O‘zbekiston iqtisodiyotining 2023 yilda rivojlanishi
2023 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti jadal sur’atlar bilan rivojlandi. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil yakunlari bo‘yicha yalpi ichki mahsulot (YaIM) 6 foizga o‘sdi (2022 yilda – 5,7%).
Geopolitik keskinliklarning davom etishiga qaramasdan, asosiy savdo hamkorlari bo‘lgan mamlakatlarda ham ijobiy trendlar kuzatildi. Xususan, Qirg‘izistonda iqtisodiyotning o‘sishi 2022 yilga qaraganda sekinlashishga qaramasdan, ancha yuqori bo‘lib, 6 foizni tashkil etdi. Qozog‘istonda esa YaIM o‘sishi 5% atrofida bo‘lishi kutilmoqda. O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha Xitoyda iqtisodiyot 5,2% o‘sdi. RF Iqtisodiy taraqqiyot vazirligi baholariga ko‘ra, 2023 yilning 11 oyida mamlakat iqtisodiyoti 3,3 foizga o‘sgan, yil yakunlari bo‘yicha bu ko‘rsatkich 4% atrofidani tashkil etishi kutilmoqda.
O‘zbekistonda yil davomida narxlar o‘sishining sekinlashishi qayd etildi. Yil yakunlari bo‘yicha iste’mol narxlari indeksi 8,77% tashkil etdi (solishtirish uchun, 2022 yilda bu ko‘rsatkich 12,25% bo‘lgan edi). Solishtirish uchun, Qozog‘istonda o‘tgan yil yakunlari bo‘yicha inflyasiya 9,8%, Rossiyada 7,4% darajasida bo‘lgan. O‘tgan yilda O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlari narxlari 9,7%, nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari 7,7%, xizmatlar narxlari esa 8,7% o‘sdi.
2023 yilda investitsiyaviy faollik keskin oshdi va 2022 yildagi 0,2 foizga nisbatan 22,1 foizga o‘sdi. Bu natijaga markazlashmagan investitsiyalarning o‘sishi hisobiga erishildi. Xususan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar 58,9 foizga o‘sdi (bunda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar deyarli 2 baravarga), tijorat banklari va qarz hisobiga amalga oshirilgan investitsiyalar 17,9 foizga, aholi mablag‘lari hisobiga kiritilgan investitsiyalar 8,9 foizga o‘sdi. Biroq, korxonalar tomonidan o‘z mablag‘lari hisobiga kiritiladigan investitsiyalarning pasayishi kuzatilmoqda.
2023 yilda markazlashtirilgan investitsiyalar 0,7 foizga qisqardi. Xususan, byudjetdan investitsiyalarning kamayishi 11,4 foizni tashkil etdi. Shu bilan birga, hukumat kafolati asosida jalb etilayotgan xorijiy investitsiya va kreditlar hajmlari 30 foizga oshdi.
Yil yakunlari bo‘yicha asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar umumiy hajmida markazlashtirilgan investitsiyalarning ulushi pasayishda davom etdi hamda 2022 yildagi 15,7 foizdan 12,7 foizgacha kamaydi. Markazlashtirilmagan investitsiyalarning ulushi esa mos ravishda 84,3 foizdan 87,3 foizga oshdi.
Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida mahsulot ishlab chiqarish hajmlari o‘sishi qayd etildi.
Qishloq xo‘jaligi 4,1 foizga o‘sdi (2022 yilda – 3,6 foiz). Shuningdek, o‘rmon xo‘jaligida o‘sish 2,7 foizgacha (1,7%) va baliqchilikda 7,4 foizgacha (6,4%) tezlashdi.
Sanoat ishlab chiqarishining o‘sish sur’atlari tezlashib, 6 foizga yetdi (2022 yilda 5,3%). Tarmoqlar kesimida tog‘-kon sanoati 1% (2022 yilda – 1,9%), ishlov berish sanoati 6,7% (5,4%), gaz, bug‘ va havoni konditsionerlash uchun elektr ta’minoti sektori 9,7% (13,5%), suv ta’minoti, kanalizatsiya, chiqindilarni yig‘ish va utilizatsiya qilish tarmoqlari 1% o‘sdi (2022 yilda 5,3% pasayishga qarshi o‘laroq).
