lavozimi uchun tanlovlarda qatnashdim va Buxoro viloyati, Buxoro tumani Rabotak MFYda hokim yordamchisi bo‘lib ishlash nasib qildi. Avval boshqa sohada ishlaganim sababli bu ish va hudud menga yangilik edi. Biroq ustozlarimizdan o‘rgangan bilim va ko‘nikmamiz o‘zimizga yuklatilgan vazifalarni samarali bajarish imkonini berdi.
— Mahallangiz haqida batafsil ma’lumot bering. U qayerda joylashgan, qishloqda yoki shahardami, kattaligi qanday, mahalla ahlining ishlashi uchun qanday yirik korxonalar mavjud, mahalla aholisi, asosan, qaysi faoliyat turlari bilan shug‘ullanadi? Mahallada qanday ijtimoiy infrastruktura ob’yektlari bor (maktab, bog‘cha, tibbiy punkt va h.k.)?
— Mahallamiz tuman markaziga yaqin joyda joylashgan qishloq bo‘lib, jami 1 828 xonadonda 1 920 ta oila istiqomat qiladi, umumiy aholimiz soni 6 665 nafarni tashkil qiladi. Hududimiz aholisi istiqomat qilayotgan uy-joylarning asosiy qismi qishloq-qurilish loyihasi asosida qurilgan zamonaviy ko‘p qavatli hamda yakka tartibdagi uy-joylarga to‘g‘ri keladi, hududimiz kattaligi bo‘yicha tumanda yetakchi o‘rinlarda turadi. Fuqarolarimizning asosiy qismi idora va tashkilotlarda ish bilan band bo‘lsa-da, ular qo‘shimcha ravishda issiqxonada poliz mahsulotlari yetishtirish va dehqonchilik bilan ham shug‘ullanadi. Shundan kelib chiqib, mahallamiz “drayveri”ni issiqxona va dehqonchilik yo‘nalishida tanlab olganmiz. Ijtimoiy infrastrukturalarga to‘xtaladigan bo‘lsak hududimizda 2 ta maktab, 1 ta davlat va 5 ta davlat – xususiy sherikchilikda tashkil etilgan maktabgacha ta’lim muassasalari mavjud bo‘lib, yaqinda mahallada tuman tibbiyot birlashmasi, piyodalar yer osti o‘tish tunneli ham qurilib, foydalanishga topshirildi.
— Hududda aholining qaysi ijtimoiy guruhlari ko‘pchilikni tashkil qiladi, qancha kambag‘al va ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qo‘llab-quvvatlashga muhtoj, tadbirkorlik qay darajada rivojlangan? Mahallangizning “ijtimoiy portreti”ni raqamlar bilan ko‘rsatish mumkinmi?
— Yuqorida ta’kidlaganimizdek hududimiz aholisining ko‘p qismini ishchi-xodimlar tashkil qilganligi bois, ularni ijtimoiy guruhga ajratadigan bo‘lsak, aholining asosiy qismini ish bilan band va qo‘shimcha ish bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan fuqarolar tashkil qiladi. O‘z navbatida, nogironligi bor fuqarolar soni 65, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi 45, ishsiz fuqarolar soni esa 223 nafarni tashkil qilgan. Muhtaram Prezidentimiz yaratib bergan imkoniyatlardan foydalanib, ushbu fuqarolarimizning bilim, malaka va ko‘nikmasidan kelib chiqqan holda asalarichilik, issiqxona, chorvachilik, tikuvchilik va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarini rivojlantirishga imtiyozli kreditlar ajratildi. Bu orqali 68 nafar, dehqon xo‘jaliklari uchun mo‘ljallangan yerlarni auksion orqali ajratib berish yo‘li bilan 78 nafar, bo‘sh – vakant ish joylariga ishga joylashtirish orqali 63 nafar, subsidiya ajratish tufayli 12 nafar, jamoat ishlariga jalb qilish orqali esa 2 nafar fuqarolarning bandligi ta’minlanib, 122 nafar fuqaro o‘z-o‘zini band qilish orqali ro‘yxatdan o‘tkazildi.
