– Ushbu vazifaga kelganimga qadar bank tizimida faoliyat yuritganman, jumladan, Asakabank va Mikrokreditbankning Jizzax viloyat filialida ishlaganman. Shuningdek, hokim yordamchisi lavozimiga tayinlangunimga qadar tadbirkorlik yo‘nalishida ham faoliyat olib borganman. Asosiy ish tajribamni bank tizimida orttirdim, desam adashmagan bo‘laman. Sababi bank tizimida aholi bilan, ayniqsa, ishlab chiqaruvchi, xizmat ko‘rsatuvchi va savdo sohasidagi tadbirkorlar, shuningdek, o‘z xonadonlarida kichik tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri birga ishlab, ularning biznes loyihalarini moliyalashtirish va amalga oshirishda, yangi ish o‘rinlari yaratish va aholi bandligini ta’minlashda o‘z tajribamni oshirganman.
Bankka tadbirkorlik qilish istagida kelgan har bir fuqaroni, avvalo, xushmuomalalik bilan tinglaysiz, muammoning yechimini taklif etasiz. Bugungi kunda hokim yordamchisi sifatida mahallada, aholi orasida faoliyat yuritish men uchun qiyinchilik tug‘dirmaydi. Xonadonma-xonadon kirib, uy xo‘jaliklari bilan tanishib, har bir oilaning iqtisodiy-ijtimoiy muammolarini o‘rganib, xatlovdan o‘tkazgan holda ish boshlaganimiz har tomonlama to‘g‘ri bo‘lgan. Prezident vakili sifatida uyma-uy kirib borishimizning o‘zi katta bir mas’uliyat ekanligini dildan his qilib turaman.
– Mahallangizning joylashuvi, u yerdagi mavjud infrastruktura ob’yektlari (yo‘llar, maktab, bog‘cha, poliklinika, sanoat korxonalari), aholini ish bilan ta’minlash imkoniyatlari haqida to‘liqroq gapirib bersangiz?
– Sharof Rashidov tumani Yaxtanlik mahallasi Jizzax shahrining Jizzaxlik mahallasi bilan tutash qismida joylashgan. Mahallada 2 ta umumta’lim maktabi va 4 ta davlat xususiy sherikchilik asosida maktabgacha ta’lim muassasasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Shuningdek, 1 ta yirik qurilish korxonasi va 15 ta kichik ishlab chiqarish korxonasi, ko‘plab savdo-servis nuqtalari ham faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
– Faoliyatimiz boshlangan 2022 yilda o‘tkazilgan so‘rovlar natijasida mahallaning asosiy drayveri chorvachilik ekanligi aniqlangan. Prezidentimiz tomonidan aholiga qulay tadbirkorlik sharoitlari yaratilishi va imtiyozlar berilishi, “Oilaviy tadbirkorlik” dasturi asosida imtiyozli kreditlar ajratilishi natijasida mahallaning asosiy drayveri mebel ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishga o‘zgarib bormoqda.
– 2024 yilda tadbirkorlikni rivojlantirish, ishsizlarni ish bilan ta’minlash, aholining kam ta’minlangan qatlamini qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni obodonlashtirish bo‘yicha bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Jumladan, 2024 yilda 20 ta yangi mebel ishlab chiqarish, 22 ta tikuvchilik va xizmat ko‘rsatish sexi, 5 ta xonadonda issiqxona tashkil etildi. Natijada, 106 nafar ishsiz fuqaroning bandligi ta’minlandi. Mebel ishlab chiqarish va tikuvchilik sexlarida 36 nafar yosh “Ustoz — shogird” tamoyili asosida kasbga o‘qitildi. Mahallada o‘tgan yilda obodonlashtirish borasida ham bir qancha ishlar amalga oshirildi.
O‘tgan yilda mahallamiz uchun 12 km ichimlik suvi tarmog‘i, 4 km yuqori bosimli gaz tarmog‘i, 2 km yuqori kuchlanishli elektr tarmog‘i tortildi. Natijada, mahalla aholisi to‘liq ichimlik suvi va tabiiy gaz bilan ta’minlandi.
– Joriy yilda mahallani rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda yana qanday rejalaringiz bor? Hozirgacha nimaga erishildi va kelgusida nimalar qilish kerak?
