O‘zbekistonda tadbirkorlik faolligi oshmoqda
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, sentyabr oyidagi soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilga nisbatan 6,1%ga oshgan.
Shu bilan birga, soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi Jizzax (43,4%), Toshkent (25,0%), Sirdaryo (23,9%), Navoiy (22,4%), Namangan (17,1%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (18,8%) qayd etildi
Soliq tushumlari manbalari bo‘yicha daromad solig‘i tushumlarini 24%ga, mol-mulk solig‘ini 27%ga va yer solig‘ini 20%ga oshdi.
Eng kam soliq tushumlari Xorazm (6,3 foiz), Qashqadaryo (8,4 foiz) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (8,9 foiz) qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 21,2%ga oshdi. Eng yuqori o‘sish Jizzax (101,8 foizga), Surxondaryo (40,6 foiz), Samarqand (33,3 foiz), Andijon (25,8 foiz), Toshkent (25,8 foiz), Namangan (19,9 foiz) viloyatlarida va Toshkent shahrida (27,5 foizga) kuzatildi.
Bojxona daromadlarining o‘sishi asosan mahsulot turlari, transport uskunalari va uning butlovchi qismlari, texnik jihozlar, metallar va buyumlar, elektrotexnika va oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha importning oshgani bilan bog‘liq bo‘ldi.
Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon eksport hajmi Farg‘ona, Toshkent, Jizzax va Namangan viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Toshkent shahrida kamaygan.
Bu pasayish ip-kalava, mineral o‘g‘itlar va trikotaj buyumlar, metallar, oziq-ovqat mahsulotlari, meva-sabzavotlar, plastmassa va ulardan tayyorlangan mahsulotlar eksportining qisqarishi bilan bog‘liq.
Eksport o‘sishi Xorazm, Surxondaryo, Sirdaryo, Qashqadaryo va Navoiy viloyatlarida qayd etildi.
Tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 12,5%ga oshdi.
Kreditlar berishda Sirdaryo (41,4%), Xorazm (24,0%), Navoiy (22,7%), Jizzax (22,7%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (24,6%) sezilarli o‘sish qayd etildi.
O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 2,3 foizga kamaydi. Birja faolligining o‘sishi Sirdaryo (22,3 foiz), Andijon (4,6 foiz), Samarqand (2,9 foiz) hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi (8,7 foiz) va Toshkent shahrida (4,7 foiz) davom etdi. Namangan va Qashqadaryo viloyatlarida ijobiy turg‘unlik kuzatildi.
Ushbu hududlarda bitimlar hajmining o‘sishi paxta tolasi, bug‘doy uni, sanoat chigiti, bug‘doy, rangli metallar, qurilish va maishiy materiallar, dizel yoqilg‘isi, avtomobil benzini, mineral o‘g‘itlar, suyultirilgan gaz, shakar, qora metalllar va polietilen kabi mahsulotlar savdosini ko‘paytirish orqali ta’minlanadi.
Tahlil qilinayotgan davrda qariyb 66 mingta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yekt tashkil etilgan bo‘lib, ularning eng ko‘pi Farg‘ona, Samarqand, Toshkent, Xorazm, Qashqadaryo viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida ro‘yxatga olingan. Faqatgina poytaxt yetakchi bo‘lib qolmoqda, chunki Toshkentda 13 mingga yaqin korxona tashkil etildi.

Результаты сентябрьского мониторинга показали, что объем налоговых поступлений вырос на 6,1% по отношению к прошлому году.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (на 43,4%), Ташкентской (на 25,0%), Сырдарьинской (на 23,9%), Навоийской (на 22,4%), Наманганской (на 17,1%) областях и в городе Ташкенте (на 18,8%).
Поддержка доходов бюджета была обеспечена увеличением поступлений подоходного налога на 24%, налога на имущество на 27% и земельного налога на 20%.
Наименьшее поступление налогов отмечено в Хорезмской (6,3%), Кашкадарьинской (8,4%) областях и Каракалпакстане на (8,9%).
Поступления по таможенным платежам за месяц увеличились на 21,2%. Наибольший рост наблюдался в Джизакской (на 101,8%), Сурхандарьинской (на 40,6%), Самаркандской (на 33,3%), Андижанской (на 25,8%), Ташкентской (на 25,8%), Наманганской (на 19,9%) областях и в городеТашкенте (на 27,5%).
Рост таможенных поступлений в основном был обусловлен увеличением импорта в том числе, включая транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, металлы и изделия, электротехника и продукты питания.
По данным таможенного комитета объем экспорта с начала года сократился в Ферганской, Ташкентской, Джизакской и Наманганской областях, в Республике Каракалпакстан и городе Ташкенте.
Снижение связано с сокращением экспорта пряжи, минеральных удобрений и трикотажных изделий, металлов, продуктов питания, плодоовощной продукции, пластмасс и изделий из них.
Рост экспорта отмечен в Хорезмской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской и Навоийской областях.
Объем выданных кредитов коммерческими банками вырос на 12,5%.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Сырдарьинской (41,4%), Хорезмской (24,0%), Навоийской (22,7%), Джизакской (22,7%) областях, и в Ташкенте (24,6%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже сократился на 2,3%. Рост биржевой активности сохранился в Сырдарьинской (22,3%), Андижанской (4,6%), Самаркандской (2,9%) областях, Каракалпакстане (8,7%) и в Ташкенте (4,7%). В Наманганской и Кашкадарьинской областях отмечена позитивная стагнация.
Активность обеспечена за счет увеличения продаж таких товаров, как хлопковое волокно, пшеничная мука, технические семена, пшеница, цветных металлов, строительные и хозяйственные материаллы, дизельное топливо, бензин автомобильный, минеральные удобрения, сжиженный газ, сахар, прокат черных металлов и полиэтилен и т.п.
В течение анализируемого периода создано почти 66 тыс. новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ферганской, Самаркандской, Ташкентской, Хорезмской, Кашкадарьинской областях, и Республике Каракалпакстан. Однако лидером остается столица, так в Ташкенте создано около 13 тыс. предприятий.