– Kasbiy faoliyatingiz haqida qisqacha gapirib bersangiz, bu lavozimga qanday kelgansiz? Oldin nima ish bilan shug‘ullangansiz? Qaysi ko‘nikmalaringiz sizga yuklangan vazifalarni samarali bajarishga yordam bermoqda? Vazifangiz mohiyatini qanday tushunasiz?
– Ushbu vazifada uch yildan beri faoliyat yuritib kelyapman. O‘zim ham shu yerda tug‘ilib o‘sganman. Hokim yordamchisi etib tayinlanishimdan oldin 10 yil davomida fermerlik qilganman. Keyin 5 yil tadbirkorlikda o‘zimni sinab ko‘rdim. Hokim yordamchiligiga tadbirkorlikdan o‘tganman. Mazkur vazifada ishlagan davrda to‘plagan tajriba va ko‘nikmalar hozirgi faoliyatim uchun ham juda qo‘l kelmoqda. Chunki mahalla fuqarolarining barcha muammolari bilan yaqindan tanishman. Asosiy vazifalarimiz qatoriga mahalladagi har bir xonadonni chuqur o‘rganib chiqish, toifalarga ajratib olish, aholi bandligini ta’minlash, ishsiz fuqarolarni kasb-hunarga va tadbirkorlikka o‘qitish, mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholining tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida kredit va subsidiyalar ajratish kabilar kiradi.
– Mahallangizning joylashuvi, u yerdagi mavjud infratuzilma ob’yektlari (yo‘llar, maktab, bog‘cha, poliklinika, sanoat korxonalari), aholini ish bilan ta’minlash imkoniyatlari haqida to‘liqroq gapirib bersangiz?
– Mahallamizda jami 1155 ta xonadon mavjud bo‘lib, ularda 6450 nafar kishi istiqomat qiladi. “Quyosh” mahallasi Sirdaryo tumani markazidan 8 kilometr uzoqlikda joylashgan. Hududda 2 ta qishloq vrachlik punkti, 3 ta umumta’lim maktabi, 1 ta davlat maktabgacha ta’lim muassasasi, shuningdek, 2 ta nodavlat bolalar bog‘chasi, 50 o‘rinli xususiy tibbiyot muassasasi faoliyat yuritmoqda. Mahallamizdagi infratuzilma aholi talablariga to‘liq javob beradi, deb aytish mumkin. Aholining ko‘pchilik qismi tomorqasida dehqonchilik bilan shug‘ullanadi.
“Quyosh” mahallasidan 4 kilometr masofada oyna zavodi faoliyat yuritadi. Korxona Germaniya bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Ayni paytda bu yerda 230 ga yaqin fuqaro doimiy ish bilan ta’minlangan.
– Ish faoliyatimni 2022 yil yanvar oyida boshlagan bo‘lsam, avvalambor, mahalladagi barcha xonadonlar xatlovdan o‘tkazildi, aholining ijtimoiy-iqtisodiy holati, bandlik darajasi, ishsizlar soni, talab va ehtiyojlari o‘rganib chiqildi. Keyingi bosqichda shu ma’lumotlar asosida mahalladagi xonadonlar iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha reja tuzilib, maqsadlar belgilandi. Hududdagi imkoniyatlardan kelib chiqqan holda, mahallaning asosiy rivojlanish drayveri etib, issiqxonachilik (pomidor, bodring, bulg‘or qalampiri yetishtirish), ko‘chatchilik va limonchilik kabilar belgilandi. Mahallada ish boshlagan paytimiz 300 dan ziyod xonadonning tomorqasida issiqxona mavjud edi. 2024 yil oxiriga kelib, ularning soni jami 970 taga yetdi.
2022 yil yanvarda o‘tkazilgan xatlovda mahallada 380 nafar ishsiz fuqaro aniqlangan bo‘lsa, hozirgi kunga kelib, o‘sha ro‘yxatdan faqat 8 kishi qoldi. Lekin ular ham bekor o‘tirgani yo‘q, o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida tomorqasida dehqonchilik bilan shug‘ullanib kelmoqda. Ularga lizing asosida motokultivator va mini traktorlar olib berilgan.
– Siz mas’ul bo‘lgan mahallada sabzavotchilik bo‘yicha “Bir mahalla – bir mahsulot” loyihasi doirasida yaxshi natijalarga erishilgani e’tirof etildi. Bu yo‘nalishda mahallada qilingan ishlar haqida batafsilroq gapirib bersangiz.
