Joriy yilning 10 yanvar kuni Singapurda "O‘zbekiston va Singapur: o‘zaro manfaatli sheriklik istiqbollari" mavzusida "davra suhbati" bo‘lib o‘tdi.
Singapurlik ekspert va tahliliy doiralar O‘zbekiston Prezidentining keyingi islohotlarning keng ko‘lamli dasturini e’lon qilgan Murojaatnomasini yuqori baholadi. Ma’ruzani tahlil qilar ekanmiz, O‘zbekiston rahbarining asosiy e’tiborida insonlar farovonligi, turmush farovonligi, uning manfaatlari masalasiga alohida e’tibor qaratilayotgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ma’muriy islohotlar jarayoni Singapur ekspertlar hamjamiyati, mutaxassislar va olimlarda katta qiziqish uyg‘otdi, mazkur tarkibiy islohotlar davlatchiligimiz rivojida muhim bosqich ekani ta’kidlandi.
Singapur tomoni ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni kengaytirish istiqbollariga ham alohida e’tibor qaratdi. Yashil energiya, innovatsiyalar, raqamlashtirish va energiya tejamkor texnologiyalar kabi sohalardagi hamkorlikka qiziqish bildirilgan.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Singapurdagi Nanyan texnologiya universitetining S. Radjaratnam (RSIS) nomidagi Xalqaro tadqiqotlar maktabi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda tashqi ishlar vazirligi, Singapur savdo va sanoat vazirligi vakillari, ushbu mamlakatning yetakchi tahliliy va ilmiy-tadqiqot tuzilmalari ekspertlari ishtirok etdi.
Ular orasida S. Radjaratnam nomidagi xalqaro tadqiqotlar maktabi, Singapur milliy universiteti, yaqin Sharq instituti (MEI), Singapurning Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo va xalqaro sheriklar bo‘yicha hamkorlik markazi (SCE) va boshqalar bor.
Davra suhbatida O‘zbekiston tomonidan MOXI, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Tashqi ishlar vazirligi ekspertlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasining Singapurdagi elchisi Q. Shakirov o‘zining kirish so‘zida ikki tomonlama O‘zbekiston-Singapur hamkorligining holati va istiqbollarini yuqori baholadi.
1997 yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan beri mamlakatlarda kuchli siyosiy va iqtisodiy sheriklik o‘rnatilgani ta’kidlandi. O‘rnatilgan ishonchli munosabatlar tufayli barcha yo‘nalishdagi o‘zaro munosabatlar dinamikasi barqaror o‘sib bormoqda.
Oliy va yuqori darajadagi muntazam muloqot, faol iqtisodiy hamkorlik va investitsiya faoliyati, boy madaniy-gumanitar hamkorlik tomonlar o‘rtasidagi yaqin aloqalarning muhim tarkibiy qismiga aylandi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islootlar markazi direktori Obid Hakimov O‘zbekiston-Singapur hamkorligi izchil mustahkamlanib, kengayib borayotganini ta’kidladi.
Hozirgi dinamika siyosiy, diplomatik, savdo-iqtisodiy, ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatayotgani alohida ta’kidlandi. To‘qimachilik, kimyo, transport, ta’lim va boshqa sohalarda hamkorlikning muvaffaqiyatli namunalari mavjud.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar barcha sohalarda o‘zaro manfaatli O‘zbekiston-Singapur hamkorligini rivojlantirish uchun qo‘shimcha sharoit yaratayotgani ta’kidlandi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori o‘rinbosari Botir Tursunov Singapur va O‘zbekiston deyarli barcha yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish uchun foydalanilmagan ulkan salohiyatga ega ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston-Singapur munosabatlarining bugungi dinamikasi nafaqat ikki mamlakat, balki Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratayotgani, ular o‘rtasidagi munosabatlarni izchil mustahkamlab borayotgani ta’kidlandi.
Umuman olganda, ishtirokchilarga yangi O‘zbekistonning rivojlanish strategiyasi, davlatning mintaqaviy siyosatining ustuvor yo‘nalishlari va yutuqlari, mamlakat rahbarining Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi bo‘yicha tashabbuslarini ilgari surish haqida batafsil ma’lumot berildi.
