Samarali muzokaralardan so‘ng hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda Prezident matbuot xizmati.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Qasim-Jomart Toqayev O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi deklaratsiyaga imzo chekdilar. Hujjatda qardosh xalqlarimizning hayotiy muhim va uzoq muddatli milliy manfaatlari, ko‘p qirrali sheriklik salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish maqsadi o‘z ifodasini topgan.
Marosimda imzolangan yana bir muhim hujjat yaqin 5 yilda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi tovar ayirboshlashni 10 milliardga yetkazish bo‘yicha Amaliy harakatlar rejasidir. Unda ikki mamlakat tarmoqlari va hududlari uchun qulay sharoitlar yaratish ko‘zda tutilgan.
Davlat rahbarlari huzurida hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi. Bojxona, favqulodda vaziyatlarni oldini olish va bartaraf etish, fazoviy makonni tadqiq etish va undan tinch maqsadlarda foydalanish sohasiga doir hamda “Markaziy Osiyo” sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimlar shular jumlasidan.
Shuningdek, savdo, investitsiyalar, energetika, transport kommunikatsiyalari, sud-ekspertlik faoliyati, mudofaa, bandlik va fan sohalarida hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha tegishli hujjatlarga imzo chekildi.
Toshkent va Turkiston viloyatlari, Toshkent va Nur-Sulton shaharlari, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlari hokimliklari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan “yo‘l xarita”lari qabul qilindi.
Umuman, ko‘p qirrali O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab olgan 22 ta hujjat imzolandi.

По итогам плодотворных переговоров состоялась церемония подписания документов, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Касым-Жомарт Токаев скрепили подписями Декларацию о союзнических отношениях между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан. В ней определены отвечающие жизненно важным и долгосрочным национальным интересам двух братских народов цели по полному раскрытию потенциала многогранного партнерства.
Ещё один важный документ – План практических действий по доведению товарооборота между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан до 10 миллиардов долларов в ближайшее 5 лет. Он создаст благоприятные условия для отраслей и регионов двух стран.
В присутствии глав государств были подписаны межправительственные и межведомственные документы. В их числе соглашения в таможенной сфере, в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, исследования и использования космического пространства в мирных целях, о создании Международного центра промышленной кооперации «Центральная Азия», а также документы по дальнейшему расширению сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, энергетики, транспортных коммуникаций, судебно-экспертной деятельности, обороны, занятости, науки.
Приняты «дорожные карты» по расширению сотрудничества между хокимиятами Ташкентской и Туркестанской областями, городами Ташкент и Нур-Султан, Навоийской и Кызылординской областями на 2022-2023 годы.
Всего было подписано 22 документа, охватывающих практически все направления многогранного узбекско-казахстанского взаимодействия.