– Bu yo‘nalishdagi ishlarni 2022 yildayoq boshlab yuborgan edik, shu sababli bugungi kunda salmoqli natijalarga erishildi. O‘sha paytlar hududda eksportbop mahsulotlar deyarli ekilmagan, olingan hosil faqat mahalliy bozorlarga chiqarilgan. Mahallamiz dehqonlari bilan gapni bir joyga qo‘yib, “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida Isroil va Gollandiyadan hosildor urug‘larni olib keldik. Bundan ko‘zlangan maqsad vaqtincha ishsiz bo‘lgan fuqarolarning bandligini ta’minlab, aholi xonadonlarida tomorqadan samarali foydalanish, chorva va parrandachilikni rivojlantirish, oila byudjetini yaxshilash va pirovardida kambag‘allikni qisqartirish edi. Hamma dehqonlar bilan bir turdagi mahsulotlar (pomidor, bodring va bulg‘or qalampiri) yetishtirish va markazlashgan holda eksportga chiqarishga kelishib oldik. Ishlar shundan boshlandi. Tayyorgarlik ishlari doirasida aholi xonadonlarida tomorqadan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha o‘quv kurslari ham tashkil etildi va u mahalladagi o‘z o‘zini band etgan dehqonlar uchun foydali bo‘ldi. Kurs tinglovchilariga xonadonlarni kooperatsiya usulida biriktirish va yetishtirilgan mahsulotni markazlashgan holda realizatsiya qilish, tomorqalardan samarali foydalanish, subsidiya, bank xizmatlari va imtiyozli kreditlar ajratish tartiblari to‘g‘risida ham atroflicha tushunchalar berildi.
Shuningdek, “Quyosh” mahallasida “Tomorqa xizmati” korxonasi tashkil etildi. U mahalla dehqonlariga xizmat ko‘rsatadi. Masalan, dehqonlar bu yerdan mini motoblok, mini traktor, issiqxonaga ishlov beradigan turli xil asbob-uskunalarni ijaraga olishlari mumkin. Bu ham kam ta’minlangan, o‘z mehnat qurollari mavjud bo‘lmagan fuqarolarimiz uchun qulaylik tug‘diradi. Ijara uchun hisob-kitobni ular hosil yig‘ib-terib olinganidan so‘ng qilishlari mumkin.
– Mahalla bo‘yicha nechta xo‘jalikda bu tamoyil asosida ish joriy qilingan? Bitta issiqxonadan o‘rtacha qancha mahsulot olinyapti? O‘tgan yili jami qancha mahsulot eksport qilindi?
– “Quyosh” mahallasining o‘zida o‘rtacha 8 sotixlik bitta issiqxonadan yiliga 200 mln so‘m daromad olinyapti. 2023 yilda mahallamizdan jami 35 mlrd so‘mdan ortiq sabzavot Rossiyaning 2 viloyatiga eksport qilindi. Hisob-kitobimiz bo‘yicha, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 45 mlrd so‘mdan oshdi. Masalan, Sirdaryo tumanining “Quyosh” mahallasida istiqomat qiluvchi Y.Tursunov o‘z tomorqa xo‘jaligida issiqxona biznesi bilan muvaffaqiyatli shug‘ullanib kelmoqda. Bundan ko‘zlangan maqsad fuqarolarni tomorqadan samarali foydalanib, qo‘shimcha daromad manbasini yaratishdir.
E’tiborga molik jihati, mahallada yetishtirilgan sabzavotlar shu yerning o‘zida qutilarga solinib, qadoqlanadi. Mahalla xonadonlaridan birida shunday xizmat tashkil etilgan. Bu orqali mahallada yashovchi xotin-qizlar kunlik ish bilan ta’minlanmoqda.
– Mahallada limonchilik bo‘yicha ham ishlar boshlangan ekan. Shu haqida gapirib bersangiz.