Singapur ekspert doiralari vakillari ikki tomonlama munosabatlarning holati va istiqbollariga yuqori baho berishdi.
S. Radjaratnam nomidagi Xalqaro tadqiqotlar maktabi raisi Ong Keng Yongning ta’kidlashicha, Singapur O‘zbekistonda iqtisodiyotning ochiqligi va shaffofligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlamoqda.
Singapurdagi ekspertlar hamjamiyati Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parlamentga har bir Murojaatnomasini alohida e’tibor bilan o‘rganib, undan O‘zbekiston taraqqiyotining eng muhim natijalari haqida ma’lumot oladi.
O‘zbekistonning yangi yo‘nalishi tufayli O‘zbekiston-Singapur munosabatlarini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratilgani alohida ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan O‘zbekistonning yangi bitimi tufayli O‘zbekiston-Singapur munosabatlarini mustahkamlash uchun qulay sharoitlar yaratilgani ta’kidlandi.
Oliy va yuqori darajadagi, shuningdek, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi muntazam uchrashuvlar va muzokaralar ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni har tomonlama chuqurlashtirish va kengaytirish, Markaziy Osiyo mamlakatlarining Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari bilan hamkorligiga ko‘maklashish imkonini berishiga ishonch bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Singapur Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo mintaqalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirish uchun ulkan salohiyatga ega.
O‘z navbatida, Singapur savdo va sanoat vazirligining rivojlanayotgan bozorlar departamenti direktori Deniz Pereyra Kerri-Enn O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi muhim o‘rni va rolini qayd etdi.
Mamlakatimizning ochiqligi va amalga oshirilayotgan siyosiy-iqtisodiy islohotlar ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida biznes rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi, o‘zaro ishonchni mustahkamlash, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda Singapur O‘zbekistonga 350 mln dollardan ziyod sarmoya kiritgan. Bu global miqyosda kichik miqdor. Lekin eng muhimi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning islohotlari tufayli bu miqdor o‘sishda davom etmoqda.
Ekspertning ta’kidlashicha, turizm bu sohadagi ulkan salohiyat tufayli ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi. O‘zbekiston, shuningdek, Singapurda katta talabga ega bo‘lgan ajoyib quritilgan mevalar va yangi mevalarni asosiy yetkazib beruvchisiga aylanishi mumkin.
Singapur logistika va raqamlashtirish sohalarida ham yetakchi hamkorga aylanishi mumkin. Bu sohalarga yetakchi xususiy sektor kompaniyalarini jalb etish uchun katta imkoniyatlar mavjud.
Shunga o‘xshash bahoni S.Rajaratnam xalqaro tadqiqotlar maktabi katta ilmiy xodimi Raffaello Pantuchchi O‘zbekiston Janubi-Sharqiy Osiyodagi Singapur kabi butun Markaziy Osiyoning lokomotivi ekanligini ta’kidladi.
Ta’kidlandiki, mamlakatlar amalga oshirilmagan katta salohiyatga ega, bu esa har ikki tomondan katta mehnat talab qiladi.
Forum davomida Singapur tomoni ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni kengaytirish istiqbollariga ham alohida e’tibor qaratdi. "Yashil" energetika, keng tarqalgan innovatsiyalar, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish va energiya tejaydigan texnologiyalar kabi sohalardagi hamkorlikka katta qiziqish bildirilmoqda.
Muhokamalar doirasida davra suhbati ishtirokchilari O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollarini atroflicha tahlil qilib, rivojlanish va izchil kengaytirishni talab etuvchi ustuvor yo‘nalishlarni belgilab oldilar, ikki tomonlama va ko‘p tomonlama munosabatlarni, jumladan, Markaziy Osiyo va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan takliflar bildirdilar.
Ekspertlar O‘zbekiston Prezidentining Murojaatnomasini yuqori baholab, bu jarayonning asosiy yo‘nalishlari ta’lim va yoshlar ekanini ta’kidladilar.