— Mahalla aholisi bilan qanday aloqa o‘rnatdingiz, ular bilan yaqindan tanishish qiyin kechmadimi?
— Mahallamiz aholisi bilan aloqa o‘rnatishda mahallaga mas’ul “beshlik” bilan birgalikda ishlashni xonadonbay tashkil qilganimiz har bir oilaning yashash sharoiti bilan yaqindan tanishish imkonini berdi. Ular tomonidan bildirilgan talab va takliflarni inobatga olgan holda Telegram kanalida mahallamiz guruhini ochdik. Bu guruh ham bizga aholini qiynab kelayotgan muammo va takliflardan tezkor xabardor bo‘lish, ular bilan tezkor ishlarni tashkil qilish imkonini berdi. Endilikda har bir fuqaro o‘z uyidan chiqmagan holda bizga murojaat qilishi mumkin. Biz esa ushbu murojaatda ko‘tarilgan masalani hal qilish choralarini ko‘ramiz.
— Hokim yordamchisi sifatida mahallangizda bir qator tadqiq va so‘rovlar o‘tkazgansiz. Iltimos, ularning natijalari haqida bizga batafsil ma’lumot bering, nimalarni aniqladingiz?
— Mahallamizning ishsiz qatlami bilan ishlash jarayonida men, avvalo, ularning qiziqishi, istagi, orzusi bilan yaqindan tanishdim va ular bilan yakka tartibda treninglar o‘tkazdim. Uning mazmun-mohiyati shundan iboratki – har bir inson o‘z qiziqishi ortidan ish bilan band bo‘lib, moddiy manfaatdorlik ko‘ra oladi, buning uchun esa asosiy harakat bosqichma-bosqich rejalashtira olish ekanligiga ular o‘z faoliyati davomida guvoh bo‘lishdi.
— O‘tkazilgan tadqiq va o‘rganishlar natijasida mahalla aholisi orasida kambag‘allikning qanday asosiy sabablari aniqlandi? Ularni bartaraf etish va mavjud muammolarni hal qilish uchun qaysi yondashuvlarni ishlab chiqdingiz?
— Aholi bilan muloqot qilish davomida yashash sharoiti og‘irlashib qolgan fuqarolarning o‘zlari, yaqinlari va ularni biladiganlar orqali o‘zim uchun shuni bildimki, kambag‘allikning kelib chiqish sabablari turlicha holatlarda vujudga kelishi mumkin ekan. Bular, asosan:
- oilaning biror a’zosida davolash davomiyligi uzun bo‘lgan og‘ir xastaliklarning mavjudligi yoki oila boquvchisining yo‘qotilishi;
- pul ishlab topish va uni sarflash munosabatining to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilmaganligi;
- farzand tarbiyasiga yetarlicha e’tibor bermaslik kabilardir.
— Aytingchi, mahalla ahlini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida qanday ishlar amalga oshirildi?
— Mahallamizda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida tizimli ish yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ushbu xonadonlar sektor rahbarlarimiz tomonidan ham alohida nazoratga olingan. Salomatligi bilan bog‘liq muammolari bo‘lgan fuqarolarga doimiy bepul dori-darmonlar, nogironligi bor fuqarolarga maxsus vositalar, sayyor tibbiy ko‘riklar, oziq-ovqat mahsulotlari berib borilayotgan bo‘lsa, ishlash imkoniyatiga ega fuqarolarimiz subsidiya asosida issiqxonalar, tikuv mashinalari bilan ta’minlanib, ularning daromad topishiga ko‘maklashilmoqda.
— Ishingizda kambag‘al uy xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash uchun qanday innovatsion va tayyor usullarni qo‘lladingiz? Misollar keltiring va ushbu uy xo‘jaliklari bilan ishlash natijalari haqida batafsil ma’lumot bering.
