1,2 трлн. сўмдан ортиқ ҚҚСни ноқонуний ҳисобга олиш фактлари тасдиқланди
Давлат солиқ қўмитаси томонидан фаолиятида солиқларни тўлашдан қочишнинг турли хил схемаларидан фойдаланганлик ҳолатлари кузатилган «Шубҳали» корхоналар рўйхати янгиланмоқда.
Дастлабки аниқланган 396 та ва иккинчи босқичда аниқланган 129 та шубҳали корхоналар қаторига учинчи босқичда яна 53 та корхона киритилди.
Ҳозиргача ўтказилган таҳлилларга кўра, мазкур 53 та шубҳали корхона билан иқтисодий алоқага кирган 1 733 та контрагент томонидан амалга оширилган товар айланма 682,5 млрд. сўмни, шундан асоссиз ҳисобга олинган ҚҚС суммаси 87,3 млрд. сўмни ташкил этган. Мазкур шубҳали корхоналар ҳисоб рақамлари ёпилди ва уларнинг контрагентларига хабарномалар жўнатилди.
Дастлабки босқичларда «Шубҳали» деб топилган 525 та корхонанинг солиқ қонунчилигига риоя этилиши бўйича ўтказилган солиқ текширувлари натижасида 4 та корхонада «шубҳали» деб топилишига асос бўлган ҳолатлар тўлиқ бартараф этилганлиги сабабли уларни «Шубҳали» корхоналар рўйхатидан чиқариш тўғрисида хулоса қилинди.
Бугунги кунда «Шубҳали» корхоналар жами 574 та бўлиб уларнинг контрагентларида 97 фоиз ҳолатда ҚҚС суммасини ноқонуний ҳисоб (зачет)га олиш факти тасдиқланди.
Давлат солиқ хизмати органлари томонидан солиқ тўловчиларнинг мурожаатлари асосида фаолияти шубҳали деб топилган корхоналар билан амалга оширилган битимларни ўрганиб чиқиш учун тезкор равишда камерал солиқ текширувлари ташкил этилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 19 март ҳолатига республикамиз бўйича жами 8 796 та корхонада 1 284,5 млрд. сўмлик асоссиз ҳисоб (зачет)га олинган қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) суммаларига аниқлик киритиш бўйича камерал солиқ текширувлари якунланди.
Натижада:
– 8 529 та, яъни 97 фоиз корхонада (1 214,6 млрд. сўм) «сохта» операцияларни амалга ошириш фактлари тасдиқланди;
шундан, 100 та, яъни 1,1 фоиз (23,5 млрд. сўм) ташкилотда ҚҚС суммасини ноқонуний ҳисоб (зачет)га олиш факти қисман тасдиқланди;
– 267 та, яъни назорат тадбирлари ўтказилган 3 фоиз солиқ тўловчилар томонидан 46,4 млрд. сўмлик ҚҚС суммасини тўғри ҳисоб (зачет)га олганлиги ҳолатлари бўйича асословчи ҳужжатлар тақдим этилди. Шу сабабли улардан ортиқча олинган маблағларни қайтариш бўйича тезкор жараёнлар бошланди.
Шунингдек камерал солиқ текширувлари натижасида контрагентлар хатолари тасдиғини топган бўлсада, тадбиркорлик субъектларини узлуксиз фаолият кўрсатишларига шароит яратиш мақсадида, камчиликларини тан олган 352 та субъектга 53,9 млрд. сўмлик бюджетга тўланиши лозим суммаларни жорий йил якунига қадар тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўлашларига рухсат берилди.

Для повышения статуса законного и легального бизнеса и поддержки честного и добросовестного предпринимательства, список «сомнительных» предприятий, у которых наблюдалось использование различных схем уклонения от уплаты налогов, обновляется, сообщили в пресс-службе ГНК.
Налогоплательщики могут ознакомиться с обновленным списком «сомнительных» предприятий на официальном веб-сайте Государственного налогового комитета.
К предварительно выявленным 396 предприятиям на втором этапе добавлено еще 129 «сомнительных» предприятий, на третьем - включены еще 53 предприятия.
Товарооборот между 1 733 контрагентами, работавшими с включенными в список 53 «сомнительными» предприятиями, составляет 682,5 млрд. сумов, при этом необоснованный зачет сумм налога на добавленную стоимость (НДС) равен 87,3 млрд. сумов. Расчетные счета данных «сомнительных» предприятий закрыты и их контрагентам направлены уведомления.
По результатам налогового контроля по соблюдению налогового законодательства в отношении предварительно выявленных 525 «сомнительных» предприятий – 4 предприятия исключены из списка «сомнительных».
На сегодняшний день у контрагентов выявленных 574 «сомнительных» предприятий факт незаконного зачета сумм НДС подтвержден в 97 % случаев.
На основе обращений налогоплательщиков для изучения сделок, осуществленных с «сомнительными» предприятиями, Государственными налоговыми органами организуется ускоренная камеральная проверка.
В частности, по состоянию на 19 марта текущего года для внесения ясности в необоснованный зачет сумм налога на добавленную стоимость (НДС) в размере 1 284,5 млрд. сумов камеральная налоговая проверка завершена на 8 796 предприятиях по республике.
В итоге:
– на 8 529, то есть 97 %, предприятиях факт осуществления «фиктивных» сделок (1 214,6 млрд. сумов) подтвержден;
из них на 100, то есть 1,1 % предприятиях (23,5 млрд.сумов) факт незаконного зачета сумм налога на добавленную стоимость подтвердился частично;
– 267 предприятий, то есть 3%, представили документы, подтверждающие зачет сумм НДС в размере 46,4 млрд. сумов. По этой причине в их отношении запущена процедура ускоренного возврата излишне взысканных средств.
В ГНК отметили, что таким образом, повторно по результатам камеральной налоговой проверки, несмотря на подтвержденные ошибки, указанные в направленных уведомлениях, с целью создания условий для непрерывной работы субъектов предпринимательства 352 субъектам, признавшим недостатки, разрешено подлежащую уплате в бюджет сумму в размере 53,9 млрд. сумов уплатить рассрочкой равными долями до конца текущего года.