Timur Ishmetov: Davlat qarzi – bu har qanday davlatning, davlat iqtisodiy siyosatining ajralmas va muhim qismidir
Davlat qarzi – bu har qanday davlatning, davlat iqtisodiy siyosatining ajralmas va muhim qismidir.
Bu haqda Moliya vaziri Timur Ishmetov Wyndham mehmonxonasida O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi (O‘zEOAVMA) tomonidan tashkil etilgan “Davlat tashqi qarzi: qarz mablag‘larini sarflash yo‘nalishi va loyihalarning samaradorligi” mavzusidabo‘lib o‘tdi brifingda ta’kidladi.
Tadbirda bir qator vazirlik va idoralar, iqtisod va moliya, investitsiyalar va tashqi savdo, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport vazirliklari, “O‘zkimyosanoat” va “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyatlari, tashkilotlar tarkibiy bo‘linmalarining 100dan ortiq vakillari, mamlakat parlamentining quyi palatasi deputatlari, nodavlat notijorat tashkilotlar hamda nodavlat teleradiokanallari – O‘zEOAVMA a’zolari ishtirok etdi.
Kun tartibidagi asosiy masala – O‘zbekiston Respublikasining tashqi davlat qarzini shakllantirish jarayoni, uning dinamikasi va tuzilishi, loyihalarni tanlash va moliyalashtirish, qarz mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan loyihalarning samaradorligini ta’minlashdan iborat bo‘ldi.
“Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 2021 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra davlat tashqi qarzining hajmi 21,1 mlrd. dollarni yoki YaIMning 36,5 foizini tashkil etdi. So‘nggi yillarda o‘sishga qaramay, xalqaro standartlarga muvofiq, mamlakatimizning davlat tashqi qarzi o‘rtacha darajada saqlanib qolmoqda. Davlat tomonidan olingan qarz mablag‘lari, asosan, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlari – energetika, transport, muhandislik va kommunikatsiya, kimyo, ta’lim, qishloq xo‘jaligi va sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan", dedi Moliya vaziri Timur Ishmetov.
Brifingda bir qator vazirlik idoralar qatori “O‘zkimyosanoat” AJ Boshqaruv raisi J.Mirzamaxmudov so‘zga chiqib, kimyo sanoatini rivojlantirish uchun davlatning tashqi qarzi hisobidan ajratilgan mablag‘lardan samarali foydalanish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berdi. Jumladan, “O‘zkimyosanoat” AJ tizimi korxonalarida tashqi qarz mablag‘larni jalb qilish hisobiga umumiy qiymati 2,4 mlrd. dollarga teng bo‘lgan 7 ta investitsion loyiha amalga oshirilganligi ta’kidlab o‘tildi.
Loyihalarning moliyalashtirish manbalari:
- davlat kafolati ostida xorijiy mamlakatlar moliyaviy institutlaridan 1 473,9 mln. dollar (61%);
- tijorat banklari hamda O‘zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 689,6 mln. dollar (29%);
- kimyo sanoatini rivojlantirish jamg‘armasidan 20,8 mln. dollar (1%);
- jamiyatlar o‘z mablag‘lari hisobidan 229,5 mln. dollar (9%).
Jalb qilingan mablag‘larning 69 foizi “Navoiyazot” AJda Ammiak va karbamid majmuasini barpo etish, Azot kislotasi ishlab chiqarish majmuasini qurish va Polivinilxlorid (PVX) kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasini amalga oshirish uchun sarflandi. Mablag‘larning 10 foizi “Dehqonobod kaliyli o‘g‘itlar zavodi” AJning qurilishiga, 15 foizi “Birinchi rezinatexnika zavodi” MChJ qurilishiga, 6 foizi esa “Qo‘ng‘irot soda zavodi” MChJ ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish loyihalarini amalga oshirish uchun yo‘naltirilgan.
Loyihalarni amalga oshirilishi hisobiga 5743 ta yangi ish o‘rni yaratildi, 636 mln. dollar mahsulotlar ishlab chiqarildi, 384,5 mln. dollar mahsulotlar eksportga yo‘naltirildi hamda 104 mln. dollar soliq to‘lovlari to‘lab berildi.
“Navoiyazot” AJda investitsiya loyihalarini amalga oshirilishi hisobiga mahsulotlar tannarxida energiya resurslar ulushi 65-70 foizdan 25-30 foizgacha pasaytirildi. Elektr energiya iste’moli 25 foizga qisqartirilib, kunlik mahsulot ishlab chiqarish hajmi 8 mlrd. so‘mdan 16 mlrd. so‘mgacha oshirildi.
