Respublika ishchi guruhining navbatdagi ommaviy qabuli Xorazmda bo‘lib o‘tdi
Ochiq muloqotlarda Prezident Administratsiyasi, Oliy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Soliq qo‘mitasi, viloyat hokimligi rahbar va mas’ullari Qoraqalpog‘iston va Xorazm aholisi muammolarini tingladi.
Jumladan, 149 ta murojaat bo‘yicha arizalar Oliy sud tomonidan kassatsiya va takroran kassatsiya tartibida mazmunan ko‘rib chiqish uchun qabul qilinib, tegishli sudlov hay’atlariga ko‘rib chiqish uchun o‘tkazildi. 37 nafar mahkum axloq tuzatish ishlari jazosidan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilindi, 2 ta jinoyat ishi bo‘yicha 2 nafar shaxs sud zalidan qamoqdan ozod etildi, 4 ta jinoyat ishi taraflar yarashganligi sababli tugatildi.
Undan tashqari, tadbirkorlik sub’yektlari da’vo arizalari asosida ular foydasiga 1.2 mlrd. so‘mlik qarzdorlik undirilishi belgilandi.
Ichki ishlar vazirligi rahbariyati bilan muloqotlar natijasida surishtiruv yo dastlabki tergov harakatlaridan norozi 63 nafar murojaatchining masalasi hal qilib berilgani yoki 12 nafar sobiq xodimning yana tizimga ishga tiklangani – jamiyatimizda adolat ovozi tobora balandroq jaranglayotganiga yorqin hayotiy misoldir.
Xivalik Odilbek Xudoyberganov esa oilaviy korxonasi uchun olgan 2 milliard 179 million so‘m kreditni to‘layotgan bo‘lsa-da, bank va ta’minotchi xorijdan qo‘lqop ishlab chiqarish uskunalarini to‘liq yetkazib bermaganidan shikoyat qilyapti. Murojaatdan so‘ng mazkur masala Bosh prokuratura nazoratiga olindi.
Qoraqalpog‘istonlik Shaydo Nuraliyeva avvalgi murojaatlari asosida kuni kecha turmush o‘rtog‘i Husniddin Nuraliyevga oqlov hukmi chiqarilgani uchun Oliy sud mas’ullariga minnatdorlik bildirdi.
Soliq qo‘mitasi mas’ullariga murojaatidan so‘ng urganchlik tadbirkor Oybek Bekchanovga noto‘g‘ri hisoblangan 1 mlrd. so‘mdan ziyod qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytariladigan bo‘ldi.
Bundan tashqari qabullar natijasida 63 nafar ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalarga kontrakt to‘lovlari to‘lab berilishi belgilandi, 40 nafar ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlarga tikuv mashinalari, zarur asbob-uskuna va boshqa jihozlar berildi.
Ommaviy qabulda ko‘rib chiqilgan 1164ta masalaning 331tasi joyida hal qilinib, 262 nafar murojaatchiga huquqiy maslahat va tushuntirish berilgan bo‘lsa, 571 ta murojaat nazoratga olindi.

В ходе открытых диалогов обращения граждан Каракалпакстана и Хорезмской области были рассмотрены руководителями и должностными лицами Администрации Президента, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, Налогового комитета, а также представителями местных хокимиятов.
В частности, 149 апелляционных жалоб приняты Верховным Судом к рассмотрению по существу в порядке кассационной и повторной кассации и переданы на рассмотрение в соответствующие судебные коллегии. Условно освобождены от исправительных работ 37 осужденных, по 2 уголовным делам освобождены из мест лишения свободы 2 человека, 4 уголовных дела прекращены в связи с примирением сторон.
Кроме того, было принято решение о взыскании задолженности в размере 1,2 млрд. сумов.
В процессе открытого диалога с представителями министерства внутренних дел решены вопросы 63 обратившихся граждан, не согласных с ходом дознания или же предварительного следствия. 12 бывших сотрудников восстановлены на службе в органах внутренних дел.
Так, Одилбек Худойберганов из Хивы пожаловался на то, что несмотря на погашение кредита в размере 2 миллиардов 179 миллионов сумов, полученного для организации деятельности семейного предприятия, банк и поставщик не полностью завезли оборудование по производству перчаток. Данный вопрос взят под контроль генеральной прокуратуры.
Шайдо Нуралиева из Каракалпакстана выразила благодарность за то, что суд оправдал ее супруга Ҳусниддина Нуралиева.
После обращения к ответственным лицам Налогового комитета Ойбека Бекчанова из Ургенча предпринимателю возвращают неправильно начисленный НДС в размере, превышающем 1 миллиард сумов.
Кроме того, по результатам приема было принято решение об оплате контрактных взносов 63 студентам, 40 женщинам, нуждающимся в социальной защите, переданы швейные машины, необходимое оборудование и другой инвентарь.
В целом, в ходе общественного приема было рассмотрено 1164 вопроса, из них 331 решен на месте. По 262 даны правовые разъяснения. 571 взят под контроль.