2025 yil fevral oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi barcha hududda o‘tgan oyga nisbatan o‘sishi kuzatilgan. Jumladan, Farg‘ona (46,7 %), Toshkent (43,7 %), Qashqadaryo (39,5 %), Andijon (32,9 %) viloyatlari va Toshkent (43,6 %) shaxrida sezilarli darajada o‘sish kuzatilgan (grafik №2).
BANK HISOB VARAQALARI BO‘YIChA OPERATsIYaLAR
2025 yil fevral oyida banklararo to‘lov operatsiyalari soni 6 108,2 ming tani tashkil etdi va 2025 yilning yanvar oyiga nisbatan 430,8 ming tranzaksiyaga (7,6 %) ortgan.
Banklararo to‘lov operatsiyalari soni o‘tgan oyga nisbatan 3 ta hududda kamaygan.
2025 yil fevral oyida respublikaning 11 ta hududida yuridik shaxslar o‘rtasidagi bank operatsiyalari soni o‘tgan oyga nisbatan ortgan. Xususan, Surxondaryo (24,7 %), Toshkent (12,5 %), Xorazm (10,4 %), Navoiy (10,2 %) va Andijon (8,4 %) viloyatlarida sezilarli o‘sish kuzatilgan.
Shuningdek, ushbu ko‘rsatkich Buxoro (5,5 %), Qashqadaryo (2,0 %) viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (0,3 %) kamaygan.
TOVAR-XOM AShYo BIRJASIDAGI FAOLLIK
2025 yilning fevral oyida IFIning birja komponenti 1,1549 birlikni tashkil etdi. Bu esa, ushbu komponentning o‘tgan oyga nisbatan 15,5 foizga oshganini anglatib, har bir bitim bo‘yicha sotib olingan tovarlarning o‘rtacha hajmi 19,3 foizga va tuzilgan bitimlar soni 11,6 foizga oshganligi bilan izohlanadi.
Respublika tovar-xom ashyo birjasida tovarlar savdosining umumiy aylanmasi hajmi 2025 yil fevral oyida 6 728,3 mlrd. so‘mni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan 8,9 foizga ortgan.
XO‘JALIK YuRITUVChI SUB’EKTLARNING FAOLLIGI
Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik sub’yektlari bo‘yicha komponent 2025 yil fevral oyida 1,0340 birlikni tashkil etib, o‘tgan oyga nisbatan 3,4 foizga ortgan. Bundan tashqari ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 2,4 foizga kamaygan.
2025 yil fevral oyida barcha turdagi faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni o‘tgan oyga (459 104 birlik) nisbatan 7 077 birlikka ortib, 466 181 birlikni tashkil etgan.
Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi korxonalar soni 330 taga oshgan.
Hisobot davrida, kichik korxonalar soni 363 628 tadan 370 364 taga ortgan (o‘sish 6 736 ta). Shuningdek, fermer xo‘jaliklari soni 91 764 tadan 91 775 tagacha (11 ta) oshgan. Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan sub’yektlar soni 4 042 tani tashkil etib, 2025 yilning yanvar oyiga nisbatan 330 taga oshgan.
BRENDLARNI RO‘YXATGA OLISh
2025 yil fevral oyida savdo belgilari muhofazasi bo‘yicha indeks 1,2394 birlikni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich 2025 yilning yanvar oyiga nisbatan 23,9 foizga ortgan. 2025 yilning fevral oyida yuridik shaxslar tomonidan 352 ta tovar belgilari va tovar nomlari ro‘yxatga olingan.