Биринчи чорак якуни билан ялпи ички маҳсулотимиз 8,7 фоизга, саноат 8 фоизга, хизматлар 16,1 фоизга, қишлоқ хўжалиги 5,1 фоизга ўсди. Экспорт 5,8 миллиард долларни, хорижий инвестиция ҳажми эса 13,7 миллиард долларни ташкил қилди. Инфляция йиллик ҳисобда биринчи марта 7,1 фоизгача пасайди.
Буларнинг ҳисобига январ-март ойларида буджет даромадлари ўтган йилга нисбатан 35 фоизга кўпайиб, 103 триллион сўмга етди. Маҳаллий буджетларда қўшимча 2 триллион 200 миллиард сўм маблағ шаклланди. Муҳими, шундан 1 триллион 400 миллиард сўм туман ва шаҳарлар ихтиёрида қолди.
Келаси ойда умумий қиймати 2 миллиард 400 миллион долларлик давлат активларининг 30 фоизини илк бор халқаро фонд бозорларига чиқариш режалаштирилган. Бу жараён Миллий инвестиция жамғармаси ташкил этилгани ҳамда 13 та стратегик корхона бошқаруви нуфузли Franklin Templeton компаниясига берилгани билан боғлиқ.
Халқаро валюта жамғармаси эълон қилган ҳисоботда юқори иқтисодий фаоллик орқали Ўзбекистон кучли ва барқарор иқтисодий ўсишни сақлаб қолаётгани қайд этилди.
Президентимиз яна бир кўрсаткичга эътибор қаратди: жорий йил юртимиз нуфузли “Иқтисодий эркинлик индекси”да 14 поғона юқорилаб, илк бор “иқтисодиёти мўътадил эркин” давлатлар қаторидан жой олди.
Бу йил банклар орқали кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришга 140 триллион сўм берилмоқда. Масалан, кичик бизнесга берилган ҳар 1 миллиард сўм кредит ҳисобига Ширин шаҳрида 20 та, Учқудуқда 17 та, Хонобод ва Сўхда 14 тадан, Томди туманида 13 та доимий иш ўрни яратилган.
Соҳа масъулларига туман банкирларини сунъий интеллектга ўқитишни бошлаш, банкларда “Сунъий интеллект маслаҳатчиси” платформасини ишга тушириш топширилди. Бу платформа тадбиркорларга кредит олиш учун лойиҳанинг параметри, рисклари, бозордаги талабни сунъий интеллект ёрдамида таҳлил қилиб, тайёр ечимларни бериши кераклиги кўрсатиб ўтилди.

Анализ итогов 1-квартала по обеспечению экономического роста в регионах и отраслях
По итогам первого квартала ВВП вырос на 8,7%, промышленность — на 8,0%, сфера услуг — на 16,1%, сельское хозяйство — на 5,1%. Экспорт составил $5,8 млрд, объем иностранных инвестиций — $13,7 млрд. Годовая инфляция впервые снизилась до 7,1%.
Благодаря этим результатам доходы бюджета в январе–марте увеличились на 35% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достигли 103 трлн сумов. В местных бюджетах дополнительно сформировано 2 трлн 200 млрд сумов средств. Важно, что из этой суммы 1 трлн 400 млрд сумов осталось в распоряжении районов и городов.
В следующем месяце планируется впервые вывести на международные фондовые рынки 30% государственных активов общей стоимостью $2,4 млрд. Этот процесс связан с созданием Национального инвестиционного фонда, а также передачей управления 13 стратегическими предприятиями компании «Franklin Templeton».
В опубликованном отчете МВФ отмечено, что благодаря высокой экономической активности Узбекистан сохраняет сильный и устойчивый экономический рост.
Президент отдельно отметил еще один показатель – в текущем году страна поднялась на 14 позиций в престижном Индексе экономической свободы и впервые вошла в категорию государств с «умеренно свободной экономикой».
В этом году через банки на развитие малого и среднего бизнеса направляется 140 трлн сумов. К примеру, на каждый 1 млрд сумов кредитов, выданных малому бизнесу, создано 20 постоянных рабочих мест в Ширине, 17 — в Учкудуке, по 14 — в Ханабаде и Сохе, 13 — в Тамдынском районе.
Руководителям отраслей поручено начать обучение районных банкиров работе с искусственным интеллектом, а также запустить в банках платформу «Советник на основе ИИ». Предполагается, что данная система будет анализировать параметры проектов, риски и рыночный спрос, помогая предпринимателям получать готовые решения для оформления кредитов.