– Ha, shunday. Qo‘shimcha ravishda limonchilikni ham rivojlantirish ustida jadal ishlar olib borilmoqda. Masalan, o‘tgan yilda 2 sotix limonxonadan bir mavsumda 2 tonnadan ziyod limon sotdik. Kilosi 45 ming so‘mdan, bitta limondan bir yilda 200 kggacha hosil olinmoqda. Bu, albatta, xo‘jalikning moliyaviy holatiga ijobiy ta’sir qildi. Men mahallamizga ko‘proq limonchilikni targ‘ib qilyapman, chunki issiqxonada pomidor, bodring va boshqa sabzavotlar yetishtirishdan ko‘ra limon ancha foydaliroq. Limonchilik sirlarini Qo‘qonga, Dang‘ara tumaniga borib, shaxsan o‘rganib keldim.
Bu yil bahorda Farg‘onadan 300 xonadon uchun limon ko‘chatlarini olib kelib tarqatish, uni issiqxonalarda yetishtirishni yo‘lga qo‘yish, dehqonlarga limonchilik sir-asrorlarini to‘liq o‘rgatishni rejalashtirib turibmiz. Bunda bizga dang‘aralik fermerlar ham ko‘mak berishadi. Buning uchun barcha imkoniyatlarimiz mavjud.
Misol keltiradigan bo‘lsam, mahallada istiqomat qiluvchi dehqonlardan biri Erkin Nishonov hokim yordamchisi orqali kredit olib, issiqxona qurdi. Mahalla mas’ullari qurilishning hamma jarayonlarida yordam berishdi. Buyurtma asosida ko‘chat yetishtirishni yo‘lga qo‘ydik. Bu yerdan 100 mln so‘mdan ortiq daromad olyapmiz. Ko‘chatlar yetkazib berilgach, yerga pomidor-bodring ekamiz. Shunda yillik daromadimiz 200 mln so‘mdan oshadi. Faqat o‘tgan yilning o‘zida mahalladagi 25 nafar fuqaroga tadbirkorlikni boshlashi uchun kreditlar ajratildi. Mahalladagi o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar soni jami 1185 nafarga yetdi.
– Kambag‘allikni keltirib chiqaruvchi sabablar mahallaning joylashuvidan kelib chiqib, turlicha bo‘lishi mumkin. Ammo umumiy jihatlari ham mavjud. Xususan, tajribamdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsam, ko‘pchilik fuqarolarda boqimondachilik kayfiyati kuchli, kishilarning bir qismi o‘z muammolarini boshqalar hal qilib berishi kerak, degan noto‘g‘ri fikrda. Bundan tashqari, dangasalik holatlari ham ko‘p uchraydi. Bu esa, o‘z navbatida, mavjud imkoniyatlardan yetarlicha foydalanmaslikka olib keladi. Masalan, ayrim oilalarda hamon tomorqasidagi yeridan ham oqilona foydalanmasdan kelmoqda. Bu holatning oldini olish bo‘yichi tizimli ishlarni reja asosida amalga oshirib kelyapmiz.
Endi savolning ikkinchi qismiga kelsak, kambag‘alchilikni to‘liq bartaraf etish uchun qo‘shimcha qilinadigan ishlar ham bor. Xususan, mehnat qilish istagida bo‘lgan aholiga tomorqa yer maydonlari ajratish ishlarini davom ettirish zarur. Shuningdek, imkon darajasida yirik zavod-fabrikalar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, aholini bu korxonalarga ishga joylashtirish, tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari haqida tushuncha berib, har tomonlama yordam berish zarur deb o‘ylayman.
– Mehnat migrantlariga yordam berish maqsadida mahallada alohida xatlov o‘tkazildi. Hozirgi kunda mahallada yashovchi 18 nafar fuqaro chet ellarda vaqtinchalik mehnat faoliyati bilan shug‘ullanadi. Ularning har biri bilan aloqaga chiqib, holati o‘rganildi. Xorijda ishlab, daromadi yetarli bo‘lmagan fuqarolarni ortga qaytarib, o‘zimizda ish bilan ta’minlash bo‘yicha maxsus reja tuzib chiqildi. Agar vatanga qaytsalar, ularga biznes bilan shug‘ullanishlari, o‘z bizneslarini boshlashlari uchun zarur moliyaviy va boshqa ko‘maklar berilishi haqida atroflicha tushuntirildi.
