Jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan 2021 yil davlat dasturi loyihasida pensiya va nafaqalarni tayinlashda fuqarolar uchun yanada qulay sharoitlar yaratish maqsadida yangi tartiblar belgilanmoqda.
Unga ko‘ra, 2021 yil 1 iyundan boshlab pensiyalarni tayinlashda shaxsning ish haqi va mehnat staji to‘g‘risidagi ma’lumotlarning elektron bazasi yuritilmagan davr – 2005 yildan avvalgi yillar uchun ish staji shaxsning mehnat daftarchasidagi mavjud yozuvlar asosida hech qanday tasdiqlovchi hujjatlar talab etilmasdan hisoblanadi.
Shuningdek, uch yildan ortiq davr uchun tayinlangan yoki qayta hisoblangan pensiya va nafaqalarni tekshirish va ular bo‘yicha ortiqcha to‘lovini undirish bekor qilinadi.
Yangi tartibga ko‘ra, ishlovchilar tomonidan ishlamaydigan turmush o‘rtoqlari kelgusida pensiya ta’minotiga ega bo‘lishlari uchun o‘z daromadlaridan ixtiyoriy ravishda har oyda ijtimoiy soliq to‘lash huquqi beriladi.
Shu bilan birga pensiya va nafaqalar fuqaroning xohishiga ko‘ra ro‘yxatga olingan doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyi bo‘yicha tayinlanadi va to‘lanadi.
Bundan tashqari pensiya va nafaqalarni naqd pulsiz shaklda olish uchun arizalar fuqarolar tomonidan Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining tegishli bo‘limiga murojaat qilmagan holda, tijorat banklarida plastik kartalarni ochish jarayonida yoki bank mobil ilovalari orqali elektron shaklda rasmiylashtiriladi.
Shuningdek, fuqarolarning pensiyaga bo‘lgan huquqi yo‘qolganligini tegishli idoralar tomonidan taqdim etiladigan elektron ma’lumotlar asosida aniqlash orqali to‘lovlarni naqd pulsiz shaklda oluvchilar tomonidan har olti oyda Pensiya jamg‘armasining bo‘limiga kelish yoki joyiga chiqqan holda monitoring o‘tkazish majburiyati bekor qilinadi.

С 1 июня 2021 года планируется ввести нововведения в сфере пенсионного обеспечения. Об этом говорится в проекте указа президента о Государственной программе 2021 года.
Документ опубликован для обсуждения Центром «Стратегия развития».
В целях создания более благоприятных условий для граждан при назначении пенсий и пособий предлагается установить следующий порядок:
- за период, когда электронная база данных о заработной плате и выслуге не велась при назначении пенсии - до 2005 года - не требуется каких-либо подтверждающих документов, пенсия рассчитывается на основе имеющихся в трудовой книжке записей;
- отменяется проверка и взыскание излишних выплат по назначенным или пересчитанным пенсиям и пособиям за срок свыше трех лет;
- работающим предоставляется право на добровольной основе ежемесячно уплачивать из собственных доходов социальный налог, чтобы неработающие супруги могли получать пенсию в будущем;
- пенсии и пособия назначаются и выплачиваются по заявлению гражданина по месту постоянной регистрации или месту временного проживания;
- заявления о получении пенсий и пособий в безналичной форме оформляются гражданами путем открытия пластиковых карт в банках или через мобильные приложения без обращения в отделения внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов;
- отменяется обязательство по посещению каждые шесть месяцев Пенсионного фонда получателями безналичных пенсий и проведению с выездом на места мониторинга, с внедрением порядка определения утраты гражданином права на пенсию на основе электронных сведений, предоставляемых соответствующими ведомствами.
Соответствующие ведомства планируют списать задолженность в размере переплаты на 1 января 2021 года, определенной в результате проверок правильности назначения и выплаты пенсий и пособий.