— Mahallamizning kambag‘al uy xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlashda qo‘llangan usullardan biriga to‘xtaladigan bo‘lsak, hududimiz dehqonchilik yo‘nalishida o‘z maktabiga ega. Shunga ko‘ra, Prezidentimiz yaratib bergan imkoniyatlaridan foydalanib, 78 nafar fuqaroga 9,3 ga yer maydoni ajratish orqali ularning bandligi ta’minlandi. Ushbu ajratilgan yer maydonlaridan unumli foydalanish maqsadida ajratilgan yer maydonlariga mirishkor usta dehqonlarni biriktirdik. Misol uchun, 17 ta 15-20 sotixdan ajratilgan yerlarga usta dehqon sifatida Gulsara Qudratovani biriktirdik. Ajratilgan yer maydonlariga 25 ta mavsumiy kichik issiqxonalar o‘rnatilib, ostiga Hindistondan olib kelgan sabzi navi ekildi va yetishtirilgan mahsulotlarni bozor qiymatida sotib olish kelishuvi bilan xaridor topib berildi.
— Tajribangizdan kelib chiqib aytingchi, mahallada qayd etilgan kambag‘allik holatlari qanday sabablarga ko‘ra kelib chiqmoqda? Sizningcha, mahalladagi kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun yana nimalar qilish kerak?
— Yuqorida kambag‘allik holatlari sabablariga to‘xtalib o‘tdik. Davlatimiz rahbari tomonidan mahalladagi kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun barcha sharoitlar yaratib berilgan, shunga ko‘ra chora-tadbirlar reja dasturini tasdiqlab olganmiz. Aniq hisob-kitoblar asosida belgilangan vazifalarni o‘z muddatida bajarish choralarini ko‘ryapmiz. Farzandining kelajagiga befarq bo‘lmagan har bir ota-ona bilan yosh avlodni ulg‘aytirish davomida ularga pul bilan bog‘liq bo‘ladigan munosabatni to‘g‘ri o‘rgata olsak, yaxshi natijalarga albatta erisha olamiz. Aytishadiku, keraksiz narsalarni sotib olaverarkanmiz – yaqinda kerakli narsalarni sotishga majbur bo‘lamiz, deb.
— Mahallaning barqaror rivojlanishida transport, energetika, kommunal, ijtimoiy va boshqa infratuzilmalarning mavjudligi va holati muhim ahamiyatga ega. Bu borada mahallangizdagi muammolarni qanday tavsiflab bera olasiz va ularni hal etish, mahallangizni obodonlashtirish borasida qanday ishlar olib boryapsiz?
— Mahallamiz Buxoro shahri va tuman markazi bilan yondosh hududda joylashgani hamda M-37 yo‘li hududimiz orqali o‘tgani aholimizning transportga bo‘lgan talabini to‘liq qondiradi. Mamlakatimizda olib borilayotgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish loyihasi asosida qo‘shimcha daromad topish imkoniyati aholiga katta qiziqish uyg‘otdi va natijada mahallamiz quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha tumanda birinchilar qatoridan joy oldi. Bundan tashqari mahallamiz aholisi tomonidan bildirilgan takliflar asosida:
- Ø yangi yer osti piyodalar o‘tish yo‘lagi qurib foydalanishga topshirildi;
- Ø aloqa sifatini yaxshilash bo‘yicha Beeline va Ucell kompaniyalarining yangi antennalari o‘rnatildi,
- Ø mahallamiz ichki yo‘llarini shag‘allashtirish, asfaltlashtirish, tungi ko‘cha chiroqlari o‘rnatish, ikkita maktab va bitta maktabgacha ta’lim muassasini ta’mirlash bo‘yicha “Qishloq joylarini barqaror rivojlantirish” loyihasiga kiritildi.
— Siz mahallangizning iqtisodiy rivojlanishini eng yaxshi ta’minlay oladigan asosiy “o‘sish nuqtalari” (drayverlari), tarmoq yo‘nalishlarini aniqlash maqsadida so‘rov o‘tkazdingizmi? Agar o‘tkazilgan bo‘lsa, ushbu so‘rov nimani ko‘rsatdi? Bu haqda, shuningdek, aniqlangan “o‘sish nuqtalari”ni rivojlantirish uchun nima qilayotganingiz haqida ko‘proq gapirib bering.
