– Mazkur lavozimga kelishimdan oldin shu mahallada xotin-qizlar faoli sifatida faoliyat yuritganman. Bu vazifada ishlash barobarida mahallada istiqomat qilib kelayotgan xotin-qizlarni oila, mahalla va mehnat jamoalarida ijtimoiy-huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, ayniqsa, “Ayollar daftari”ga kiritilgan xotin-qizlar bilan manzilli ishlarni amalga oshirish bo‘yicha vazifalarni tashkil etib kelganman. Shuningdek, vakolatim doirasida yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash, mahallada ayollar tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, ayollarning bandligini ta’minlash, kasb-hunarga o‘qitish, ularga ijtimoiy-huquqiy, psixologik va moddiy yordam ko‘rsatish bilan ham shug‘ullandim.
Faoliyatim davomida mahalla aholisi bilan ko‘p muloqot qilishga to‘g‘ri kelgan. Ularning mavjud muammolari bilan yaqindan tanishman, desam xato bo‘lmaydi. Mahalla aholisini yaxshi bilganim va orttirgan tajribam menga hokim yordamchisi sifatida ishlashimga qo‘l kelmoqda.
– Mahallangizning joylashuvi, u yerdagi mavjud infratuzilma ob’yektlari (yo‘llar, maktab, bog‘cha, poliklinika, sanoat korxonalari), aholini ish bilan ta’minlash imkoniyatlari haqida to‘liqroq gapirib bersangiz?
– Mahallamiz Yunusobod tumanining markazida joylashgan. Mahallamizda 10 ming nafarga yaqin aholi istiqomat qiladi. Mahalla hududida 10 ga yaqin ijtimoiy soha ob’yekti, ya’ni 1 ta (307-sonli bog‘cha) maktabgacha ta’lim muassasasi, 2 ta (53 va 87-sonli maktablar) o‘rta maktab, 2 ta bank shoxobchasi faoliyat yuritadi. Shuningdek, 96 ta tadbirkorlik sub’yekti, 24 ta savdo va 40 ta xizmat ko‘rsatish shoxobchasi mavjud.
O‘tgan davrda mazkur ijtimoiy soha ob’yektlari va tadbirkorlik sub’yektlari bilan olib borilgan hamkorlik natijasida mahallada istiqomat qilib kelayotgan 60 nafarga yaqin ishsiz fuqaroni doimiy ish bilan ta’minlashga erishildi.
– Mahalla iqtisodiy drayverini belgilashdan oldin aholi, mavjud infratuzilma va imkoniyatlar har tomonlama o‘rganib chiqildi. Tahlillar asosida mahallamiz rivojining asosiy drayveri sifatida xizmat ko‘rsatish, xususan, savdo-sotiq va tikuvchilik sohalari tanlab olindi. Mazkur ixtisoslashuv asosida mahallada 24 ta savdo-sotiq ob’yekti va 15 ta tikuvchilik sohasi yo‘nalishidagi tadbirkor o‘z faoliyatini yuritib, 110 nafarga yaqin aholini doimiy ish bilan ta’minlab kelmoqdalar.
– 2024 yilgi faoliyatim davomida, mahallada istiqomat qilayotgan aholi bilan olib borilgan ishlar natijasida:
- 195 nafar ishsiz fuqaroni turli yo‘nalishlarda o‘z-o‘zini band qilishga, 78 nafar fuqaroni doimiy ishga joylashtirishga va 27 nafar fuqaroni kasb-hunarga yo‘naltirgan holda bandligi ta’minlandi;
- O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 11 maydagi 252-son qaroriga asosan, asbob-uskuna va mehnat qurollari xarid qilish uchun 7 nafar fuqaroga 80 mln so‘mlik subsidiyalar ajratildi;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 21 dekabrdagi PQ-55-son qaroriga asosan 2 nafar fuqaroga 66 mln so‘m kredit berildi;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 9 yanvardagi 7-son qarori hamda “Biznesga birinchi qadam” dasturiga muvofiq, 9 nafar fuqaroning tadbirkorlik faoliyatini boshlashini rag‘batlantirish maqsadida 200 mln so‘m kredit ajratildi;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 14 sentyabrdagi 306-son qaroriga asosan “Arkon evergrand”, “Gimenneye”, “Soqoq xamdam”, “Med Fayz Team”, “S.Hodjiyev” kabi 5 ta tashkilotga tadbirkorlik faoliyatini boshlashini rag‘batlantirish maqsadida 500 mln so‘mlik kredit ajratildi.
