Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 31 avgustigacha bo‘lgan davrda respublikada soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 16,5%ga oshgan.
Jumladan, Farg‘ona (38,7%), Samarqand (36,3%), Sirdaryo (35,5%), Surxondaryo (34,4%), Buxoro (32,3%), Xorazm (31,9%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (42,8%) soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Soliq tushumlarining o‘sishi iqtisodiyotdagi ijobiy o‘zgarishlar natijasida, shuningdek, soliq ma’muriyatchiligi tizimini takomillashtirish, jumladan yangi ma’muriy vositalarni joriy etish, jarayonlarni raqamlashtirish va avtomatlashtirish, tadbirkorlik faoliyatini qonuniylashtirish va soliq qonunchiligi talablariga rioya etish tartibini soddalashtirish hisobiga ta’minlandi.
Tahlil qilinayotgan davrda bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 40,0%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Qoraqalpog‘iston Respublikasi (59,0%), Andijon (51,9%), Xorazm (48,6%), Buxoro (46,8%), Sirdaryo (44,3%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (46,2%) kuzatildi.
Bojxona tushumlarining o‘sishi tashqi savdo aylanmasining o‘sishi, mamlakatimizda ishlab chiqarish quvvatlarining oshirishi, bojxona ma’muriyatchiligi tartib-taomillarini soddalashtirish, jarayonlarni raqamlashtirish va avtomatlashtirish, jumladan, bojxona organlari tomonidan risklarni boshqarish tizimidan keng foydalanish hisobiga ta’minlandi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan 31 avgustga qadar tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 23,0%ga oshgan. Tovarlar eksport hajmining sezilarli o‘sishi Samarqand (35,9%), Qashqadaryo (35,9%), Andijon (35,1%), Namangan (30,7%), Sirdaryo (27,7%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (45,3%) qayd etildi.
Tovar eksportining qisqarishi Buxoro (10,7%), Surxondaryo (7,3%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (16,1%) kuzatildi.
Eksport hajmining kamayishi Buxoro viloyatida paxta tolasining ichki bozorga yo‘naltirilganligi bilan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida plastmassa va undan tayyorlangan mahsulotlar, ip-kalava va (qizilmiya ildizidan tayyorlanadigan) farmatsevtika mahsulotlari eksportining kamayishi bilan, Surxondaryo viloyatida meva-sabzavot mahsulotlari (dukkakli o‘simliklar, pomidor, mosh, piyoz) eksportining kamayishi bilan bog‘liq.
Joriy yilning 1 yanvaridan 31 avgustigacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 7,0%ga o‘sdi.
Berilgan kreditlar hajmining o‘sishi Farg‘ona (23,1%), Toshkent (20,2%), Andijon (16,0%), Samarqand (7,3%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (7,7%) va Toshkent shahrida (16,6%) kuzatilgan.
Sirdaryo (-48,9%), Navoiy (-30,5%), Surxondaryo (-19,3%), Buxoro (-13,0%), Qashqadaryo (-9,9%), Jizzax (-8,1%) va Namangan (-0,5%) viloyatlarida ajratilgan kreditlar miqdorining kamayganligi kuzatildi. Bu 2021 yilning mos davrida ushbu viloyatlarda tekstil va boshqa ishlab chiqarish loyihalari uchun katta miqdorda kreditlar ajratilganligi bilan bog‘liq.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 42,6%ga o‘sdi. Birjada savdo faolligining sezilarli o‘sishi Jizzax (62,6%), Navoiy (55,7%), Xorazm (53,4%), Toshkent (45,3%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (54,2%) kuzatildi.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi mineral o‘g‘itlar, texnik chigitlar, avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qurilish va xo‘jalik materiallari, o‘simlik yog‘i, bug‘doy uni, bug‘doy, shakar, paxta tolasi, qora va rangli metallar, polietilen, polipropilen, etil spirti va boshqa mahsulotlar savdosining ko‘payishi hisobidan erishilgan.
Tahlil qilinayotgan davrda 62 685 ta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (7 822), Qashqadaryo (6 158), Farg‘ona (5 989), Toshkent (4 604), Andijon (4 089) viloyatlarida va Toshkent shahrida (10 299) ro‘yxatga olingan.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 31 августа т.г. вырос на 16,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Ферганской (+38,7%), Самаркандской (+36,3%), Сырдарьинской (+35,5%), Сурхандарьинской (+34,4%), Бухарской (+32,3%), Хорезмской (+31,9%) областях и в г. Ташкенте (+42,8%).
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 40,0% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Республике Каракалпакстан (+59,0%), Андижанской (+51,9%), Хорезмской (+48,6%), Бухарской (+46,8%), Сырдарьинской (+44,3%) областях и г.Ташкенте (+46,2%).
Увеличение таможенных поступлений обеспечено за счет роста внешнеторгового оборота, увеличения производственных мощностей страны, упрощения процедур таможенного администрирования, цифровизации и автоматизации процессов, в том числе широкого применения со стороны таможенных органов системы управления рисками.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 31 августа увеличился на 23,0% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечено в Самаркандской (+35,9%), Кашкадарьинской (+35,9%), Андижанской (+35,1%), Наманганской (+30,7%), Сырдарьинской (+27,7%) областях и в г.Ташкенте (+45,3%).
Уменьшение экспорта товаров наблюдались в Бухарской (-10,7%), Сурхандарьинской (-7,3%) областях и в Республике Каракалпакстан (-16,1%).
Сокращение объема экспорта в Бухарской области связано с направлением хлопкового волокна на внутренний рынок. В Республике Каракалпакстан - сокращением экспорта пластмасс, фармацевтической продукции (из солодкового корня) и пряжи. В Сурхандарьинской области это связано с сокращением экспорта плодоовощной продукции (бобы, помидоры, маш, лук) и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период с 1 января по 31 августа т.г. вырос на 7,0% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ферганской (+23,1%), Ташкентской (+20,2%), Андижанской (+16,0%), Самаркандской (+7,3%) областях, в Республике Каракалпакстан (+7,7%) и г.Ташкенте (+16,6%).
Сокращение выдачи кредитов наблюдается в Сырдарьинской (-48,9%), Навоийской (-30,5%), Сурхандарьинской (-19,3%), Бухарской (-13,0%), Кашкадарьинской (9,9%), Джизакской (-8,1%) и Наманганской (-0,5%) областях, что связано с выдачей в аналогичном периоде 2021 года крупных кредитов на текстильные и другие промышленные проекты в данных областях.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 42,6%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Джизакской (+62,6%), Навоийской (+55,7%), Хорезмской (+53,4%), Ташкентской (+45,3%) областях и в г.Ташкенте (+54,2%).
В течение анализируемого периода создано 62 685 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (7 822), Кашкадарьинской (6 158), Ферганской (5 989), Ташкентской (4 604), Андижанской (4 089) областях и в г. Ташкент (10 299).