— Haqiqatan ham, har bir hududning iqtisodiy rivojlanishini yaxshi ta’minlay oladigan asosiy “o‘sish nuqtalari” bo‘ladi, bizda bu borada issiqxonalarda sabzavot, ko‘katlar yetishtirish juda rivojlangan. Bugungi kunga qadar mahallamizda 3 nafar fuqaroga subsidiya asosida issiqxonalar qurib berilgan bo‘lsa, 42 ta kichik va katta issiqxonalar kredit asosida o‘z egalariga yetkazildi. Bundan tashqari, o‘z-o‘zini ish bilan band qilish borasida berilgan tushuntirishlarga ko‘ra 68 nafar fuqaro o‘z shaxsiy mablag‘lari hisobiga issiqxonalar qurib, ulardan foydalanib kelmoqda. Yuqoridagilardan tashqari, mahallamizga yaqin hududda joylashgan dehqon xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlashga ixtisoslashgan “Milmaxtrade” MChJ tomonidan hududimizda yetishtirilgan mahsulotlarni bozor bahosida xarid qilish taklifi olindi.
— “Mahallabay” tizimi mahalliy darajada hal qilib bo‘lmaydigan muammolarni hal qilishda barcha darajadagi boshqaruv organlarining yaqin o‘zaro hamkorligini ko‘zda tutadi. Bu hamkorlik qanday yo‘lga qo‘yilgan? Amaliyotingizda shunday holatlar bo‘lganmi? Qanday muammoga yordam berilgani, qaysi tashkilotdan va bu muammo qanday hal qilinganiga aniq misollar keltiring.
— Bugungi kunga qadar aholi muammolarini bartaraf etish bo‘yicha soliq, kadastr, arxitektura, davlat xizmatlari, tijorat banklari, suvoqova, elektr tarmoqlari va boshqa tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, barcha masalalar yuqoridagi tashkilotlar tomonidan malakali mutaxassislar yordamida hal qilingan. Misol tariqasida, hududimizda joylashgan ko‘p qavatli xonadonlar kanalizatsiya tarmog‘ida yuzaga kelgan muammo bo‘yicha viloyat “Suvoqava” tashkilotiga murojaat qilganimizda, tegishli muaxassislar tezkor ravishda holat joyiga yuborildi va muammo bartaraf etildi.
— Bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi ayovsiz kurash olib borilmoqda. Siz o‘z faoliyatingizda korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik uchun nima ishlar qilmoqdasiz?
— Mahallamiz “beshligi” tomonidan aholi o‘rtasida olib boriladigan o‘rganishlar, so‘rovlar va tushuntirishlar bilan bir qatorda Telegram kanalida mahalla guruhi ochilgan bo‘lib, ushbu guruhga hukumat tomonidan chiqarilayotgan qarorlar, yuristlar tomonidan berilayotgan huquqiy axborotlar bilan bir qatorda, korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha targ‘ibot-tashviqot materiallari joylashtirib boriladi. Bundan tashqari, fuqarolar bilan uchrashuv davomida korrupsiya oqibatlariga ham alohida to‘xtalib o‘tiladi.
— Faoliyatingiz davomida mahallada nimalar o‘zgardi, aholining bunga munosabati qanday? Ularning hokim yordamchilari institutiga va umuman “mahallabay” tizimiga ishonchi ortdimi? Kelajak rejalaringiz haqida so‘zlab bering.