– Hokim yordamchilari samarali faoliyat yuritishi uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgan, ulardan to‘liq foydalanib kelyapmiz. Shunday bo‘lsa-da, mahalla iqtisodiyotini yanada rivojlantirish uchun ajratiladigan moliyaviy resurslar hajmini konkret hudud imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda yanada ko‘paytirish lozim deb hisoblayman. Shuningdek, tumandagi sektor rahbarlari ta’sirini ham kamaytirish maqsadga muvofiq. Hokim yordamchilari faoliyatini yanada erkinlashtirish ham ishimiz samaradorligini yanada oshirgan bo‘lar edi.
– Joriy yilning 3 fevral kuni Prezident huzurida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda hokim yordamchilari ishini “jonlantirish va yangi turtki berish” vazifasi qo‘yildi. Shundan kelib chiqqan holda mahallangizda qanday ishlar rejalashtirilmoqda?
– Haqiqatdan ham ushbu yig‘ilishda “mahalla yettiligi”, shu jumladan, hokim yordamchilari oldiga ham yangi vazifalar belgilandi. Endilikda ular tomorqada ekin-tekin ishlarini tashkil etish uchun ham mas’ul bo‘ladilar. “Yettilik” safiga mahalla bankirlari (har to‘rtta mahallaga bir nafardan) ham qo‘shildi. Bu ham ishimizga ko‘mak berishi shubhasiz. Tajribamdan kelib chiqib aytsam, qishloq mahallalaridagi tomorqalarda hali ishlatilmagan imkoniyatlar juda ko‘p, faqat ularni qidirib topish kerak. Izlagan imkon topadi, degan gap bekorga aytilmagan.
– Mahallangiz aholisining amalga oshirilayotgan islohotlarga munosabati qanchalik o‘zgardi? Endilikda oldingizga qanday maqsadlar qo‘ydingiz?
– Kelgusi rejalarimiz haqida aytadigan bo‘lsak, mahallani iqtisodiy jihatdan yanada taraqqiy toptirish maqsadida mahallaga tutash fermer xo‘jaligi yerlaridan 30 gektar yerni zaxiraga olib, uni fuqarolarimizga 15 sotixdan auksion orqali tarqatish haqida taklif kiritganmiz. Bunda yerlar birinchi navbatda “Ijtimoiy reyestr”, “Ayollar daftari”da turadigan kam ta’minlangan oilalarga berilishi ko‘zda tutilmoqda. Buning natijasida, 2025 yil yakuniga borib, mahalla eksporti hajmini 60 mlrddan oshirishni ko‘zlab turibmiz. Mahsulotga talab bor. Hozirning o‘zida Rossiyaning Novosibirsk viloyatidan sotib olish haqida taklif kelib tushgan.
Aytmoqchimanki, erishgan natijalarimizning bari mehnatning mahsulidir. Vatanimiz uchun fidoyi bo‘lib ter to‘ksak, albatta, katta muvaffaqiyatlarga erishamiz!

– Расскажите о своей профессиональной карьере и о том, как вы пришли на эту должность? Какие навыки помогают эффективно выполнять поставленные перед Вами задачи? Как Вы понимаете суть своей задачи?
– Я работаю на этой должности уже три года. Я и сам родился и вырос здесь. До того, как меня назначили помощником хокима, 10 лет проработал фермером, затем в течение 5 лет пробовал свои силы в предпринимательстве. Опыт и навыки, полученные мной за эти годы, очень помогают мне. Потому что хорошо знаком со всеми проблемами жителей махалли. Нашими основными задачами являются глубокое изучение каждого домохозяйства махалли, обеспечение занятости населения, обучение безработных граждан профессиям, развитие предпринимательства в махалле, выделение кредитов и субсидий на поддержку предпринимательской инициативы населения.
– Всего в нашей махалле 1155 домохозяйств, в которых проживает 6450 человек. Махалля «Куёш» расположена в 8 километрах от центра Сырдарьинского района. В регионе функционируют 2 сельских врачебных пункта, 3 общеобразовательные школы, 1 государственное дошкольное образовательное учреждение, а также 2 негосударственных детских сада и частное медицинское учреждение на 50 коек. Можно сказать, что инфраструктура махалли полностью удовлетворяет потребности населения. Большая часть населения занимается земледелием на своих приусадебных участках.
В 4 километрах от махалли «Куёш» действует стекольный завод. Предприятие создано совместно с Германией, где в настоящее время постоянной работой обеспечены около 230 граждан.