– Joriy yilda mahallamizda “Obod mahalla”, “Obod ko‘cha” va “Obod xonadon” tamoyili asosida amaliy ishlar boshlanib, mahalla infratuzilmasini, gaz va elektr ta’minotini yaxshilash, yo‘llarni asfaltlash va har bir xonadonda yuqori daromad keltiruvchi tadbirkorlik faoliyati, jumladan, asosiy e’tibor mebel ishlab chiqarish, tikuvchilik, qo‘ziqorin yetishtirish, issiqxona, chorvachilik va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarini tashkil etish bo‘yicha yo‘l xaritalari tasdiqlanib, rejali asosda tizimli amalga oshirish muddatlari belgilandi. Bugungi kunda mahallada 80 ga yaqin xonadonda mebel ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Hozirgi kunda bizning asosiy maqsadimiz 2025 yil oxiriga qadar yana 60 ta xonadonda mebel ishlab chiqarish sexlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish va mahallamizni ishsizlikdan xoli hududga aylantirishdan iborat.
– Hokim yordamchisi sifatida faoliyatimdan va tajribamdan kelib chiqib shuni aytishim mumkinki, kambag‘allikni keltirib chiqaruvchi asosiy omillar, bu birinchi navbatda, ayrim fuqarolarimizdagi boqimondalik kayfiyati bo‘lsa, ikkinchidan, ularda o‘ziga bo‘lgan ishonchning yo‘qligi deb o‘ylayman. Sababi, bugungi kunda Muhtaram Prezidentimiz tomonidan o‘z xonadonida daromad topishi yoki tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishi uchun ko‘plab imtiyoz va qulayliklar yaratib berilmoqda. Shu o‘rinda yana bir muhim omil mahalla yettiligi faoliyatidir. Agar mahalla yettiligi o‘z vazifalarini vijdonan ado etib, xalq orasida yurib nafaqat har bir xonadon, balki har bir fuqaroni yoki oilaning har bir a’zosi bilan hamjihat bo‘lib, uning muammosini aniqlab, dardini eshitib, muammosiga yechim topa olsagina o‘sha insonning dunyoqarashi o‘zgaradi, kelajakka intilish hissi paydo bo‘ladi, o‘zi uchun munosib turmush tarzi yaratish uchun harakat qilishni boshlaydi. Men faoliyat ko‘rsatayotgan Yaxtanlik mahallasi fuqarolarining tadbirkorlik ko‘nikmalari yaxshi shakllangan. Bizning vazifamiz ularning yanada rivojlanishi uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratib berish va moliyaviy jihatdan qo‘llab quvvatlashdir. Shunda hududda yangi ish o‘rinlari va qo‘shimcha mahsulot ishlab chiqarish hajmi oshadi. Bu esa hududda ishsizlik va kambag‘allik darajasining sezilarli darajada kamayishiga xizmat qiladi.
– Hokim yordamchisi sifatida faoliyat yuritgan davrimda Yaxtanlik mahallasida tadbirkorlikni rivojlantirish borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Ushbu davr mobaynida oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 3,0 mlrd so‘mga yaqin imtiyozli kredit mablag‘lari ajratildi. 65 ta yangi mebel ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi, savdo va xizmat ko‘rsatish korxonasi tashkil etildi, 200 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Jumladan, yakka tartibdagi tadbirkor Gulchehra Jumayevaga 100 mln so‘m miqdorida imtiyozli kredit mablag‘i ajratilishi natijasida, stol-stul ishlab chiqarish faoliyati yo‘lga qo‘yilib, 8 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Yana bir xususiy tadbirkorimiz Zulayho Hamroqulovaga 220 mln so‘m kredit mablag‘i ajratilishi natijasida 50 o‘rinli xususiy maktabgacha ta’lim muassasasi tashkil etilib, 10 ta yangi ish o‘rni tashkil etildi.