Polivinilxlorid (PVX) mahsuloti ishlab chiqarishni yo‘lga quyilishi natijasida 55 ming tonna mahsulot ishlab chiqarilib, import 50 mln. dollarga qisqartirildi. 2021 yilda 75 ming tonna mahsulot ishlab chiqarilib, 70 mln. dollarga import qisqartirilishi kutilmoqda. PVX xom-ashyoni qayta ishlash evaziga iqtisodiyotda 200-210 mln. dollarlik mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Ammiak va karbamid va azot kislotasi ishlab chiqarish majmuasini ishga tushirilishi hisobiga 15 mln. dollarga teng bo‘lgan 31 ming tonna karbamid va 40 ming tonna qo‘shimcha ammiakli selitra mahsuloti ishlab chiqarildi. Har kuni esa 4 ming tonna azotli o‘g‘itlar ishlab chiqarilmoqda. 2021 yil mavsumiga 80 mln. dollarlik 180 ming tonna karbamid, 200 ming tonna ammiakli selitra iste’molchilarga yetkazib beriladi.
Bugungi kunda “O‘zkimyosanoat” AJ tomonidan mazkur loyihalardan tashqari 2021-2030 yillar mobaynida umumiy qiymati 11,8 mlrd. dollarga teng bo‘lgan 48 ta investitsiya loyihalari amalga oshirish rejalashtirilgan.

АО «Узкимёсаноат» за счет средств внешнего долга реализовало 7 инвестпроектов на $2,4 млрд.
Выступая на мероприятии, председатель Правления АО «Узкимёсаноат» Журабек Мирзамахмудов представил информацию о проделанной работе по эффективному использованию средств, выделенных на развитие химической отрасли за счет государственного внешнего долга. В частности, он отметил, что на предприятиях АО «Узкимёсаноат» за счет привлечения средств внешнего долга реализовано 7 инвестиционных проектов на общую сумму 2,4 млрд. долларов.
Источники финансирования проектов:
- 1 473,9 млн долларов от зарубежных финансовых институтов под государственные гарантии (61%);
- 689,6 млн. долларов от коммерческих банков и Фонда реконструкции и развития Узбекистана (29%);
- 20,8 млн. долларов из Фонда развития химической промышленности (1%);
- 229,5 млн. долларов за счет собственных средств обществ.
69% привлеченных средств было направлено на строительство комплекса аммиака и карбамида, на строительство комплекса по производству азотной кислоты и на реализацию комплекса по производству поливинилхлоридной (ПВХ) каустической соды и метанола в АО «Навоизот». 10% средств направлено на строительство АО «Дехканабадский калийных завод», 15% – ООО «Биринчи резинотехника заводи», 6% на реализацию проектов расширения производственных мощностей ООО «Кунградский содовый завод».
За счет реализации проектов создано 5743 новых рабочих мест. Произведено продукции на 636 млн. долларов, а также экспортировано продукции на сумму 384,5 млн. долларов, уплачено 104 млн. долларов в виде налогов.
За счет реализации инвестиционных проектов в АО «Навоизот» снижена доля энергоресурсов в себестоимости продукции с 65-70 процентов до 25-30 процентов. Потребление электроэнергии сокращено на 25 процентов, а объем производства продукции увеличен с 8 до 16 млрд. сумов.
В результате налаживания производства продукции поливинилхлорида (ПВХ) произведено 55 тыс. тонн продукции и сокращен импорт на 50 млн. долларов.
В текущем году планируется производство 75 тыс. тонн продукции и сокращение импорта на 70 млн. долларов США. За счет переработки ПВХ сырья в экономике будет произведено продукции на 200-210 млн. долларов.
За счет запуска комплекса по производству аммиака и карбамида, и азотной кислоты произведено 31 тысяч тонн карбамида и 40 тысяч тонн дополнительной аммиачной селитры на сумму 15 миллионов долларов. Ежедневно производится 4 тысяч тонн азотных удобрений. В сезон 2021 года потребителям будут поставлять 180 тысяч тонн карбамида и 200 тысяч тонн аммиака на общую сумму 80 млн. долларов США.
В настоящее время АО «Узкимёсаноат», кроме указанных проектов, в течение 2021-2030 г.г. планирует реализовать 48 инвестиционных проектов на общую сумму 11,8 млрд. долларов.
Министр финансов Узбекистана Тимур Ишметов в ходе меропиятия, подчеркнул, что государственный долг – это неотъемлемая и важная часть государственной экономической политики любого государства.
«По предварительным оценкам, на 1 января 2021 года размер внешнего госдолга составил 21,1 млрд долларов, или 36,5% к ВВП. Несмотря на рост за последние годы, по международным стандартам внешний государственный долг нашей страны остается на умеренном уровне. Заёмные средства, получаемые государством, по большей части направляются на развитие системообразующих отраслей экономики – энергетической, транспортной и инженерно-коммуникационной, химической, сфер образования, сельского хозяйства и здравоохранения».
По мнению мировых экспертов, безопасный уровень государственного внешнего долга Узбекистана считается не более 60% по отношению к ВВП. Сейчас уровень совокупного внешнего долга страны составляет 36,5% к ВВП.