Shu bilan birga, 2023 yilda iste’mol tovarlari ishlab chiqarishning o‘sishi 7,3 foizgacha sekinlashdi (2022 yilda – 20,7 foiz).
Yil yakunlari bo‘yicha qurilish sohasi 6,4 foizga o‘sdi, bu esa o‘tgan yildagi bilan deyarli bir xil – 6,6 foiz.
2023 yilda bozor xizmatlari hajmi 13,7% o‘sdi, xolbuki 2022 yilda bu ko‘rsatkich 16,3 foizni tashkil etgan. Barcha tarmoqlar bo‘yicha o‘sish qayd etilmoqda. Eng yuqori o‘sish sur’atlarini aloqa va axborotlashtirish xizmatlari – 24,6 foiz, ta’lim xizmatlari – 22,8 foiz, moliyaviy xizmatlar – 20,6 foiz, ko‘chmas mulk bilan bog‘liq xizmatlar – 13,3 foiz, yashash va umumiy ovqatlanish xizmatlari – 12,6 foiz, sog‘liqni saqlash xizmatlari – 11,6 foiz, savdo xizmatlari – 10,2% namoyish etdi. Chakana tovar aylanmasi 9,1 foizga oshdi.
Transport sohasida ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 8 foizga o‘sdi. Yil yakunlari bo‘yicha yo‘lovchi aylanmasining o‘sish sur’atlari 4,2 foizgacha sekinlashdi, 2022 yilda esa bu ko‘rsatkich 6,9 foizni tashkil etgan edi. Shu bilan birga, yuk aylanmasi dinamikasi 1,8 foizgacha tezlashdi (2022 yilda – 0,9 foiz).
Tashqi savdo ikki xonali ko‘rsatkichlarda o‘sishda davom etdi. Xususan, 2023 yilda tashqi savdo aylanmasi 23,9 foizga o‘sib, 62,6 mlrd dollarni tashkil etdi. Eksport esa 23,8 foizga oshib, 24,4 mlrd dollarni, import 24 foizga o‘sib, 38,1 mlrd dollarni tashkil etdi.
Eksport hajmining o‘sishi xorijga oltin yetkazib berishning qariyb 2 baravar, mashina va transport uskunalari eksportining 34 foiz, xizmatlar eksportining 16 foiz, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berishning 9 foiz, tayyor mahsulotlar eksportining 8 foizga ko‘payishi bilan bog‘liq.
Shu bilan birga, 2023 yilda O‘zbekiston mashina va transport uskunalari importini 54 foizga, yoqilg‘i-energetika tovarlari importini 47 foizga, tayyor mahsulotlar sotib olishni 12 foizga, kimyo mahsulotlari importini 11 foizga oshirdi.
Umuman olganda, 2023 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti ichki va tashqi tahdidlarga qaramasdan, barqarorlik va o‘sishning yuqori sur’atlarini namoyish etdi. O‘tgan yili investitsiyaviy faollikning ikki xonali dinamikasini qaytarishga, narxlar o‘sishini sekinlashtirishga erishildi. Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida ishlab chiqarish o‘sdi.
O‘zbekiston iqtisodiyoti 2024 yilda ham ijobiy dinamikani davom ettirishi kutilmoqda. Prognozlarga ko‘ra, joriy yilda mamlakat YaIMining o‘sishi 5,6-5,8 foizni tashkil etadi.

Развитие экономики Узбекистана в 2023 г.
Экономика Узбекистана в 2023 году продемонстрировала опережающую динамику. По данным Агентства по статистике валовый внутренний продукт по итогам прошлого года вырос на 6% (в 2022 г. – 5,7%).
В странах-основных торговых партнерах также наблюдались положительные тренды, несмотря на продолжение геополитической напряженности. Так, в Кыргызстане, несмотря на замедление в сравнении с прошлым годом, рост экономики оставался высоким – 6,2%. В Казахстане ожидается, что рост ВВП составит около 5%. В Китае по итогам прошлого года экономика выросла на 5,2% По оценке Минэкономразвития РФ, экономика России за 11 месяцев 2023 г. выросла на 3,3%, ожидается, что по итогам года рост составит порядка 4%.