— Faoliyatim davomida shuning guvohi bo‘lyapmanki, mahallamiz aholisining yashash sharoitlari yaxshilanib bormoqda, bu esa yurtimizda olib borilayotgan “Inson qadri” uchun tamoyilining mahsuli desam, adashmayman. Chunki bizga bildirilgan ishonch – mahalladagi ishsiz aholini ish bilan ta’minlash, ularga doimiy daromad manbaini yaratish borasida ko‘maklashish, tadbirkorlik sub’yektlari bilan hamkorlikda faoliyatimizni olib borish bilan bir qatorda ehtiyojmand va boquvchisini yo‘qotgan oila qatlami bilan ishlash hamda Prezidentimiz tomonidan berilayotgan imtiyozlarni to‘g‘ri va shaffof yetkazilishida o‘z natijasini bermoqda. Endilikda biz ish bozoriga yangi kirib kelayotgan yoshlarimiz va chet eldan qaytadigan migrantlarimizni ish bilan band qilish uchun ular bilan birgalikda ishlab, imtiyozli kredit, dehqon xo‘jaligi yo‘nalishida ijara asosida yer, subsidiya asosida asbob-uskuna ajratish bilan bandligini ta’minlab, tadbirkorlarimiz faoliyatini kengaytirish hisobiga qo‘shimcha bo‘sh ish o‘rinlari yaratishni o‘z oldimizga vazifa qilib olganmiz. Xullas, oldimizga qo‘yilgan maqsadlarimiz ulkan. Quvonarlisi, barcha ishlarimda xalq qo‘llab-quvvatlashini his qilib turaman.

— Впервые в нашей стране была налажена система «махаллабай» и во всех махаллях введена должность «помощника хокима». В чем для Вас смысл и суть этой позиции, как Вы ее понимаете?
— Благодаря возможностям, созданным уважаемым Президентом, должность «помощник хокима» стала системой, которая создала способ налаживания диалога между каждым гражданином, проживающим в махаллях, и государством, позволяющим знакомиться с мнениями, проблемами жителей и работать непосредственно с ними. Я считаю эту систему результатом реформ, проводимых нашим Президентом на основе принципа «За человеческое достоинство».
— Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Ранее насколько Вы знали о работе махалли, где сейчас являетесь помощником хокима? Какой Ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я родился в 1989 году в городе Бухара Бухарской области в семье рабочих, по специальности инженер-экономист. До введения в должность помощника хокима работал заместителем начальника отдела управления Бухарского областного управления по управлению государственными активами, заведующим филиала службы внутреннего контроля и комплаенс. Благодаря этой новой должности, учрежденной уважаемым Президентом, я участвовал в конкурсах на должность помощника хокима и мне посчастливилось работать помощником хокима в МСГ «Работак» Бухарского района Бухарской области. Эта работа и территория были новыми для меня, так как я раньше работал в другой сфере. Однако знания и навыки, которые мы получили от наших наставников, позволили нам эффективно выполнять поставленные перед нами задачи.
— Расскажите подробно о Вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе? Каков ее размер, какие крупные предприятия есть для трудоустройства жителей махалли, какими видами деятельности, в основном, занимаются местные люди? Какие в махалле есть объекты социальной инфраструктуры (школа, детский сад, медпункт и т.д.)?
— Наша махалля — это село, расположенное недалеко от районного центра, в нем проживают 1920 семей в 1828 домах, общая численность нашего населения составляет 6665 человек. Основная часть домов, где проживают местные жители, приходится на современные многоэтажные частные дома, построенные по проекту сельской застройки. Наша территория лидирует в районе по площади. Хотя большинство наших граждан работают в учреждениях и организациях, они дополнительно занимаются земледелием и выращиванием бахчевых культур в теплицах. Исходя из этого, мы выбрали драйвер нашей махалли в направлении развития теплиц и земледелия. Если говорить о социальной инфраструктуре, то на нашей территории есть 2 школы, 1 государственное и 5 государственно-частных дошкольных образовательных учреждений. Недавно были построены и сданы в эксплуатацию районное медицинское объединение и пешеходный подземный тоннель.
— Какие социальные группы населения составляют большинство в регионе, сколько бедных и малообеспеченных людей нуждаются в поддержке, насколько развито предпринимательство? Можно ли цифрами показать «социальный портрет» Вашей махалли?