– Я приступил к работе в январе 2022 года, и первым делом были обследованы все дома в махалле, изучены социально-экономическое положение населения, уровень занятости, численность безработных, их запросы и потребности. На следующем этапе на основе этих данных был составлен план и поставлены цели по развитию экономики домохозяйств махалли. Исходя из возможностей региона, основными драйверами развития махалли определены тепличное хозяйство (выращивание помидоров, огурцов и болгарского перца), питомники и лимоноводство. Когда мы начали работу в махалле, более 300 домохозяйств имели теплицы на приусадебных участках. К концу 2024 года их общее число достигло 970.
Перепись населения, проведённая в январе 2022 года, выявила в махалле 380 безработных граждан, однако на сегодняшний день в этом списке осталось всего 8 человек. Но и они не сидят сложа руки, а занимаются земледелием на своём огороде, как самозанятые личности. Им на основе лизинга предоставлены мотокультиваторы и мини-тракторы.
– Было признано, что в Вашей махалле в рамках проекта «Одна махалля — один продукт» достигнуты хорошие результаты по выращиванию овощей. Не могли бы Вы подробнее рассказать о проделанной работе?
– Мы начали работу в этом направлении ещё в 2022 году, поэтому на сегодняшний день достигнуты значительные результаты. В то время в регионе практически не выращивались экспортные культуры, а урожай вывозился только на местные рынки. Мы договорились с дехканами нашей махалли и на основе принципа «Одна махалля — один продукт» привезли плодородные семена из Израиля и Голландии. Целью было обеспечение занятости временно безработных граждан, эффективное использование приусадебных земель, развитие животноводства и птицеводства, улучшение семейного бюджета и в конечном итоге — сокращение бедности.
Мы договорились со всеми дехканами выращивать одни и те же виды продуктов (помидоры, огурцы, болгарский перец) и экспортировать их централизованно. Вот так всё и началось. В рамках подготовительной работы в домохозяйствах также были организованы обучающие курсы по организации эффективного использования приусадебных участков, что было полезно для самозанятых дехкан махалли. Слушателям курсов также были подробно разъяснены такие вопросы, как объединение домохозяйств методом кооперации, централизованная реализация произведённой продукции, эффективное использование приусадебных участков, субсидии, банковские услуги и порядок выделения льготных кредитов.
Также в махалле «Куёш» было создано предприятие «Томорка хизмати», которое оказывает услуги дехканам махалли. Например, дехкане могут арендовать здесь мини-мотоблоки, мини-тракторы и различное тепличное оборудование. Это также создаст удобства для малообеспеченных граждан, не имеющих собственных инструментов. Арендную плату они смогут уплатить позже, после сбора урожая.
– Во скольких хозяйствах махалли была внедрена работа на основе этого принципа? Сколько продукции в среднем производится в одной теплице? Сколько было экспортировано в прошлом году?
– Только в самой махалле «Куёш» теплица площадью в среднем 8 акров приносит 200 миллионов сумов годового дохода. В 2023 году из нашей махалли в 2 области России было экспортировано овощей на общую сумму более 35 млрд. сумов. По нашим расчётам, в 2024 году этот показатель превысил 45 млрд. сумов. Например, житель махалли «Куёш» Сырдарьинского района Й. Турсунов успешно занимается тепличным бизнесом на своем приусадебном участке.
Примечательно, что овощи, выращенные в махалле, расфасовываются и упаковываются прямо здесь. Такие услуги былы организованы в одном из домохозяйств махалли. Это обеспечивает местных женщин ежедневной работой.
– Оказывается в махалле также начались работы по выращиванию лимонов. Можете рассказать об этом?
– Да, совершенно верно. Ведётся интенсивная работа по развитию лимоноводства. Например, в прошлом году мы продали более 2 тонн лимонов за один сезон с лимонария площадью 2 соток. При цене 45 тысяч сумов, с одного лимона в год собирают до 200 кг урожая, что положительно сказалось на финансовом состоянии хозяйства. Я больше всего пропагандирую в махалле лимоноводство, потому что выращивание в теплице лимонов гораздо прибыльнее, чем выращивание помидоров, огурцов и других овощей. Я изучил секреты выращивания лимонов, поехав в Коканд, Дангаринский район.
Этой весной мы планируем привезти саженцы лимона из Ферганы для 300 домохозяйств, начать выращивать их в теплицах и полностью обучить дехкан секретам выращивания лимона. В этом нам также помогут дангаринские фермеры. У нас есть все возможности для этого.
