Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун бюджетдан 1 трлн сўмдан зиёд маблағ ажратилади
Ўзбекистонда хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг бандлигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокамасига бағишланган видеоконференцалоқа тарзида йиғилиш ўтказилди. Унда Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Бугунги кунда Ўзбекистон аҳолисининг 17 миллиондан зиёдини хотин-қизлар ташкил қиляпти. Уларнинг бизнес соҳасидаги лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда муаммоларини бартараф этиш учун жойларда хотин-қизларни тадбиркорликка ўқитиш, бизнесга оид намунавий режаларини ишлаб чиқиш ва уларга амалий ёрдам кўрсатишнинг янги тизими жорий этилди. Бунинг учун бюджетдан қўшимча равишда 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтириладиган бўлди.
Сенат ахборот хизмати маълумотига кўра, «Халқ банки» тизимида, энг аввало, «Аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш департаменти» ташкил этилди. Банкнинг 14та ҳудудий ва 196та туман (шаҳар) филлиалларига хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича жорий қилинган бошқарувчи ўринбосари лавозимларига энг муносиб номзодлар тайинланди ва иш режалари ишлаб чиқилди.
Бундан ташқари, Савдо-саноат палатаси, Бизнес ва тадбиркорлик олий мактаби, «Тадбиркор аёл» ишбилармон аёллар ҳамда «Ҳунарманд» уюшмалари, хотин-қизлар тадбиркорлик марказлари, шунингдек, бошқа нодавлат-нотижорат ташкилотлар билан ҳамкорликда аёллар тадбиркорлигига хос бўлган 60 хилдан ортиқ намунавий «Бизнес режа» лойиҳалари ва тарқатма материаллар тайёрланиб, жойларга етказилди. Аёлларнинг молиявий саводхонлигини ошириш ва тадбиркорликка йўналтириш бўйича алоҳида веб-саҳифа ҳамда «телеграмм бот» ишга туширилмоқда.
«Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизларнинг хоҳиш-истаклари, ҳар бир ҳудуднинг ички хусусиятларидан келиб чиқиб, бизнесга йўналтириш бўйича аниқ ҳисоб-китоблар билан тушунтиришлар берилди. Бу бўйича ташкил этилган ўқув-курсларига эса 2 минг нафардан зиёд аёллар жалб қилинди.
Айни пайтда тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш истагини билдирган ҳамда «Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизларнинг бизнес лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.

В Узбекистане создана новая система поддержки женского предпринимательства
Внедрение этой системы проконтролировала председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
Для поддержки их проектов в сфере бизнеса и устранения их проблем «Народным банком» внедрена новая система обучения женщин в сфере предпринимательства, разработки типовых бизнес-планов и оказания им практической помощи в получении кредитов. Для этого из бюджета будут выделены средства на более 1 трлн. сумов.
Отмечено, что в системе акционерно-коммерческого «Народного банка», в первую очередь, был создан «Департамент поддержки женского предпринимательства». В его 14 региональных и 196 районных (городских) филиалах на должности управляющего по поддержке женщин назначены наиболее подходящие кандидаты и разработаны планы работ.
Кроме того, совместно с Торгово-промышленной палатой, Высшей школой бизнеса и предпринимательства, ассоциациями «Тадбиркор аёл» и «Хунарманд», женскими центрами предпринимательства, а также другими негосударственными некоммерческими организациями подготовлены и доставлены на места свыше 60 типовых проектов «бизнес-плана» и раздаточных материалов по женскому предпринимательству. Для повышения финансовой грамотности женщин и направления их к предпринимательству запускается отдельная веб-страница, а также «телеграмм_бот».
В целях привлечения женщин к бизнесу, включенных в «женскую тетрадь», с учетом их желаний, особенностей каждого региона даны разъяснения с конкретными расчетами. В организованные для этого учебные курсы вовлечены более 2 тысяч женщин.
В настоящее время разрабатываются бизнес-проекты включенных в «женскую тетрадь» соотечественниц, которые изъявили желание начать предпринимательскую деятельность. В рамках их реализации по всем направлениям предпринимательства планируется выделить кредиты в размере до 150-кратной базовой расчетной величины.
Выступившие на видеоселекторном совещании отметили необходимость эффективного выполнения планов по дальнейшему развитию женского предпринимательства и использованию для этого дополнительных возможностей.