– Joriy yilda mahallani rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda yana qanday rejalaringiz bor? Hozirgacha nimaga erishildi va kelgusida nimalar qilish kerak?
– Mahallamiz joriy yilda “Obod mahalla” dasturiga kiritilgan bo‘lib, hududda joylashgan 20 ta ko‘p qavatli uyni joriy ta’mirlash, qariyb 25 km ichki yo‘llarni asfaltlash, 1,5 km piyodalar yurish yo‘laklariga bruschatkalar qo‘yish, 1500 kv/m lotoklar o‘rnatish, 260 metr bordyur o‘rnatish, 8 ta uy atrofida 2200 kv/m yashil maskan barpo etish, 1,5 km sug‘orish tizimini tortish ishlari boshlandi, shuningdek, mahalla hududida 1 ta “Nuroniylar” maskani, 2 ta bolalar sport maydonchasi, 5 ta bolalar o‘yingohi va 1 ta savdo majmuasini qurish ishlari olib borilmoqda.
– Aytish kerakki, 2020 yildan O‘zbekistonda kambag‘allikni qisqartirish masalalariga alohida e’tibor qaratila boshlandi. Xabaringiz bor, bu sohada hatto alohida davlat organi – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tashkil etilgan. Endi kambag‘allik holatlarining kelib chiqishiga to‘xtalsak, buning sababi har bir oilada turlicha bo‘lishi mumkin. Ko‘pincha, ma’lum kasbga ega emaslik, doimiy ish joyining yo‘qligi, mavjud imkoniyatlarni ko‘ra olmaslik kabi omillar oilalarning kambag‘allikka tushib qolishiga sabab bo‘ladi.
Mahallamizda istiqomat qiluvchi aholi o‘rtasida kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabablarning oldini olish maqsadida aholining barqaror bandlik va yuqori daromad topishga erishishi, ta’lim olish va kasb-hunar o‘rganishi, kafolatlangan davlat tibbiy va ijtimoiy xizmatlardan foydalanishi hamda yashash sharoitlarini yaxshilash, mahallalar infratuzilmasini rivojlantirish, shuningdek, davlat organlari xodimlari va fuqarolar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilish yo‘nalishlarida ishlarni tashkil etilsa, maqsadga muvofiq, deb o‘ylayman.
– Hokim yordamchisi sifatida faoliyatimni boshlaganimda mahalla hududida 56 ta tadbirkorlik sub’yekti faoliyat olib borgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib, ularning soni 280 tadan oshdi. Shundan, 132 ta YaTT va 137 ta MChJ ochildi.
- Misol tariqasida, “Yufka” MChJ qandolat mahsulotlarini ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi va mahallada istiqomat qiluvchi 54 nafar fuqaro ish bilan ta’minlangan.
- “Rivoj Evolution” MChJ poligrafiya yo‘nalishida faoliyat yuritadi. Bu yerda mahallada istiqomat qiluvchi 26 nafar fuqaro ishlab kelmoqda.
- “Osiyo wood product” MChJ temir buyumlar va qurilish materiallarini ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi va mahallada istiqomat qiluvchi 33 nafar fuqaro ish bilan ta’minlangan.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni Vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
– Mahallada istiqomat qilgan va bugungi kunda xorijda mehnat qilayotgan fuqarolar bilan haftaning payshanba kuni “Mahalla yettiligi” ishtirokida onlayn muloqotlar o‘tkaziladi. Muloqotlar davomida fuqarolarning mavjud muammolari o‘rganiladi va ularni vatanga qaytishga undash, yaxshi daromadli kasblarni taklif etish chora-tadbirlari ko‘riladi. Shu bilan birga, mahallada istiqomat qiluvchi mehnat migratsiyasidan qaytgan fuqarolarning holidan xabar olinib, mutasaddilar bilan ularning mavjud muammolari bartaraf etilmoqda.
