Iqtisodiy o‘sish yangi tovarlar ishlab chiqarishni va umumjahon ishlab chiqarish zanjirida yuqoriga qarab ilgarilashni taqozo etadi.
Murojaatnomada oldinga surilgan yana bir muhim masala – mamlakatimizda kelgusi yillarda yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atini ta’minlash hisoblanadi. Prezidentimiz aytib o‘tganlaridek, iqtisodiy o‘sish doimiy ravishda yangi tovarlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish va umumjahon ishlab chiqarish zanjirida yuqoriga qarab ilgarilashni taqozo etadi.
Shu ma’noda, Prezidentimiz o‘z murojaatida chuqur tadqiqot asosida aniqlangan va barcha imkoniyatlarga ega bo‘lgan neft-gaz, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari, to‘qimachilik, charm-poyabzal sohalar iqtisodiyotimizning “drayverlari”ga aylanishi uchun 2021-yilda qanday ishlar qilinishi kerakligini haqida to‘xtalib o‘tdilar.
Xususan:
- Yuqoridagi sohalarda jami qiymati 23 mlrd dollarga teng bo‘lgan investitsiyalar o‘zlashtirilishi va 226 ta yirik sanoat va infratuzilma ob’yektlari ishga tushirilishi;
- Investitsiya siyosatida davlat ishtiroki pasaytirilib, xususiy va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ulushi oshirilishi;
- Keyingi yilning 1 apreliga qadar istiqbolli klasterlar ro‘yxati aniqlanib, ularni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqilishi;
- “Bojxona hududida qayta ishlash rejimi”da sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish ko‘paytirilishi;
- Geologiya sohasida 50 ta kon va istiqbolli maydonlar auksionlar orqali investorlarga sotilishim qayd etildi.
Bu borada Prezidentimiz o‘z murojaatlarida Garvard universtiteti tadqiqoti haqida to‘xtalib o‘tdilar. Mazkur tadqiqot Xausman va Idalgoning “Iqtisodiy murakkablik” nazariyasi asosida o‘tkazilib, turli davlatlardagi ishlab chiqarish modellari tahlil qilingan holda har bir davlat uchun “Iqtisodiy murakkablik indeksi” yaratilgan. Shu bilan birga, mazkur tadqiqot asosida har bir davlat uchun ham ishlab chiqarish imkoniyati, ham kelgusidagi iqtisodiy samarasi yuqoriligi nuqtai nazardan yaratilishi mumkin bo‘lgan yangi tovarlar ro‘yxati shakllantirilgan. Bir so‘z bilan aytganda, mazkur tadqiqot yuqori o‘sishga erishish uchun mamlakatning sanoat siyosati strategiyasi qanday bo‘lishi kerak degan savolga javob beradi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, “Iqtisodiy murakkablik indeksi” reytingida O‘zbekiston 80-o‘rinni egallab, o‘tgan o‘n yillikda 9 bandga yuqorilagan. Taqqoslash uchun, bu Markaziy Osiyo davlatlari orasida eng yaxshi ko‘rsatkich hisoblanadi. Mazkur indeksning yana bir muhim jihati – qanchalik indeks yuqori bo‘lsa, shunchalik mamlakatning daromad darajasi yuqori bo‘ladi. Mazkur reytingdagi o‘rnidan kelib chiqib, institut keyingi 10 yillikda O‘zbekistonning yillik iqtisodiy o‘sishi o‘rtacha 4,5% bo‘lishini kutmoqda va tahlil o‘tkazilgan 133 mamlakat orasida eng yuqori ko‘rsatkichlardan (23 o‘rin) biri hisoblanadi. Yana bir e’tiborga molik holat, 2003 yildan buyon eksport qiluvchi tovarlar soni yangi 23 ta tovarga ko‘paygan. Misol uchun, shu yillar davomida yangi tovarlar soni Qozog‘istonda – 15ta, Pokistonda - 21ta, Tojikistonda 10tani tashkil etgan.

Как отметил Президент страны, высокий экономический рост требует диверсификации производства новых товаров и продвижения вверх в глобальной производственной цепочке.
В этой связи в своем послании Президент обозначил, что необходимо сделать в 2021 году, чтобы нефтегазовая промышленность, металлургия, машиностроение, электротехника, фармацевтика, производство строительных материалов, текстильная, кожевенная и обувная отрасли стали «драйверами» нашей экономики.
В частности отмечена необходимость:
- - Освоение инвестиций по указанным направлениям на общую сумму 23 млрд долларов США и ввод в эксплуатацию 226 крупных промышленных и инфраструктурных объектов;
- - Снижение участия государства в инвестиционной политике и увеличение доли частных и прямых инвестиций;
- - К 1 апреля будущего года будет определен список перспективных кластеров и разработана отдельная программа их развития;
- - Увеличение производства промышленной продукции в «режиме переработки на таможенной территории»;
- - В области геологии 50 шахт и перспективных участков будут проданы инвесторам через аукционы.
Говоря о перспективных направлениях промышленной политики, Президент рассказал об исследованиях Лаборатории Роста Гарвардского университета. Упомянутое исследование основано на “Теории Экономической Сложности” Хаусмана и Идальго. Наблюдая за моделями производства в различных странах учеными был создан «Индекс экономической сложности». Также, на основе данного анализа исследователи определяют дальнейшую стратегию промышленной политики стран исходя из ее позиции в матрице сложности производства. Эта позиция показывает возможность стран производить сложные товары, близкие к существующему набору производственных мощностей страны.
Согласно данным Узбекистан находился на 80-м месте в рейтинге стран по индексу экономической сложности. По сравнению с предыдущим десятилетием, экономика Узбекистана стала более сложной, улучшив свою позицию на 9 пунктов в рейтинге. Для сравнения, это лучший показатель среди стран Центральной Азии.
Учитывая, что экономическая сложность отражает количество ноу-хау, встроенного в производственную структуру экономики, существует тесная взаимосвязь между показателями сложности и доходами страны. По прогнозам данного института, в Узбекистане ожидается ежегодный рост на уровне 4,5% в течение ближайшего десятилетия, что является высоким местом в рейтинге (23-м) по темпам экономического роста среди анализирумых 133 стран. Еще один примечательный факт: с 2003 года количество экспортируемых товаров Узбекистана увеличилось на 23 новых товара. Например, за эти годы количество новых продуктов составило 15 в Казахстане, 21 в Пакистане и 10 в Таджикистане.
Реализация упомянутых в Послании задач позволит еще больше повысить экономический потенциал Узбекистана и, в конечном итоге, повысить благосостояние населения.