– Yaxtanlik mahallasida xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, mehnat qilish uchun xorijga ketgan fuqarolar va ularning oila a’zolari bilan mahalla yettiligi tomonidan doimiy muloqot yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ularning ish sharoitlari, sog‘liklari va oila a’zolarining yashash sharoitlari o‘rganib kelinmoqda. Shuningdek, xorijda kam maosh olib ishlayotgan fuqarolarimizni yurtimizga qaytarish, tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish hamda tadbirkorlikka jalb etish, qayta kasbga o‘qitish va munosib ish o‘rinlariga joylashtirish yuzasidan zarur chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda.
– Mahallangiz aholisining amalga oshirilayotgan islohotlarga munosabati qanchalik o‘zgardi? 2025 yilda o‘z oldingizga qanday yangi maqsad va rejalar qo‘ygansiz?
– Bugungi kunda mamlakatimizda Yurtboshimiz tomonidan olib borilayotgan barcha islohotlar faqat inson manfaati, inson qadri uchun, xalqimizga munosib turmush-tarzini yaratish uchun amalga oshirilayotganini butun dunyo e’tirof etayotganini ko‘rishimiz mumkin. Shuningdek, Yaxtanlik mahallasida ham amalga oshirilayotgan ishlar, muhim ishbilarmonlik muhitining shakllanayotganligi, infratuzilmaning yaxshilanayotganligi, umuman olganda, barcha islohotlar xalqimiz manfaatlari uchun xizmat qilayotganini mahallamiz aholisi amalda ko‘rib turibdi va ularning davlatga va islohotlarga bo‘lgan ishonchi tobora ortib bormoqda.

Помощники хокима — среди народа (махалля "Яхтанлик")
– Расскажите о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогают выполнять поставленные задачи?
– Ранее я работал в банковской системе, в частности, в Джизакском областном филиале Асака-банка и Микрокредитбанке. До назначения на должность помощника хокима, я вёл деятельность, связанную с предпринимательством. Не ошибусь, если скажу, что свой основной опыт работы я получил именно в банковской системе, работая напрямую с предпринимателями в сфере производства, услуг и торговли, а также с людьми, желающими открыть малый бизнес у себя на дому, участвуя в реализации их бизнес-проектов.
Каждого гражданина, который приходит в банк с желанием заняться предпринимательством, мы выслушивали и предлагали решение. Поэтому сегодня мне не сложно вести деятельность с жителями махалли, в качестве помощника хокима. Мы правильно начали свою работу, познакомились с людьми, проводя подворный обход домохозяйств, изучили экономические и социальные проблемы каждой семьи и провели перепись. Я всей душой чувствую, что наша работа — это большая ответственность.
Расскажите подробно о местоположении махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры, возможностях трудоустройства населения?
– Махалля «Яхтанлик» Шараф-Рашидовского района расположена по соседству с махаллей «Жиззахлик» города Джизака. В махалле действуют 2 общеобразовательные школы и 4 дошкольных образовательных учреждения на основе государственно-частного партнёрства. Также имеется 1 крупное строительное и 15 малых производственных предприятий, а также множество торговых и сервисных точек.
– В результате опросов, проведённых в 2022 году, когда началась наша деятельность, было установлено, что основным драйвером махалли является животноводство. В результате предоставления Президентом благоприятных условий и льгот для предпринимательства, выделения льготных кредитов на основе программы «Семейное предпринимательство» — основной драйвер махалли смещается на производство мебели и обслуживание.
– Расскажите об итогах Вашей деятельности в 2024 году?
– В 2024 году был реализовывались усилия по развитию предпринимательства, трудоустройству безработных, поддержке малообеспеченного слоя населения и благоустройству махалли. В частности, в 2024 году создано 20 новых мебельных производств, 22 швейных и сервисных цеха, а также теплиц в 5 домохозяйствах. В результате была обеспечена занятость 106 безработных жителей. 36 молодых людей прошли обучение по принципу «Устоз-шогирд» в мебельных и швейных цехах.
В прошлом году в нашей махалле было проложено 12 км сети питьевого водоснабжения, 4 км — газоснабжения высокого давления и 2 км — электросети высокого напряжения. В результате жители махалли были полностью обеспечены питьевой водой и природным газом. Также был выполнен ряд работ по благоустройству. В частности, было очищено 2 км имеющихся арыков, обработаны и отбелены деревья в 509 домохозяйствах и на 13 улицах махалли, высажены саженцы различных цветов.
