13 va 16 fevral kunlari Prezident huzurida o‘tgan yig‘ilishlarda tarmoq va hududlarda yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlash bo‘yicha asosiy vazifalar belgilangan bo‘lib, eng ustuvor islohotlar dasturlari va 2026 yilda “O‘zbekiston-2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi loyihalari tasdiqlandi.
Joriy yilning iqtisodiy vazifalari
2025 yilda yalpi ichki mahsulot 7,7 foizga o‘sib, 147 mlrd. dollardan oshdi. Iqtisodiy o‘sishning yarmidan ko‘pi xizmatlar hisobiga ta’minlandi. Qishloq xo‘jaligida har gektardan o‘rtacha daromad 4,5 ming dollardan 5 ming dollargacha o‘sdi, mehnat unumdorligi esa 4,7 foizga oshdi. Bir yil ichida bir dollar qo‘shilgan qiymat yaratishga sarflangan energiya xarajatlari 15 foizga kamaydi.
2026 yilda 6,6 foizlik iqtisodiy o‘sish orqali yalpi ichki mahsulot hajmini 167 mlrd. dollarga yetkazish rejasi belgilandi. Shuningdek, yig‘ilishda tarmoq va hududlarda yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash vazifalari qo‘yildi.
Strategik korxonalarning samaradorligini oshirish va xarajatlarni qisqartirish uchun 19 ta strategik korxona rahbariga xaridlar, logistika, raqamlashtirish va energiya samaradorligi bo‘yicha keskin choralar ko‘rib, tannarxni 10-15 foizga qisqartirish vazifasi topshirildi.
Hududiy sanoat. Uch yil ichida respublika sanoati 21 foizga o‘sgan bo‘lsa-da, bir qator tumanlarda o‘sish 10 foizga ham yetmadi. Shu bois respublika sanoatini kamida 8,5 foizga o‘stirish bo‘yicha tarmoqbay va hududbay rejalarini tasdiqlashga qaror qilindi.
Yiliga 650 ming dona avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega 4 ta yirik korxona mavjud. Bu yil 300 dan ziyod mahalliy korxona bilan kooperatsiya asosida yana 763 ta detal ishlab chiqarishni boshlash va avtomobil ishlab chiqarish hajmini 510 mingga yetkazish zarurligi ta’kidlandi. Avtokredit stavkalarini pasaytirish va hajmini oshirish choralarini ko‘rish topshirildi.
Investitsiyalarni jalb qilish va loyihalarni samarali amalga oshirish bo‘yicha yangi boshqaruv yondashuvlari belgilandi. Bu yil 50 mlrd. dollar xorijiy investitsiya jalb qilish rejalashtirilgan. Investitsiya loyihalari bilan ishlashda nafaqat loyihaning ishga tushirilishi, balki uning ekspluatatsiyasi, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratilishi va mahsulotlar eksporti ustidan ham qat’iy nazorat o‘rnatiladi. Shu maqsadda dasturga kiritilgan har bir loyihani ishga tushgandan keyin uch yil davomida monitoring qiladigan “Yagona milliy loyiha boshqaruvi” platformasi yaratiladi.
Joriy yilgi qurilish hajmini 400 trln. so‘mga yetkazish, sohada kamida 17 foiz o‘sishni ta’minlash topshirildi. Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish uchun byudjetdan 40 trln. so‘m mablag‘ ajratildi. Hududlardagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari ustidan nazoratni kuchaytirish, shuningdek, Qoraqalpog‘iston, Samarqand va Farg‘onada buyurtmachi xizmatlariga tajriba tariqasida xususiy sektorni jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
Bu toifadagi korxonalarda energiya samaradorligi bo‘yicha yangicha tizim joriy etilishi va uch yillik dastur ishlab chiqilishi belgilandi. 2026 yilda kichik va o‘rta korxonalarda 100 mln. kub metr gaz va 500 mln. kilovatt-soat elektr energiyasini tejash choralarini ko‘rish rejalashtirilgan. Yoritish ustunlariga kichik quyosh paneli, batareya hamda kun yorishishiga qarab, o‘zi o‘chib-yonadigan datchik o‘rnatishni boshlash topshirildi.