– Hokim yordamchilariga faoliyat yuritish uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgan. Ularning ishida samaradorlikni yanada oshirish uchun aholi o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida imtiyozli kreditlar ajratilishida banklar tomonidan o‘tkaziladigan “skrining” tizimini hokim yordamchilarining “Onlayn-mahalla” platformasiga ulash maqsadga muvofiq bo‘lardi.
– Joriy yilning 3 fevral kuni Prezident huzurida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda hokim yordamchilari ishini “jonlantirish va yangi turtki berish” vazifasi qo‘yildi. Shundan kelib chiqqan holda mahallangizda qanday ishlar rejalashtirilmoqda?
– Bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda berilgan vazifalardan kelib chiqib, mahalla aholisiga kredit, subsidiyalar berish, fuqarolarni kasb-hunarga o‘qitish, mahallada ishsizlarni daromadli mehnat bilan band qilish, tadbirkorlikka jalb etish, tadbirkorlikni rivojlantirish, o‘zini o‘zi band qilganlarni YaTT yoki oilaviy korxona sifatida ish boshlashiga yordam berish kabi asosiy vazifalarni o‘zimga belgilab oldim.
Bundan tashqari, faoliyatim davomida mahallada istiqomat qilib kelayotgan aholi xonadonlarining daromadini oshirish va tomorqasidan samarali foydalanish bo‘yicha ekin ektirish, “Bir kontur – bir mahsulot” tamoyili asosida tashkil etilayotgan loyihalarni moliyalashtirishda ishtirok etish kabi bir nechta vazifalarni o‘zim uchun rejalashtirib qo‘ydim.
– Ayol sifatida ham hokim yordamchisi vazifasini bajarish, ham uy ishlarini eplash qiyin bo‘lmayaptimi?
– Respublikamizda xotin-qizlarga yaratilayotgan shart-sharoitlardan kelib chiqib, qolaversa, oilamning kasbiy faoliyatimni to‘liq qo‘llab-quvvatlab kelishayotganligini hisobga olsam, vazifamni bajarishimda deyarli qiyinchilik yo‘q. Barchasiga ulgurib, ikki nafar farzandimning tarbiyasi bilan shug‘ullanishga ham vaqt topyapman.
– Mahallangiz aholisining amalga oshirilayotgan islohotlarga munosabati qanchalik o‘zgardi? 2025 yilda o‘z oldingizga qanday yangi maqsad va rejalar qo‘ygansiz?
– Mahallamizda aholiga ko‘rsatilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy e’tibor, bo‘layotgan ijobiy o‘zgarishlar hamda mahallabay ishlash tizimida “Mahalla yettiligi” faoliyati joriy etilganligi aholi o‘rtasida ijobiy qabul qilinmoqda.
Mahalla aholisining ehtiyojmand qatlami bilan ishlash uchun “Mahalla yettiligi” a’zolari va mutasaddi idoralar tomonidan o‘zlariga yuklatilgan vazifalardan kelib chiqib, fuqarolarga amaliy yordamlar ko‘rsatish uchun barcha zaruriy chora-tadbirlarni amalga oshirib kelishmoqda. Shu o‘rinda mazkur ishlardan aholi rozi ekanligini aytib o‘tish o‘rinli.
2025 yilda oldimga qo‘ygan maqsadim – mahallamiz aholisining tinchligi va osoyishtaligini ta’minlash, aholi turmush darajasini va daromadlarini yanada oshirish, kambag‘allik va ishsizlikni kamaytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va fuqarolarni kasb-hunarga o‘qitishga qaratilgan.
Xususan, Respublikamizda mazkur yo‘nalishda qabul qilingan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi, “Mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish” bo‘yicha qabul qilingan hujjatlardan hamda Prezidentimiz tomonidan hokim yordamchilariga bergan barcha vazifalaridan kelib chiqqan holda faoliyatimni tashkil etishni rejalashtirganman.

– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Чем вы занимались раньше? Какие навыки помогают эффективно выполнять поставленные задачи?