В Узбекистане в течение года отмечалось замедление роста цен. По итогам года индекс потребительских цен составил 8,77% (для сравнения в 2022 г. – 12,25%). Для сравнения: в Казахстане по итогам прошлого года инфляция составила 9,8%, в России – 7,4%. В Узбекистане цены на продовольственные товары выросли за год на 9,7%, на непродовольственные товары – 7,7%, услуги – 8,7%.
В 2023 г. резко выросла инвестиционная активность – рост составил 22,1% по сравнению 0,2% в 2022 г. Прирост обеспечен за счет роста нецентрализованных инвестиций на 26%. В частности, прямые иностранные инвестиции и кредиты выросли на 58,9% (ПИИ почти в 2 раза), инвестиции за счет кредитов коммерческих банков и заемных средств выросли на 17,9%, за счет средств населения – 8,9%. Однако наблюдается снижения инвестирования предприятиями собственных средств на 2,7%.
Централизованные инвестиции в 2023 г. сократились на 0,7%. В частности, снижение инвестиций со стороны бюджета составило 11,4%. В тоже время выросли объемы иностранных инвестиций и кредитов, привлекаемых под гарантию правительства на 30%.
По итогам года доля централизованных инвестиций в общем объеме инвестиций в основной капитал продолжила снижаться – с 15,7% в 2022 г. до 12,7%. Доля нецентрализованных инвестиций соответственно выросла с 84,3% до 87,3%.
Во всех секторах экономики отмечался рост выпуска продукции.
Сельское хозяйство выросло на 4,1% (в 2022 г. – 3,6%). Также ускорился рост лесном хозяйстве до 2,7% (1,7%) и рыбном – 7,4% (6,4%).
Ускорились темпы роста промышленного производства, достигнув 6% (в 2022 г. – 5,3%). В разрезе секторов: горнодобывающая промышленность выросла на 1% (в 2022 - 1,9%), обрабатывающая – 6,7% (5,4%), сектор электроснабжения подачи газа, пара и кондиционирования воздуха – 9,7% (13,5%), водоснабжение, канализация, сбор и утилизация отходов – 1% (в 2022 г. спад на 5,3%).
Между тем, в 2023 г. замедлился рост производства потребительских товаров до 7,3% (в 2022 г. – 20,7%).
Сектор строительства по итогам года вырос на 6,4%, что почти столько же, сколько и за прошлый год – 6,6%.
Объем рыночных услуг в 2023 г. вырос на 13,7%, тогда как в 2022 г. составлял 16,3%. Рост отмечается по всем секторам. Наибольшие темпы роста продемонстрировали услуги связи и информатизации – прирост на 24,6%, образования – 22,8%, финансовые услуги – 20,6%, услуги недвижимости – 13,3%, проживания и питания – 12,6%, здравоохранения – 11,6%, торговли – 10,2%. Розничный товарооборот вырос на 9,1%.
Объем оказанных услуг в сфере транспорта вырос на 8%. По итогам года темпы роста пассажирооборота замедлились до 4,2%, тогда как в 2022 г. составляли 6,9%. В тоже время ускорилась динамика грузооборота до 1,8% (в 2022 г. – 0,9%).
Внешняя торговля продолжала расти двузначными показателями. Так за 2023 г. внешнеторговый оборот вырос на 23,9% и составил $62,6 млрд. Экспорт вырос на 23,8% до $24,4 млрд., импорт на 24% до $38,1 млрд.
Увеличение экспорта обусловлено наращиванием поставок за рубеж золота почти в 2 раза, машин и транспортного оборудования на 34%, услуг на 16%, пищевых продуктов на 9%, готовых изделий на 8%.
В тоже время Узбекистан в 2023 г. увеличил импорт машин и транспортного оборудования на 54%, топливно-энергетических товаров на 47%, готовых изделий на 12%, химической продукции на 11%
В целом, в 2023 г., несмотря на внутренние и внешние вызовы, экономика Узбекистана продемонстрировала устойчивость и высокие темпы роста. В прошедшем году удалось вернуть двузначную динамику инвестиционной активности, замедлить рост цен, во всех секторах экономики выросло производство.
Как ожидается, в 2024 г. экономика Узбекистана продолжит положительную динамику. По прогнозу темпы роста ВВП составят 5,6-5,8%.