Например, мы помогли Эркину Нишонову получить кредит и он построил теплицу. Уполномоченные лица махалли оказали помощь на всех этапах строительства. Мы наладили выращивание саженцев на основе заказа. На этом мы зарабатываем более 100 миллионов сумов. После доставки рассады мы высадим в почву помидоры и огурцы. Тогда наш годовой доход превысит 200 миллионов сумов. Только в прошлом году 25 гражданам махалли были выделены кредиты для предпринимательства. Общее число самозанятых граждан в махалле достигло 1185 человек.
– Каковы, по Вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность? Как Вы думаете, что ещё необходимо сделать для дальнейшего снижения уровня бедности в регионе?
– Причины бедности могут различаться в зависимости от местоположения махалли. Но есть и общие черты. В частности, основываясь на своём опыте, могу сказать, что у большинства граждан есть сильное чувство иждивенчества, и некоторые люди ошибочно полагают, что их проблемы должны решать другие. Кроме того, очень часто встречются и случаи лени. Это, в свою очередь, приводит к недоиспользованию имеющихся возможностей. Например, некоторые семьи до сих пор не используют свою землю разумно. Мы на основе разработанного плана ведём планомерную работу по предотвращению подобной ситуации.
Переходя ко второй части вопроса, необходимо предпринять дополнительные меры для полного искоренения нищеты. В частности, необходимо продолжить выделение приусадебных участков гражданам, желающим работать. Я также считаю, что необходимо наладить сотрудничество с крупными заводами и фабриками, обеспечить занятость населения на этих предприятиях, дать им представление о возможностях открытия собственного дела, оказать всестороннюю помощь.
– С целью оказания помощи трудовым мигрантам в махалле проведена отдельная опись. В настоящее время 18 граждан махалли временно работают за рубежом. С каждым из них мы связались и изучили их состояния. Разработан специальный план по возвращению граждан, работавших за рубежом и не имеющих достаточных доходов, по предоставлению им рабочих мест в нашей стране. Было подробно разъяснено, что в случае возвращения на родину им будет оказана необходимая финансовая и иная поддержка для занятия предпринимательской деятельностью и открытия собственного дела.
– Исходя из практического опыта работы в качестве помощника хокима, какие предложения Вы можете дать для дальнейшего совершенствования деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышения эффективности их работы? Какая помощь вам нужна?
– Для эффективной работы помощников хокима созданы все необходимые условия, и мы ими в полной мере пользуемся. Однако я считаю, что объём финансовых ресурсов, выделяемых на дальнейшее развитие экономики махалли, должен быть ещё больше увеличен, исходя из возможностей конкретного региона. Также целесообразно снизить влияние руководителей секторов в районе. Дальнейшая либерализация деятельности помощников хокима также способствовала бы повышению эффективности нашей работы.
– На совещании, состоявшемся под руководством Президента 3 февраля текущего года, была поставлена задача «оживить и придать новый импульс» работе помощников хокима. Исходя из этого, какие мероприятия планируются в махалле?
– Действительно, на этом совещании были поставлены новые задачи перед «семёркой» махалли, в том числе и помощниками хокима. Теперь они также будут отвечать за организацию посевных работ на приусадебном участке. К рядам «семёрки» присоединились и местные банкиры (по одному из каждых четырёх махаллей). Это также поможет нашей работе. По моему опыту, в сельской местности есть много неиспользованных возможностей, нужно просто поискать. Недаром говорят, «кто ищет, тот найдёт возможность».
– Насколько изменилось отношение жителей махалли к проводимым реформам? Какие цели Вы сейчас перед собой поставили?
– Если говорить о дальнейших планах, то в целях дальнейшего экономического развития махалли мы предложили зарезервировать 30 гектаров земли у соседнего фермерского хозяйства и раздать её нашим гражданам по 15 соток через аукционы. Предусматривается, что в первую очередь землю будут выделять малообеспеченным семьям, занесённым в «Социальный регистр» и «Женскую тетрадь». В результате мы намерены увеличить объём экспорта махалли до более чем 60 миллиардов к концу 2025 года. На продукцию есть спрос. Предложение о покупке уже поступило из Новосибирской области России.
В заключение хочу сказать, что все достигнутые нами результаты — это плод упорного труда. Если мы будем действовать самоотверженно во благо нашей родины, то несомненно добьёмся большого успеха!