– До того, как занять эту должность, я работала общественной активисткой в этой махалле. Помимо этого, мною была организована работа по оказанию социально-правовой поддержки женщинам в их семьях, махалле и трудовых коллективах, повышению их общественно-политической роли и особенно по проведению адресной работы с женщинами, включёнными в «Женскую тетрадь».
Также в рамках своих обязанностей, я занималась подготовкой молодёжи к семейной жизни, развитием женского предпринимательства в махалле, обеспечением занятости женщин, проведением профессиональной подготовки, оказанием им социально-правовой, психологической и материальной помощи.
На протяжении деятельности мне приходилось много общаться с жителями махалли. Не будет преувеличением сказать, что я хорошо знакома с жителями и их проблемами. Всё это, и приобретённый мной опыт, пригодились в работе помощника хокима.
– Расскажите подробно о местоположении Вашей махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры, возможностях трудоустройства населения.
– Наша махалля расположена в центре Юнусабадского района. В ней проживает около 10 тысяч человек и функционируют около 10 объектов социальной сферы, в том числе 1 дошкольное образовательное учреждение (детский сад № 307), 2 общеобразовательные школы (школы № 53 и 87), 2 отделения банков. Также имеется 96 субъектов предпринимательства, 24 торговых и 40 точек сферы услуг. За истекший период в результате взаимодействия с объектами социальной сферы и субъектами предпринимательства постоянной работой обеспечено около 60 безработных граждан, проживающих в махалле.
– Прежде чем определить экономический драйвер махалли, были всесторонне изучены проблемы населения, существующая инфраструктура и возможности. На основе проведённого анализа основным «драйвером» развития нашей махалли была выбрана сфера услуг, в частности, торговля и пошив одежды. В рамках этой специализации в махалле функционируют 24 торговых точки и 15 ателье по пошиву одежды, обеспечивающих постоянную занятость около 110 жителей.
– Расскажите вкратце об итогах вашей деятельности в 2024 году по различным направлениям. Какие были достигнуты успехи?
— В 2024 году достаточно существенные успехи были достигнуты в области повышения занятости. Так, 195 безработных граждан стали самозанятыми по самым различным направлениям, 78 граждан получили постоянную работу, а 27 граждан направлены на профессиональное обучение.
Большое внимание уделялось поддержке предпринимательства. Двум гражданам предоставлено 66 млн. сумов кредитов, а семи гражданам выделено 80 млн. сумов субсидий на приобретение оборудования. В рамках программы «Первый шаг к бизнесу» 9 гражданам выделен кредит в размере 200 млн. сумов для стимулирования налаживания предпринимательской деятельности. Кроме того, кредит в размере 500 млн. сумов выделен 5 организациям: «Arkon evergrand», «Gimenneye», «Soqoq xamdam», «Med Fayz Team», «S.Hodjiyev» для стимулирования их предпринимательской деятельности.
– Расскажите о развитии предпринимательства в махалле за период Вашей деятельности на посту помощника хокима. Сколько за это время было создано новых предприятий? Приведите примеры успешных инициатив.
– Когда я начинала свою работу в качестве помощника хокима, в махалле действовало 56 субъектов предпринимательства, а сегодня их число превысило 280. Всего за время моей деятельности было открыто 132 ЧП и 137 ООО. В качестве успешных примеров могу привести следующие предприятия.
ООО «Yufka» занимается производством кондитерских изделий и обеспечивает работой 54 жителя махалли. ООО «Rivoj Evolution» осуществляет свою деятельность в сфере полиграфии. Здесь работают 26 жителей махалли. ООО «Оsiyo wood product» занимается производством изделий из железа и строительных материалов, обеспечивает работой 33 жителя, проживающих в махалле.
– Какие приоритетные задачи определены по развитию махалли в этом году? Какие у Вас планы в этом направлении? Что удалось достичь и что предстоит сделать?
– В этом году наша махалля была включена в программу «Обод махалля». Уже начаты работы по текущему ремонту 20 многоэтажных домов, расположенных на её территории, асфальтированию почти 25 км внутренних дорог, укладке брусчатки на 1,5 км пешеходных дорожках, установке 1500 кв/м лотков и 260 метров бордюров, созданию 2200 кв/м зеленых насаждений вокруг 8 домов, прокладке 1,5 км оросительной системы. Также на территории махалли ведутся строительные работы в центре «Нуронийлар» двух детских и пяти спортивных площадок и одном торговом центре.