Ishtirokchilar o‘tkazilgan fikr almashishning dolzarbligini qayd etib, yaqin aloqalarni shunga o‘xshash formatda davom ettirishga kelishib oldilar. Eslatib o‘tamiz, S. Radjaratnam nomidagi xalqaro tadqiqotlar maktabi 2007 yilda tashkil etilgan bo‘lib, xalqaro aloqalar bilan shug‘ullanadigan dunyodagi yetakchi tahlil markazlaridan biri hisoblanadi. RSIS tadqiqotlari muntazam ravishda nufuzli nashrlarda, yetakchi jurnallarda va onlayn platformalarda nashr etiladi.

10 января т.г. в Сингапуре состоялся «круглый стол» «Узбекистан и Сингапур: перспективы взаимовыгодного партнерства».
Сингапурские экспертно-аналитические круги дали высокую оценку Посланию Президента Узбекистана, в котором озвучена масштабная программа дальнейших реформ. Анализируя выступление, эксперты подчеркнули, что вопросы благосостояния и благополучия людей, их интересы занимают основное внимание главы Узбекистана.
Интерес экспертного сообщества, специалистов и учёных Сингапура вызвал начавшийся процесс административной реформы в Узбекистане, отмечено, что эти структурные реформы являются важным этапом в развитии нашей государственности.
Сингапурская сторона особое внимание также уделила перспективам расширения экономических связей двух стран. Заинтересованность обозначена к сотрудничеству в таких направлениях как «зелёная» энергетика, внедрение инноваций, цифровизация и энергоэффективные технологии.
Организаторами мероприятия выступили Международный институт Центральной Азии (МИЦА) и Школа международных исследований имени С. Раджаратнама (RSIS) Наньянгского технологического университета Сингапура.
В мероприятии приняли участие представители МИД, Министерства торговли и промышленности Сингапура, эксперты ведущих аналитических и научно-исследовательских структур этой страны.
Среди них Школа международных исследований имени С. Раджаратнама, Национальный университет Сингапура, Институт Ближнего Востока (MEI), Центр сотрудничества Сингапура по Центральной и Юго-Восточной Азии и международным партнёрам (SCE) и др.
На «круглом столе» узбекская сторона была представлена экспертами МИЦА, Центра экономических исследований и реформ, Института стратегических и межрегиональных исследований и МИД.
В своём вступительном слове Посол Республики Узбекистан в Сингапуре К.Шакиров дал высокую оценку состоянию и перспективам двустороннего узбекско-сингапурского сотрудничества.
Подчеркивалось, что с момента установления дипломатических отношений в 1997 году страны создали прочное политическое и экономическое партнёрство. Благодаря сложившимся доверительным отношениям стабильно растёт динамика взаимодействия по всем направлениям.
Регулярный диалог на высшем и высоком уровнях, активное экономическое взаимодействие и инвестиционная деятельность, насыщенное культурно-гуманитарное сотрудничество стали важными составляющими тесных связей между сторонами.
Директор ЦЭИР Обид Хакимов отметил последовательное укрепление и расширение узбекско-сингапурского сотрудничества.
Подчеркнуто, что сложившаяся динамика позитивно сказывается на углубление политико-дипломатических, торгово-экономических, образовательных и культурно-гуманитарных связей. Имеются успешные примеры партнёрства в области текстильной и химической отраслей, транспорта, образования и др.
Отмечалось, что реализуемые в Узбекистане широкомасштабные реформы создают дополнительные условиях для наращивания взаимовыгодного узбекско-сингапурского сотрудничества по всем направлениям.
Заместитель директора МИЦА Батир Турсунов подчеркнул, что Сингапур и Узбекистан обладают огромным неиспользованным потенциалом для наращивания партнёрства практически по всем направлениям.
Подчёркивалось, что современная динамика узбекско-сингапурских отношений создаёт дополнительные условия для дальнейшего наращивания взаимовыгодного сотрудничества не только между двумя странами, но и странами Центральной Азии, которые также последовательно укрепляют свои отношения с Сингапуром.