— Как мы уже отмечали выше, если разделить население нашего региона на социальные группы, так как большинство из них рабочие, то основную часть граждан составляют трудоустроенные и желающие заняться дополнительным трудом люди. В свою очередь, количество нетрудоспособных граждан составило 65, нуждающихся в социальной защите — 45, безработных — 223 человека. Используя возможности, созданные нашим уважаемым Президентом, были выделены льготные кредиты для развития пчеловодства, тепличных хозяйств, животноводства, пошива одежды и сферы обслуживания, исходя из знаний, навыков и способностей этих граждан. Благодаря этому была обеспечена занятость 68 граждан, занятость 78 граждан — путем продажи с аукциона земли, предназначенной для дехканских хозяйств, 63 гражданина были трудоустроены на вакантные рабочие места, 12 гражданам выделены субсидии, 2 гражданина были привлечены к общественным работам, а 122 — зарегистрированы в качестве самозанятых.
— Можете рассказать, как прошло знакомство с населением махалли, насколько сложно было установить с ним контакт?
— Устанавливая контакт с жителями нашей махалли, мы вместе с ответственной за махаллю «пятеркой» организовали поквартирное изучение, что позволило нам ближе познакомиться с условиями жизни каждой семьи. Учитывая высказанные ими просьбы и предложения, мы открыли группу махалли на Telegram-канале. Эта группа также дала нам возможность быстро узнать о проблемах и предложениях, которые беспокоят жителей, и организовать оперативную работу с ними. Теперь каждый гражданин может обратиться к нам, не выходя из дома. Мы примем меры для решения вопроса, поднятого в данном обращении.
— В качестве помощника хокима Вы провели ряд исследований и опросов в своей махалле. Расскажите нам подробно об их результатах, что Вам удалось определить?
— В процессе работы с безработным слоем населения махалли я первым делом изучил их интересы, желания и мечты, провел с ними индивидуальные тренинги. Суть этого тренинга — каждый человек благодаря своим интересам может трудоустроиться и получать материальную выгоду. И на протяжении своей деятельности они были свидетелями того, что главным шагом для этого является умение планировать все шаг за шагом.
— Укажите, какие основные причины бедности среди жителей махалли были выявлены в результате проведенных обследований? Какие подходы Вы разработали для их преодоления? Какие меры Вы принимаете и планируете реализовать в этих сферах?
— В ходе общения с населением я для себя узнал через граждан, чьи жилищные условия ухудшились, а также, что причины бедности могут возникать в разных ситуациях. В основном, это: тяжелые заболевания с длительным лечением у какого-то члена семьи или потеря кормильца в семье; неправильное налаживание отношений между зарабатыванием и тратой денег; недостаточное уделение внимания воспитанию детей. Мы, безусловно, можем добиться хороших результатов, если сумеем научить каждого родителя, не равнодушного к будущему своего ребенка, к правильному отношению к деньгам. Ведь говорят же, пока мы покупаем ненужные вещи, нам скоро придется продать нужные вещи.
— В нашей махалле налажена системная работа по социальной поддержке малоимущих семей, и эти домохозяйства находятся на отдельном контроле руководителей нашего сектора. Гражданам с проблемами здоровья постоянно предоставляются бесплатные лекарства, гражданам с инвалидностью — специальные средства, выездные медосмотры, продукты питания, а трудоспособным гражданам — теплицы и швейные машины на основе субсидий.
— Какие инновационные и готовые способы Вы использовали в своей работе для поддержки бедных домохозяйств? Приведите примеры и подробно опишите результаты работы с этими домохозяйствами.
— Если говорить об одном из методов поддержки бедных домохозяйств в нашей махалле, то у нас есть своя школа в направлении земледелия. Соответственно, обеспечена занятость 78 граждан путем выделения 9,3 га земли. Чтобы эффективно использовать выделенные земельные участки, мы прикрепили к ним опытных земледельцев. Например, Кудратова Гульсара была прикреплена к 17 участкам по 15-20 соток. На выделенных участках земли были установлены 25 сезонных небольших теплиц, в которых высажен сорт моркови, привезенный из Индии, и найден покупатель с договором на приобретение выращенной продукции по рыночной стоимости.
— Для устойчивого развития махалли важно наличие и состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и других инфраструктур. В связи с этим как Вы можете описать проблемы в вашей махалле, что Вы делаете для их решения и благоустройства махалли?