– Исходя из опыта работы помощником хокима, каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в махалле? Что необходимо сделать ещё, чтобы эффективно снизить уровень бедности среди населения?
– Следует отметить, что с 2020 года в Узбекистане вопросам сокращения бедности уделяется особое внимание, для этого даже создан отдельный государственный орган. Если проанализировать причины бедности, то они могут быть разными в каждой семье. Семьи зачастую оказываются в бедности из-за таких факторов, как отсутствие определённой профессии или постоянной работы, неспособность увидеть имеющиеся возможности.
В целях предотвращения основных причин бедности среди населения махалли, считаю целесообразным организовать работу по таким направлениям, как достижение стабильной занятости и высоких доходов, образование и профессиональная подготовка, доступ к гарантированным государственным медицинским и социальным услугам, улучшение жилищных условий, развитие инфраструктуры махалли, а также непосредственное общение с представителями государственной власти и гражданами.
– По четвергам с участием «махаллинской семёрки» проводятся онлайн-диалоги с гражданами, проживающими в махалле и работающими за рубежом. В ходе встреч изучаются имеющиеся проблемы граждан и принимаются меры по стимулированию их возвращения на родину и предоставлению им хорошо оплачиваемой работы. Кроме того, ходим по домам граждан, вернувшихся из трудовой миграции и стараемся решить имеющиеся у них проблемы с уполномоченными лицами.
– Исходя из практического опыта работы, что можно ещё сделать для повышения эффективности работы помощников хокима?
– Помощникам хокима созданы все необходимые условия для ведения эффективной работы. Для дальнейшего повышения эффективности их работы целесообразно подключить к платформе помощников хокима «Онлайн-махалля» систему «скрининга», проводимого банками при выделении льготных кредитов на развитие предпринимательства среди населения.
– На селекторном совещании, состоявшемся 3 февраля, Президентом была поставлена задача «оживить и придать новый импульс» работе помощников хокима. Исходя из этого, какие мероприятия планируются провести?
– Исходя из задач, поставленных на совещании, я ставлю перед собой следующие основные задачи: предоставление кредитов и субсидий жителям махалли, обучение граждан профессиям, обеспечение занятости безработных в махалле, привлечение их к предпринимательству, развитие предпринимательства, оказание помощи самозанятым в открытии ЧП или семейного предприятия.
Кроме того, в течение своей деятельности я запланировала для себя несколько задач: увеличение доходов домохозяйств, проживающих в махалле, и посадка сельскохозяйственных культур для эффективного использования приусадебных участков, а также участие в финансировании проектов, организованных по принципу «Один контур — один продукт».
– Не сложно ли вам, как женщине, выполнять обязанности помощника хокима и заниматься домашними делами?
– Учитывая условия, созданные для женщин в нашей республике, а также то, что моя семья полностью поддерживает мою профессиональную деятельность, я практически не испытываю трудностей в выполнении своих обязанностей. Успеваю всё делать и ещё нахожу время на воспитание двоих детей.
– Насколько изменилось отношение жителей вашей махалли к проводимым реформам? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой в 2025 году?
– Деятельность «махаллинской семёрки» в системе работы «махаллабай» положительно воспринимается населением. Исходя из задач, поставленных перед собой членами «махаллинской семёрки» и уполномоченными органами по работе с нуждающейся частью населения махалли, ими реализуются все необходимые меры по оказанию практической помощи гражданам. Стоит отметить, что население этими работами удовлетворено.
Моя цель на 2025 год — обеспечить дальнейшее повышение уровня жизни и доходов населения, сокращение бедности и безработицы, развитие предпринимательства, обучение граждан профессиональным навыкам. В частности, свою деятельность планирую организовать на основе принятых в республике в этом направлении программы «От бедности — к процветанию», актов по «Созданию безопасной среды в махаллях и ранней профилактике правонарушений», а также исходя из всех поручений, поставленных Президентом помощникам хокимов.