Davlat xaridlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilar ulushini oshirish. Davlat xaridlarida mahalliy mahsulotlar ulushi 68 foizga yetgan bo‘lsa-da, bir qator yirik korxonalarda bu ko‘rsatkich 40 foizga ham yetmagan. Tadbirkorlar davlat xaridi, ekspertiza va sertifikatlash jarayonlarida byurokratiya ko‘pligini aytmoqda. Endi vazirlar, tarmoq rahbarlari va hokimlar loyihalarning barcha bosqichlarida – muzokaralar va tenderlardan tortib qurilish va xomashyo ta’minotigacha – mahalliy mahsulotlar ulushini ko‘paytirishga shaxsan javob berishlari belgilandi.
Vazirlar, tarmoq rahbarlari va hokimlarning asosiy vazifasi yangi mahsulotlar bilan tashqi bozorlarga kirib borish bo‘lishi zarurligi qayd etildi. O‘tgan yili eksport 22 foizga o‘sib, 24 mlrd. dollarga yetgan bo‘lsa-da, ko‘p rahbarlar hali ham bu sohada eskicha ish uslubidan voz kechmagan. Endilikda eksport bo‘yicha talab faqat hajm emas, balki yangi mahsulot va yangi bozorlar bo‘yicha bo‘lishi belgilandi.
Ichki bozorda narx-navo barqarorligini ta’minlash. Yanvar oyida yillik inflyasiya 7,2 foizni tashkil etgani, inflyasiyaning 45 foizi oziq-ovqat mahsulotlari hisobiga, ayniqsa, 13 foizi go‘sht narxi hisobidan shakllangani qayd etildi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Tarmoq bozorlari va mehnat unumdorligi markaziga inflyasiya xavflarini aniqlab borish, har hafta tuman va shahar bozorlarini tahlil qilish, talab prognozini shakllantirish hamda har chorakda asosiy oziq-ovqat mahsulotlari balansini ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Ustuvor yo‘nalishlarni dasturiy amalga oshirish
Tarmoq va hududlarda yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlash bo‘yicha asosiy vazifalarni ro‘yobga chiqarish mexanizmlari tasdiqlangan eng ustuvor islohotlar dasturlari hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini 2026 yilda amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi loyihalarida o‘z aksini topdi.
Mazkur loyihalar ilg‘or xorijiy tajriba asosida mutlaqo yangi yondashuv asosida ishlab chiqildi. Ularda O‘zbekiston Prezidenti tomonidan belgilab berilgan joriy yildagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari va maqsadli ko‘rsatkichlari, shuningdek, ularni amalga oshirishning aniq mexanizmlari belgilangan. Islohot dasturlari va davlat dasturi o‘rtasidagi farqlar aniq ko‘rib chiqilgan. Islohotlar dasturlari davlatimiz rahbarining xalqimiz va Oliy Majlisga Murojaatnomasida ilgari surilgan tashabbuslar, shuningdek, 2026 yil uchun eng ustuvor islohotlarni qamrab olgan.
Ushbu dasturlar doirasida “hujjat ishlab chiqish”dan “natijaga erishish” tamoyiliga o‘tilmoqda. Har bir tashabbusni amalga oshirish mexanizmlari va yil yakuniga mo‘ljallangan ijro natijalarini baholash uchun asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) belgilangan. Dasturlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qilish mexanizmiga ega va ayrim tashabbuslar bo‘yicha alohida hujjat qabul qilishni talab etmaydi. Har bir islohotlar dasturining ijrosi uchun shaxsan javobgar bo‘lgan mas’ul rahbar va muvofiqlashtiruvchi davlat tashkiloti belgilanmoqda.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida esa strategiyaning 2026 yil uchun belgilangan maqsadli ko‘rsatkichlari ijrosi tashkil etiladi. Dastur bilan 337 ta banddan iborat amaliy chora-tadbirlar rejasi tasdiqlanmoqda. 2026 yilda sohalar kesimida eng muhim 59 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasi va asosiy strategik islohotlarni nazarda tutuvchi 12 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasi ishlab chiqiladi.