— Тот факт, что наша махалля расположена на территории, прилегающей к городу Бухаре и центру района, и то, что здесь проходит дорога М-37, полностью обеспечивают потребности нашего населения в транспорте. Возможность получения дополнительного дохода на основе проекта возобновляемых источников энергии, проводимого в нашей стране, вызвала большой интерес у населения, и в результате наша махалля стала одной из первых в районе, где установили солнечные батареи.
Кроме того, исходя из предложений жителей махалли, построен и сдан в эксплуатацию новый подземный пешеходный переход; для улучшения качества связи установлены новые антенны компаний Beeline и Ucell; в проект «Устойчивое развитие сельских мест» была включена работа по отсыпке щебнем, асфальтированию внутренних дорог нашей махалли, установке ночного уличного освещения, ремонту двух школ и одного дошкольного образовательного учреждения.
— Провели ли Вы опрос, чтобы определить основные «точки роста» (драйверы) и направления отрасли, которые могут наилучшим образом обеспечить экономическое развитие вашей махалли? Если да, то что показал этот опрос?
— Действительно, каждый регион имеет основные «точки роста», которые могут обеспечить его хорошее экономическое развитие, в этом отношении у нас очень развито выращивание овощей и зелени в теплицах. На сегодняшний день в нашей махалле на основе субсидий построены теплицы для 3 жителей, и на основе кредита владельцам были переданы 42 большие и малые теплицы. Кроме того, благодаря разъяснениям в отношении самозанятости, 68 граждан построили и эксплуатируют теплицы за свой счет. Кроме вышеперечисленного поступило предложение от ООО Milmaxtrade, которое специализируется на переработке сельскохозяйственной продукции и расположено на территории рядом с нашей махаллей, приобрести продукцию, выращенную в нашем регионе, по рыночной цене.
— Система «махаллабай» предусматривает тесное взаимодействие органов управления всех уровней в устранении проблем, которые не могут быть решены на местном уровне. Как налажено это сотрудничество?
— На сегодняшний день для устранения проблем населения налажено взаимное сотрудничество с налоговыми, кадастровыми, архитектурными, государственными службами, коммерческими банками, водоканалами, электросетевыми и другими организациями, и все вопросы решаются вышеперечисленными организациями с помощью квалифицированных специалистов. Например, когда мы обратились в областную организацию «Сувокава» по поводу проблемы, возникшей в канализационной сети многоэтажных домов, расположенных в нашем регионе, соответствующие специалисты оперативно выехали на место происшествия, изучили проблему и решили ее.
— Помимо исследований, опросов и разъяснений, проводимых среди населения «пятеркой» нашей махалли, на Telegram-канале открыта группа махалли, и в этой группе, наряду с постановлениями, изданными правительством, правовой информацией, предоставленной адвокатами, размещаются агитационно-пропагандистские материалы по предупреждению коррупции. Кроме того, во время встречи с гражданами отдельно обсуждаются последствия коррупции.
— Что изменилось в махалле за время Вашей деятельности, как к этому относятся жители? Повысилось ли их доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом? Расскажите нам о своих планах на будущее.
— За свою карьеру я был свидетелем того, что условия жизни жителей нашей махалли улучшаются, и я не ошибусь, если скажу, что это результат реализуемого в нашей стране принципа «Достоинство человека». Потому что оказанное нам доверие дает свои плоды в обеспечении работой безработных жителей махалли, оказании помощи им в создании постоянного источника дохода, ведении нашей деятельности в сотрудничестве с субъектами предпринимательства, работе с малоимущими и потерявшими кормильца семьями, правильном и прозрачном донесении информации о льготах.
Сейчас мы работаем вместе с нашей молодежью, которая должна выйти на рынок труда, и с нашими мигрантами, возвращающимися из-за границы, и поставили перед собой задачу обеспечить занятость через предоставление льготных кредитов, аренду земли дехканским хозяйствам, оборудования на субсидированной основе, создать дополнительные рабочие места за счет расширения деятельности наших предпринимателей. Итак, наши цели велики. Я счастлив, что чувствую поддержку людей во всей своей работе.