Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан чораклик Макроиқтисодий шарҳнинг биринчи сони тайёрланди. Мазкур ҳисоботда мамлакатнинг жорий макроиқтисодий ҳолати таҳлил этилиб, 2023 йил учун прогнозлар берилган.
Макроиқтисодий шарҳ Марказнинг мунтазам нашри ҳисобланади.Унда Ўзбекистондаги макроиқтисодий вазиятнинг тезкор таҳлили тақдим этилиб, қисқа муддатли истиқболдаги ривожланиши бўйича баҳолашлар келтирилади.
Нашрда ялпи ички маҳсулот, саноат, инвестициялар, истеъмол харажатлари, инфляция, фоиз ставкалари, кредитлаш, ички ва ташқи савдо, даромадлар, давлат бюджети харажатлари ва даромадлари, циклик мослаштирилган бюджет баланси каби кўрсаткичлар таҳлил қилинган.
Шарҳ миллий иқтисодиёт ривожланишининг ҳолати ва асосий тенденцияларининг мониторинги, шу жумладан, қисқа муддатли иқтисодий истиқболларини шакллантирувчи пул-кредит ва фискал соҳалардаги давлат сиёсати масалаларини қамраб олади.
Шарҳнинг мақсади макроиқтисодий барқарорликни сақлаш ва миллий иқтисодиётнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш шартларини таъминлаш бўйича иқтисодий сиёсат соҳасидаги ривожланиш истиқболларини баҳолашдан иборат.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг 2023 йил январь-июнь бўйича Макроиқтисодий шарҳининг асосий хулосаларига қуйидаги баҳолашлар киради:
- Ялпи талаб омиллари таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, иқтисодий ўсишнинг асосий драйвери бўлиб аҳолининг ялпи истеъмол харажатларининг кўпайиши хизмат қилмоқда;
- Марказ баҳолашларига кўра, май ойида аҳолининг номинал даромадлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 24,6 фоизга ошган;
- Истеъмолчилар кайфияти индекси иқтисодиётдаги оптимистик кайфият юқорилигича қолаётганини кўрсатмоқда;
- Аҳолининг истеъмол харажатлари ва иқтисодий фаолликнинг ошиши кутилмоқда;
- Фискал ва монетар рағбатлантириш воситалари орқали иқтисодиётни рағбатлантиришни давом эттириш инфляцион босимни келтириб чиқариши мумкин;
- Кейинги йиллардаги тенденциялар иқтисодиётда таркибий ва технологик ўзгаришлар рўй бераётганидан, ресурсларни тақсимлаш самарадорлиги ортиб бораётганидан далолат бермоқда;
- Фискал сектор таҳлили шуни кўрсатадики, фискал сиёсат проциклик ҳолатда, яъни иқтисодий ўсиш ўз салоҳиятига қайтган бўлсада, иқтисодиётни рағбатлантиришда давом этмоқда.
- 2023 йилнинг биринчи ярмида савдо шартлари индекси 89,7 бандни ташкил этди (2019 йилнинг асос даври – 100). 2019 йил бошига нисбатан чарм буюмлар, мис ва мис маҳсулотлари, кулолчилик, ипак маҳсулотлари, қора металлар, пластмасса ва пойабзаллар бўйича савдо шартлари яхшиланган.
- Марказ прогнозларига кўра, 2023 йилда Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг ўсиши базавий сценарий бўйича 5,8 фоизни ташкил этиши кутилмоқда.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовлен первый выпуск Ежеквартального макроэкономического обзора. Он представляет анализ ключевых направлений развития страны и дает прогноз экономики на 2023 год.
Макроэкономический обзор является регулярной публикацией ЦЭИР, в которой представлен оперативный срез макроэкономической ситуации в Узбекистане, даны оценки ее развития в краткосрочной перспективе.
В публикации анализируется широкий спектр экономических показателей, в том числе ВВП, промышленность, инвестиции, потребительские расходы, инфляция, процентные ставки, кредитование, внутренняя и внешняя торговля, доходы, расходы и дефицит государственных бюджетов, циклически скорректированный фискальный баланс.
Содержащиеся в макроэкономическом обзоре оценки и прогнозы являются неотъемлемым элементом анализа и мониторинга социально-экономического развития в Республике Узбекистан.
Обзор охватывает мониторинг экономического состояния и основных тенденций развития национальной экономики, включая вопросы государственной политики в области денежно-кредитной, бюджетной и других сферах социально-экономического развития, которые формируют краткосрочные экономические перспективы.
Целью обзора является оценка перспектив развития в области экономической политики для обеспечения условий сохранения макроэкономической стабильности и содействия устойчивому социально-экономическому развитию национальной экономики.
К ключевым выводам Макроэкономического обзора ЦЭИР за январь-июнь 2023 года можно отнести следующие оценки:
- Анализ факторов валового спроса показывает, что основным драйвером экономического роста стало увеличение валовых потребительских расходов населения.
- В мае, номинальная сумма доходов населения увеличилась на 24,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
- Индекс потребительских настроений, показывает, что оптимистичные настроения в экономике остаются на высоком уровне.
- Ожидается увеличение потребительских расходов населения и рост экономической активности.
- Дальнейшее стимулирование экономики с помощью фискальных и монетарных средств может создать инфляционное давление.
- Тенденция последних лет указывает, что в экономике происходят структурные и технологические изменения, повышается эффективность распределения ресурсов.
- Анализ фискального сектора показывает, что фискальная политика находится в проциклическом состоянии, то есть, хотя экономический рост вернулся к своему потенциалу, он продолжает стимулировать экономику.
- Индекс условий торговли в первом полугодии 2023 года составил 89,7 (базовый период 2019 г. - 100). По сравнению с началом 2019 года условия торговли улучшились в отношении кожевенных изделий, меди и медных изделий, керамики, изделий из шелка, черных металлов, пластмасс и обуви.
- По расчетам ЦЭИР, в 2023 году по базовому сценарию ожидается рост валового внутреннего продукта Узбекистана на 5,8%.