Dasturlar ijrosini moliyalashtirishga jami 250,5 trln. so‘m ajratilishi va 50,4 mlrd. dollar mablag‘ jalb qilinishi ko‘zda tutilgan. Davlat dasturi ijrosi bo‘yicha Adliya vazirligi va Hisob palatasi doimiy monitoring olib boradi. Vazirlar Mahkamasi har chorakda amalga oshirilgan ishlarni muhokama qiladi. Har yarim yilda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga hisobot hamda har oy Prezidentga axborot kiritib boriladi. Bosh vazir zimmasiga islohot dasturlari doirasidagi tashabbuslarni amalga oshirish va moliyalashtirishni muvofiqlashtirish hamda ularning amalga oshirilishini qat’iy nazorat qilish vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari taqdimot qilingan loyihalar bilan batafsil tanishdi, tegishli farmonni imzolab, islohot dasturlarini va “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” davlat dasturini tasdiqladi.

Программные приоритеты 2026 года
На совещаниях у Президента были 13 и 16 февраля были определены основные задачи по обеспечению высоких темпов экономического роста в отраслях и регионах и утверждены проекты программ наиболее приоритетных реформ и Государственной программы по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2026 году.
Экономические задачи текущего года
В 2025 году валовой внутренний продукт вырос на 7,7 процента и превысил 147 миллиардов долларов. Более половины экономического роста пришлось на долю услуг. В сельском хозяйстве средний доход с гектара увеличился с 4,5 тысяч до 5 тысяч долларов, производительность труда выросла на 4,7 процента. Затраты энергии, необходимые для создания одного доллара добавленной стоимости, снизились на 15 процентов за один год.
На 2026 год установлен план по доведению объёма валового внутреннего продукта до 167 миллиардов долларов при ожидаемом темпе экономического роста в 6,6 процента, а также на совещании были поставлены задачи по обеспечению высоких темпов роста в отраслях и регионах.
Для повышения эффективности стратегических предприятий и сокращения издержек руководителям 19 стратегических предприятий поручено принять решительные меры в сферах закупок, логистики, цифровизации и энергоэффективности и обеспечить снижение себестоимости на 10-15 процентов.
Региональная промышленность. Хотя за три года промышленность республики выросла на 21 процент, в ряде районов рост не достиг и 10 процентов. Принято решение утвердить региональные и областные планы по обеспечению роста промышленности республики на уровне не менее 8,5 процентов.
Для 4 крупных предприятия автопрома с годовой производственной мощностью 650 тысяч автомобилей в этом году необходимо начать производство ещё 763 деталей на основе кооперации с более чем 300 местными предприятиями и увеличить выпуск автомобилей до 510 тысяч. Поручено принять меры по снижению ставок и увеличению объёма автокредитов.
Определены новые управленческие подходы для привлечения инвестиций и эффективной реализации проектов. В этом году запланировано привлечь иностранные инвестиции в объёме 50 миллиардов долларов. При работе с инвестиционными проектами будет установлен строгий контроль не только над запуском проекта, но и его эксплуатацией, созданием высокой добавленной стоимости и выходом экспортом продукции. С этой целью будет создана платформа «Единого национального проектного управления», которая будет отслеживать каждый проект, включённый в программу, в течение трёх лет после запуска.
Поручено довести объём строительства в текущем году до 400 триллионов сумов, обеспечив рост в отрасли не менее чем на 17 процентов. Только из бюджета выделены 40 триллионов сумов, на развитие социальной и промышленной инфраструктуры. Подчёркнута необходимость усиления контроля за инжиниринговыми компаниями «Служба единого заказчика» в регионах, а также привлечения к службам заказчика частного сектора в Каракалпакстане, Самарканде и Фергане в качестве эксперимента.
