O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida barpo etilayotgan yangi korxonalar qurilishini borib ko‘rdi.
“Navoiyazot” AJ qariyb 9 ming ishchi-muhandis mehnat qiladigan, 70 dan ortiq noyob mahsulot ishlab chiqaradigan ulkan korxonadir. Uni modernizatsiya qilish, quvvatini kengaytirish maqsadida uchta yirik investitsion loyiha rejalashtirilgan edi.
Davlatimiz rahbari shulardan ikkitasi – ammiak va karbamid hamda azot kislotasi ishlab chiqarish korxonalari qurilishini ko‘zdan kechirdi.
Birinchi loyihaning umumiy qiymati qariyb 1 milliard dollar bo‘lib, uning samarasida yiliga 660 ming tonna ammiak va 580 ming tonnadan ziyod karbamid olish imkoniyati yaratiladi. 500 ga yaqin ish o‘rni paydo bo‘ladi. Korxonani kelgusi yili ishga tushirish, yiliga 136 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Yaponiyaning «Mitsubishi Heavy Industries» va «Mitsubishi Corporation» kompaniyalari konsorsiumi bilan hamkorlikda qurilayotgan yangi korxonada zamonaviy texnologiyalar qo‘llanishi evaziga yiliga 735 million kilovatt-soat elektr energiyasi tejaladi, atmosferaga chiqadigan karbonat angidrid gazlari miqdori ham kamayadi.
Prezidentimiz korxonaning ishchi va muhandislari bilan suhbatlashdi. Bunday ishlab chiqarish quvvatlari mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun muhimligini, yuqori samaradorligi bilan ko‘plab tarmoqlarga, xalqimizga katta manfaat keltirishini ta’kidladi.
«Navoiyazot»da qurilayotgan yana bir yirik korxona – Azot kislotasi ishlab chiqarish majmuasidir. Umumiy qiymati 217 million dollarga teng ushbu ob’yekt Shveysariyaning “CASALE SA” kompaniyasi bilan hamkorlikda bunyod etilmoqda.
Bu korxona yiliga 500 ming tonna mahsulot tayyorlash quvvatiga ega bo‘ladi. Hozirgi kunda uskuna va jihozlar o‘rnatilib, qurilish-montaj ishlari yakunlanmoqda. Uni 2020 yil fevral oyida ishga tushirib, mart oyida birinchi mahsulot chiqarilishi rejalashtirilgan.
Shu tariqa 55 yil oldin qurilgan, har tomonlama eskirgan azot kislotasi sexlari foydalanishdan chiqariladi. Eng muhimi, 1 tonna mahsulot ishlab chiqarish uchun elektr energiyasi sarfi 18 barobar kamayadi, havoni ifloslantiradigan 150 ming tonna miqdoridagi gazlar tutib qolinadi.
Davlatimiz rahbari bu omil Navoiy viloyati ekologiyasi, havo musaffoligi, aholi salomatligi uchun g‘oyat muhimligini alohida ta’kidladi.
Aytish joiz, dunyoda bu turdagi zavodlar faqat ikki davlatda – Fransiya va Chexiyada mavjud, “Navoiyazot”da barpo etilayotgani uchinchisi hisoblanadi.

Фото: Пресс-лужба Президента
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства новых предприятий. Общая стоимость первого проекта составляет $1 млрд. Стоимость второго завода по производству азотной кислоты - $217 млн.
"Навоиазот" - крупное объединение, на предприятиях которого выпускается более чем 70 видов уникальной химической продукции и трудятся 9 тысяч человек. Для модернизации и наращивания производственных мощностей в системе акционерного общества была запланирована реализация трех крупных инвестиционных проектов.
Глава государства ознакомился со строительством двух из них – заводов по производству аммиака и карбамида, а также азотной кислоты, сообщает пресс-служба главы государства.
Общая стоимость первого проекта составляет 1 миллиард долларов. Его реализация позволит выпускать в год 660 тысяч тонн аммиака и свыше 580 тысяч тонн карбамида. Будет создано около 500 рабочих мест.
Ввод предприятия запланирован на следующий год. Ожидается экспорт продукции на сумму более 136 миллионов долларов в год.
Благодаря современным технологиям новое предприятие, строящееся совместно с консорциумом японских компаний "Mitsubishi Heavy Industries" и "Mitsubishi Corporation", будет потреблять за год на 735 миллионов киловатт-часов меньше электроэнергии, сократится выброс углекислого газа в атмосферу.
Президент побеседовал с рабочими и инженерами завода. Отметил, что новые предприятия имеют важное значение для нашей экономики, их деятельность окажет огромный эффект на развитие множества отраслей и улучшение жизни народа.
Очередное крупное предприятие "Навоиазот" – завод по производству азотной кислоты. Проект общей стоимостью 217 миллионов долларов реализуется совместно со швейцарской компанией “CASALE SA”.
Производственная мощность строящегося завода – 500 тысяч тонн продукции в год. В данный момент продолжается установка оборудования, строительно-монтажные работы подходят к концу. Предприятие намечено ввести в строй в феврале 2020 года, первая партия продукции будет произведена в марте.
Новый завод придет на смену технически и морально устаревших цехов азотной кислоты, сданных в эксплуатацию более 55 лет назад. Самое важное, расход электроэнергии на получение 1 тонны продукции сократится в 18 раз, выбросов вредных газов в атмосферу будет на 150 тысяч тонн меньше.
Глава государства особо отметил, что эти факторы сыграют важную роль в защите экологии, поддержании чистоты воздуха, охране здоровья жителей региона.
Следует отметить, что предприятий, подобных строящемуся в "Навоиазот", в мире насчитывается всего два – во Франции и Чехии. Завод в Узбекистане станет третьим.