– Какие приоритетные задачи определены по развитию вашей махалли в этом году? Чего уже удалось достичь и что ещё предстоит сделать?
В этом году в нашей махалле начата практическая работа по принципам «Благоустроенная махалля», «Благоустроенная улица» и «Благоустроенный дом», утверждены дорожные карты по улучшению инфраструктуры махалли, улучшению газо- и электроснабжения, асфальтированию дорог, организации высокодоходного бизнеса в каждом домохозяйстве, включая производство мебели, пошив одежды, выращивание грибов, тепличное хозяйство, животноводство и обслуживания, а также установлены сроки их реализации в плановом порядке. Сегодня около 80 домохозяйств махалли начали производить мебель. Наша главная цель — к концу 2025 года наладить деятельность цехов по производству мебели ещё в 60 домах и превратить нашу махаллю в зону, свободную от безработицы.
– Исходя из Вашего опыта работы помощником хокима, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность в махалле? Что необходимо сделать, чтобы более эффективно снизить уровень бедности среди населения?
– Могу сказать, что, основными факторами, обуславливающими бедность, являются, во-первых, иждивенческий настрой некоторых граждан, а во-вторых, их неуверенность в себе.
Сегодня главой нашего государства создаётся множество льгот для людей, желающих зарабатывать на дому или наладить предпринимательскую деятельность. Ещё одним важным фактором является деятельность «семёрки» в махаллях. Только в том случае, если «семёрка» махалли будет добросовестно выполнять свои обязанности, выявлять проблемы и помогать в их решении, у людей изменится мировоззрение, появится чувство устремлённости в будущее, и они будут стараться создать для себя достойный образ жизни.
У жителей махалли Яхтанлик, где я веду деятельность, хорошо сформированы предпринимательские навыки. Наша задача — создать благоприятную бизнес-среду для их дальнейшего развития и оказать им финансовую поддержку. Это позволит создать новые рабочие места и увеличить объёмы производства дополнительной продукции, что приведёт к значительному снижению уровня безработицы и бедности в регионе.
– Приведите, пожалуйста, примеры успешных предпринимательских инициатив за период Вашей деятельности на посту помощника хокима.
За период моей деятельности помощником хокима был проведён ряд мероприятий по развитию предпринимательства в махалле Яхтанлик. За это время на развитие семейного предпринимательства было выделено около 3 млрд. сумов льготных кредитных средств. Создано 65 новых предприятий мебельной промышленности, сельского хозяйства, торговли и сферы услуг, создано 200 новых рабочих мест.
В частности, в результате выделения льготного кредита в размере 100 млн. сумов индивидуальному предпринимателю Джумаевой Гулчехре было налажено производство столов и стульев, создано 8 новых рабочих мест. Еще одному частному предпринимателю Хамракуловой Зулайхо был предоставлен кредит в размере 220 млн. сумов, в результате чего создано 10 рабочих мест за счёт создания частного дошкольного образовательного учреждения на 50 мест.
В махалле Яхтанлик реализуется ряд мер по поддержке работающих за рубежом граждан. В частности, махаллинской «семёркой» налажен регулярный диалог с гражданами, выехавшими на заработки за рубеж, и членами их семей, изучаются условия их труда, состояния здоровья, условия жизни членов их семей. Также разрабатываются необходимые меры по возвращению в страну наших граждан, работающих за рубежом за низкую заработную плату, по развитию их предпринимательских навыков, привлечению их к предпринимательству, переподготовке и трудоустройству на рабочие места с достаточно высоким уровнем оплаты.
– Насколько изменилось отношение жителей Вашей махалли к проводимым реформам? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой в 2025 году?
– Все реформы, проводимые главой нашего государства в стране, осуществляются исключительно во благо людей, человеческого достоинства, для создания достойного образа жизни для народа. Жители нашей махалли также становятся свидетелями того, что проводимые в махалле Яхтанлик работы, формирование качественной деловой среды, улучшение инфраструктуры, в целом —все реформы, служат интересам нашего народа, и их доверие к государству и реформам всё больше возрастает.
В 2025 году наша главная цель — реализовать мероприятия, основанные на принципах «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля» и превратить махаллю в территорию с развитым предпринимательством, свободную от безработицы и преступности.