Принято решение внедрить новую систему энергоэффективности и разработать трёхлетнюю программу для этой категории предприятий. В 2026 году предусмотрены меры по экономии 100 миллионов кубометров газа и 500 миллионов киловатт-часов электроэнергии на малых и средних предприятиях. Поручено начать установку на опоры уличных фонарей небольших солнечных панелей, автоматически включающих и выключающих свет в зависимости от освещённости.
Увеличения доли отечественных производителей в государственных закупках. Хотя в государственных закупках доля местной продукции достигла 68 процентов, в ряде крупнейших предприятий этот показатель не достигает 40 процентов. Предприниматели отмечают большое количество бюрократических процедур в процессах государственных закупок, экспертизы и сертификации. Теперь министры, руководители отраслей и хокимы будут лично отвечать за увеличение доли местной продукции на всех этапах проектов — от переговоров и тендеров до строительства и поставок сырья.
Продвижение новых продуктов на внешние рынки должно быть основной задачей министров, руководителей отраслей и хокимов. Хотя в прошлом году экспорт вырос на 22 процента и достиг 24 миллиардов долларов, многие руководители до сих пор не отказались от устаревших методов работы в этой сфере. Отныне требования к экспорту будут касаться не только объёма, но и наличия новых продуктов и новых рынков.
Обеспечение стабильности цен на внутреннем рынке. Отмечено, что в январе годовая инфляция составила 7,2 процента, 45 процентов инфляции пришлись на продукты питания, в том числе 13 процентов обусловлены ростом цен на мясо. Центру исследования отраслевых рынков при Министерстве экономики и финансов поручено выявлять риски инфляции, еженедельно анализировать рынки районов и городов, формировать прогноз спроса и ежеквартально разрабатывать баланс основных продуктов питания.
Программная реализация приоритетных направлений
Механизмы реализации основных задач по обеспечению высоких темпов экономического роста в отраслях и регионах нашли своё отражение в утверждённых проектах программ наиболее приоритетных реформ и Государственной программы по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2026 году.
Утверждённые проекты были разработаны с применением совершенно нового подхода, основанного на передовом зарубежном опыте. В них определены, обозначенные Президентом нашей страны, основные направления и целевые показатели государственной политики на текущий год, а также конкретные механизмы их реализации. Особо затронуты различия между программами реформ и государственной программой. Программы реформ включают инициативы, выдвинутые главой нашего государства в его Послании народу и Олий Мажлису, а также наиболее приоритетные реформы на 2026 год.
В рамках этих программ осуществляется переход от принципа «разработки документов» к принципу «достижения результата». Для каждой инициативы устанавливаются механизмы реализации и ключевые показатели эффективности (KPI) для оценки результатов по итогам года. Программы имеют механизм прямого действия и для некоторых инициатив не требуется принятие отдельного документа. По каждой программе реформ определяется ответственный руководитель, несущий персональную ответственность, и координирующая государственная организация.
Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан — 2030» в «Год развития махалли и всего общества» организует исполнение целевых показателей стратегии на 2026 год. Программой утверждается план практических мероприятий, состоящий из 337 пунктов. В 2026 году будут разработаны 59 проектов важнейших нормативно-правовых актов в разрезе сфере и 12 проектов нормативно-правовых актов, предусматривающих ключевые стратегические реформы.
На финансирование реализации программ предусмотрено выделить 250,5 триллиона сумов и привлечь 50,4 миллиарда долларов. Министерство юстиции и Счётная палата будут вести постоянный мониторинг исполнения Государственной программы. Кабинет Министров будет ежеквартально обсуждать ход исполнения. О ходе реализации программы каждые полгода будут отчитываться Законодательной палате Олий Мажлиса и ежемесячно докладывать Президенту. На Премьер-министра возложена координация реализации и финансирования инициатив в рамках программ реформ и строгий контроль за их исполнением.
Подробно ознакомившись с представленными проектами, глава нашего государства утвердил программы реформ и Государственную программу в «Год развития махалли и всего общества», подписав соответствующий указ.