В целом, участники были подробно проинформированы о Стратегии развития Нового Узбекистана, приоритетах и достижениях региональной политики государства, продвижения инициатив Лидера нашей страны по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Представители экспертных кругов Сингапура оценили состояние и перспективы двусторонних отношений
Председатель Школы международных исследований имени С. Раджаратнама Онг Кенг Йонг отметил, что Сингапур всецело поддерживает широкомасштабные реформы в Узбекистане, направленные на повышение открытости и прозрачности экономики.
Экспертное сообщество в Сингапуре с особым вниманием изучает каждое Послание Президента Шавката Мирзиёева парламенту страны, из которого они получают информацию о важнейших итогах развития Узбекистана.
Подчеркивалось, что, благодаря новому курсу Узбекистана, созданы благоприятные условия для наращивания узбекско-сингапурских отношений.
К.Йонг выразил уверенность, что регулярные встречи и переговоры на высшем и высоком уровнях, а также между министерств и ведомств позволят всесторонне углубить и расширить отношения двух стран, содействовать сотрудничеству между странами Центральной и Юго-Восточной Азии.
По его словам, Узбекистан и Сингапур имеют огромный потенциал для укрепления сотрудничества и развития взаимодействия между регионами Центральной и Юго-Восточной Азии.
В свою очередь директор отдела развивающихся рынков Министерства торговли и промышленности Сингапура Дениз Перейра Кэрри-Энн отметила значительное место и роль Узбекистана в Центральной Азии.
Подчеркивалось, что открытость страны и продолжающиеся политико-экономические реформы положительно сказываются на развитии бизнеса между предпринимателями двух стран, содействуют укреплению взаимного доверия, налаживания взаимовыгодного сотрудничества.
По её словам, за последние годы Сингапур вложил свыше 350 млн. долл. в Узбекистан. Это, по глобальным масштабам, не большая сумма, но главное, что объемы инвестиций продолжают расти, благодаря реформам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Эксперт ометила, что перспективными сферами сотрудничества между двумя странами являются туризм, благодаря огромному потенциалу, в этой сфере. Узбекистан также может стать крупным поставщиков фантастических по своему вкусу свежих фруктов и сухофруктов, которые пользовались бы огромным спросом в Сингапуре.
Сингапур также мог бы стать ведущим партнёром в сферах логистики, цифровизации. Есть большие возможности для вовлечения в эти сферы ведущих компаний частного сектора
Аналогичную оценку дал старший научный сотрудник Школы международных исследований им. С. Раджаратнама Рафаэлло Пантуччи, который отметил, что Узбекистан является локомотивом в Центральной Азии, так же как Сингапур в Юго-Восточной Азии.
Отмечалось, что страны располагают большим нереализованным потенциалом, который требует большой работы с обеих сторон для его раскрытия.
В рамках форума сингапурская сторона особое внимание также уделила перспективам расширения экономических связей двух стран. Значительная заинтересованность обозначена к сотрудничеству в таких направлениях как «зелёная» энергетика, широкое внедрение инноваций, цифровизация отраслей экономики и энергоэффективные технологии.
В рамках состоявшихся дискуссий участники «круглого стола» подробно проанализировали состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана и Сингапура, обозначили первоочередные направления, требующие развития и последовательного наращивания, выступили с предложениями, которые будут содействовать дальнейшему укреплению двусторонних и многосторонних отношений, в том числе между странами Центральной Азии и Юго-Восточной Азии.
Эксперты дали высокую оценку Посланию Президента Узбекистана, отмечая что ключевыми направлениями этого процесса определены образование и молодежь.
Участники отметили актуальность состоявшегося обмена мнениями и договорились продолжить тесные контакты в аналогичном формате. Напомним, что Школа международных исследований имени С. Раджаратнама основана в 2007 году и является одним из ведущих в мире аналитических центров, занимающимся вопросами международных отношений. Исследования RSIS регулярно публикуются в авторитетных изданиях, ведущих журналах и на онлайн-платформах.